Connect with us

اخبار ساحوی

داعش و القاعده در تلاش ایجاد خلافت اسلامی در ولایت بدخشان اند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۲, ۱۳۹۹)

مقام های محلی بدخشان می گویند که ۶۰۰ خانواده گروه داعش و القاعده که شهروندان برخی کشور های آسیایی اند در این ولایت حضور دارند و دره خستک ولسوالی جرم این ولایت را مرکز فعالیت خویش انتخاب کرده اند.

والی بدخشان، ذکریا سودا، می گوید: “گروه داعش پس از ولایت هلمند و ننگرهار که شکست خوردند حال تصیم دارند با همکاری گروه القاعده که تمامی شان خارجی ها اند در خسک ولسوالی جرم بدخشان مرکز خلافت بسازند. اگر جلو این گرو گرفته نشود، خطر بزرگ پس از صلح به افغانستان و خاورمیانه است.”

الطاف الله علیزی، فرمانده لوای ارتش در بدخشان، می گوید:” این دره خستک که چندین سال است زیر حاکمیت گروه القاعده و داعش است مرز های این دره با کشور پاکستان، چین و تاجکستان به روی ترورستان باز است و منبع درآمد شان از این دره استخراج طلاه است، از طریق مرزهای باز بدخشان به کشور های بیرونی صادر می کنند.”

مقام های نظامی بدخشان می گویند که شبکه انصار الله، گروه ترکستان شرق،حرکت اسلامی ازبیکستان از گروه هایی اند که مستقیم با داعش و القاعده در ولسوالی های جرم، وردوج و راغستان ولایت بدخشان همکاری دارند.

آنان می افزایند که بیش از دوهزار طالب به شمول این گروه ها در ۲۲ ولسوالی بدخشان درگیر جنگ اند. 

اسدالله محمدی، فرمانده بدخشان، چنین می گوید: “در جریان جنگ های هفته که گذشت شماری از نیرو های امنیتی جان باختند و شماری زخمی شدند و تلفات به دشمن نیز وارد شده است. گروه های در برابر نظامیان جنگ می کنند که همه خارجی ها اند.”

محمد علی احمدی، معاون اول لوای عملیات های خاص در شمال، گفت: “گروه های خارجی که در دره هستند از جنگ افزار های پیش رفته در برابر ما استفاده می کنند بیشتر این جنگ جویان شهروندان کشورهای خاورمیانه اند و افراد شان که در جنگ کشته می شوند از نزدشان بیشتر از ۱۰هزار دالر آمریکایی به دست آمده است.”

در عین حال باشندگان دره خستک ولسوالی جرم می گویند که گروه های خارجی القاعده و داعش که همرا با خانواده های شان، خانه های مسکونی آنان را به زور گرفته اند.

یکتن از باشنده گان خستک چنین می گوید: “ما را از خانه های مان بیرون کردند و فامیل های خود را که تمام شان خارجی های سیاه پوست اند جابجا کردند.”

باشنده دیگری دره خستک می گوید: “خارجی ها هستند سلاح و مهماتی دارند که حکومت ما ندارد. تمام شان از پول دالر کار میگیرند. هر جا را که می گیرند، مردم محل را از آنجا بیرون می کنند.”

بدخشان از نا امن ترین ولایت های کشور در شمال شرق است. این ولایت با کشور های پاکستان، تاجکستان و چین هم مرز است. گروه طالبان، القاعده و داعش از دره خستک به تازگی ولسوالی راغستان و بخش های از ولسوالی جرم را سقوط داده اند.

اخبار ساحوی

بنیاد بیات به صدها خانواده نیازمند در پکتیکا مواد غذایی کمک کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۳, ۱۴۰۰)

مقام‌های بنیاد خیریه بیات می‌گویند که به صدها خانواده نیازمند در ولایت پکتیکا مواد غذایی کمک کرده اند.

به گفته‌ای مقام‌ها این کمک‌ها شامل آرد، برنج و روغن میباشد که به هدف رسیده‌گی به مشکلات خانواده‌های نیازمند در کشور صورت می گیرد.

مقام‌ها می افزایند که این کمک‌ها به سایر ولایات نیز خواهند رسید.

قبل از این بنیاد بیات به خانواده‌های نیازمند در هرات، بلخ، ننگرهار، غزنی، خوست، کندز، کندهار، ، کنر، ارزگان، کابل و بامیان کمک‌ها توزیع کرده بود.

سلام شریفی، مسوول بنیاد بیات در زون جنوب شرق، در این باره گفت:” در ادامه کمک‌های بنیاد بیات این بار به ولایت پکتیکا کمک تهیه کردیم. سروی این افراد بی بضاعت قبلا شده بود. این کمک‌ها شامل آرد، برنج و روغن میباشد که به مردم نیازمند عملا توزیع شد.”

در همین حال نیازمندانی که از بنیاد بیات کمک دریافت کرده با خوشحالی می‌گویند که در شرایط بسیار سخت اقتصادی به آنها کمک شده است.

باشنده‌گان پکتیکا از دیگر نهادهای خیریه نیز می‌خواهند که به مردم نیازمند کمک کنند.

حضرت محمد، باشنده پکتیکا، در این باره گفت:” از بنیاد بیات بسیار تشکر میکنیم که به ما کمک رساند، این مردم بسیار نیازمند استند و چیزی ندارند، خداوند برای شان اجر بدهد. “

نور محمد، باشنده پکتیکا، افزود:” از بنیاد بیات تشکر میکنیم که با ما کمک کرد و از موسسات دیگر نیز میخواهیم که این گونه کمک کنند، تا چاره مردم شود.”

مسوولان محلی پکتیکا از کمک‌های بنیاد بیات به خانواده‌های نیازمند تشکر کرده و میگویند که مردم در شرایط سختی اقتصادی به سر می‌برند و دیگر موسسات خیریه باید دست بکار شوند.

مولوی محب الله حماس، معاون والی پکتیکا، در این باره گفت:” از بنیاد بیات بسیار تشکر میکنیم که به خانواده‌های نیازمند پکتیکا در این وقت سخت کمک کرد، از موسسات خیریه دیگر نیز میخواهیم که به مردم نیازمند این ولایت کمک کنند.”

بنیاد بیات همه ساله به افراد نیازمند در سراسر کشور کمک می‌کند.

بر علاوه این کمک‌ها این بنیاد در حفر چاه‌های عمیق برای تامین آب آشامیدنی، ساخت مساجد، شفاخانه‌ها، کلینیک‌ها میدان‌های ورزشی و مکاتب در ولایات مختلف کشور پیش قدم بوده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

۳۷ زندانی بیگناه از زندان تخار آزاد شدند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۳, ۱۴۰۰)

کمیسیون عدلی و قضایی تخار که بررسی مشکلات در زندان‌های آن ولایت را بدوش دارد پس از بررسی‌ها ۳۷ زندانی را بیگناه شناسایی کرده و از بند رها کرد.

مسوولان محکمه تخار می‌گویند که برخی از این زندانیان مدعی علیه نداشتند و جرم‌های شان خفیف بوده بدون ضمانت و شمار دیگر که متهم به انجام جرایم جنایی و دعوای حقوقی داشتند براساس ضمانت رهاشده اند.

مولوی عبدالمنان، قاضی محکمه شهری تخار می‌گوید که: ” به دو دسته آزاد میشوند یکی ضمانت ندارند و طرف مقابل ندارند و یک تعداد متهم استند زیر ضمانت رها میشوند و یک عده تحقیقات میشوند به ولسوالی‌ها انتقال و پس از تحقیق با ضمانت رها می‌شوند.”

مولوی صیف‌الله، مدیر مبارزه با جرایم جنایی تخار، در این باره گفت:” بسیار با نظم و اوصول او افرادیکه قابل این نبود که زندانی باشند پس از یک تحقیق و اجازه دستور بزرگان حکم کردیم که آزاد شوند.”

رییس محکمه شهری می‌گوید که پس از این اعضای این کمیسیون در هر دو هفته به زندان میروند و چالش‌های زندانیان را بررسی و افراد بی‌گناه را آزاد میسازند.

مولوی محمد یوسف، رییس محکمه شهری تخار، در این باره گفت: ” از طرف اداره عالی محاکم امر شده باید هر ۱۵ روز هیات امارت اسلامی متشکل از قضایای محاکم سارنوالی و امنیت باید نظارت کنند .”

رییس زندان تخار می‌گوید که به شمول ۷ زن ۸۴ نفر زندانی استند که افزون بر آزاد سازی ۳۷ نفر شماری دیگر که ساحه جرمی شان ولسوالی‌ها است پس از آغاز کار محاکم در ولسوالی‌ها جهت بررسی قضیه‌های شان به ولسوالی‌های مربوط انتقال میشوند.

قاری نقیب‌الله، مدیر زندان تخار، در این باره گفت: “همه محبوسین که در زندان مرکزی بسر میبردند بررسی کردن از جمله ۳۷ نفر رها میشود از جمله ۱۶ نفر افراد معتاد بودند و باقی بر اساس ضمانت رها میشوند.”

افرادیکه از زندان آزاد شدند از رویه سالم مسوولان خرسند اند و می‌گویند تلاش می‌کنند از این به بعد افراد نیک جامعه باشند.

حبیب‌الله، زندانی آزاد شده در این باره گفت: ” میرویم ۴۵ روز هینجا بودیم آزاد شدیم خانه میرویم دیگر گناه نمی‌کنم همین ۴۵ روز زندانی بس است.”

نصرت الله، زندانی آزاد شده، در این باره گفت “بسیار زیاد خوشحال استیم از امارت اسلامی که ما به طرف تباهی روان بودیم ما را به یک روشنایی و دنیای دیگر آورد.”

مسوولان زندان از اعضای امارت اسلامی می‌خواهند تا افرادی را که بازداشت می‌کنند به ارگان‌های عدلی و قضایی معرفی کنند و بدون حکم محاکم دیگر افراد را در زندان نپزیرند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

انفجار بالون گاز در ننگرهار جان ۹ کودک را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۰, ۱۴۰۰)

وزارت امور داخله تایید میکند که در پی انفجار یک بالون گاز در ولایت ننگرهار ۹ کودک جان باخته و چند تن دیگر زخم برداشتند.

عاقل جان عزام، معاون سخنگوی وزارت داخله، میگوید که این رویداد امروز در ولسوالی لعل پوره رخ داده است.

او افزوده” از اثر انفجار بالون گاز یک جواری فروش ۹ شاگرد یک مکتب شهید شدند و شماری دیگری زخم براشته اند.”

به خواندن ادامه دهید

Trending