Connect with us

اخبار ساحوی

داعش و القاعده در تلاش ایجاد خلافت اسلامی در ولایت بدخشان اند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۲, ۱۳۹۹)

مقام های محلی بدخشان می گویند که ۶۰۰ خانواده گروه داعش و القاعده که شهروندان برخی کشور های آسیایی اند در این ولایت حضور دارند و دره خستک ولسوالی جرم این ولایت را مرکز فعالیت خویش انتخاب کرده اند.

والی بدخشان، ذکریا سودا، می گوید: “گروه داعش پس از ولایت هلمند و ننگرهار که شکست خوردند حال تصیم دارند با همکاری گروه القاعده که تمامی شان خارجی ها اند در خسک ولسوالی جرم بدخشان مرکز خلافت بسازند. اگر جلو این گرو گرفته نشود، خطر بزرگ پس از صلح به افغانستان و خاورمیانه است.”

الطاف الله علیزی، فرمانده لوای ارتش در بدخشان، می گوید:” این دره خستک که چندین سال است زیر حاکمیت گروه القاعده و داعش است مرز های این دره با کشور پاکستان، چین و تاجکستان به روی ترورستان باز است و منبع درآمد شان از این دره استخراج طلاه است، از طریق مرزهای باز بدخشان به کشور های بیرونی صادر می کنند.”

مقام های نظامی بدخشان می گویند که شبکه انصار الله، گروه ترکستان شرق،حرکت اسلامی ازبیکستان از گروه هایی اند که مستقیم با داعش و القاعده در ولسوالی های جرم، وردوج و راغستان ولایت بدخشان همکاری دارند.

آنان می افزایند که بیش از دوهزار طالب به شمول این گروه ها در ۲۲ ولسوالی بدخشان درگیر جنگ اند.

اسدالله محمدی، فرمانده بدخشان، چنین می گوید: “در جریان جنگ های هفته که گذشت شماری از نیرو های امنیتی جان باختند و شماری زخمی شدند و تلفات به دشمن نیز وارد شده است. گروه های در برابر نظامیان جنگ می کنند که همه خارجی ها اند.”

محمد علی احمدی، معاون اول لوای عملیات های خاص در شمال، گفت: “گروه های خارجی که در دره هستند از جنگ افزار های پیش رفته در برابر ما استفاده می کنند بیشتر این جنگ جویان شهروندان کشورهای خاورمیانه اند و افراد شان که در جنگ کشته می شوند از نزدشان بیشتر از ۱۰هزار دالر آمریکایی به دست آمده است.”

در عین حال باشندگان دره خستک ولسوالی جرم می گویند که گروه های خارجی القاعده و داعش که همرا با خانواده های شان، خانه های مسکونی آنان را به زور گرفته اند.

یکتن از باشنده گان خستک چنین می گوید: “ما را از خانه های مان بیرون کردند و فامیل های خود را که تمام شان خارجی های سیاه پوست اند جابجا کردند.”

باشنده دیگری دره خستک می گوید: “خارجی ها هستند سلاح و مهماتی دارند که حکومت ما ندارد. تمام شان از پول دالر کار میگیرند. هر جا را که می گیرند، مردم محل را از آنجا بیرون می کنند.”

بدخشان از نا امن ترین ولایت های کشور در شمال شرق است. این ولایت با کشور های پاکستان، تاجکستان و چین هم مرز است. گروه طالبان، القاعده و داعش از دره خستک به تازگی ولسوالی راغستان و بخش های از ولسوالی جرم را سقوط داده اند.

اخبار ساحوی

هشت طالب مسلح در کندهار کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۳۹۹)

در نتیجه درگیری میان نیروهای افغان و طالبان مسلح در ولایت کندهار دست کم هشت طالب مسلح کشته و ۱۱ تن دیگر آنان زخمی شده اند.

جمال ناصر بارکزی سخنگوی پولیس کندهار به آریانانیوز میگوید که طالبان مسلح شب گذشته بالای یک پاسگاه امنیتی در ولسوالی تخته پل این ولایت حمله گروهی انجام دادند.

آقای بارکزی می‌افزاید که در این رویداد دست کم سه سرباز پولیس جان باخته و چهار تن دیگر آنان زخم برداشته اند.

گروه طالبان تا هنوز در پیوند به این رویداد چیزی نگفته است.

این در حالی است که گروه طالبان حملات علیه نیروهای افغان را در سراسر کشور افزایش داده است.

تنها در ولایت ارزگان در پی چند روز درگیری دست کم ۶۴ تن از نیروهای افغان جان باخته اند.

مسوولان محلی این ولایت میگویند که ولسوالی گیزاب ارزگان از چند روز بدینسو در محاصره طالبان قرار دارد و از دو روز به این سو طالبان حملات شان را بالای ولسوالی دهراود نیز آغاز کرده اند.

مسوولان محلی هشدار می‌دهد، در صورت که نیروهای کمکی نرسند، هر دو ولسوالی سقوط خواهد کرد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

مقام‌های محلی: ولسوالی‌های گیزاب و دهراود ارزگان در آستانه سقوط قرار دارد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۳۹۹)

هزاران طالب مسلح برای سقوط دادن ولسوالی های گیزاب و دهراود در ولایت ارزگان حمله کرده اند.

مسوولان محلی این ولایت می‌گویند که اگر کمک های نظامی نرسد، نیروهای تحت محاصره تلف خواهند شد و این ولسوالی‌ها نیز سقوط خواهد کرد.

به گفته آنان مرکز ولسوالی گیزاب ارزگان از روزها به اینسو در محاصره طالبان قرار دارد و در پی نبرد ها، تا کنون ده ها نظامی جان باخته اند.

مسوولان می گویند که درگیری چند روزه در گیزاب تا کنون جان ۶۴ نیروی امنیتی و دفاعی را گرفته است و به غیر نظامیان نیز تلفات وارد شده است.

به گفته‌ی آنان از دو روز به اینسو در ولسوالی دهراود نیز حملات طالبان آغاز شده است، و اگر کمک های نظامی نرسد امکان تلفات بیشتر و سقوط هر دو ولسوالی وجود دارد.

در همین حال بزرگان قومی ارزگان نیز می گویند که حکومت مرکزی تا کنون برای مهار جنگ در در ارزگان هیچ اقدامی نکرده است.

باشندگان محل میگویند که دولت تا کنون نتوانسته است که غیر نظامیان را از خط نخست جنگ بیرون بکشد.

این در حالی است که طالبان مسلح نه تنها در ارزگان بلکه در بسیاری ولایت های کشور حملایت شان را افزایش داده اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

سقوط بالگرد ارتش در بغلان؛ دو خلبان جان باختند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۳۹۹)

در نتیجه سقوط یک بالگرد ارتش در ولایت بغلان دو خلبان آن جان باختند.

وزارت دفاع کشور میگوید که این سانحه حوالی ساعت ۴:۳۰ روز گذشته در ساحه کپرک شهر پلخمری ولایت بغلان رخ داده است.

این وزارت مشکلات تخنیکی را عامل بروز این رویداد عنوان کرده است.

وزارت دفاع در اعلامیه ای گفته است: ” ساعت ۴:۳۰ امروز یک بال هلیکوپتر «MD530» قوای هوایی کشور در اثر مشکل فنی در ساحه ی «کپرک» شهر پلخمری ولایت بغلان سقوط کرد. در این حادثه متاسفانه، ۲ تن از پیلوت های قهرمان قوای هوایی کشور به شهادت رسیدند.”

این وزارت تاکید کرده است که چگونگی بروز مشکل تخنیکی این بالگرد را بررسی می کند.

در همین حال، وزارت دفاع کشور گفته است که این دو خلبان به نام های جگرن بسم الله و شهید دوم بریدمن فیصل بوده اند که مراسم تشییع جنازه ی پیکر آن امروز در کابل برگزار شد.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending