Connect with us

رویداد های اخیر

خواست پدر یما سیاوش از شورای امنیت سازمان ملل برای همکاری در پی‌گیری پرونده قتل فرزندش

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جدی ۷, ۱۳۹۹)

محمد داوود سیاوش پدر یما سیاوش در نامه ای از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته است که برای پی‌گیری پرونده قتل فرزندش همکاری کند.

آقای سیاوش این نامه را تحت عنوان «استغاثه حق العبدی محمد داود سیاووش پدر یما سیاووش شهید مبنی بر عدم توجه دولت افغانستان به قضیه شهادت یما سیاووش به شورای امنیت سازمان ملل» فرستاده است.

آقای سیاوش در این نامه گفته است: ” فرزندم یما سیاووش مشاور افغانستان بانک به تاریخ ۱۷ عقرب ۱۳۹۹ خورشیدی مطابق ۷ نوامبر ۲۰۲۰ میلادی در یک توطئه مرموز با انفجار در موتر دولتی بانک طوری به شهادت رسید که پارچه های گوشت بدنش را با دستان خود از زمین جمع کرده به خاک سپردم و اکنون از عدم توجه دولت افغانستان و بانک در این رابطه این استغاثه را با فریاد و اشک و آه از بیداد دولت افغانستان به شما می نگارم.”

پدر یما سیاوش در این نامه گفته است که دولت افغانستان و بانک مرکزی افغانستان به مدت یک هفته  پس از  قتل فرزندش سکوت اختیار کرد که سوالات و ابهامات كه در رابطه به اين “قتل مرموز” يما سياوش بوده، بی پاسخ مانده است.

خانواده آقای سیاوش مکررا خواستار پیگیری پرونده قتل یما سیاوش شده است. داوود سیاوش گفته است که باید «جی پی اس» موتر که یما سیاوش، از زمان تقرر تا کشته شدن اش، بررسی شود.

در نامه آمده است: “در حاليكه موتر دولتی بانک اصولا پس از انتقال يما سياووش به منزل در پارک وسايط ترانسپورت بانک بايد متوقف بوده باشد و پارک وسايط ترانسپورت توسط كمره های امنيتی رصد ميشود بنابران كمره های بانک در انتروال زمانی تقرر موصوف به بانک از روز شموليت به وظيفه تا روز وقوع حادثه بايد مورد بررسی قرار گيرد.”

داوود سیاوش گفته است که کامره های بالون که بر فراز ارگ ریاست جمهوری است نیز مورد بررسی قرار بگیرد.

او گفته است که نتيجه بررسی عمومی زمانی میتواند کامل باشد که بررسي «جي پي اس» موتر با كمره های امنيتي بانک ، بالون فضايی فراز ارگ و كمره های امنیتی جاده ها تا مكروريان ۴ مورد بررسی قرار بگیرد.

 بر اساس نامه: ” كار شناسان امور ميگويند كه بمب كه در موتر جاسازی شده ساعتی نبوده زيرا با توجه به ازدحام ترافيک در شهر كابل هيچكس نميتواند پيشبينی كند كه موتر در طی چه مدت از بانک به مكروريان ۴ خواهد رسيد. از جانبی رژيم كاری يما سياووش طوری بود كه در زمان معين به دفتر رفت و آمد نداشت. بنابران احتمال انفجار از طريق ريموت كنترول وجود دارد.”

داوود سیاوش گفته است که مسوولان بانک در بررسی این پرونده با نهادهای امنیتی همکاری نکرده است.

وی گفته است: “در تماس يک يا دو روز بعد از وقوع حادثه با پدر يما سياووش با خون سردی و بی اعتنايي تمام از همكاری با ادارت امنيتی سخن گفته، اداره بانک حاضر به همكاری با مراجعی كه علاقمند حقيقت يابی مساله بودند نميشود.”

در نامه آمده است: “ما ميخواهيم كه دولت قاتل يما سياووش را هرچه زودتر شناسايی،‌ بازداشت و به پنجه قانون سپرده در دادگاه عادل به پای ميز محاكمه كشيده مطابق احكام قانون به كيفر اعمالش برساند.”

نامه افزوده است: “هر نوع پيشداوری فيسبوكی در شبكه های اجتماعی تا زمان روشن شدن حقايق و اسناد در رابطه به شهادت يما سياووش قبل از وقت بوده از نظر ما اعتبار ندارد.”

آقای سیاوش تاکید کرده است: “سكوت و بی اعتنايی بانک و دولت طی يک هفته پس از شهادت يما سياووش و در مواردی پيشداوری توجيه گرانه دولت برای ما پرسش برانگيزست. از دفتر نمايندگي سازمان ملل ميخواهيم، در اين رابطه دولت افغانستان را تحت فشار قرار دهد تا عاملان قتل را به اسرع وقت شناسايی و دستگير كند.”

وی گفته است: “هرگاه دولت ميخواهد به روال بيست سال اخير پرونده قتل يما سياووش را نيز در يكی از فايل های تاق نسيان بگذارد ما اين حق را نيز به خود محفوظ ميداريم كه به محكمه بين المللي لاهه شكايت كنيم.”

رویداد های اخیر

دومین محموله کمک‌های بشردوستانه روسیه به کابل رسید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

خبرگزاری تاس روسیه گزارش داد که سه هواپیمای روسیه امروز چهارشنبه (۱۰قوب) حامل ۳۶ تُن کمک‌های بشردوستانه به کابل رسید و به مقام‌های امارت اسلامی تحویل داده شد.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که هر سه هواپیمای روسی ایلیوشین ایل-76 که در ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان مشارکت دارند، شهروندان روس و همچنین شهروندان کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی را تخلیه خواهند کرد.

به گفته این وزارت در مجموع بیش از 380 روس، شهروندان کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی (عمدتا قرقیزستان) و شاگردان افغان از دانشگاه های روسیه با هواپیماها تخلیه خواهند شد.

درهمین حال وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث می‌گوید که این محموله شامل ۳۶ تُن مواد خوراکی است.

روسیه در مجموع ۱۰۸ تُن کمک‌های بشردوستانه به افغانستان تعهد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هند بازگشایی سفارت خود در افغانستان را بررسی می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

پس از بازگشایی سفارت امارات متحده عربی و عربستان سعودی در کابل، و بررسی آغاز مجدد فعالیت سفارتخانه‌های جاپان، آلمان و شماری از کشورهای اتحادیه اروپا، هند نیز بازگشایی سفارت خود در کابل را بررسی می‌کند.

مقام‌های هندی که خواستند نامشان فاش نشود در این باره به روزنامه هندو گفتند:”حضور در افغانستان ربطی به رسمیت شناختن ندارد. معنی حضور این است که شما دوست دارید افرادی را در صحنه داشته باشید که با رژیم جدید سروکار داشته باشند تا به تعامل با مردم ادامه دهند.”

این مقام‌ها افزودند که دولت هند هنوز درباره نیاز به بازگشایی سفارت این کشور در کابل متقاعد نشده است، اما بحث در مورد استراتژی هند در این باره ادامه دارد.

براساس این گزارش، گزینه‌های متعددی برای از سرگیری فعالیت دیپلماتیک هند در افغانستان وجود دارد، از جمله مستقر کردن یک تیم دیپلماتیک در محوطه امن مقر سازمان ملل در کابل، حفظ کارمندان محلی افغان، یا حفظ گروه کوچکی از دیپلمات‌ها و پرسنل امنیتی هند در کابل.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

بازگشایی بخش قونسلی سفارت عربستان در کابل

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

وزارت خارجه عربستان سعودی اعلام کرده است که بخش قونسلی سفارتخانه این کشور در کابل فعالیت خود را از سرگرفته است.

عربستان سعودی در ماه آگست پس از تسلط امارت اسلامی بر افغانستان کارکنان نمایندگی دیپلماتیک خود را از این کشور خارج کرده بود.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان نیز در تویتی گفته است که:” تیم ۱۴ نفری دیپلماتیک سفارت عربستان سه‌شنبه ۹ قوس به کابل بازگشت و خدمات قونسلی را برای همه افغان‌ها آغاز کرد.”

وی همچنان گفته است که:” ما به آنها خوش آمدید میگوییم، از این اقدام نیک حکومت سعودی قدردانی میکنیم و آنرا آغازگر روابط خوب محسوب میکنیم.”

پیش از این رسانه‌های عربی اعلام کرده بودند که پس از بازگشایی سفارت امارات متحده عربی در کابل و از سرگیری روابط دیپلماتیک با افغانستان، مقامات ریاض نیز تصمیم گرفتند تا فعالیت دیپلماتیک خود را در افغانستان از سر بگیرند.

پیش از این تاکاشی اوکاتا، سفیر جاپان برای افغانستان گفته بود که کشورش تصمیم دارد تا سفارت خود را در کابل پس از اطمینان از تامین امنیت آن بازگشایی کند.

انعام الله سمنگانی معاون سخنگوی امارت اسلامی در توییتی گفته بود که تاکاشی اوکاتا این مساله را در نشستی با عبدالکبیر، معاون سیاسی رییس الوزرای افغانستان مطرح کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است