Connect with us

رویداد های اخیر

خواست افغان‌ها از سازمان ملل برای وضع تحریم بر پاکستان

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۱۸, ۱۴۰۰)

هزاران افغان با راه اندازی کارزاری در شبکه های اجتماعی خواستار  وضع تحریم از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه پاکستان شده اند.

هشتگ «#SanctionPakistan» (تحریم پاکستان) در حال حاضر به ترند اول در افغانستان و شماری از کشورهای جهان مبدل شده است که تا هنوز بیشتر از ۲۰۹ هزار توییت شده است.

به دنبال آن افغان ها از هشتگ «#EndProxyWar» را نیز استفاده کرده اند.

این کارزار کاربران شبکه های اجتماهی چند روز پس از درخواست غلام اسحاق زی سفیر افغانستان در سازمان ملل از شورای امنیت این سازمان خواست، فشارها برای وادار کردن طالبان به گفتگوهای صلح را بیشتر کند، دست به راه اندازی این کمپاین کرده زده اند.

همزمان با این،طالبان حملات گسترده ای را در سراسر افغانستان راه اندازی کرده اند.

آقای اسحاق زی به شورای امنیت گفته است که بیش از ۲۰ هزار جنگجوی ۲۰ گروه هراس افگن به شمول القاعده و داعش در افغانستان علیه نیروهای افغان می‌جنگند.

وی تاکید کرده است که طالبان با داشتن پناهگاه های امن و نیز ایجاد خطوط اکمالاتی از پاکستان جنگ در افغانستان را گسترش داده اند.

سفیر افغانستان در سازمان ملل افزوده است که تصاویر و گزارش ها نشان می‌دهد که جنگجویان طالبان در نزدیک خط دیورند منتظر اند که وارد خاک افغانستان شوند.

وی گفته است که طالبان در پاکستان اقدام به جمع آوری کمک مالی برای جنگ در افغانستان زده، کشته های این گروه در پاکستان دسته جمعی دفن میشوند و نیز زخمی های این گروه برای مداوا به بیمارستان های این کشور انتقال داده میشوند.

امرالله صالح معاون اول رییس جمهوری امروز با استفاده از هشتگ وضع تحریم بر پاکستان گفته است: “ما از سازمان ملل و سایر سازمان های بین المللی می خواهیم که در ارایه هر نوع کمک به تعداد زیادی از افرادی که به دلیل بی رحمی، قتل انتقام‌جویانه، غارت و تجاوز توسط طالبان به کابل پناه برده اند، با ما همکاری کنند. صحنه های دردناک در جاده‌های کابل.”

به نظر می رسد که کریس الکساندر، دیپلمات و سیاستمدار کانادایی و سفیر سابق این کشور در کابل، یکی از اولین کسانی بود که با استفاده از این دو هشتگ توییت کرد.

در دوم ماه آگست سال روان میلادی آقای الکساندر گفت: “بدون تحریم علیه پاکستان آتش بس دایمی در افغانستان برقرار نخواهد شد. جنگ ابدی پاکستان باید پایان یابد. #EndProxyWar  (جنگ نیابتی را پایان دهید)، #SanctionPakistan (تحریم بر پاکستان).”

وی در توییتی نگاشت: ” بر اساس فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد، حمله پاکستان به افغانستان به منزله حمله مسلحانه و اقدام تجاوزکارانه است.”

او افزود: “هر کشوری که نتواند برای پایان دادن به حمله پاکستان و جلوگیری از وحشیگری بیشتر طالبان اقدامی انجام دهد، به زنان و دختران افغانستان خیانت کرده و تعهد خود به حقوق زنان را به سخره می گیرد.”

فاطمه مورچل معاون سخنگوی ریاست جمهوری نیز به این کارزار پیوسته و گفته است: “ما در آتش جنگی که بر ما تحمیل شده است می‌سوزیم. این درد جانکاه که ما به دلیل تروریسم بین المللی متحمل می شویم، جهان را ملزم به موضع گیری می کند. این سکوت نشان دهنده تحمل بسیار بالا برای تروریسم است. #SanctionTaliban #SanctionPakistan #EndProxyWarInAfghanistan”

وحید عمر رییس اداره امور عامه استراتژیک کشور گفته است: “روزانه صدها طالب کشته و زخمی میشوند. هیچ بیمار طالب در بیمارستان ما نیست. هیچ تشیع جنازه ای در روستاهای ما برگزار نمی‌شود. هیچ کسی از خانواد، اقارب و روستای خود سراغ ندارد. اجساد برای تشیع جنازه دسته جمعی به پاکستان انتقال داده می‌شوند. زخمی های شان برای تداوی به بیمارستان پاکستان انتقال داده میشوند.”

رویداد های اخیر

هیاتی به رهبری سرپرست وزارت خارجه به ناروی سفر میکند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

وزارت امور خارجه امارت اسلامی میگوید که قرار است فردا (شنب، ۲ دلو) یک هیات به رهبری امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه به ناروی سفر کند.

عبدالقهار بلخی، سرپرست وزارت خارجه، در یک تویت این سفر را تایید کرده، اما در این باره جزییات بیشتر نداده است.

در همین حال، خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت خارجه ناروی گزارش کرده که قرار است اوسلو نشستی را تا دو روز دیگر در مورد افغانستان با حضور نمایندگان امارت اسلامی میزبانی کند.

ناروی افزوده که در این نشست افزون بر هیات امارت اسلامی، نماینده‌گانی از اقشار مختلف جامعه به شمول جامعه مدنی افغانستان حضور خواهند داشت.

در اعلامیه وزارت خارجه ناروی آمده که نماینده‌گان امارت اسلامی  با مقام‌های ناروی و نماینده‌گان جامعه جهانی به ویژه متحدین این کشور دیدار خواهند کرد.

ناروی افزوده که نماینده‌گان امارت اسلامی با فعالان حقوق زن، روزنامه‌نگاران و افرادیکه برای حفظ حقوق بشر و بخش‌های مختلف در افغانستان کار می‌کنند، نیز دیدار خواهند کرد.

ناروی گفته که این نشست‌ها به معنای “مشروعیت یا به رسمیت شناختن طالبان” نیست، بلکه این کشور به دنبال گفتگو با امارت اسلامی به هدف بهبود وضعیت حقوق بشر و مشارکت زنان در جامعه و تقویت تلاش‌های بشردوستانه در حمایت از مردم افغانستان است.

آنیکن هویتفلد، وزیر خارجه ناروی گفته “ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که وضعیت سیاسی به یک فاجعه شدید انسانی منجر شود.”

این در حالی است که اخیرا یک هیاتی از ناروی به کابل سفر کرده و با مقام‌های امارت در مورد وضعیت حقوق بشری و بحران بشری موجود در این کشور دیدار و گفتگو کرده بود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امارت اسلامی از بازگشایی نماینده‌گی اتحادیه اروپا در کابل خبر داد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

وزارت خارجه امارت سلامی افغانستان روز پنج‌شنبه (۳۰ جدی) اعلام کرد که اتحادیه اروپا به صورت رسمی نماینده‌گی خود را در کابل بازگشایی کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه در صحفه تویتر خود نوشته است که:” پس از دیدارها و ملاقات مکرر با نماینده‌گان اتحادیه اروپا، سفارت این نهاد برای حضور دایمی در کابل بازگشایی شد و به صورت رسمی کار را شروع کرد.”

آقای بلخی افزوده است که اتحادیه اروپا علاوه بر ۲۲۰ میلیون یورویی کمک بشردوستانه، کمک ۲۶۸ میلیون یورویی را نیز متعهده شده است.

عبدالقهار بلخی می‌گوید که بخشی از این کمک ویژه معاشات معلمان است که امارت اسلامی از آن استقبال می‌کنند.

این درحالی است که ملا محمد حسن آخوند، رئیس الوزرا حکومت امارت اسلامی از کشورهای اسلامی خواست که در مسئله‌ به رسمیت شناختن طالبان پیش قدم شوند.

ملامحمد حسن آخوند در نشست اقتصاد افغانستان که روز چهارشنبه (۲۹جدی) در کابل برگزار شد، اعلام کرد که به علت به رسمیت نشناختن حکومت تازه، افغانستان با چالش‌های گوناگون اقتصادی روبرو شده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

ترکیه و قطر درباره چارچوب امنیتی میدان هوایی کابل به توافق رسیده‌اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داده‌است که ترکیه و قطر در مورد چارچوب امنیتی میدان هوایی کابل به توافق رسیده‌اند؛ اما مذاکرات در مورد جنبه‌های دیگر مانند تامین مالی ادامه دارد.

یکی از این منابع گفته‌است که قرار شده که امارت اسلامی امنیت بیرون میدان هوایی را بگیرد و هر کشوری که داخل میدان هوایی را اداره می‌کند، مسئولیت امنیت آن را نیز برعهده داشته باشد.

وزارت خارجه قطر هم روزگذشته (پنج‌شنبه، ۳۰ جدی) در بیانیه کوتاهی نوشته‌است که هیات قطر و ترکیه، مذاکرات فشرده‌ دو روزه در کابل را با دولت امارت اسلامی در مورد مدیریت میدان هوایی بین‌المللی کابل انجام داده‌اند.

در بیانیه آمده که سه جانب این گفتگوها توافق کردند که هفته آینده در دوحه دور دیگر گفتگوها تکمیل شود.

این درحالی است که امارت اسلامی در گذشته گفته بود که حضور نیروهای خارجی برای تامین امنیت میدان هوایی کابل را نمی‌پذیرند؛ ولی خواهان همکاری در مدیریت فنی میدان هوایی از سوی قطر و ترکیه است.

مقام‌‌های ترکیه پیش ازاین اعلام کرده بود که در صورت فراهم شدن شرایط، ترکیه پنج میدان‌ هوایی را به صورت مشترک با قطر مدیریت خواهد کرد.

به خواندن ادامه دهید

Trending