Connect with us

خبرهای تازه

خواست کمیسیون برگزاری جرگه مشورتی صلح از طالبان

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۱۷, ۱۳۹۸)

طالبان نباید مانع اشتراک باشنده‌گان ساحات تحت حاکمیت شان در جرگه مشورتی صلح شوند.

عمر داوودزی، رئیس کمیسیون برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح با ابراز این مطلب می‌گوید، در این جرگه تلاش می‌شود تا نماینده‌گان تمامی اقشار در داخل و خارج کشور حق نماینده‌گی داشته باشند.

آقای داوودزی، میگوید: “ولسوالی های که زیر کنترول دولت نیستند و به کنترول طالبان است، خواهش ما این است که مردم را از نماینده گی در جرگه محروم نسازند، بگذارید تا همان ولسوالی ها هم مثل مردم دیگر نماینده های خود را تعیین کنند .”

در همین حال، آقای داوودزی، تاکید می‌ورزد تمامی آماده گی ها برای برگزاری این جرگه گرفته شده و تلاش می شود تا نماینده گان واقعی مردم از تمامی ولسوالی ها در آن اشتراک کنند.

پیش از این، برخی مسوولان شورای عالی صلح از احتمال دعوت طالبان برای شرکت در جرگه مشورتی صلح نیز سخن گفته اند، اما تا هنوز این موضوع نهایی نشده است. اما رییس کمیسیون برگزاری این جرگه مگوید، طالبان نیز نباید از حق اشتراک در این جرگه محروم شوند.

آقای داوودزی اظهار می‌دارد: “هیچ افغان از نماینده گی در لویه جرگه محروم نشوند، همین اصل را در نظر گرفته طالبان را افغان میدانیم باید محروم نشوند، این که به چه شکل دعوت می شوند جنبه سیاسی دارد که بعد تصمیم گرفته خواهد شد.”

 در همین حال، شماری از اعضای مجلس نماینده گان خواستار واقعی برگزار شدن جرگه مشورتی صلح هستند.

عرفان الله عرفان، عضو این مجلس میگوید: “متاسفانه دیدگاه های متقاوت در مورد صلح افغانستان وجود دارد، در بین سیاسیون در برابر افغانستان مابتوانیم یک صدای واحد بر آوردن صلح بسازیم این یک امیدواری است، اگر صدای مشترک ایجاد نشود، فکر نکنم به صلح دایمی دست پیدا کنیم.”

با این حال، کمیسیون برگزار کننده این جرگه از این پیش گفته بود که نماینده‌گان مردم در شورای ملی، شورا‌های ولایتی، نماینده‌های احزاب سیاسی، جامعه مدنی، هنرمندان و نماینده گان برخی جریان‌های دیگر اعضای جرگۀ مشورتی صلح خواهند بود. 

هرچند نگرانی از نبود اجماع سیاسی در کشور وجود دارد، اما رییس کمیسیون آمادگی برگزاری جرگه مشورتی صلح اطمینان میدهد که تا پیش از برگزاری این جرگه‌، یک اجماع سیاسی وسیع زیر چتر دولت با احزاب سیاسی به‌وجود آید. حکومت برای رایزنی در مورد چگونگی گفتگو با طالبان جرگه مشورتی صلح را در نهم ماه ثور فرا خوانده است. جرگه ی که با حضور بیش از دو هزار تن برای چهار روز در کابل برگزار خواهد شد.

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خاطره کارمند پولیس که در یک حمله چشمان خود را از دست داد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس میگویند که یک زن ۳۳ ساله، که با پولیس ملی در ولایت غزنی وظیفه انجام میداد، در یک حمله افراد مسلح بعد از زخمی شدن هر دو چشم خود را از دست داده است.

این خانم خاطره نام دارد و به تازهگی به خبرگزاری رویترز گفته که سه مرد موترسایکل سوار بر وی حمله کردند و بعد از حمله هر دو چشم وی را با کارد کور ساختند.

خاطره میگوید:” وقتی در شفاخانه بیدار شدم همه چیز تاریک بود و از داکتران پرسیدم چرا من چیزی را دیده نمیتوانم؟ آنها گفتند که چشمان تو با بنداژ پوشیده شده است. در این وقت من فهمیدم که چشمان خود را از دست داده ام.”

خاطره و مقامهای امنیتی، طالبان را مسوول این رویداد میدانند و میگویند که پدر خاطره با وظیفه وی در صفوف پولیس ملی سخت مخالف بود.

بر بنیاد گزارش رویترز خاطره چندین ماه با پولیس غزنی در بخش مبارزه با جرایم ایفای وظیفه میکرد و همیشه آرزو داشت که در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

خاطره به رویترز گفت: ” من میخواستم با پولیس حد اقل یکسال کار کنم و اگر این حادثه برای من بعدأ اتفاق می افتاد کم دردناک میبود، اما این حادثه برای من بسیار زود واقع شد. من برای سه ماه به آرزوی خود که انجام وظیفه با پولیس بود رسیدم.”

درهمین حال، فعالان حقوق بشر میگویند که حمله بر جان خاطره نشان میدهند که هنوز هم مخالفتها با داشتن وظیفه زنان وجود دارد.

خاطره گفت که او نتوانست در جریان چندین سال پدر خود را قناعت بدهد که تا مانع کار او نشود، اما این کار نتیجه نداد و بعدا شوهر خاطره توافق کرد تا وی در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

اما رویترز می افزاید که پدر خاطره مخالف سرسخت وظیفه وی بود.

خاطره میگوید: ” وقتی که به وظیفه میرفتم چندین بار پدر خود را دیدم که مرا تعقیب میکرد. بعد او با طالبان تماس میگرفت و از آنها میخواست تا مانع وظیفه من شوند.”

خاطره میگوید که مخالفت پدر وی تا این اندازه بود که بلاخره وی کاپی تذکره خاطره را به طالبان سپرده بود تا به آنها به اثبات برساند که خاطره با پولیس کار میکند.

سخنگوی پولیس غزنی این رویداد را تایید میکند و میگوید که طالبان دراین رویداد دست دارند. 

به گفتهی پولیس غزنی پدر خاطره نیز بازداشت شده است.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان میگوید که این یک موضوع خانوادهگی است و دست داشتن شان را دراین رویداد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending