Connect with us

خبرهای تازه

دبیرکل ناتو: بر تأمین شفافیت در اعلام نتایج ریاست جمهوری افغانستان تأکید می‌کند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: عقرب ۱, ۱۳۹۸)

ینس ستولتنبرگ، دبیر کل ناتو، روی تأمین شفافیت در شمارش آرا و اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری، افغانستان تاکید می‌ورزد.

دبیر کل ناتو، در یک نشست خبری در بروکسل، از نامزدان ریاست جمهوری، می‌خواهد که به تصمیم کیمسیون‌های انتخاباتی احترام بگذارند و نتیجه که از سوی این نهاد اعلام میشود را بپذیرند.

دیبر کل ناتو، میگوید:  “شفافیت در انتخابات بسیار مهم است ما نیاز به انتخابات شفاف و منصفانه داریم من  از تمامی جناح ها در روند انتخابات می خواهم که به کمیسیون انتخابات احترام بگذارند و اجازه بدهند که این کمسینون نتیجه ان را اعلام بکند و هر نتیجه را که اعلام کرد قبول کنند.” 

در همین حال، وی تاکید می‌ورزد که افغانستان در خط نخست جنگ در برابر داعش قرار دارد و علت حضور نظامیان ناتو در افغانستان مبارزه با گروه‌های هراس‌افگن در این کشور است.

دبیر کل ناتو همچنان می‌گوید که هنوز داعش در افغانستان شکست نخورده و احتمال برگشت این گروه وجود دارد.

آقای ستولتنبرگ، میافزاید: “افغانستان در خط مقدم جنگ  با داعش است چون داعش پس از شکست در سوریه و عراق حال در افغانستان جا پا باز کرده است بنا حضور شماری از نظامیان ما در افغانستان و اموزش و مشوری های ما برای نیرو های افغان برای مبارزه با داعش است.”

با این حال، دبیر کل ناتو از گروه طالبان می‌خواهد، برای از سرگیری گفتگوهای صلح اراده جدی نشان بدهند. وی اظهار میدارد که حضور نیروهای بین‌المللی در افغانستان وابسته به شرایط و گفتگوهای صلح است.  

وی اظهار میدارد: ” آقای خلیلزاد مسئولیت مذاکرات صلح  با طالبان را داشته است اکنون آنان مذاکرات متوقف است،  من و ناتو اقدامی برای از سرگیری این گفت‌وگوها را حمایت می‌کنیم؛ طالبان باید علاقه‌مندی جدی و از خود گذشتگی جدی نشان بدهند تا اینکه به یک موافقت نامه صلح واقعی دست یابیم.”

همزمان با این، ریاست اجرائیه می‌گوید که واشنگتن و کابل در این دور پیش شرط‌های همچون آتش‌بس و کاهش خشونت‌ها از سوی طالبان را مطرح کرده اند.

مجیب رحمان رحیمی، سخنگوی ریاست اجرائیه، ابراز میدارد: “حکومت ایالات متحده امریکا و حکومت افغانستان بر این دور مذاکرات پیش شرط های را از قبل اعلام کرده اند که بحث آتش بس و کاهش خوشنت ها است اما صلح هنوز یکی از اولویت های حکومت است و ما از هر تلاشی برای دست یافتن به صلح استقبال می کنیم.”

قرار است در دو روز آینده وزیران دفاع ناتو روی وضعیت امنیتی و سیاسی در افغانستان رایزنی کنند و آنچه انتظار حکومت افغانستان از این نشست است پشتبانی دوامدار از نیروهای امنیتی و نیز تجهیزت نیروهای بومی در این کشور است.

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خاطره کارمند پولیس که در یک حمله چشمان خود را از دست داد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس میگویند که یک زن ۳۳ ساله، که با پولیس ملی در ولایت غزنی وظیفه انجام میداد، در یک حمله افراد مسلح بعد از زخمی شدن هر دو چشم خود را از دست داده است.

این خانم خاطره نام دارد و به تازهگی به خبرگزاری رویترز گفته که سه مرد موترسایکل سوار بر وی حمله کردند و بعد از حمله هر دو چشم وی را با کارد کور ساختند.

خاطره میگوید:” وقتی در شفاخانه بیدار شدم همه چیز تاریک بود و از داکتران پرسیدم چرا من چیزی را دیده نمیتوانم؟ آنها گفتند که چشمان تو با بنداژ پوشیده شده است. در این وقت من فهمیدم که چشمان خود را از دست داده ام.”

خاطره و مقامهای امنیتی، طالبان را مسوول این رویداد میدانند و میگویند که پدر خاطره با وظیفه وی در صفوف پولیس ملی سخت مخالف بود.

بر بنیاد گزارش رویترز خاطره چندین ماه با پولیس غزنی در بخش مبارزه با جرایم ایفای وظیفه میکرد و همیشه آرزو داشت که در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

خاطره به رویترز گفت: ” من میخواستم با پولیس حد اقل یکسال کار کنم و اگر این حادثه برای من بعدأ اتفاق می افتاد کم دردناک میبود، اما این حادثه برای من بسیار زود واقع شد. من برای سه ماه به آرزوی خود که انجام وظیفه با پولیس بود رسیدم.”

درهمین حال، فعالان حقوق بشر میگویند که حمله بر جان خاطره نشان میدهند که هنوز هم مخالفتها با داشتن وظیفه زنان وجود دارد.

خاطره گفت که او نتوانست در جریان چندین سال پدر خود را قناعت بدهد که تا مانع کار او نشود، اما این کار نتیجه نداد و بعدا شوهر خاطره توافق کرد تا وی در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

اما رویترز می افزاید که پدر خاطره مخالف سرسخت وظیفه وی بود.

خاطره میگوید: ” وقتی که به وظیفه میرفتم چندین بار پدر خود را دیدم که مرا تعقیب میکرد. بعد او با طالبان تماس میگرفت و از آنها میخواست تا مانع وظیفه من شوند.”

خاطره میگوید که مخالفت پدر وی تا این اندازه بود که بلاخره وی کاپی تذکره خاطره را به طالبان سپرده بود تا به آنها به اثبات برساند که خاطره با پولیس کار میکند.

سخنگوی پولیس غزنی این رویداد را تایید میکند و میگوید که طالبان دراین رویداد دست دارند. 

به گفتهی پولیس غزنی پدر خاطره نیز بازداشت شده است.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان میگوید که این یک موضوع خانوادهگی است و دست داشتن شان را دراین رویداد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است