Connect with us

رویداد های اخیر

داکتر عبدالله: موقف طالبان در گفتگوهای صلح همیشه مبهم بوده‌ است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۱۳, ۱۴۰۰)

داکتر عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحهٔ ملی می‌گوید که طالبان خواهان استقرار یک نظام اسلامی اند، اما معنای آن را توضیح نمی‌‌دهند.

به گفته‌ی آقای عبدالله :”موضع آنان (طالبان) همیشه مبهم بوده‌است.”

وی دراین باره گفت:” آنها مواضع خود را مبهم ترک می‌کنند. آنها می گویند، ما خواهان استقرار یک نظام اسلامی هستیم، اما معنی آن را توضیح نمی‌دهند. رهبران چگونه انتخاب یا گزیده می‌شوند؟ آنها شورای اسلامی می خواهند. آیا انتخابی است؟ در صورت انتخاب ، بر چه اساسی؟ آنها دراین موارد هیچ چیز را شریک نساخته اند.”

عبدالله همچنین اظهار داشت که گروه‌های مختلف طالبان هر از گاهی با آنها تماس می گیرند: “گاهی اوقات آنها یادداشت می‌فرستند. پیام‌ها عمدتا یکسان هستند. حتی در نامه (که اخیراً برای سیاستمداران ارسال شده است) موضع بسیار مبهم است و شما نمی‌توانید تشخیص دهید که این موضع یک گروه است یا همه.”

آقای عبدالله که در یک گفتگویی ویژه با صدای امریکا گفته‌است که اخیرا با اعلام خروج نیروهای امریکایی از افغانستان موضع طالبان تغییر کرده‌است و مذاکره کننده اصلی آنان به پاکستان رفته‌ تا با رهبران خود مذاکره کنند، دستور بگیرند و موضع خود را تغییر دهند.

به گفتهٔ آقای عبدالله گروه طالبان به بهانه‌ٔ جهاد در برابر نیروهای خارجی به جنگ ادامه می‌دهند ولی تا سه ماه دیگر با خروج نیروهای آمریکایی، این بهانه را نخواهند داشت.

از سویی‌هم، قرار است کنفرانس استانبول برای صلح افغانستان به میزبانی کشور ترکیه برگزار شود اما گروه طالبان گفته‌اند تا زمانی که نیروهای خارجی به طور کامل از افغانستان بیرون نشوند آنان در هیچ کنفرانسی که در بارهٔ آیندهٔ افغانستان تصمیم گرفته شود، اشتراک نخواهند کرد.

داکتر عبدالله می‌گوید اگر طالبان به کنفرانس استانبول اشتراک نکنند، این نشست برگزار نخواهد شد.

در همین‌حال رییس شورای عالی مصالحهٔ ملی در بارهٔ حکومت افغانستان پس از خروج نیروهای امریکایی بیان داشته که « ما نمی‌توانیم این موضوع را رد کنیم که شرایط برای افغان‌ها، پس از خروج نیروهای آمریکایی بسیار دشوار خواهد شد و جنگ ادامه خواهد یافت.»

وی همچنین گفت که امیدوار است و آرزو می‌کند طالبان خواهان صلح باشند و در غیر این صورت جنگ ادامه خواهد یافت.

عبدالله اظهار داشت که نمی توان یک جنگ داخلی را منتفی دانست اما گفت: “امید خود را از دست ندهیم زیرا این یک بدترین سناریو خواهد بود. بنابراین، در این مرحله، تمام تمرکز باید بر روی چگونگی عملکرد آن (صلح) باشد. “

این در حالی‌ست که روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان دو روز قبل آغاز شده‌ و قرار است این روند تا ۱۱ سپتامبر سال جاری به پایان برسد.

رویداد های اخیر

داکتران: آلودگی هوای شهر کابل مرگبار است

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۴, ۱۴۰۰)

آلودگی هوای شهر کابل نگرانی‌های جدی شهروندان و داکتران کشور را بر انگیخته است.

داکتران هشدار میدهند که اگر کاری برای جلوگیری از آلوده شدن هوای پایتخت صورت نگیرد، زند‌گی بسیاری‌ها با تهدید روبرو خواهد شد.

محمد هاشم وهاج، داکتر، در این باره گفت:” آلود‌گی هوا یک مشکل مهم، جدی و  خطرناک در کابل است.”

همزمان با این شهروندان کشور از مالکان بلند منزل‌ها میخواهند که با استفاده از سیستم‌های معیاری در جلوگیری از آلودگی هوا کمک کنند.

محمد رسول، باشنده کابل، در این باره گفت:” کسانیکه ذغال سنگ می‌سوزانند، چیزهای را می سوزانند که باعث میشه که دود تولید شود باید جلو اش گرفته شود.”

سحراب، باشنده دیگری کابل، میگوید:” از گاز استفاده کنند از برق استفاده کنند که ارزان تر باشه تا زور مردم برسه میتوانند که از ذغال سنگ استفاده نکنند و از پلاستیک استفاده نکنند.”

اما شاروالی کابل می‌گوید که برای جلوگیری از آلود‌گی هوا شماری زیادی از بلند منزل‌ها و حمام‌های که سیستم تصفیه نداشته مهر و لاک کرده است.

نعمت الله بارکزی، رییس نشرات و آگاهی عامه شاروالی کابل، در این باره گفت: “ما فعلا دو مرکزگرمی داریم در شهر کابل که با گاز فعالیت میکنند که ما از او استقبال میکنیم و امیدوار استیم این مرکز گرمی‌های که تعداد شان بالاتر از یازده صد دانه است این‌ها هم بتوانند از گاز استفاده بکنند.”

از جمله موارد عمده‌ای که در آلوده شدن هوای کابل به خصوص در زمستان نقش دارد استفاده از مواد سوختی چون ذغال سنگ تصفیه ناشده و چوپ میباشد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

قطر در باره مسوولیت میدان هوایی کابل با ترکیه در حال گفتگو است

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۴, ۱۴۰۰)

وزیر خارجه قطر میگوید که کشور اش با ترکیه در حال رایزنی، برای گرفتن مسولیت عملیاتی میدان هوایی کابل است.

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر که روز گذشته در نشست گفتگوهای مدیترانه‌ای صحبت میکرد گفت که تمامی موضوعات در پیوند به میدان هوایی کابل را از نزدیک با ترکیه و حکومت افغانستان زیر بررسی دارد.

او در این باره گفت:” ما از نزدیک روی موضوع میدان هوایی با هم کار کرده‌ایم، چه در مورد ارزیابی الزامات برای بازگرداندن میدان عملیاتی یا در مورد توافقنامه مدیریتی با دولت طالبان برای بهره برداری از این میدان در آینده. ما با همکاری بین قطر و ترکیه در این جبهه‌ها بسیار نزدیک کار کرده‌ایم و البته رایزنی‌های ما ادامه دارد.”

این مقام قطری می‌گوید که جامعه جهانی هنوز ستراتیژی روشنی در قبال افغانستان ندارد و نیاز است که تمامی کشورهای ذِینفع در قضیه افغانستان باید با دولت جدید این کشور تعامل داشته باشند.

آل ثانی در این باره گفت:” آنچه که ما در تلاش استیم انجام دهیم این است که با همه ذینفع‌ها و همه کشورهای همسایه افغانستان و اعضای دایمی شورای امنیت که به نوعی با افغانستان در ارتباط استند با طالبان تعامل داشته باشیم.”

از سوی هم اداره هوانوردی ملکی افغانستان می‌گوید که تمامی شرایط واگذاری قرار داد مدیریت میدان بین المللی هوایی کابل را به شرکت‌ها پیشکش کرده و قرار داد آن بربنیاد منافع ملی انجام خواهد شد.

امام الدین احمدی، سخنگوی اداره هوانوردی ملکی، در این باره گفت:” تا هنوز قرارداد میدان هوایی بین المللی کابل با هیچ شرکتی صورت نگرفته است، ما بر بنیاد منافع ملی شرایط خود را به شرکت‌های مختلف پیشکش کردیم و هر شرکتی که منافع ملی ما را خوب تامین کند همرای اش قرارداد می‌کنیم.”

بخش‌های تخنیکی به ویژه دستگاه رادار میدان بین المللی هوایی کابل حدود چهار ماه پیش پس از سقوط دولت پیشین به دلیل هجوم شهروندان برای خروج از کشور شدیدا آسیب پذیر شده است.

هرچند پروازهای داخلی و خارجی به برخی کشورها هم اکنون ادامه دارد اما مسولان می‌گویند هنوز هم چالش‌های زیادی باقی مانده و روند پروازها عادی نشده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

روند توزیع پاسپورت در ۱۴ ولایت دیگر فردا آغاز می‌شود

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۴, ۱۴۰۰)

امارت اسلامی افغانستان از آغاز روند توزیع گذرنامه در ۱۴ ولایت دیگر خبر میدهد.

مسوولان ریاست پاسپورت کشور میگوید که دفاتر گذرنامه در ولایت های فراه، نمیروز، بادغیس، پکتیکا، سمنگان، لغمان، اروزگان، کنر، تخار، زابل، جوزجان، بامیان، پنجشیر و بغلان فردا (دوشنبه، ۱۵ قوس) فعال میشوند.

عالم گل حقانی رییس عمومی ریاست پاسپورت از خدمات یکسان به شهروندان کشور اطمینان داده و از مردم خواسته است که برای به دست آوردن گذرنامه به هیچ کمیشن کاری پول ندهند.

آقای حقانی افزوده که هنوزهم مشکلات توزیع پاسپورت در مرکز به علت چالش‌های فنی حل نشده است، اما تاکید کرده است که در آینده نزدیک به این مشکلات رسیدگی صورت خواهد گرفت و روند توزیع در مرکز نیز از سر گرفته خواهد شد.

وی گفته است: “ما ماشین آلات نو خریده ایم. قبلا ما گفتیم که بعضی‌های شان رسیده اند و بعضی‌های شان در حال رسیدن استند. هر وقتی که ماشین آلات ما تکمیل شد، ما انشاالله کارهای مان را بسیار زود در مرکز هم آغاز می‌کنیم.”

با این وجود به استثنای کابل، دیگر در اکثر ولایت های کشور دفاتر توزیع پاسپورت فعال شده اند، مسوولان از مردم میخواهند که باید برای بدست آوردن پاسپورت در ولایت های مربوط شان اقدام کنند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است