Connect with us

رویداد های اخیر

خواست غنی از سازمان همکاری اقتصادی برای پشتیبانی از تلاش های صلح افغانستان

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: مارس 5, 2021)

محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور از رهبران کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی «ایکو» خواسته است که از تلاش‌ها برای صلح و برقراری آتش‌بس در افغانستان حمایت کنند.

آقای غنی در چهاردهمین نشست ایکو نقش پاکستان در روند صلح افغانستان را مهم عنوان کرد و تاکید کرد، در صورت ناکام شدن روند صلح افغانستان پاکستان نیز آسیب خواهد دید.

آقای غنی گفته است: ” ما، مردم و دولت افغانستان و شرکای بین‌المللی ما نیاز فوری به آوردن صلح را احساس می‌کنیم. حمایت شما برای به دست آمدن یک آتش‌بس همه‌جانبه به خاطر سرعت بخشیدن مذاکرات دوحه خیلی مهم است.”

وی افزوده است: “یک انتخابات سرتاسری که از نظارت نهاد های بین المللی را داشته باشد تا رییس جمهوری آینده افغانستان انتخاب شود، این ها معیار های مهمی برای تامین توازن از بهر دوام قانون اساسی و تغییر منظم قدرت خواهد بود.”

در همین حال رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه گفته است:” افغانستان در قلب آسیا قرار دارد و ما برای ختم جنگ در این کشور در دوره حساس تاریخ قرار داریم.”

ریس جمهور غنی در کنار مهم دانستن پشتیبانی کشور های منطقه نقش پاکستان را بیشتر از همه در موفقیت روند صلح افغانستان تاثیر گذار می داند و می گوید که در صورت ناکام شدن روند صلح افغانستان پاکستان نیز آسیب خواهد دید.

از سوی هم عمران خان نخست وزیر پاکستان در این نشست گفته است: “صلح در افغانستان برای موفقیت چنین ادغام فزیکی بسیار مهم است. آرزو دارم که گفتگوهای میان افغان ها به صلح دایمی در افغانستان بیانجامد.”

قربان قلی بردی محمدوف رییس جمهور ترکمنستان گفته است: ” مهمترین چیز برای افغانستان مساله صلح است. ما این کشور را برای رسیدن به صلح دوامدار پشتیبانی می کنیم.”

در این نشست مجازی، سران کشورهای ایران، پاکستان، افغانستان، ترکیه، آذربایجان، ترکمنستان، ازبیکستان، قرقیزستان، قزاقستان و تاجیکستان به میزبانی اسلام آباد به عنوان رییس دوره ای نشست سران ایکو، شرکت داشتند.

رویداد های اخیر

جان باختن دو پولیس درحمله گروهی طالبان در ولایت بغلان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: آوریل 19, 2021)

مقام‌های محلی ولایت بغلان می گویند که شب گذشته (یک شنبه شب ۲۹حمل) بالای شهرک فابریکه قند ولسوالی بغلان مرکزی، این ولایت حمله کرده اند که در نتیجه دو سرباز پولیس جان باخته و شش تن دیگر آنان زخم برداشتند.

سید کمال وردک، ولسوال بغلان مرکزی با تایید این خبر به آریانانیوز گفته است که این نبرد ساعت ۱۲شب در مربوطات حوزه پنجم امنیتی این ولسوالی آغاز شد و تا ساعت ۵ بامداد با آمدن فرمانده پولیس بغلان و نیروهای کمکی ادامه داشته است.

او اضافه می‌کند که دراین درگیری، یک عراده هاموی(تانگ زرهی) قطعه ریزرف پولیس بغلان حریق شده و یک دیگر آن هم به دست طالبان افتاده است.

سید اشرف سادات، فرمانده پولیس بغلان نیز به این ولسوالی رفته است وی وارد شدن تلفات به دو طرف را تایید می کند، اما جزییات بیشتر در این مورد ارایه نکرده است.

درهمین حال پولیس بغلان با نشر خبرنامهِ گفته است که در دفاع بر ضد حمله طالبان بر شهرک فابریکه قند ولسوالی بغلان مرکزی، ۶ طالب کشته شده و ۸ تن دیگر آنان زخم برداشته است.

احمد جاوید، بشارت سخنگوی پولیس بغلان افزوده است که، این نبرد تهاجمی طالبان با ضربه محکم نیروهای امنیتی و دفاعی این ولایت روبه رو شده است.

آقای بشارت، کشته شدن ۲ سرباز قطعه ریزرف پولیس بغلان و ۶ زخمی دیگر این نیروها را تایید کرده است ولی طالبان تاهنوز در این باره ابراز نظر نکرده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

گزارش: در پنج روز ۷۹غیرنظامی درافغانستان کشته و زخمی شده‌اند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: آوریل 19, 2021)

کمیسیون مستقل حقوق بشرافغانستان امروز (دوشنبه ۳۰حمل) گفته است که تنها در پنج روز ۳۹ غیرنظامی در افغانستان کشته و چهل تن دیگر زخم برداشته اند.

همچنان این کمیسیون از طرف‌های درگیر جنگ خواستار برقراری آتش بس شده است.

یافته‌های تازه این کمیسیون، نشان می‌دهند که از ۲۱ تا ۲۶ ماه حمل سال‌روان خورشیدی ۷۹ غیرنظامی در افغانستان کشته و زخمی شده اند.

بربنیاد این یافته‌ها، در ۱۲ رویداد امنیتی به ویژه بر اثر انفجار ماین‌های کنار جاده و حملات مسلحانه ۳۹ غیرنظامی کشته و ۴۰ تن دیگر به شمول چهار زن و ۱۷ کودک زخم برداشته اند.

این کمیسیون گفته است که درمیان جان باخته‌گان چهار زن و هشت کودک شامل اند.

کمیسیون گفته است که این رویدادها در ولایت‌های فراه، پروان، ننگرهار و کندهار رخ داده اند.

این کمیسیون گفته است که عامل اصلی تلفات، طالبان و افراد مسلح ناشناس می‌باشند، اما طالبان تاکنون دراین باره چیزی نگفته اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

به قتل رسیدن هشت عضو یک خانواده هنگام ادای نماز تراویح در ننگرهار

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: آوریل 18, 2021)

افراد مسلح ناشناس هشت عضو یک خانواده را در هنگام ادای نماز در یک داخل مسجد در ولایت ننگرهار تیر باران کرده اند.

منابع میگویند که افراد مسلح شب گذشته در ناحیه ۹ در ساحه سراچه علی خان بالای نماز گزاران شلیک کردند که در نتیجه هشت عضو یک خانواده جان باختند و یک تن هم زخمی شده است.

تا هنوز انگیزه این حمله روشن نیست و هیچ گروهی نیز مسوولیت آن را به عهده نگرفته است.

اما عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار می گوید که رویداد ناشی از دشمنی شخصی بالای زمین بوده است.

وی می‌افزاید که پولیس بررسی ها در این مورد را آغاز کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است