Connect with us

رویداد های اخیر

داعش مسوولیت ترور کارمندان تلویزیون انعکاس را به عهده گرفت

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حوت ۱۳, ۱۳۹۹)

گروه داعش در یک اعلامیه مسوولیت کشته شدن سه کارمند تلویزیون انعکاس در ننگرهار را به عهده  گرفته است.

 بر اساس گزارش‌ها گروه داعش گفته است که جنگجویان این گروه سه تن از خبرنگار زن در ننگرهار را هدف قرار داده اند.

 این در حالی است روز گذشته سه تن از کارمندان تلویزیون انعکاس در شهر جلال آباد توسط افراد مسلح ناشناس کشته شدند و یک زن دیگر نیز زخم برداشت.

 در همین حال، مسعود اندرابی، وزیر امور داخله کشور، میگوید که گروه داعش مسوولیت این رویداد را به عهده گرفته است اما باز هم ترور این افراد بررسی میشود.

اندرابی گفته است که یک تیم از کابل به ننگرهار فرستاده خواهد شد تا ترور این افراد را بررسی کند.

از سوی دیگر، مقام‌های امنیتی روز گذشته گفتند که یک تن به اتهام این ترورها بازداشت شده است که با گروه طالبان نیز رابطه دارد.

زلمی لطیفی، رییس تلویزیون انعکاس، میگوید که این دختران به تازه‌گی از مکتب فارع شدند بودند و در بخش دوبله این تلویزیون کار میکردند.

لطیفی گفت که اکنون ۱۰ زن در تلویزیون انعکاس کار میکنند که چهار تن شان کشته شدند.

جمعه گل همت، قوماندان امنیه ننگرهار، میگوید که یکی از طراحان این حمله که با طالبان نیز در ارتباط بود بازداشت شده است.

اما طالبان دست داشتن در این رویداد را رد کرده است.

حدود یک ماه قبل ملالی میوند، گوینده در تلویزیون انعکاس همراه با راننده اش در این ولایت کشته شد که مسوولیت آن را نیز داعش به عهده گرفت.

این در حالی است که در این اواخر خشونت‌ها به ویژه ترورهای هدفمند خبرنگاران، فعالان مدنی و مقام‌های دولتی افزایش یافته اند.

مجیب خلوتگر، رییس رسانه‌های آزاد افغانستان یا نی میگوید که ترور خبرنگاران باعث ترس و هراس در جامعه خبرنگاری میشود.

او در این باره گفت:” ترورهای هدفمند خبرنگاران باعث ایجاد ترس در جامعه خبرنگاری میشود و این باعث خود سانسوری، ترک فعالیت‌های رسانه‌ی و ترک کشور میشود.”

سفارت امریکا در کابل میگوید که چنین حملات قابل قبول نیست.

این سفارت افزود:” این حملات برای ترس و هراس است، آنها تلاش میکنند تا خبرنگاران را مهار کنند، آنها تلاش میکنند  تا مانع آزادی بیان در افغانستان شود.”

رویداد های اخیر

هیاتی به رهبری سرپرست وزارت خارجه به ناروی سفر میکند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

وزارت امور خارجه امارت اسلامی میگوید که قرار است فردا (شنب، ۲ دلو) یک هیات به رهبری امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه به ناروی سفر کند.

عبدالقهار بلخی، سرپرست وزارت خارجه، در یک تویت این سفر را تایید کرده، اما در این باره جزییات بیشتر نداده است.

در همین حال، خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت خارجه ناروی گزارش کرده که قرار است اوسلو نشستی را تا دو روز دیگر در مورد افغانستان با حضور نمایندگان امارت اسلامی میزبانی کند.

ناروی افزوده که در این نشست افزون بر هیات امارت اسلامی، نماینده‌گانی از اقشار مختلف جامعه به شمول جامعه مدنی افغانستان حضور خواهند داشت.

در اعلامیه وزارت خارجه ناروی آمده که نماینده‌گان امارت اسلامی  با مقام‌های ناروی و نماینده‌گان جامعه جهانی به ویژه متحدین این کشور دیدار خواهند کرد.

ناروی افزوده که نماینده‌گان امارت اسلامی با فعالان حقوق زن، روزنامه‌نگاران و افرادیکه برای حفظ حقوق بشر و بخش‌های مختلف در افغانستان کار می‌کنند، نیز دیدار خواهند کرد.

ناروی گفته که این نشست‌ها به معنای “مشروعیت یا به رسمیت شناختن طالبان” نیست، بلکه این کشور به دنبال گفتگو با امارت اسلامی به هدف بهبود وضعیت حقوق بشر و مشارکت زنان در جامعه و تقویت تلاش‌های بشردوستانه در حمایت از مردم افغانستان است.

آنیکن هویتفلد، وزیر خارجه ناروی گفته “ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که وضعیت سیاسی به یک فاجعه شدید انسانی منجر شود.”

این در حالی است که اخیرا یک هیاتی از ناروی به کابل سفر کرده و با مقام‌های امارت در مورد وضعیت حقوق بشری و بحران بشری موجود در این کشور دیدار و گفتگو کرده بود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امارت اسلامی از بازگشایی نماینده‌گی اتحادیه اروپا در کابل خبر داد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

وزارت خارجه امارت سلامی افغانستان روز پنج‌شنبه (۳۰ جدی) اعلام کرد که اتحادیه اروپا به صورت رسمی نماینده‌گی خود را در کابل بازگشایی کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه در صحفه تویتر خود نوشته است که:” پس از دیدارها و ملاقات مکرر با نماینده‌گان اتحادیه اروپا، سفارت این نهاد برای حضور دایمی در کابل بازگشایی شد و به صورت رسمی کار را شروع کرد.”

آقای بلخی افزوده است که اتحادیه اروپا علاوه بر ۲۲۰ میلیون یورویی کمک بشردوستانه، کمک ۲۶۸ میلیون یورویی را نیز متعهده شده است.

عبدالقهار بلخی می‌گوید که بخشی از این کمک ویژه معاشات معلمان است که امارت اسلامی از آن استقبال می‌کنند.

این درحالی است که ملا محمد حسن آخوند، رئیس الوزرا حکومت امارت اسلامی از کشورهای اسلامی خواست که در مسئله‌ به رسمیت شناختن طالبان پیش قدم شوند.

ملامحمد حسن آخوند در نشست اقتصاد افغانستان که روز چهارشنبه (۲۹جدی) در کابل برگزار شد، اعلام کرد که به علت به رسمیت نشناختن حکومت تازه، افغانستان با چالش‌های گوناگون اقتصادی روبرو شده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

ترکیه و قطر درباره چارچوب امنیتی میدان هوایی کابل به توافق رسیده‌اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داده‌است که ترکیه و قطر در مورد چارچوب امنیتی میدان هوایی کابل به توافق رسیده‌اند؛ اما مذاکرات در مورد جنبه‌های دیگر مانند تامین مالی ادامه دارد.

یکی از این منابع گفته‌است که قرار شده که امارت اسلامی امنیت بیرون میدان هوایی را بگیرد و هر کشوری که داخل میدان هوایی را اداره می‌کند، مسئولیت امنیت آن را نیز برعهده داشته باشد.

وزارت خارجه قطر هم روزگذشته (پنج‌شنبه، ۳۰ جدی) در بیانیه کوتاهی نوشته‌است که هیات قطر و ترکیه، مذاکرات فشرده‌ دو روزه در کابل را با دولت امارت اسلامی در مورد مدیریت میدان هوایی بین‌المللی کابل انجام داده‌اند.

در بیانیه آمده که سه جانب این گفتگوها توافق کردند که هفته آینده در دوحه دور دیگر گفتگوها تکمیل شود.

این درحالی است که امارت اسلامی در گذشته گفته بود که حضور نیروهای خارجی برای تامین امنیت میدان هوایی کابل را نمی‌پذیرند؛ ولی خواهان همکاری در مدیریت فنی میدان هوایی از سوی قطر و ترکیه است.

مقام‌‌های ترکیه پیش ازاین اعلام کرده بود که در صورت فراهم شدن شرایط، ترکیه پنج میدان‌ هوایی را به صورت مشترک با قطر مدیریت خواهد کرد.

به خواندن ادامه دهید

Trending