Connect with us

رویداد های اخیر

درگیری در زندان هرات؛ ۸ زندانی جان باختند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اکتبر 29, 2020)

مقام‌های محلی ولایت هرات امروز (پنج شنبه ۸عقرب) می‌گویند که در نتیجه درگیری میان زندانیان زندان مرکزی هرات و نیروهای امینتیف دست کم هشت تن جان باخته اند ۱۲تن دیگر زخم برداشته اند.

به گفته‌ی این مقام‌ها درمیان زخمیان چهار پولیس نیز شامل اند.

مقام‌ها گفته اند که قربانیان رویداد به بیمارستان انتقال داده شده اند.

پیش از این محمد ابراهیم رییس امبولانس ولایت هرات کشته شدن دو تن به شمول یک پولیس و زخمی شدن ۱۸ تن دیگر را تایید کرده است.

به گفته مقام‌های محلی این درگیری پس از آن آغاز شد که پولیس اقدام به تخریب غرفه‌های خودسر برخی از زندانیان کرد که این کار با واکنش زندانیان روبرو شد.

مقام‌ها می‌افزایند که اکنون شورش در زندان هرات پایان یافته است.

شام روز گذشته صدای تیراندازی از ساختمان زندان هرات آغاز شد و به گفته مسوولین ناوقت شب گذشته شورش در زندان به پایان رسیده است.

گزارش‌ها همچنان میرساند که زندانیان خشم‌گین بخشی از زندان را نیز به آتش کشیده اند.

اخبار ویژه

گزارش: ۱۰ پایگاه نظامی امریکا در افغانستان بسته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 28, 2020)

 رسانه امریکایی امروز (شنبه، ۸ قوس) گزارش داده است که ایالات متحده امریکا ۱۰ پایگاه نظامی اش را در افغانستان بسته کرده است.

 این در حالی است که امریکا میخواهد نیروهای خود در افغانستان تا ماه آینده جنوری به ۲۵۰۰  تن کاهش بدهد.

مایک پامپیو وزیر امور خارجه امریکا روز گذشته در یک مصاحبه با فاکس نیوز از پلان دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده امریکا، برای کاهش سربازان امریکایی در افغانستان دفاع کرد.

مقام‌های افغان و امریکایی، به شرط افشا نشدن نام‌های ایشان، به واشنگتن پوست تایید کرده است که ۱۰ پایگاه نیروهای خارجی در افغانستان بسته شده اند.

بر بنیاد معلومات  ابتدایی این پایگاه‌ها در ترینکوت اروزگان، بست در هملند، گنبیری در لغمان و لایتنن در پکتیا میباشند.

در کنار این پایگاه‌ها در سال روان در ولایت‌های کندز، ننگرهار، بلخ، کابل، فاریاب و زابل نیز پایگاه‌های نیروهای امریکایی بسته شدند.

بر بنیاد این گزارش در مورد تجهیزات و وسایل نظامی در این پایگاه‌ها معلومات در دست نیست،  اما قبل از این نیروهای امریکایی در افغانستان به نیروهای افغان صدها تانک هاموی تسلیم کردند.

با وجود تخلیه کردن پایگاه‌های نیروهای امریکایی در افغانستان مقام‌های افغان و امریکایی گفته است که در مورد کاهش نیروهای خارجی در افغانستان تاکنون تصمیم قاطع وجود ندارد.

یک مقام‌ به واشنگتن پوست گفته است که در مورد انتقال یا تحویل کردن تجهیزات نظامی به نیروهای افغان بحث‌ها جریان دارد و تاکنون معلوم نیست که چطور تصمیم گرفته خواهد شد.

اما یک مقام‌ دیگر گفته است که با وجود کاهش سربازان امریکایی در افغانستان باز هم این کشور حملات هوایی بر ضد داعش انجام خواهد داد.

یک مقام دیگر امریکایی گفته است که تاکنون بحث‌ها در مورد بسته شدن پایگاه‌های بیشتر و تحویل دادن تجهیزات آن به نیروهای افغان جریان دارد.

 این مقام افزوده است که سه تصمیم کلان با مشوره  ناتو و حکومت افغان صورت خواهند گرفت.

تاکنون روشن نیست  که چند پایگاه نیروهای امریکایی در افغانستان فعال استند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هفت تن در دو انفجار جداگانه در شهر کابل زخم برداشتند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 28, 2020)

پولیس کابل امروز (شنبه، ۸ قوس) می‌گوید که هفت تن در نتیجۀ دو انفجار جداگانه ماین‌های مقناطیسی در شهر کابل زخم برداشتند.

پولیس کابل میگوید که صبح امروز حوالی ساعت ۰۷:۳۵ در یک انفجار ماین مقناطیسی بر یک موتر نوع فیلدر در شهرک امید سبز، مربوط ناحیه ششم شهر کابل ۳ تن زخم برداشتند.

به گفته پولیس در یک انفجار ماین مقناطیسی جداگانه بر یک واسطه لندکروزر در ساحه گولایی سینما، مربوط ناحیه یازدهم شهر کابل، ۴ تن دیگر نیز زخم برداشتند.

تاکنون کدام گروه مسلح مسوولیت این انفجارها را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

ایران اسرائیل را متهم به قتل دانشمندی هسته‌ای کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 27, 2020)

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در حساب کاربری خود در توییتر در واکنش به ترور محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای ایران گفته است که نشانه‌های جدی از نقش اسرائیل در ترور این دانشمند دیده می‌شود.

وی افزوده است که:” تروریست‌ها امروز یک دانشمند برجسته ایران را ترور ‌کردند. این بزدلی که نشانه‌های جدی از نقش اسراییل در آن دیده می‌شود نشانگر جنگ‌طلبی از سر استیصال مرتکبین این اقدام است.”

وی در ادامه گفته است که:” ایران جامعه بین‌المللی خصوصا اتحادیه اروپا را به پایان دادن استانداردهای دوگانه شرم‌آور خود و محکوم کردن این عمل تروریستی دولتی فرامی‌خواند.”

آقای ظریف ترور فخری‌زاده را به شدت محکوم کرده است.

اسرائیل تاکنون دراین باره چیزی نه گفته است.

به اساس معلومات مقام‌های ایرانی بعد از ظهر امروز (جمعه ۷قوس) افراد مسلح خودروی حامل محسن فخری‌زاده رییس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع را مورد حمله قرار دادند.

مقام‌ها می افزایند که در جریان درگیری تیم محافظتی محسن فخری‌زاده با افراد مسلح، وی به شدت مجروح و به شفاخانه منتقل شد، اما وی در شفاخانه جان باخت.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending