Connect with us

جهان

خلیل زاد: پاکستان شامل لست کشورهای حامی تروریزم شود

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جولای 13, 2016)

khalilzadیک دپلومات ارشد پیشین امریکایی می گوید: پاکستان در حال حاضر یک کشور حامی ترویزم است و سیاست همکارانه واشنگتن با اسلام آباد برای تغییر این رویکرد پاکستان، ناکام بوده است.

به نظر میرسد کاسه صبر قانونگذاران امریکایی از بازی دو گانه پاکستان و استفاده ابزاری این کشور شورشیان به سر رسیده است.

به همین منظور شماری از قانونگذاران امریکایی به روز سه شنبه در پی پاسخ به این پرسش بر آمده اند که پاکستان در مبارزه علیه دهشت افگنی، دوست واشنگتن است یا دشمن آن؟

زلمی خلیلزاد سفیر پیشین امریکا در افغانستان به قانونگذاران امریکایی می گوید: پاکستان به دنبال سرنگونی دولت کنونی افغانستان است. واشنگتن باید تمام کمک هایش را به اسلام آباد قطع کند، پاکستان باید در فهرست حامی ترویزم و انزوای جهانی قرار گیرد، تا مجبور به توقف سیاست حمایت از حقانی و طالبان شود.

این مقام پیشین امریکایی در افغانستان که در کمیته فرعی دهشت افگنی، تجارت و عدم گسترش تسلیحات هسته ای، که مربوط به کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان امریکا می گردد صحبت می کرد پاکستان را کشور پیشتیبان دهشت افگنان خوانده و آنرا دلیل دوام جنگ افغانستان دانسته گفت: “پاکستان در حال حاضر یک کشور حامی تروریزم است. شکی نیست که ارتش پاکستان و سازمان استخبارات آن (آی اس آی) از شبکه حقانی حمایت می کند که امریکا آنرا یک سازمان دهشت افگن می داند. این هم روشن است که ارتش و استخبارات پاکستان، پناهگاه و حمایت برای طالبان فراهم می کند که یک گروه افراطگرا است. استفاده پاکستان از افراطگرایان و دهشت افگنان به عنوان ابزار نیابتی پاکستان تهدید جدی به نیروهای ائتلاف، افغان و غیر نظامیان است. در واقع سیاست پاکستان علت اصلی جنگ جاری در افغانستان است. اگر ما می خواهیم که در شکست دادن دهشت افگنی پیروز شویم، باید، با آن مقابله کنیم”.

این دپلومات کهنه کار امریکا همچنان می گوید: پاکستان از زمان سقوط طالبان در سال 2001، سیاست خطرناک و دو گانه بازی می کند و به دنبال سقوط دولت کنونی افغانستان است.

خلیل زاد گفت: “پاکستان به طالبان به عنوان یک ابزار نیابتی موثر برای تامین تسلطش بالای افغانستان نگاه می کند. اسلام آباد به این باور است که ادامه جنگ در افغانستان منجر به خروج امریکا و تغییر توازن قدرت و به نفع ابزار نیابتی آن کشور خواهد شد. در نهایت پاکستان به دنبال سرنگونی دولت کنونی افغانستان است زیرا فرمانبردار آن نیست”.

این دپلومات ریاست جمهوری جورج بوش، می گوید: واشنگتن با وضع تحریم ها، قطع کمک مالی و منزوی ساختن پاکستان می تواند به این باور رهبران پاکستانی را مجبور سازد که یکی را انتخاب کند، کمک امریکا یا همکاری با طالبان.

“با تشدید حملات هواپیما های بدون سرنشین علیه حقانی و رهبران طالبان مصالحه نا پذیر، فشار های سیاسی و مالی و وضع تحریم ها بالای حامیان شورشگری در ارتش و استخبارات پاکستان، می توان، اسلام آباد را از شبکه حقانی و طالبان جدا ساخت. پاکستان از سوی امریکا یک متحد قوی بیرون از ناتو نامگذاری شده است که مناسب آن نیست. سیاست و کارکرد کنونی آن کشور آنرا بهتر سزاوار شامل شدن در فهرست کشور های حامی دهشت افگنی ساخته است.”

آقای خلیلزاد که به عنوان نماینده امریکا در سازمان ملل متحد نیز کار کرده است، خواستار مطرح شدن حمایت پاکستان از دهشت افگنان و تجاوز آن کشور بالای افغانستان در شورای امنیت سازمان ملل متحد است. به گفته وی، امریکا باید معلومات را که بیانگر حمایت پاکستان از شورشگری و قاچاق مواد مخدر است، از حالت سری بودن بیرون کند.

گزارش: نذیره کریمی

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

جهان

امریکا به ماموریت نظامی اش در عراق پایان میدهد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: جولای 27, 2021)

جوبایدن، رییس جمهوری ایالات متحده امریکا، در دیدارش با نخست وزیر عراق در قصر سفید گفته که به ماموریت نظامی نیروهای امریکایی در عراق خاتمه میدهد.

بایدن گفته که تا پایان سال روان میلادی ماموریت نیروهای امریکایی در عراق پایان خواهد یافت.

مقام‌های امریکایی گفته که پس از خروج سربازان امریکایی از عراق تمرکز تنها روی آموزش و مسایل استخباراتی در عراق خواهد بود.

بایدن در این باره گفته” جنگ مشترک ما علیه داعش برای ثبات منطقه بسیار مهم است. و همکاری ما در مقابل هراس افگنی ادامه خواهد یافت، حتی اگر به این مرحله جدید برویم که در مورد آن صحبت خواهیم کرد.”

مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق، می‌گوید که دیگر نیازی برای حضور نیروهای امریکایی در عراق نیست.

کاظمی در این باره گفت:” امروز روابط ما قوی تر از همیشه است. ما در زمینه اقتصاد، محیط زیست، بهداشت، آموزش، فرهنگ و سایر زمینه‌ها همکاری می کنیم.”

این در حالی است که نگرانی‌ها از حملات شبه‌ نظامیان نزدیک به ایران در برابر نیروهای امریکایی در عراق افزایش یافته است.

به اساس گزارش‌ها از آغاز سال ۲۰۲۱ میلادی تا کنون حداقل ۴۷ حمله علیه منافع امریکا در عراق انجام شده که هفت مورد توسط هوا پیماهای بدون سرنشین  بوده است.

به خواندن ادامه دهید

جهان

سیلاب‌ها و رانش زمین در هند؛ ۱۶۰ کشته و ده ها نفر ناپدید شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

Photo credit Reuters
(Last Updated On: جولای 26, 2021)

در نتیجه بارش باران و سرازیر شدن سیلاب ها و لغزش زمین در مناطق مختلف هند دست کم ۱۶۰ نفر جان باخته اند.

گروه‌های نجات در تلاش برای بیرون کشیدن بیشتر از ۶۰ تن دیگر که زیر آوارهای ناشی از رانش زمین گیر مانده اند، اند.

همچنان در ایالت های مهاراشترا، گول، کارناتاکا و تیلانکانا در جنوب این کشور بشترین آسیب را دیده اند. این مناطق هزاران هکتار زمین زراعتی از بین رفته و مقام های هندی نیز مجبور شده اند که دست کم ۲۳۰ هزار نفر را نیز در مناطق امن انتقال دهند.

مهاراشترا در نتیجه رانش زمین در پی باران های موسمی دست کم ۱۴۹ نفر جان خود را از دست داده اند. حکومت هند گفته اند که ۶۴ تن دیگر هنوز ناپدید اند.

به دلیل بندش جاده ها و بلند رفتن سطح دریا ها، گروه های نجات هنوز هم نتوانسته اند که خود را به شماری از روستاهای آسیب دیده برسانند.

در کارناتاکا و تیلانکانا نیز ده ها نفر جان باخته اند.

در گوا که ایالت توریستی این کشور است، صدها خانه ویران شده است.

به خواندن ادامه دهید

جهان

پیروزی کاستیلو در انتخابات ریاست جمهوری پرو

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 25, 2021)

کمیسیون انتخاباتی پرو، پدرو کاستیلو سوسیالیست را به عنوان رییس جمهور بعدی این کشور معرفی کرد.

به گزارش از رویترز، نتیجه رسمی با درخواست‌های کیکو فوجیموری، نامزد جناح راست با هدف لغو برخی از آرا به اتهام کلاهبرداری به تاخیر افتاده بود.

خورخه سالاس ، رییس کمیسیون انتخابات گفت: “من پدرو کاستیلو را به عنوان رییس جمهور و دینا بولوارته را به عنوان معاون اول رییس جمهور اعلام می‌کنم.”

فوجیموری گفته بود که او نتیجه رسمی را به رسمیت می شناسد “زیرا این قانون و قانون اساسی که من قسم می‌خورم از آن دفاع کنم، چنین دستوری می‌دهد. به هر حال حقیقت آشکار خواهد شد.”

فوجیموری، دختر رییس جمهور سابق زندانی آلبرتو فوجیموری، در یک کنفرانس خبری گفت: “آنها هزاران رای از ما دزدیدند.” او پیروان خود را به اعتراض فراخواند.

وی گفت: “ما حق بسیج داریم … اما به روشی مسالمت‌آمیز و در چارچوب قانون.”

سفارت امریکا در لیما با استقبال از اعلامیه، تویتی ارسال کرد. در این تویت آمده است: “ما روابط نزدیک خود را با پرو مهم ارزیابی می‌کنیم و امیدواریم که این روابط با رییس جمهور منتخب پدرو کاستیلو پس از مراسم تحلیف در ۲۸ ژوئیه تقویت شوند.”

کاستیلو، در اولین اظهار نظرهای خود به عنوان رییس جمهور منتخب، خواستار وحدت ملی شد. وی گفت: “من در تلاش برای تلاش برای ایجاد این کشور عادلانه و مستقل تلاش و فداکاری می‌کنم.”

کاستیلو ، یک آموزگار ۵۱ ساله مدرسه سابق و فرزند یک کشاورز، است که قانون اساسی را دوباره تنظیم کند و مالیات شرکت‌های معدنی را افزایش دهد.

پرو دومین کشور بزرگ تولید کننده مس در جهان است

کاستیلو گفت که در جهت ثبات اقتصادی تلاش خواهد کرد.

وی گفت: “من از کیکو فوجیموری می‌خواهم که موانعی در این راه ایجاد نکند تا ما بتوانیم به جلو برویم و این را دولت همه مردم پرو قرار دهیم.”

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است