Connect with us

رویداد های اخیر

خلیل‌زاد: طالبان در نظام جدید سهم بیشتر در قدرت می خواهند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۱۳, ۱۴۰۰)

فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان می‌گوید، برای دست یافتن به یک توافق سیاسی در افغانستان، نیاز به روی کار آمدن یک حکومت جدید است، اما به گفته او، طالبان در نظام جدید سهم بیشتر در قدرت می خواهند.

زلمی خلیل‌زاد تاکید دارد که تا زمان رسیدن به یک توافق فراگیر سیاسی، امریکا در کنار دولت افغانستان می‌ایستد اما دولت باید بداند که جنگ افغانستان راه حل نظامی ندارد.

نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای صلح افغانستان تاکید دارد که اگر طالبان در پی دست یافتن به قدرت از راه نظامی باشد، با انزوای جهانی رو به رو خواهد شد.

تشکیل یک حکومت همه شمول در افغانستان، چشم انداز امریکا که فرستاده صلح‌اش آن را اعلام می‌کند.

زلمی خلیل‌زاد که پرونده‌ی جنگ ۲۰ ساله‌ی امریکا در افغانستان را در توافق با طالبان بسته کرده، بار دیگر بر حل جنگ افغانستان از راه گفتگو تاکید دارد. این دیپلومات امریکایی تبار اینجا در نشست امنیتی اسپن از قدرت طلبی آنهم در نظام آینده خبر میدهد.

زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان می‌گوید که:” با توجه به وضعیت نظامی، طالبان در حال حاضر، خواستار بزرگترین سهم قدرت در حکومت آینده در افغانستان اند. وضعیت بسیار نگران کننده است. طالبان درهفته‌های اخیر با پیشرفت‌هایی که داشته اند جسورتر شده و از نظر ذهنی خود را برای رسیدن به هدف نزدیک می‌بینند.”

امریکا و جهان حتی چهره‌های موافق و مخالف با طالبان به این نتیجه رسیده اند که افغانستان از راه نظامی به هیچ کجای نمی‌رسد، و آمدن طالبان از راه زور به قدرت، افغانستان را بیشتر منزوی می‌کند. شاید از این رو است که واشنگتن، بر شکل‌گیری یک نظام ایتلافی تا زمان دستیابی افغانستان به یک توافق سیاسی تاکید دارد.

خلیل‌زاد دراین باره گفت:” برای دست یافتن به یک توافق، نیاز به ایجاد یک حکومت جدید است، حکومت که از طریق گفتگو به دست آمده باشد، پشتیبانی گسترده‌ی مردم در افغانستان را به همراه داشته باشد و همچنان از سوی جامعه‌ی جهانی مورد تایید قرار گیرد تا کمک‌های آن را به دست آورد.”

چهره‌های سیاسی در کابل هم به این باروند که طالبان برای امتیازگیری در میز مذاکره هر کار ممکن را انجام داده اند که از دید آنان، ادامه خشونت‌ها و تسلط بر جغرافیای بیشتر از سوی این گروه اشغال به حساب می‌آید.

ستار مراد، عضو شورای رهبری جمعیت اسلامی افغانستان دراین باره می‌گوید که:”طالبان برای امتیازگیری در میز مذاکره کشتار کرده اند ساحات را به زور گرفته اند، آمدن این گروه به کابل از راه زور اشغال افغانستان است.”

کابل هم این گروه را متهم به زورگوی و پشت کردن به مذکرات صلح می‌کند، به قول ریاست جمهوری طالبان می‌خواهند با زور به قدرت برسند که برای خنثی‌سازی این برنامه طالبان دولت هم برنامه‌ریخته است.

فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان می‌گوید، کشورش طالبان را به عملی کردن تعهدات شان وادار می‌سازد و از نیروهای افغان تا زمان رسیدن به یک توافق سیاسی که به معنی اصلی کلمه ختم جنگ در افغانستان باشد حمایت می‌کنند.

رویداد های اخیر

هیئت امارت اسلامی با نماینده‌گان هفت موسسه خیریه ناروی دیدار و گفتگو کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

در حاشیه نشست اسلو، هیئت امارت اسلامی به رهبری امیرخان متقی، سرپرست وزیر خارجه با مسوولین هفت موسسه خیریه ناروی در مورد وضعیت بشری افغانستان نشست برگزار کرده‌اند.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه خارجه در رشته توییتی نگاشته که این نشست امروز (چهارشنبه۶ دلو) برگزار شده است.

این موسسات در دیدار با امیر خان متقی، به همکاری در زمینه صحت، آموزش، زراعت و مالداری، ماین‌پاکی و دیگر کمک‌های بشری تعهد کرده‌اند.

به گفته آقای بلخی دراین نشست آقای متقی امنیت موجود در افغانستان را فرصتی خوب دانست و در قسمت رسانیدن و توزیع کمک‌ها از همکاری کامل اطمینان داد.

اجلاس اسلو روز یک شنبه برگزار شد و روز سه‌شنبه، ۵ دلو پایان یافت. در روز نخست نماینده‌گان جامعه مدنی با امارت اسلامی دیدار کردند. در روز دوم نماینده‌گان کشورهای غربی با هیأت امارت اسلامی دیدار داشتند.

همچنان در روز سوم نشست‌های دوجانبه بین هیأت امارت اسلامی و نماینده‌گان کشورهای غربی و سازمان‌های بین‌المللی برگزار شده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

فرمانده‌ پیشین پولیس ولسوالی تیوره غور در شهر هرات کشته شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

حبیب الرحمن ملک زاده فرمانده پیشین پولیس ولسوالی تیوره ولایت غور صبح امروز در مرکز شهر هرات ترور شده است.

نزدیکان آقای ملک زاده می گویند او در دروازه خانه اش در ناحیه اول شهر هرات هدف گلوله قرار گرفته و جان باخته است.

ثابت هروی مسوول مطبوعاتی استخبارات هرات با تایید این رویداد میگوید که مهاجمان دو نفر بودند و پس حمله بالای آقای ملک‌زاده از محل فرار کرده اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دیدار هیات امارت اسلامی با نمایندگان کشورهای غربی در اسلو

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۵, ۱۴۰۰)

وزارت امور خارجه میگوید که هیات امارت اسلامی به رهبری امیر خان متقی، سرپرست این وزارت در دومین روز نشست اسلو با نمایند‌ه‌گان امریکا، اتحادیه اروپا و چند کشور دیگر دیدار کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه در این باره گفته:” هیأت ا.ا.ا به رهبری مولوی امیرخان متقی وزیر امور خارجه، امروز با نمایندگان ویژهٔ ۸ کشور ( امریکا، بریتانیا، ناروی، آلمان، ایتالیا، قطر، فرانسه و اتحادیهٔ اروپا) در اُسلو ملاقات نمود.”

هردو طرف امیدوارند که این گفتگو‌ها بتواند آنها را برای رسیدن به هدف شان نزدیکتر کند، هدف غربی‌ها تشکیل دولت فراگیر و رعایت حقوق بشر به خصوص حقوق زنان و دختران است.

امارت اسلامی اما به دنبال مشروعیت بین المللی و آزاد سازی میلیاردها دالر مسدود شده افغانستان  است.

امیر خان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه، در این باره گفت:” این نشست از اهمیت برخوردار است، در این نشست نماینده‌گان کشورهای بزرگ شرکت کرده، همرای ما هم تیم قوی آمده، ما امید داریم که از این نشست پیام خوب به جهان نشان دهیم. و دنیا همه از اصول، پلان و طرح ما خبر شود.”

امیر خان متقی بعد از اولین دیدارش با غربی‌ها می‌گوید که مذاکرات سازنده بود.

متقی افزود:” اگر معنای فراگیر همین باشد که همه اقوام در حکومت میباشد، خو است، اگر معنای این است که همه سمت‌ها و همه ولایت مردم اش در حکومت باشد، خو است. اگر حکومت پیشین اشرف غنی همه شمول بود، از آن حکومت ما هیچ کس را منفک نکردیم. البته ما این را کافی نمیدانیم، کوشش میکنیم که هنوز هم حکومت همه شمول تر شود، خوب تر  شود.”

این درحالی است که قبل از این هیات امارت اسلامی با سیاست مداران و نمایندگان جامعه مدنی افغانستان و فعالان حقوق بشر دیدار و گفتگو کرده بود.

محبوبه سراج، فعال حقوق زن، در این باره گفت:” آنها در مقابل ما چی میکنند ما منتظر این موضوع استیم، چون آنها تاهنوز چیزی برای ما نگفته اند. ولی حرف‌های مارا شنیده اند و از ما خبر دارند. امید دارم که تفاهم بین همدیگر داشته باشیم، چون به منفعت افغانستان خواهد بود به نفع مردم افغانستان می باشد.”

به خواندن ادامه دهید

Trending