Connect with us

رویداد های اخیر

دانش: طرح شورای مصالحه به هیچ صورت قابل ارائه نیست

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۲۴, ۱۴۰۰)

محمد سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری با انتقاد از طرح شورای عالی مصالحه ملی در باره صلح، آن را  تقسیم قدرت میان دو قوم می‌خواند.

سرور دانش می‌گوید که در این طرح خواست یک جریان سیاسی که نظام صدارتی وحکومت انتقالی است برجسته ساخته شده و با طرح رییس جمهورغنی برخورد توهین آمیز شده است.

آقای دانش بر حفظ نظام ریاستی با چهار معاون و تعدیل صلاحیت‌های رییس جمهور تاکید کرده است.

دانش در این باره گفته است که “این طرح به جای تقویت اجماع در جبهه جمهوریت، اختلافات در درون جبهه جمهوریت را برجسته ساخته است و به همین جهت به هیچ صورت قابل ارائه به نشست استانبول یا نشست دیگر نیست”.

محمد هدایت، مشاور رسانه‌ای  معاون دوم رییس جمهور، در این باره میگوید:” در طول سالیان اخیر کسانی که شعار نخست وزیری می دادند و می دهند، در حقیقت جامه مفشن این مقام را برای قوم خاصی دوخته اند و در این صورت تکلیف دیگر قوم‌ها چه می شود؟ اقوام دیگر در این طرح به درجه ۳ و ۴ تنزل داده شده اند”.

اما یونس قانونی، رییس کمیته تهیه وتوحید طرح‌های صلح شورای عالی مصالحه ملی، از طرح ارایه شده دفاع میکند.

قانونی در این باره میگوید:” گفته‌های آقای دانش “توهین” به احزابی است که از این طرح‌ها حمایت کرده اند و این طرح‌ها را ساخته اند”.

طرح کمیته کاری شورای عالی مصالحۀ ملی شامل دو گزینه‌است:

 نخست طرح رییس‌جمهورغنی که بر انتخابات زودهنگام و حفظ رهبری دولت تاکید شده و دوم هم ساختار نظام ریاستی-صدارتی در این پیش ‌نویس زمان کار دولت انتقالی صلح هم تا سه سال پیش بینی شده است.

عطا محمد نور، عضو رهبری شورای مصالحه ملی، در این مورد میگوید:” این دیدگاه شخصی و فردی نبوده ۳۶ طرح بود که یک طرح جامع به میان آمد”.

 بر بنیاد این پیش‌نویس، دولت انتقالی صلح شامل قوه اجراییه، قوه قضاییه، شورای ملی، شورای فقه اسلامی، شورای عالی دولت و کمیسیون تعدیل قانون اساسی خواهد بود.

انتظار می‌رود که برای توحید گزینه‌های این پیش‌نویس، کمیته رهبری شورای عالی مصالحه ملی تصمیم‌های نهایی را بگیرد و پس از آن، طرح افغانستان در نشست ترکیه روی میز،گذاشته شود.

رویداد های اخیر

امارت اسلامی: درگیری بین نیروهای افغان و ایرانی یک سوء تفاهم بود

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۰)

مقام‌های امارت اسلامی افغانستان می‌گویند، درگیری‌ بین نیروهای مرزی ایران و نیروهای امارت اسلامی افغانستان در ولایت نیمروز پایان یافته است و به دلیل “سوء تفاهم مرزی” رخ داده بود.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که روزگذشته (چهارشنبه ۱۰قوس) در منطقه‌ی مرزی ولسوالی کنگ ولایت نیمروز بین نیروهای امنیتی افغان و ایرانی درگیری رخ داد که اکنون از سوی دو طرف کنترل شده است.

وی افزوده است که بخاطر جلوگیری و تحقیق این سوء تفاهم، مسئولین امارت اسلامی هدایت لازم داده اند.

همچنان مسوولین امارت اسلامی گفته اند که دراین درگیری به دو طرف کدام تلفات وارد نشده است.

در همین حال، وزارت خارجه افغانستان روز پنجشنبه اعلام کرد که مناقشه در امتداد مرز ولسوالی کنگ “با تلاش مقام‌های سرحدی به پایان رسید و تلاش خواهد شد تا از تکرار چنین حوادثی جلوگیری شود.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دیدار امیرخان متقی با ۱۶ نامزد سفیر و نمایندگان خارجی برای افغانستان در دوحه

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۰)

سخنگوی وزارت امور خارجه امارت اسلامی افغانستان از دیدار سرپرست این وزارت با نمایندگان و نامزد سفیران ۱۶ کشور خارجی در دوحه خبر داده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت امور خارجه در تویتر خود نوشته است که:” هیأت امارت اسلامی به رهبری مولوی امیرخان متقی با ۱۶ نامزد سفیر و نمایندگان برای افغانستان در دوحه ملاقات نمود و روی موضوعات امنیتی، بشری، اقتصادی، سیاسی و صحی بحث نمود.”

او افزوده است، که همه‌ طرف‌ها پیشرفت در وضعیت امنیتی را ستودند و گفتند که ‌کمک‌های بشردوستانه و صحی با افغانستان باید فراهم شود و به‌مشکلات باید از طریق همکاری دسترسی یابد.

در ادامه او نوشته است، که هیات امارت اسلامی از امنیت با آنها اطمینان داد، وعده سپرد تا در رسانیدن کمک‌ها همکاری کند و از تمامی کشورها خواست تا سفارت‌های خویش را در کابل گشایش دهند تا واقعیت‌ها را از نزدیک مشاهده کنند و فصل جدیدی از روابط مثبت آغاز شود.

آقای بلخی در ادامه او افزوده است، که درین نشست، سفرای کشورهای ذیل اشتراک نموده بودند: آلمان،کانادا، فنلند، زیلاند جدید، ایتالیا،کوریای جنوبی، کمیشنری اتحادیهٔ اروپا، هسپانیا، ایالات متحده، ناروی، سویدن، هالند، آسترالیا، بریتانیا و جاپان شرکت داشتند.

درهمین حال، آقای بلخی گفته است که امیرخان متقی با آقای رضوان‌ حسن، سفیر اندونیزیا در دوحه ملاقات نمود و روی همکاری‌های دوجانبه و موضوعات سیاسی بحث نمود.

به گفته‌ی بلخی سفیر اندونیزیا اراده خود را در رابطه به وضعیت سیاسی و بشری افغانستان همکاری ابراز کرد و افزود که دو کشور باید برخوردار از روابط نزدیک باشد.

همچنان، وی به بازگشایی سفارت اندونیزیا در کابل در آیندهٔ نزدیک ابراز امیدواری کرده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

بانک جهانی از انتقال ۲۸۰ میلیون دالر به افغانستان پشتیبانی کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش کرده است که بانک جهانی برای مقابله با بحران انسانی در افغانستان، انتقال ۲۸۰ میلیون دالر از پول‌های منجمد شده را به افغانستان تأیید کرده است.

قرار است این پول از صندوق بازسازی افغانستان به برنامه جهانی غذا و صندوق پشیتبانی از کودکان سازمان ملل انتقال یابد.

این منابع گفته‌اند که ۳۱ تمویل‌کننده صندوق بازسازی افغانستان، باید این انتقال این پول را تأیید کنند و از این تصمیم بانک جهانی پشتیبانی نمایند. ایالات متحده بزرگ‌ترین تمویل کننده این صندوق می‌باشد.

سخنگوی بانک جهانی گفته است که هیئت مدیره بانک جهانی در مورد انتقال این پول گفتگو کرده است و انتظار می‌رود که تمویل کننده‌گان صندوق بازسازی افغانستان که قرار است پول از آن انتقال یابد، در روز جمعه با هم دیدار کنند.

در صندوق بازسازی افغانستان حدود یک اعشاریه پنج میلیارد دالر موجود است. بانک جهانی روز سه‌شنبه طی یک دیدار غیررسمی ابراز کردند که می‌خواهند حدود ۵۰۰ میلیون دالر از این صندوق به افغانستان انتقال دهند. اما اکنون بانک جهانی گفته است که هیئت مدیره از انتقال ۲۸۰ میلیون دالر پشتیبانی می‌کند.

تا کنون کاخ سفید و وزارت خزانه‌داری امریکا در این باره چیزی نگفته اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است