Connect with us

رویداد های اخیر

خلیل‌زاد: طالبان در نظام جدید سهم بیشتر در قدرت می خواهند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۱۳, ۱۴۰۰)

فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان می‌گوید، برای دست یافتن به یک توافق سیاسی در افغانستان، نیاز به روی کار آمدن یک حکومت جدید است، اما به گفته او، طالبان در نظام جدید سهم بیشتر در قدرت می خواهند.

زلمی خلیل‌زاد تاکید دارد که تا زمان رسیدن به یک توافق فراگیر سیاسی، امریکا در کنار دولت افغانستان می‌ایستد اما دولت باید بداند که جنگ افغانستان راه حل نظامی ندارد.

نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای صلح افغانستان تاکید دارد که اگر طالبان در پی دست یافتن به قدرت از راه نظامی باشد، با انزوای جهانی رو به رو خواهد شد.

تشکیل یک حکومت همه شمول در افغانستان، چشم انداز امریکا که فرستاده صلح‌اش آن را اعلام می‌کند.

زلمی خلیل‌زاد که پرونده‌ی جنگ ۲۰ ساله‌ی امریکا در افغانستان را در توافق با طالبان بسته کرده، بار دیگر بر حل جنگ افغانستان از راه گفتگو تاکید دارد. این دیپلومات امریکایی تبار اینجا در نشست امنیتی اسپن از قدرت طلبی آنهم در نظام آینده خبر میدهد.

زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان می‌گوید که:” با توجه به وضعیت نظامی، طالبان در حال حاضر، خواستار بزرگترین سهم قدرت در حکومت آینده در افغانستان اند. وضعیت بسیار نگران کننده است. طالبان درهفته‌های اخیر با پیشرفت‌هایی که داشته اند جسورتر شده و از نظر ذهنی خود را برای رسیدن به هدف نزدیک می‌بینند.”

امریکا و جهان حتی چهره‌های موافق و مخالف با طالبان به این نتیجه رسیده اند که افغانستان از راه نظامی به هیچ کجای نمی‌رسد، و آمدن طالبان از راه زور به قدرت، افغانستان را بیشتر منزوی می‌کند. شاید از این رو است که واشنگتن، بر شکل‌گیری یک نظام ایتلافی تا زمان دستیابی افغانستان به یک توافق سیاسی تاکید دارد.

خلیل‌زاد دراین باره گفت:” برای دست یافتن به یک توافق، نیاز به ایجاد یک حکومت جدید است، حکومت که از طریق گفتگو به دست آمده باشد، پشتیبانی گسترده‌ی مردم در افغانستان را به همراه داشته باشد و همچنان از سوی جامعه‌ی جهانی مورد تایید قرار گیرد تا کمک‌های آن را به دست آورد.”

چهره‌های سیاسی در کابل هم به این باروند که طالبان برای امتیازگیری در میز مذاکره هر کار ممکن را انجام داده اند که از دید آنان، ادامه خشونت‌ها و تسلط بر جغرافیای بیشتر از سوی این گروه اشغال به حساب می‌آید.

ستار مراد، عضو شورای رهبری جمعیت اسلامی افغانستان دراین باره می‌گوید که:”طالبان برای امتیازگیری در میز مذاکره کشتار کرده اند ساحات را به زور گرفته اند، آمدن این گروه به کابل از راه زور اشغال افغانستان است.”

کابل هم این گروه را متهم به زورگوی و پشت کردن به مذکرات صلح می‌کند، به قول ریاست جمهوری طالبان می‌خواهند با زور به قدرت برسند که برای خنثی‌سازی این برنامه طالبان دولت هم برنامه‌ریخته است.

فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان می‌گوید، کشورش طالبان را به عملی کردن تعهدات شان وادار می‌سازد و از نیروهای افغان تا زمان رسیدن به یک توافق سیاسی که به معنی اصلی کلمه ختم جنگ در افغانستان باشد حمایت می‌کنند.

اخبار ویژه

خلیلزاد: تصمیم اشرف غنی مبنی بر ترک افغانستان همه را غافلگیر کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۵, ۱۴۰۰)

زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا برای افغانستان گفته است که تصمیم اشرف غنی رییس جمهوری پیشین مبنی بر ترک افغانستان به شمول واشنگتن همه را غافلگیر کرد.

آقای خلیلزاد در گفتگوی ویژه با آریانانیوز گفته است که شب قبل از ترک غنی، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه امریکا با غنی تیلفونی صبحت کرده بود.

وی گفته است که هیچ نشانه ای مبنی بر قصد غنی برای ترک افغانستان دیده نمی‌شده است.

آقای خلیلزاده گفته است که اگر غنی به عنوان رییس جمهموری حاضر به واگذاری قدرت میشد، شرایط افغانستان طور دیگری رقم می‌خورد.

به گفته خلیلزاد یکی از دلایل شکست گفتگوهای صلح میان حکومت غنی و امارت اسلامی این بود که، رییس جمهور پیشین با تشکیل حکومت جدید مخالف بود و میخواست طالبان جز حکومت خودش شود.

به گفته خلیلزاد، دلایل زیادی در این ناکامی دخیل بود که مهم ترین آن فاصله بیش از حد میان طرف های مذاکره کننده در امر دستیابی به راه حل سیاسی و توافق بود.

در همین حال آقای خلیلزاد گفته است که فرار اشرف غنی روند انتقال صلح آمیز قدرت را برهم زد.

به گفته وی، قرار بود پیش از ورود نیروهای امارت اسلامی به کابل، یک هیات با صلاحیت به دوحه برود و در مورد ایجاد یک حکومت همه شمول با نمایندگان امارت به توافق برسد، اما به دلیل ایجاد خلای نظام در کابل و فرار اشرف غنی همه چیز برهم خورد.

زلمی خلیل‌زاد گفته است: “فرار رییس جمهور از افغانستان همه چیز را برهم زد و قوای که در کابل بود از هم پاشید. به همین دلیل توافق که برای ایجاد حکومت همه شمول شده بود نیز برهم خورد و طالبان وارد کابل شدند.”

زلمی خلیل‌زاد در مورد فعالیت القاعده در افغانستان می‌گوید که هرچند این گروه به کلی از بین نرفته اما افغانستان در حال حاضر تهدیدی در برابر امریکا نیست.

وی می‌گوید که در صورت عملی شدن تعهدات طالبان، امریکا حاضر است امارت اسلامی را به رسمیت بشناسد.

آقای خلیل‌زاد افزوده است: “جهان منتظر است که طالبان تعهدات که داده اند عملی می‌کند یا خیر و اگر عملی کند زمینه تامین رابطه عادی میان جهان و طالبان فراهم می‌شود.”

نماینده خاص امریکا در این مصاحبه همچنان با اشاره به اهداف امریکا در افغانستان گفته است که این کشور توانست به بیشتر اهداف خود در افغانستان برسد که به باور وی یکی از این هداف سرکوب القاعده بود.

به گفته وی: “هرچند القاعده به کلی از بین نرفته و در شماری از کشورها فعالیت دارد اما افغانستان در حال حاضر تهدید در برابر امریکا نیست. چون اسامه بن لادن کشته شد، تعداد زیادی اعضای القاعده یا زندانی و یا کشته شده اند.”

زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا همچنان با اشاره به تلاش ها و ماموریت خود در پیوند به ختم جنگ و تامین صلح در افغانستان می‌گوید که مردم افغانستان در مورد او قضاوت خواهد کرد. وی تاکید می‌کند که با هماهنگی کشورهای جهان و منطقه تلاش کرده است تا راه حل سیاسی برای معضل افغانستان دریافت کند.

گفتگوی کامل زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا برای افغانستان با آریانانیوز را اینجا تماشا کنید.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

انتقاد ژورنالیستان از جعل حرفه تخلیه شدگان از افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۵, ۱۴۰۰)

مسوولان گروپ جامعه مدنی و ژورنالیستان از اعزام هزاران تن زیر نام خبرنگار و فعالان مدنی به بیرون از کشور سخت انتقاد می کنند.

این مسوولان می‌گویند که هر چند بیشتر خبرنگاران خواستار ترک کشور نیستند، اما استفاده از نام خبرنگار توهین به کار رسانه‌ای و بد نام ساختن خبرنگاران است.

نصیراحمد اخترزی، مسوول گروپ جامعه مدنی و ژورنالیستان افغانستان، در این باره کفت:”جالب از که از میان 34 میلیون نفوس 9 میلیون خود را خبرنگار معرفی کرده اند که توهین آشکار به خبرنگاران است و خبرنگاران صدای مردم بوده و خبرنگاران ارزش به همه داده است و در انتقال هویت‌ها مشخص نشده که فاجعه بود و مسوولیت آن به جهانیان بر می گردد.”

فروزان خلیل یار، فعال حقوق زن، در این باره گفت:”جامعه جهانی کی‌ها را به نام خبرنگار و فعال مدنی از افغانستان انتقال داده است و امارت اسلامی کسانی را که برای اسناد جعلی خبرنگاران دست داشته باید مورد پیگرد قرار دهد.”

درهمین حال، جامعه مدنی ژورنالیستان تاکید می‌ورزد که افراد در بدل پول کارت‌های جعلی و سندهای رسانه‌ای ساخته اند و به گونهء نمونه این پیام صوتی یک مطعبه را پخش کرد.

در این پیام صوتی آمده:: “بلی برادر کار شما می‌شود ما در دو روز کارت و سند رسانه را برای تان آماده می کنیم و قیمت آن یک ۱۵۰دالر می شود.”

درهمین حال شماری از خبرنگاران تاکید می‌ورزند که امارات اسلامی باید زمینه‌های لازم را برای فعالیت‌های رسانه‌ای فراهم سازد تا خبرنگاران بی سرنوشت نشوند.

فرخنده محبی، یک خبرنگار، در این باره گفت:”باحمایت امارت اسلامی می‌شود که فضای اطلاع رسانه‌ای محدود نشود، زیرا بیشتر خبرنگاران به ویژه بانوان از وظایف شان کنار رفته اند، زیرا تمامی خبرنگاران در افغانستان موجود استند و به نام خبرنگار کسانی دیگری کشور را ترک کرده اند.”

سراج الدین پتان، خبرنگار دیگر در این باره گفت:”نظام باید برای آزادی بیان و فعالیت‌های خبرنگاری یک راهکار واضع داشته باشد و با رسانه‌ها شریک سازد، زیرا نگرانی کلان وجود دارد که بیشتر مردم به نام خبرنگار سو استفاده کرده و به خارج رفته اند.”

بااین حال این فعالان مدنی و روزنامه نگاران تاکید می‌ورزند که این گرد همایی جنبه سیاسی ندارد و هدف اصلی آن مشخص شدن خبرنگاران واقعی و غیر واقعی است و از جهان می‌خواهند تا کسانی که زیر نام خبرنگار به کشور‌های بیرون انتقال داده شده اند، سند های کاری شان به گونهء اساسی زیر بررسی قرار گیرد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امارت اسلامی تاجیکستان را به مداخله در امور داخلی خود متهم کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۵, ۱۴۰۰)

عبدالغنی برادر، معاون نخست‌وزیر امارت اسلامی در افغانستان دریک گفتگویی ویژه با شبکه تلویزیونی الجزیره، تاجیکستان را به مداخله در امور داخلی افغانستان متهم کرده و گفت که هر اقدام پاسخی دارد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی نیز دیروز (دوشنبه ۴میزان) با انتشار پیامی در توئیتر اعلام کرد که به‌دلیل تهدیدات امنیتی به ولایت تخار در مرز تاجیکستان هزاران جنگجو اعزام کرده‌اند.

این درحالی اس که پیش از این امام‌علی رحمان، رییس‌جمهور تاجیکستان نیز در ۱۷ سپتامبر طی سخنانی در نشست سازمان همکاری شانگهای در دوشنبه ایجاد دهلیز امنیتی در اطراف افغانستان برای پیشگیری از نفوذ تهدیدات به حوزه مسوولیت اعضای این سازمان را خواستار شد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است