Connect with us

جهان

دبیر کل ناتو: داعش در تلاش ایجاد خلافت در افغانستان است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: قوس ۵, ۱۳۹۷)

دبیر کل ناتو میگوید که داعش در تلاش ایجاد خلافت اسلامی در افغانستان است.

دبیر کل ناتو در نشست گفتگوهای مدیترانه ای میگوید که داعش، القاعده و دیگر گروه های شورشی بزرگترین چالش برای آنها در افغانستان است. اما وی می‌افزاید که درب همکاری برای دیگر کشور ها جهت آوردن ثبات در افغانستان همچنان باز است.

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو ابراز میکند: “شاخه خراسان داعش تلاش دارد که دوباره در افغانستان جا پا پیدا کنند و یکی از چالش های که ما در افغانستان با آن روبرو هستیم داعش و القاعده است. بنا یکی از دلایل ادامه حضور مان جلوگیری از بازگشت طالبان و ایجاد خلافت توسط داعش است.”

وی علاوه میکند که بهترین گزینه برای مبارزه با هراس افگنان توانمند ساختن نیروی های داخلی است. او همچنان از کاهش نیروهای حمایت قاطع در سال آینده میلادی نیز خبر می‌دهد.

دبیر کل ناتو می‌افزاید: “ما تصمیم به کاهش حضور مان در افغانستان گرفته ایم و قرار است ۲۰۰ سرباز خود را از افغانستان که شامل مردها و زن ها میشوند در سال آینده بیرون کنیم؛ اما ما همچنان به تعهد خود برای ثبات در افغانستان باقی خواهیم ماند.”

اما رییس جمهور پیشین کشور در کنفرانس بین المللی کشورهای اسلامی راه بیرون رفت افغانستان از وضعیت کنونی را همکاری کشورهای منطقه و اسلامی می‌داند.

حامد کرزی رییس جمهور پیشین میگوید:” آرزومندم و از کشورهای اسلامی و برادر خود میخواهم تا از مساعی صلح برای افغانستان حمایت کنند تا بعد از چهل سال جنگ و ویرانی کشور ما صاحب صلح شود.”

این در حالیست که در سال جاری نیروی های حمایت قاطع پس از چند سال دوباره عملا وارد جنگ با گروه داعش در ننگرهار شدند و به تازگی نظامیان بین المللی در فراه نیز جابجا شده اند.

جهان

سه کشته و ۸ زخمی در تیراندازی در یک مکتب در امریکا

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

یک پسر ۱۵ ساله در پی تیراندازی در یک مکتب در ایالت میشیگان امریکا سه هم صنفی خود را کشت و هشت نفر دیگر را زخمی کرد.

این دانش آموز که از سوی پولیس بازداشت شده توسط تفنگچه ای که پدرش چند روز پیش خریده بود، اقدام به تیر اندازی کرده است.

پولیس گفته است که در حال بررسی انگیزه این خشونت «غیر قابل توصیف و نابخشودنی» است.

دقایقی پس از وقوع تیر اندازی، این پسر بازداشت شده و تحقیقات از وی جریان دارد، اما متهم تا هنوز به پولیس چیزی نگفته است.

به گفته مقامات، در این رویداد سه دانش آموز – یک پسر ۱۶ ساله، و دو دختر ۱۴ و ۱۷ ساله –  جان باخته اند.

همچنان هفت دانش آموز که وضعیت دو تن وخیم گزارش شده و یک معلم در این تیر اندازی زخم برداشته اند.

به خواندن ادامه دهید

جهان

مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهان از سرگرفته شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۹, ۱۴۰۰)

 رسانه دولتی ایران گزارش کرده است که گفتگوها برای احیای توافق‌نامه هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میان قدرت‌های جهان و ایران در ویانا از سر گرفته شد.

یک سخنگوی اتحادیه اروپا روز گذشته (دوشنبه، ۸ قوس) در تویتراش نوشته که گفتگوها برای احیای توافق‌نامه هسته‌ای ایران ساعت ۳ پس از چاشت به وقت ویانا آغاز شد.

از گفت‌وگوهای روزگذشته به عنوان مذاکرات غیر مستقیم میان امریکا و ایران هم یاد شده، زیرا نماینده‌های ایران دیدار رو در رو با هیات امریکایی را رد کرده اند.

این درحالی است که قبل از این قدرت‌های جهان از ایران خواسته بودند تا در برابر کاهش تحریم‌ها، غنی سازی یورانیم را محدود سازد.

اما مذاکرات برای پنج ماه متوقف شد زیرا ابراهیم رئیسی، رییس جمهور ایران در انتخابات ریاست جمهوری آنکشور پیروز شد.

دونالد ترمپ رییس جمهور پیشین امریکا در سال ۲۰۱۸ از توافق‌نامه هسته‌ای ایران بیرون شد و تحریم‌ها بر آن کشور را از سر گرفت.

به خواندن ادامه دهید

جهان

بازداشت خانمی به اتهام آتش زدن اتاق قرنطینه هوتل در آسترالیا

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۸, ۱۴۰۰)

پولیس آسترالیا قرار است زنی را به ظن آتش زدن یک اتاق قرنطینه هوتل در شهر ساحلی کایرنز واقع در ایالت کویینزلند این کشور متهم کند.

در این آتش‌سوزی به کسی آسیبی نرسیده، اما پس از اینکه این خانم ۳۱ ساله آتش‌سوزی را در اتاقش ایجاد کرد، منجر به تخلیه بیش از ۱۰۰ نفر شد.

مقام‌های محلی، به خبرنگاران گفته اند: “این خانم ۳۱ ساله برای چند روز در قرنطینه بود و ما مشکلاتی با آن خانم داشتیم که آن را مدیریت می‌کردیم.”

به گفته این مقام‌ها در هنگام رویداد دو کودک خانم نیز با وی حضور داشتند که در حال حاضر زیر مراقبت پولیس قرار دارند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است