Connect with us

رویداد های اخیر

خواست پاکستان از کابل برای همکاری در تحقیق پرونده سلسله علی‌خیل

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۲۹, ۱۴۰۰)

پاکستان گفته است که منتظر شریک کردن اطلاعات از سوی حکومت افغانستان در مورد ربوده شدن سلسله علی‌خیل دختر سفیر افغانستان در اسلام آباد است.

خانم علی خیل ۲۶ ساله روز جمعه هفته گذشته از سوی مهاجمان برای چند ساعت ربوده شد و مورد شکنجه نیز قرار گرفت که در پی آن کابل سفیر و دیپلومات های ارشد خود را تا روشن شدن نتایج بررسی اسلام آباد، به کابل فراخواند.

شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان روز گذشته در یک نشست خبری گفت: “بررسی ها جریان دارد و ما منتظریم که آنان نظریات شان را با ما شریک کنند.”

آقای قریشی افزود که کابل نباید سفیر و دیپلومات های ارشد خود را از پاکستان بیرون می‌کرد.

پیش از این محمد حنیف اتمر، وزیر خارجه افغانستان با آقای قریشی، در مورد تحقیقات جاری روی پرونده ربوده شدن دختر سفیر افغانستان در اسلام‌آباد صحبت کرده بود.

وزارت خارجه دریک خبرنامه گفته است که آقای اتمر به همتای پاکستانی اش گوشزد کرده است که اظهار نظرهای غیرمسلکی و قضاوت‌های پیش‌از وقت، روابط دوجانبه و اعتبار تحقیقات جاری را که هنوز تکمیل نشده است، به‌شدت آسیب می‌زند.

وزیر خارجه افزوده است که افغانستان آماده است در پیشبرد تحقیقات الی بازداشت و محاکمه عاملان این رویداد و تأمین امنیت مطمین نمایند‌گی‌های سیاسی و دیپلومات‌های افغانستان در آن کشور، با حکومت پاکستان همکاری کند.

در خبرنامه همچنان آمده است که:” در همین راستا قرار است هیاتی به پاکستان نیز سفر نماید که در روشنی بررسی‌ها و دریافت‌های این هیات، اقدامات بعدی در مورد برگشت سفیر و دیپلومات‌های افغانستان اتخاذ خواهند شد.”

درهمین حال، شاه محمود قریشی، وزیر خارجهٔ پاکستان گفته است که پرونده بانو سلسله علی‌خیل همچون فرزند خودمان با جدیت پیگیری خواهد شد.

وی افزوده است که طبق هدایت مستقیم نخست‌وزیر پاکستان، تحقیقات در این مورد به زودی تکمیل و در روشنی آن اجراآت صورت خواهد گرفت.

همچنان آقای قریشی از اقدامات کشورش برای تاامین امنیت نمایندگی‌های سیاسی و دیپلومات‌های افغانستان به وزیر خارجه افغانستان اطمینان داده است.

رویداد های اخیر

پاکستان: از موترهای باربری افغانستان برای انتقال کمک‌های هند استفاده شود

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۳, ۱۴۰۰)

وزارت خارجه پاکستان در یک اعلامیه میگوید که به ۵۰ هزار تن گندم  و ادویه  کمک شده هند به افغانستان اجازه عبور از خاک اش را میدهد.

این اعلامیه افزوده که پاکستان تصمیم گرفته تا این گندم توسط وسایط نقلیه افغانستان از بندر واگه به خاک افغانستان انتقال داده شوند.

وزارت خارجه پاکستان گفته که این تصمیم به شارژدادفیر سفارت هند در اسلام آباد اعلام شده تا اقدامات بعدی را روی دست بگیرد.

این وزارت افزوده:” تصمیم گرفته شده که از لاری‌های افغانستان برای انتقال از واگه به تورخم استفاده صورت گیرد.”

این در حالی است که بدنبال تحولات سیاسی اخیر در افغانستان و وقوع بحران انسانی، هند تصمیم گرفت که به مقدار ۵۰ هزار تن گندم و مقداری تجهیزات صحی به افغانستان کمک کند.

پاکستان قبل از این گفته بود که به لاری‌های هندی اجازه عبور نخواهد داد و باید این گندم توسط لاری‌های پاکستانی و یا در نهایت توسط لاری‌های افغان منتقل گردند و هزینه حمل آنها را نیز دهلی نو پرداخت کند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

کشورهای اروپایی قصد بازگشایی یک نمایندگی سیاسی در کابل را دارند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۳, ۱۴۰۰)

امانویل مکرون، رییس جمهور فرانسه می‌گوید که شماری از کشورهای اروپایی کار میکنند تا نماینده‌گی مشترک دیپلوماتیک را در افغانستان بازگشایی کنند.

مکرون می‌افزاید که با افتتاح این نماینده‌گی مشترک سفرای کشورهای اروپایی قادر خواهند بود که به افغانستان برگردند.

مکرون در این باره گفته:”این اقدام متفاوت از به رسمیت شناختن سیاسی یا گفت‌وگوی سیاسی با طالبان است… ما به محض این‌که بتوانیم نماینده‌گی داشته باشیم، یک نماینده‌گی خواهیم داشت.”

رییس جمهور فرانسه در این باره جزییات بیشتر نداده است.

این درحالی است که با سقوط حکومت اشرف غنی، اکثر کشورهای جهان سفارت‌های خود را در افعانستان بسته کردند که تاکنون باز نشده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

استقبال امریکا از فرمان امارت اسلامی در باره حقوق زنان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۳, ۱۴۰۰)

توماس وست، نماینده خاص امریکا در امور  افغانستان، در یک تویت از فرمان ملا هیبت‌الله آخندزاده، امیر امارت اسلامی افغانستان، در مورد حقوق زنان استقبال کرده است.

وست در این باره گفته ” من از فرمان امروز که در باره یک حق زنان در باره اینکه با کی ازدواج کند می‌باشد، استقبال می‌کنم.”

این دیپلومات امریکایی بر تضمین حقوق زنان در تمامی بخش‌ها به ویژه در بخش تحصیل، کار و آزادی بیان تاکید کرده است.

وست افزود:” کارهای بیشتری باید انجام شود تا اطمینان حاصل گردد که حقوق زنان در تمامی عرصه‌های جامعه افغانستان به شمول حق آموزش، کار، سیاست و حضور در رسانه‌ها مراعات شود.”

این درحالی است که روز گذشته ملا هبت‌الله آخندزاده امیر امارت اسلامی افغانستان در فرمان تازه ای در مورد حقوق زنان گفته است که زن ملکیت نیست، بلکه انسان آزاد و شریف است.

در این فرمان آمده است:

• هیچ‌کسی کدام زن را به جبر و اکراه به نکاح مجبور نمی‌تواند

• زن مال «ملک» نه، بل «انسان آزاد و اصیل» است و هیچ کسی آن را در بدل صلح، «بد» داده نمی‌تواند

• زن بیوه در مورد نکاح و تعیین سرنوشت خود صاحب اختیار است.

• گرفتن مهر از شوهر جدید حق شرعی زن دانسته شده است.

• در ماده اخیر این فرمان به چند همسری مردان پرداخته است. طبق این ماده، «کسی که چند زن دارد، مکلف است حقوق همه‌ی زنان را مطابق حکم شرعی بدهد و در بین‌شان عدالت را برقرار کند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است