Connect with us

رویداد های اخیر

داعش مسوولیت ترور کارمندان تلویزیون انعکاس را به عهده گرفت

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: مارس 3, 2021)

گروه داعش در یک اعلامیه مسوولیت کشته شدن سه کارمند تلویزیون انعکاس در ننگرهار را به عهده  گرفته است.

 بر اساس گزارش‌ها گروه داعش گفته است که جنگجویان این گروه سه تن از خبرنگار زن در ننگرهار را هدف قرار داده اند.

 این در حالی است روز گذشته سه تن از کارمندان تلویزیون انعکاس در شهر جلال آباد توسط افراد مسلح ناشناس کشته شدند و یک زن دیگر نیز زخم برداشت.

 در همین حال، مسعود اندرابی، وزیر امور داخله کشور، میگوید که گروه داعش مسوولیت این رویداد را به عهده گرفته است اما باز هم ترور این افراد بررسی میشود.

اندرابی گفته است که یک تیم از کابل به ننگرهار فرستاده خواهد شد تا ترور این افراد را بررسی کند.

از سوی دیگر، مقام‌های امنیتی روز گذشته گفتند که یک تن به اتهام این ترورها بازداشت شده است که با گروه طالبان نیز رابطه دارد.

زلمی لطیفی، رییس تلویزیون انعکاس، میگوید که این دختران به تازه‌گی از مکتب فارع شدند بودند و در بخش دوبله این تلویزیون کار میکردند.

لطیفی گفت که اکنون ۱۰ زن در تلویزیون انعکاس کار میکنند که چهار تن شان کشته شدند.

جمعه گل همت، قوماندان امنیه ننگرهار، میگوید که یکی از طراحان این حمله که با طالبان نیز در ارتباط بود بازداشت شده است.

اما طالبان دست داشتن در این رویداد را رد کرده است.

حدود یک ماه قبل ملالی میوند، گوینده در تلویزیون انعکاس همراه با راننده اش در این ولایت کشته شد که مسوولیت آن را نیز داعش به عهده گرفت.

این در حالی است که در این اواخر خشونت‌ها به ویژه ترورهای هدفمند خبرنگاران، فعالان مدنی و مقام‌های دولتی افزایش یافته اند.

مجیب خلوتگر، رییس رسانه‌های آزاد افغانستان یا نی میگوید که ترور خبرنگاران باعث ترس و هراس در جامعه خبرنگاری میشود.

او در این باره گفت:” ترورهای هدفمند خبرنگاران باعث ایجاد ترس در جامعه خبرنگاری میشود و این باعث خود سانسوری، ترک فعالیت‌های رسانه‌ی و ترک کشور میشود.”

سفارت امریکا در کابل میگوید که چنین حملات قابل قبول نیست.

این سفارت افزود:” این حملات برای ترس و هراس است، آنها تلاش میکنند تا خبرنگاران را مهار کنند، آنها تلاش میکنند  تا مانع آزادی بیان در افغانستان شود.”

رویداد های اخیر

جان باختن دو پولیس درحمله گروهی طالبان در ولایت بغلان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: آوریل 19, 2021)

مقام‌های محلی ولایت بغلان می گویند که شب گذشته (یک شنبه شب ۲۹حمل) بالای شهرک فابریکه قند ولسوالی بغلان مرکزی، این ولایت حمله کرده اند که در نتیجه دو سرباز پولیس جان باخته و شش تن دیگر آنان زخم برداشتند.

سید کمال وردک، ولسوال بغلان مرکزی با تایید این خبر به آریانانیوز گفته است که این نبرد ساعت ۱۲شب در مربوطات حوزه پنجم امنیتی این ولسوالی آغاز شد و تا ساعت ۵ بامداد با آمدن فرمانده پولیس بغلان و نیروهای کمکی ادامه داشته است.

او اضافه می‌کند که دراین درگیری، یک عراده هاموی(تانگ زرهی) قطعه ریزرف پولیس بغلان حریق شده و یک دیگر آن هم به دست طالبان افتاده است.

سید اشرف سادات، فرمانده پولیس بغلان نیز به این ولسوالی رفته است وی وارد شدن تلفات به دو طرف را تایید می کند، اما جزییات بیشتر در این مورد ارایه نکرده است.

درهمین حال پولیس بغلان با نشر خبرنامهِ گفته است که در دفاع بر ضد حمله طالبان بر شهرک فابریکه قند ولسوالی بغلان مرکزی، ۶ طالب کشته شده و ۸ تن دیگر آنان زخم برداشته است.

احمد جاوید، بشارت سخنگوی پولیس بغلان افزوده است که، این نبرد تهاجمی طالبان با ضربه محکم نیروهای امنیتی و دفاعی این ولایت روبه رو شده است.

آقای بشارت، کشته شدن ۲ سرباز قطعه ریزرف پولیس بغلان و ۶ زخمی دیگر این نیروها را تایید کرده است ولی طالبان تاهنوز در این باره ابراز نظر نکرده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

به قتل رسیدن هشت عضو یک خانواده هنگام ادای نماز تراویح در ننگرهار

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: آوریل 18, 2021)

افراد مسلح ناشناس هشت عضو یک خانواده را در هنگام ادای نماز در یک داخل مسجد در ولایت ننگرهار تیر باران کرده اند.

منابع میگویند که افراد مسلح شب گذشته در ناحیه ۹ در ساحه سراچه علی خان بالای نماز گزاران شلیک کردند که در نتیجه هشت عضو یک خانواده جان باختند و یک تن هم زخمی شده است.

تا هنوز انگیزه این حمله روشن نیست و هیچ گروهی نیز مسوولیت آن را به عهده نگرفته است.

اما عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار می گوید که رویداد ناشی از دشمنی شخصی بالای زمین بوده است.

وی می‌افزاید که پولیس بررسی ها در این مورد را آغاز کرده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

تلاش‌ها برای ترغیب طالبان برای شرکت در نشست استانبول

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: آوریل 18, 2021)

شورای عالی مصالحه ملی‌ می‌گوید نمایندگان سازمان ملل، امریکا، ترکیه و قطر در دوحه مصروف رایزنی برای شرکت طالبان در نشست استانبول اند.

حاجی دین محمد معاون شورای عالی مصالحه ملی میگوید: “نمایندگان سازمان ملل و امریکا با طرف ما دیدار ندارند و آنها تلاش می کنند تا طالبان را به میز مذاکرات صلح ترکیه حاضر کنند.”

شورای عالی مصالحه ملی می گوید که آنان حتا فهرست هیئت شرکت کننده را نیز در این نشست تقریبا نهایی کرده اند.

فریدون خوزون سخنگوی این شورا میگوید: “در شورای عالی مصالحه ملی برای نشست استانبول تمام آمادگی ها گرفته شده و اجندای نشست هم به زودی با یک طرح نهایی می شود.”

در همین حال طرف های بین المللی می خواهند طالبان فورا برای شرکت در نشست استانبول حاضر شوند، خبری که در دوحه از سه روز است بر سر آن تلاش صورت می گیرد اما آمادگی از سوی طالبان در این نشست تا کنون به نظر نمی رسد.

مولوی قلم الدین رهبر حزب انقلاب اسلامی افغانستان میگوید: ” طالبان باور دارند که توافق نامه دوحه که اساس پروسه صلح را نشان میدهد از سوی امریکایی ها نقض شده و به نشست شرکت نمی کنند.”

در واقع همه طرف های ملی و بین المللی نگران این است که اگر دفتر طالبان در دوحه تحریم نشست استانبول را دوام بدهند فرصت پیش آماده برای سرنوشت آینده افغانستان از دست خواهد رفت.

عزیز معارج آگاه روابط بین الملل میگوید: “طالبان و دولت باید تمامی تلاش های شان را از بهر دستیابی به صلح بکنند و نباید این فرصت ها را از دست دهند.”

این در حالیست که شورای عالی مصالحه ملی می‌گوید: هیات جمهوری اسلامی افغانستان در دوحه سر گرم رایزنی با طالبان از بهر دست یابی به نقاط مشترک در پیوند به صلح است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است