Connect with us

رویداد های اخیر

خلیل‌زاد و میلر برای گفت‌وگو با نماینده‌گان طالبان به قطر رفته‌اند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سنبله ۱۵, ۱۳۹۸)

زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای روند صلح افغانستان و جنرال اسکات میلر، فرمانده کل نیروهای امریکایی و حمایت قاطع در افغانستان، طی سفری به قطر، گفت‌وگوها با نماینده‌گان طالبان را ازسر گرفتند.

آقای خلیل‌زاد، پس از پنج روز ماندن در کابل و شریک ساختن جزئیات توافق با طالبان با رهبران حکومت افغانستان و چهره‌های سیاسی، بار دیگر با فرمانده کل نیروهای خارجی به دوحه رفته است.

در همین حال، منابع به خبرنگار آریانانیوز در قطر، گفته اند که گفت‌وگوها میان دوطرف ساعت‌ها ادامه یافت و دو طرف روی آخرین نکات فنی رایزنی کردند. منابع، افزوده اند که این گفت‌وگوها هم‌زمان با رسیدن آقای خلیل‌زاد به دوحه آغاز شد و برای چندین ساعت هم ادامه یافت.

با این حال، آقای خلیل‌زاد گفته است که در اصول کاملا با طالبان به توافق رسیده اند، اما گفته می‌شود که واکنش‌ها در داخل افغانستان و امریکا از نتایج این توافق، روی این توافق‌نامه سایه افگنده است.

سید اکبرآغا، یک فرمانده پیشین گروه طالبان، اظهار می‌دارد: “فکر می‌کنم دور دهم گفت‌وگوها شروع شود وروی نهایی‌سازی متن توافق و مکان امضای آن بحث شود.”

درهمین حال کانگرس امریکا، در نامه‌ای به فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان؛ از وی خواسته است که درباره توافق با طالبان وضاحت بدهد. کمیته خارجی کانگرس امریکا در این نامه تأکید کرده است که می‌خواهند از مفادات، خطرات و نتایج احتمالی این توافق‌نامه آگاه شوند.

در بخشی از این نامه به نقل از ایلیوت ال انجل، رئیس کمیته روابط خارجی کانگرس امریکا آمده است: “قرار اطلاع من، متن توافق‌نامه در بین مقامات ادارۀ ترمپ توزیع شده و نیز با دولت رئیس جمهور غنی، شریک شده است. به همین شکل، مردم امریکا و افغانستان شایستگی آن را دارند تا بدانند که استراتیژی دولت امریکا در قبال افغانستان چیست.این نشست استماعیه – هرچند با تاخیر زیاد – ولی زمینه را برای مردم امریکا فراهم خواهد کرد تا خطوط مذاکرات شما با طالبان و تهدیدات سیاسی و فرصت‌هایی که از آن ناشی می‌شود را بفهمند.”

دراین نامه کانگرس امریکا به آقای خلیل‌زاد هشدار داده شده است که اگر این‌بار برای پاسخ‌دهی حاضر نشود، از گزینه‌های دیگری برای حاضر ساختن او کار گرفته خواهد شد.

جیمز متیس، وزیر دفاع پیشین امریکا می‌گوید: “بنابرین چالش ‌ا و تلاش های دیپلومات های مان برای پایان خشونت را به دارازا کشیده است. و به یاد داشته باشید که میدان نبرد میدان بشری هم شده است. این چالش های دیپلومات های مان و مامورهای مان که می‌خواهند برای این جنگ نقطه پایان پیدا کنند را بسیار بزرگ کرده است.”

در این در حالی است که حکومت افغانستان هم از واشنگتن خواستار وضاحت درباره توافق امریکا با طالبان شده است. ریاست جمهوری گفته است که می‎‌خواهد تا درباره مفاد وخطرات احتمالی این توافق‌نامه بداند. انتظار می‌رود که در دور دهم سفر خلیل‌زاد به دوحه دوطرف توافق شان‌را نهایی بسازند.

گزارشگر: شاهپور فرهمند

رویداد های اخیر

دروغ‌های اشرف غنی در زمان حکومت اش

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۵, ۱۴۰۰)

اشرف غنی، رییس جمهور فراری افغانستان، در دور حکومت اش بیش از صد دورغ گفته و هزاران وعده به مردم داده که عملی نشده است.

اشرف غنی یکی از وعده‌های دورغ اش را در روز افتتاح بند آب کمال خانه به مردم داد که افغانستان تا ۵ سال آینده به هند و پاکستان  برق صادر خواهد کرد.

اشرف غنی فراری نزد مردم یک چهره که هیچ گاه حرف راست به مردم نگفته و به وعده‌های اش عمل نکرده است.

بر بنیاد صد‍‌ها وعده که  در ۷ سال حکومت اش عملی نشد مردم وی را رییس جمهور فریبکار میدانند.

اشرف غنی گفته بود:”خواهد برآمدی، خواهد رفتی… هر کس میرود، اما من نفر رفتن نیستم. این خانه من است و این گور من است. “

در این گزارش تعهدات اشرف غنی رییس جمهوری فراری افغانستان را این گونه لیست کرده ایم

۱- غنی گفته بود که یک میلیون کار ایجاد میکنم، اما ۵ میلیون تن بیکار شدند .

۲- غنی در جریان سفر اش به بادغیس گفت بود که تا یک سال آینده در تمام ولسوالی‌ها یک یک مکتب مسلکی و تخنیکی میسازم.

۳- در شش ماه برای تمام معلمین یک نمره زمین توزیع میکنم.

۴ – در دو سال آینده به تمام ولسوالی‌ها برق میرسانم.

۵ – در پنج ‌سال آینده به هند و پاکستان برق صادر میکنیم.

۶ – قتل و خون را از وطن گم میکنم.

۷- غنی افزوده بود که در دو سال آینده ۶۰۰۰ مکتب اعمار میکنم

۸ – به سفره‌های تان نان میاورم

محمد مسیح، باشنده کابل، در این باره گفت:” اشرف غنی خو سراسر گپ‌های اش دروغ بود. مردم افغانستان را فریب داد. چیزی‌های که مردم افغانستان وعده کرده بود یکی اش را عملی نکرد.”

همین گونه ده‌ها وعده از اشرف غنی در حد یک دروغ باقی مانده است.

 برخی از شهروندان دورغ های اشرف غنی را شاخ دار عنوان می‌کنند.

وی گفته بود که ۱۵۰۰۰ بلاک برای معلمین اعمار میکنم.

غنی تعهد کرده بود که دیگر فرهنگ معافیت تمام شده است.

وی همچنان گفته بود که تا یک سال معاشات دولت را از جیب شخصی ام میدهم.

روحید، باشنده کابل، در این باره گفت:”غنی مردم را فریب داد و صدها دورغ به مردم گفت و فرار کرد.”

اشرف غنی در کنار این وعده‌های دیگری نیز به مردم افغانستان داده است که تاکنون عملی نشده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

متقی: فشارهای جهانی بر افغانستان سبب تقویت روحیه داعش شده است

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۵, ۱۴۰۰)

سرپرست وزارت خارجۀ امارت اسلامی افغانستان می‌گوید که تحریم‌ها و فشارهای جهانی بر افغانستان سبب تقویت روحیۀ داعش شده است.

امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجۀ امارت اسلامی این گونه برخورد جهان با افغانستان را نقض حقوق افغانان می‌داند.

آقای متقی در یک گفتگو با خبرگزاری اناتولی ترکیه به حملات اخیر داعش در افغانستان اشاره کرد و گفته این گروه فاقد قدرت نظامی است، اما تلاش می‌شود که دولت فعلی برایش ضعیف نشان داده شود.

او افزود: “داعش در افغانستان کدام مرکز ندارد، اما برایش تبلیغات صورت می‌گیرد که حکومت کنونی افغانستان برایش ضعیف نشان داده شود. فشارها بر حکومت از بیرون زیاد می‌شود و داعش از این فشارها مورال می‌گیرد. تحریم‌هایی که بر افغانستان وضع شده، مانند به رسمیت نشناختن حکومت، این همه چیزی است که حوصلۀ داعش را بالا می‌برد.”

آقای متقی در حالی این اظهارات را مطرح می‌کند که گروه داعش پس از تسلط امارت اسلامی بر افغانستان، در ولایت‌های کابل، پروان، ننگرها، کندز و قندهار حملاتی را انجام داده که در نتیجه صدها غیرنظامی کشته و یا زخمی شدند.

درهمین حال، آقای متقی گفته است که امریکا با مسدود کردن ذخایر مالی افغانستان، پس از تصرف امارت اسلامی، قوانین بین‌المللی و حقوق بشر را نقض کرده است.

وی تاکید کرد که پول‌های مسدود شده توسط ایالات متحده از سایر کشورهای دیگر برای توسعه افغانستان کمک شده است.

وی دراین باره گفت:” آمریکا با این اقدام، در حق مردم افغانستان ظلم کرده است. زیرا حقوق کارمندان علم و فرهنگ بهداشت از این محل، پرداخت می‌شد و تاثیر مثبتی در اقتصاد افغانستان داشت.”

وی در ادامه افزوده است که:”موضوع از چه قرار بوده٬ چرا مسدود شده چرا مردم افغانستان با چنین رفتار امریکا مجازات می‌شوند، گناه مردم چیست . از سوی دیگر امریکا و دیگر کشورهای جهان اعلام می‌کنند که به مردم کمک‌های بشردوستانه ارسال شود و حقوق بشر پایمال نشود. از سوی دیگر هم حق ۴۰ میلیون نفر از مردم افغانستان را پایمال می‌کنند که پیامدهای ناگواری برای کودکان و زنان افغانستان خواهد داشت. ترکیه یک کشور مستقل است و نقش سازنده و معتبری در سطح جهان دارد، این موضوع را با مسئولان ترکیه در میان گذاشتیم. مقامات ترکیه روز گذشته در نشست خبری در این مورد صحبت کردند.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

تعهد آلمان به حفظ روابط کاری با ترکیه

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۵, ۱۴۰۰)

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در جریان سفراش به ترکیه بر ادامه همکاری‌ها در باره مهاجرت‌ها و دیگر موضوعات تاکید کرد.

مرکل گفته که کشوراش به حفظ روابط کاری با ترکیه متعهد است.

او در این باره گفت:” روابط آلمان و ترکیه با وجود نقاط مثبت و منفی ادامه خواهد یافت. همه می‌دانند که امنیت و استقلال هر دو کشور ما بستگی به یکدیگر دارد.”

او افزود:” ما میخواهیم که از قاچاق انسانی جلوگیری کنیم. برای اتحادیه اروپا لازم است تا ترکیه را در این امر کمک کند.”

صدراعظم آلمان گفته که کشوراش با ترکیه منافع مشترک دارد و حکومت آینده در این باره تصمیم خواهد گرفت.

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، گفته است که کشوراش از “نیت نیک و تلاش‌های مرکل برای حفظ روابط مثبت با ترکیه قدردانی میکند.”

اردوغان افزوده:” مرکل برای جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی از سوریه تا اعزام کمک‌های بشردوستانه به شمال سوریه در بسیاری از موضوعات از ابتکار عمل و مسوولیت پذیری خودداری نکرد. “

قرار است انگلا مرکل به عنوان صدراعظم آلمان تا پایان سال روان میلادی از قدرت کنار برود، اما تا تشکیل حکومت ایتلافی او در قدرت خواهد بود.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است