Connect with us

جهان

خلیل زاد: پاکستان شامل لست کشورهای حامی تروریزم شود

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۲۳, ۱۳۹۵)

khalilzadیک دپلومات ارشد پیشین امریکایی می گوید: پاکستان در حال حاضر یک کشور حامی ترویزم است و سیاست همکارانه واشنگتن با اسلام آباد برای تغییر این رویکرد پاکستان، ناکام بوده است.

به نظر میرسد کاسه صبر قانونگذاران امریکایی از بازی دو گانه پاکستان و استفاده ابزاری این کشور شورشیان به سر رسیده است.

به همین منظور شماری از قانونگذاران امریکایی به روز سه شنبه در پی پاسخ به این پرسش بر آمده اند که پاکستان در مبارزه علیه دهشت افگنی، دوست واشنگتن است یا دشمن آن؟

زلمی خلیلزاد سفیر پیشین امریکا در افغانستان به قانونگذاران امریکایی می گوید: پاکستان به دنبال سرنگونی دولت کنونی افغانستان است. واشنگتن باید تمام کمک هایش را به اسلام آباد قطع کند، پاکستان باید در فهرست حامی ترویزم و انزوای جهانی قرار گیرد، تا مجبور به توقف سیاست حمایت از حقانی و طالبان شود.

این مقام پیشین امریکایی در افغانستان که در کمیته فرعی دهشت افگنی، تجارت و عدم گسترش تسلیحات هسته ای، که مربوط به کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان امریکا می گردد صحبت می کرد پاکستان را کشور پیشتیبان دهشت افگنان خوانده و آنرا دلیل دوام جنگ افغانستان دانسته گفت: “پاکستان در حال حاضر یک کشور حامی تروریزم است. شکی نیست که ارتش پاکستان و سازمان استخبارات آن (آی اس آی) از شبکه حقانی حمایت می کند که امریکا آنرا یک سازمان دهشت افگن می داند. این هم روشن است که ارتش و استخبارات پاکستان، پناهگاه و حمایت برای طالبان فراهم می کند که یک گروه افراطگرا است. استفاده پاکستان از افراطگرایان و دهشت افگنان به عنوان ابزار نیابتی پاکستان تهدید جدی به نیروهای ائتلاف، افغان و غیر نظامیان است. در واقع سیاست پاکستان علت اصلی جنگ جاری در افغانستان است. اگر ما می خواهیم که در شکست دادن دهشت افگنی پیروز شویم، باید، با آن مقابله کنیم”.

این دپلومات کهنه کار امریکا همچنان می گوید: پاکستان از زمان سقوط طالبان در سال 2001، سیاست خطرناک و دو گانه بازی می کند و به دنبال سقوط دولت کنونی افغانستان است.

خلیل زاد گفت: “پاکستان به طالبان به عنوان یک ابزار نیابتی موثر برای تامین تسلطش بالای افغانستان نگاه می کند. اسلام آباد به این باور است که ادامه جنگ در افغانستان منجر به خروج امریکا و تغییر توازن قدرت و به نفع ابزار نیابتی آن کشور خواهد شد. در نهایت پاکستان به دنبال سرنگونی دولت کنونی افغانستان است زیرا فرمانبردار آن نیست”.

این دپلومات ریاست جمهوری جورج بوش، می گوید: واشنگتن با وضع تحریم ها، قطع کمک مالی و منزوی ساختن پاکستان می تواند به این باور رهبران پاکستانی را مجبور سازد که یکی را انتخاب کند، کمک امریکا یا همکاری با طالبان.

“با تشدید حملات هواپیما های بدون سرنشین علیه حقانی و رهبران طالبان مصالحه نا پذیر، فشار های سیاسی و مالی و وضع تحریم ها بالای حامیان شورشگری در ارتش و استخبارات پاکستان، می توان، اسلام آباد را از شبکه حقانی و طالبان جدا ساخت. پاکستان از سوی امریکا یک متحد قوی بیرون از ناتو نامگذاری شده است که مناسب آن نیست. سیاست و کارکرد کنونی آن کشور آنرا بهتر سزاوار شامل شدن در فهرست کشور های حامی دهشت افگنی ساخته است.”

آقای خلیلزاد که به عنوان نماینده امریکا در سازمان ملل متحد نیز کار کرده است، خواستار مطرح شدن حمایت پاکستان از دهشت افگنان و تجاوز آن کشور بالای افغانستان در شورای امنیت سازمان ملل متحد است. به گفته وی، امریکا باید معلومات را که بیانگر حمایت پاکستان از شورشگری و قاچاق مواد مخدر است، از حالت سری بودن بیرون کند.

گزارش: نذیره کریمی

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

اخبار ویژه

اعلام حالت اضطرار در فلوریدای گرفتار کرونا به دلیل احتمال وقوع طوفان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۱, ۱۳۹۹)

در حالی که ایالت فلوریدا امریکا روز جمعه شاهد آمار مرگ و میر ناشی از کرونا بوده است، خطر یک طوفان «ایسایس» تمام سواحل شرقی این ایالت را در حالت اضطرار قرار داده است.

بر اساس گفته های مرگز طوفان امریکا این طوفان بعد از گذشتن از باهاما، در اخر این هفته سواحل اقیانوس اطلس فلوریدا را درهم خواهد کوبید. این مرکز از افزایش طوفان خطرناک، جاری شدن سیل و وزش باد شدید هشدار داده است.

رون دسانتیس والی ایالت فلوریدا در سواحل شرقی از میامی دیت گرفته تا ناسوو حالت اضطرار اعلام کرده است.

آقای دسانتیس در یک کنفرانس خبری گفته است که طوفان احتمالا امشب و یا فردا صبح در جنوب فلوریدا رخ خواد داد.

نگرانی های ایمنی در مورد طوفان باعث شد بخش مدیریت اضطراری فلوریدا در ابتدا تمامی مرکز دولتی آزمایش کووید-۱۹ را ببندد.

اما در پی این تغییرات والی فلوریدا گفت که تنها مراکز شرقی فلوریداد مسدود خواهد ماند.

این در حالی است که روز جمعه فلوریدا و کالیفورنیا دو ایالت پرنفوس امریکا شاهد افزایش در تعداد مرگ و میر ناشی از کرونا بوده است.

در فلوریدا ۲۵۷ و در کالیفورنیا ۲۰۸ تن در اثر کرونا جان داده اند.

در سراسر امریکا در ماه جولای سال روان میلادی آمار جان باختگان افزایش ۲۵ هزار نفری داشته است که شمار مجموعی جان باختگان به ۱۵۳۰۰۰ تن رسیده است.

به خواندن ادامه دهید

جهان

انتخابات پارلمانی در هانک کانگ به دلیل شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۰, ۱۳۹۹)

به گزارش بی بی سی، حکومت هانک کانگ انتخابات پارلمانی این کشور که قرار بود در ماه سپتامبر برگزار شود را به یک سال بعد به دلیل افزایش شیوع ویروس کرونا در این کشور به تعویق انداخت.

کشور هانک کانگ فعلا شاهد شیوع گسترده ویروس کرونا است و بر بنیاد آخرین آمار، ۱۲۱ مورد جدید این ویروس در هانک کانگ به روز جمعه ثبت شده است.

بی بی سی در گزارشی نگاشته است که مخالفین حکومت هانک کانگ این اقدام را نکوهش کرده و میگوید که حکومت با استفاده از ویروس کرونا میخواهند مردم را از رفتن به پای صندوق های رای محروم کنند.

این در حالی است که دولت هانک کانگ ۱۲ نامزد طرفدار دموکراسی را به روز پنجشنبه از ادامه ی کمپین های انتخاباتی شان محروم کردند.

هانک کانگ برای دهمین روز پی در پی بیش از ۱۰۰ مبتلای ویروس کرونا در روز ثبت میکند.

در گزارش بی بی سی و به نقل از متخصصین صحی آمده است که با وضع دوباره قیود رفت و آمد اجتماعی، پیشبینی میشود که شیوع ویروس کرونا در این کشور کم شود و در مدت چهار الی شش هفته، مبتلایان کرونا نزدیک به صفر برسد.

این در حالی است که هانک کانگ قیود جدید و سختگیرانه را برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا معرفی کرده است که بر بنیاد آن، تجمع بیش از ۲ نفر ممنوع شده است.

تا به حال در هانک کانگ، ۳۲۷۲ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده است که از این میان ۲۷ تن وفات نموده است و ۱۷۵۱ تن دیگر صحت یاب شده اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

شمار مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در امریکا از مرز ۱۵۰ هزار گذشت

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۹, ۱۳۹۹)

آمار مرگ و میر در اثر کرونا در امریکا از مرز ۱۵۰هزار نفر گذشت تنها در روز چهارشنبه در هر دقیقه یک تن از مبتلایان این ویروس جان داده است.

امریکا روز چهارشنبه، ۱۴۶۱ مورد مرگ ناشی از کرونا را ثبت کرده که بلند ترین آمار از ۲۷ام ماه می تا هنوز بوده است.

شمار جان باختگان در اثر کرونا در این کشور رو به افزایش است، طوری که ده هزار نفر در جریان یازده روز گذشته جان داده اند.

افزایش آمار کرونا در آریزونا، کالیفورنیا، فلوریدا و تگزار امریکا، بیمارستان ها را زمین گیر کرده است.

 این افزایش باعث شده است كه ایالت ها برای كاهش شیوع ویروس، مجراهای اقتصادی بازگشایی شده اند، دوباره محدود كنند.

تگزاس با داشتن ۴۳۰۰ مرگ و میر در یک این ماه از آسیب دیده ترین ایالت های امریکا است به تعقیب آن فلوریدا دارای ۲۹۰۰ و کالیفورنیا هم شاهد ثبت ۲۷۰۰ مورد مرگ و میر بوده است.

در حالی که مرگ و میر در ماه جولای سال روان میلادی به سرعت در این سه ایالت افزایش یافته است، براساس گزارش رویترز، نیویورک و نیوجرسی هنوز هم بیشترین مرگ و میر در امریکا است.

امریکا ششمین کشور از میان ۲۰ کشور آسیب دیده از کرونا است. بر اساس آمار ۴۵ نفر از هر ۱۰۰۰۰۰ تن در این کشور جان باخته اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending