Connect with us

رویداد های اخیر

خواست پدر یما سیاوش از شورای امنیت سازمان ملل برای همکاری در پی‌گیری پرونده قتل فرزندش

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: دسامبر 27, 2020)

محمد داوود سیاوش پدر یما سیاوش در نامه ای از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته است که برای پی‌گیری پرونده قتل فرزندش همکاری کند.

آقای سیاوش این نامه را تحت عنوان «استغاثه حق العبدی محمد داود سیاووش پدر یما سیاووش شهید مبنی بر عدم توجه دولت افغانستان به قضیه شهادت یما سیاووش به شورای امنیت سازمان ملل» فرستاده است.

آقای سیاوش در این نامه گفته است: ” فرزندم یما سیاووش مشاور افغانستان بانک به تاریخ ۱۷ عقرب ۱۳۹۹ خورشیدی مطابق ۷ نوامبر ۲۰۲۰ میلادی در یک توطئه مرموز با انفجار در موتر دولتی بانک طوری به شهادت رسید که پارچه های گوشت بدنش را با دستان خود از زمین جمع کرده به خاک سپردم و اکنون از عدم توجه دولت افغانستان و بانک در این رابطه این استغاثه را با فریاد و اشک و آه از بیداد دولت افغانستان به شما می نگارم.”

پدر یما سیاوش در این نامه گفته است که دولت افغانستان و بانک مرکزی افغانستان به مدت یک هفته  پس از  قتل فرزندش سکوت اختیار کرد که سوالات و ابهامات كه در رابطه به اين “قتل مرموز” يما سياوش بوده، بی پاسخ مانده است.

خانواده آقای سیاوش مکررا خواستار پیگیری پرونده قتل یما سیاوش شده است. داوود سیاوش گفته است که باید «جی پی اس» موتر که یما سیاوش، از زمان تقرر تا کشته شدن اش، بررسی شود.

در نامه آمده است: “در حاليكه موتر دولتی بانک اصولا پس از انتقال يما سياووش به منزل در پارک وسايط ترانسپورت بانک بايد متوقف بوده باشد و پارک وسايط ترانسپورت توسط كمره های امنيتی رصد ميشود بنابران كمره های بانک در انتروال زمانی تقرر موصوف به بانک از روز شموليت به وظيفه تا روز وقوع حادثه بايد مورد بررسی قرار گيرد.”

داوود سیاوش گفته است که کامره های بالون که بر فراز ارگ ریاست جمهوری است نیز مورد بررسی قرار بگیرد.

او گفته است که نتيجه بررسی عمومی زمانی میتواند کامل باشد که بررسي «جي پي اس» موتر با كمره های امنيتي بانک ، بالون فضايی فراز ارگ و كمره های امنیتی جاده ها تا مكروريان ۴ مورد بررسی قرار بگیرد.

 بر اساس نامه: ” كار شناسان امور ميگويند كه بمب كه در موتر جاسازی شده ساعتی نبوده زيرا با توجه به ازدحام ترافيک در شهر كابل هيچكس نميتواند پيشبينی كند كه موتر در طی چه مدت از بانک به مكروريان ۴ خواهد رسيد. از جانبی رژيم كاری يما سياووش طوری بود كه در زمان معين به دفتر رفت و آمد نداشت. بنابران احتمال انفجار از طريق ريموت كنترول وجود دارد.”

داوود سیاوش گفته است که مسوولان بانک در بررسی این پرونده با نهادهای امنیتی همکاری نکرده است.

وی گفته است: “در تماس يک يا دو روز بعد از وقوع حادثه با پدر يما سياووش با خون سردی و بی اعتنايي تمام از همكاری با ادارت امنيتی سخن گفته، اداره بانک حاضر به همكاری با مراجعی كه علاقمند حقيقت يابی مساله بودند نميشود.”

در نامه آمده است: “ما ميخواهيم كه دولت قاتل يما سياووش را هرچه زودتر شناسايی،‌ بازداشت و به پنجه قانون سپرده در دادگاه عادل به پای ميز محاكمه كشيده مطابق احكام قانون به كيفر اعمالش برساند.”

نامه افزوده است: “هر نوع پيشداوری فيسبوكی در شبكه های اجتماعی تا زمان روشن شدن حقايق و اسناد در رابطه به شهادت يما سياووش قبل از وقت بوده از نظر ما اعتبار ندارد.”

آقای سیاوش تاکید کرده است: “سكوت و بی اعتنايی بانک و دولت طی يک هفته پس از شهادت يما سياووش و در مواردی پيشداوری توجيه گرانه دولت برای ما پرسش برانگيزست. از دفتر نمايندگي سازمان ملل ميخواهيم، در اين رابطه دولت افغانستان را تحت فشار قرار دهد تا عاملان قتل را به اسرع وقت شناسايی و دستگير كند.”

وی گفته است: “هرگاه دولت ميخواهد به روال بيست سال اخير پرونده قتل يما سياووش را نيز در يكی از فايل های تاق نسيان بگذارد ما اين حق را نيز به خود محفوظ ميداريم كه به محكمه بين المللي لاهه شكايت كنيم.”

رویداد های اخیر

اعضای مجلس خواهان ختم فرهنگ سرپرستی در نظام استند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: مارس 6, 2021)

شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان از حکومت میخواهند تا به صلاحیت‌های قوه‌ها حرمت گذاشته و نامزد وزیران تازه را برای گرفتن رای اعتماد به این مجلس معرفی کند، تا فرهنگ سرپرستی در نظام پایان یابد.

میررحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده گان، در این باره گفت:”رعایت صلاحیت های قوه ها و تفکیک آن سبب حکومت داری خوب می شود و ولسی جرگه انتظار دارد که رهبری دولت به عرف سرپرستی خاتمه داده و باید بقیه اعضای کابینه به خانه ملت معرفی گردند.”

درهمین حال رییس جمهور غنی می گوید که خواست های یک قوه در برابر قوه دیگر تحمیل نخواهد شد و نامزد وزیران تازه برای گرفتن رای اعتماد به مجلس نماینده گان معرفی می شوند.

محمد اشرف غنی،  رییس جمهور، در این باره گفت:”شورای ملی شانه به شانه با حکومت کار کرده و نظارت آن نقش مهم دارد و خواست ها بر قوه دیگر تحمیل نمی شود و از تصویب بودجه و رای اعتماد به نامزد وزیران سپاس گزاری می کنیم و بقیه اعضای کابینه برای گرفتن رای اعتماد معرفی می شوند.”

 پیش از این از میان بیست و یک نامزد وزیری که برای گرفتن رای اعتماد به مجلس نماینده گان معرفی شده بودند، چهار نامزد وزیر نتوانستند که رای اعتماد این مجلس را به دست بیاورند، اما تاکنون خلاف قانون به عنوان سرپرست وزیران به کار شان ادامه داده اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

طالبان ده‌ها تن از زندانیان نیروهای امنیتی را آزاد کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: مارس 6, 2021)

طالبان میگوید که این گروه ۵۳ تن از زندانیان نیروهای امنیتی و دفاعی حکومت افغان را در ولایت کندهار آزاد کرده اند

قاری یوسف احمدی، یک سخنگوی گروه طالبان، روز گذشته (جمعه، ۱۵ حوت) در یک تویت رهایی این زندانیان را تایید کرده است.

یک لیست که در اختیار آریانانیوز قرار گرفته است نشان میدهد که این نیروهای امنیتی در ولسوالی‌های ارغنداب، سپین بولدک، معروف، ارغستان، پنجوایی، شاولی کوت و میوند در ماه‌های پسین بازداشت شده اند.

 این در حالی است که از یک سال به اینسو در این ولسوالی‌های کندهار درگیری‌های شدید میان نیروهای امنیتی و طالبان صورت گرفته اند که در نتیجه آن هزاران خانواده بیجا شده اند.

تاکنون حکومت افغان در باره رهایی نیروهای امنیتی ابراز نظر نکرده است.

این در حالی است که در این اواخر نیروهای امنیتی در جریان یک عملیات ۳۰ تن از نظامیان و غیرنظامیان را از زندان طالبان در ولسوالی آدرسکن ولایت هرات آزاد کردند.

این زندانیان در حالی رها میشوند که بر بنیاد توافقنامه دوحه طالبان و حکومت یکتعداد از زندانیان را رها کردند.

حکومت افغان نزدیک به ۵۵۰۰ طالبان را از زندان‌های کشور رها کردند  اما طالبان بیشتر از ۱۰۰۰ تن از نیروهای امنیتی را رها کرد.

طالبان بارها خواهان رهایی ۷۰۰۰ زندانیان دیگر این گروه شده است، اما حکومت افغان این خواست طالبان را رد کرده اند و گفته است که رهایی طالبان باعث افزایش خشونت‌ها شده اند.

امرالله صالح، معاون نخست رییس جمهور، ماه گذشته گفته بود که رهایی طالبان باعث افزایش خشونت‌ها شده و همچنان این گروه روابط خود با القاعده قطع نکرده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

غنی: انتقال قدرت از طریق انتخابات غیر قابل معامله است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: مارس 6, 2021)

رییس جمهور غنی امروز (شنبه، ۱۶ حوت) در مراسم گشایش دور هفدهم شورای ملی میگوید که یگانه راه انتقال قدرت برگزاری انتخابات و طرح‌های کاغذی برای صلح افغانستان کارا نیست و پیامدهای ناگواری به دنبال خواهد داشت.

این درحالی است که شماری از سیاسیون افغان ادعا میکند که زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در مورد شکل‌گیری حکومت مشارکتی با طالبان با آنها صحبت کرده است.

رییس جمهور غنی در این باره گفت:”انتقال قدرت از طریق انتخابات یک اصل غیر قابل معامله است و آماده استیم در مورد انتخابات تحت مدیریت جامعه جهانی بحث کنیم و در باره تاریخ آن هم می توانیم به نتیجه برسیم و کسانی که برای قدرت به دروازه این و آن میروند می گویم که به مردم افغانستان مراجعه کنند.”

رییس جمهور غنی بار دیگر از طالبان خواست تا از خشونت‌ها دست بردارد.

غنی در این باره گفت:”هر کسی می تواند کاغذی نوشته کند برای صلح اما وثیقه ما قانون اساسی است و به وثیقه دیگری ضرورت نداریم و قانون اساسی راه تعدیل را باز گذاشته است. به طالبان پیام دارم که هیچ تهدید سر افغانان ها را خم نمی تواند و صلح قبرستان نمی خواهم و خشونت ها را رها کنید و از شعار در عمل بیایید ملت را از خود بسازید و را ملت را به دست بیاورید.”

بااین حال آقای غنی از پاکستان می خواهد تا به صلح واقعی تن دهد و افغانستان را به عنوان یک کشور مستقل بپذیرد.

غنی میگوید:”از پاکستان میخواهم که به صلح واقعی برسیم و به عنوان دو کشور مستقل یک دیگر را بپذیریم و از راه مثبت پاکستان سیاست خود را تغیر دهد و یک کشور آزاد و سربلند افغانستان را بپذیرد.”

در همین حال، میر رحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده گان، نیز از گروه طالبان میخواهد تا خشونت‌ها را کاهش دهند و در روند گفتگوهای صلح از ارایه خواست‌های که امکان پذیر نیست، خوداری کنند.

رحمانی در این باره گفت:”شورای ملی از طالبان میخواهد که خشونت‌ها را کاهش دهند و در گفتگوهای صلح انعطاف نشان دهند و از خواست‌های که جنبه عملی ندارد پرهیز کنند و بیدون بهانه به آتش بس تن دهند.”

این گفته ها در حالی مطرح می شود که گفت‌وگوهای صلح دوحه تاکنون هیچ نتیجه ای نداشته است و تلاش ها برای روی دست گرفتن طرح بدیل این گفت‌وگوها جریان دارد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است