Connect with us

رویداد های اخیر

خلیل‌زاد: خروج نظامیان امریکایی از افغانستان وابسته به تعهدات از سوی طالبان است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جولای 12, 2019)

زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، می‌گوید که روی چهار مورد با طالبان به پیشرفت‌های واقعی دست یافته‌اند و اکنون روی راه‌کارهای عملی آن کار می‌کنند.

آقای خلیل‌زاد در این مورد می‌گوید: “می خواهم برای شما بگویم که ما به پیشرفت‌های واقعی در تمام چهار مورد رسیده ایم، ما دیالوگ داشته ایم و آرزو داریم که گفت‌وگوهای بعدی هم در آینده نزدیک شروع شوه و ما از نظریات که تا حال به‌دست آوردیم در مورد مبارزه با هراس‌افگنی راضی هستیم.”

فرستاده امریکا برای صلح افغانستان، تأکید می‌ورزد که خروج نیروهای خارجی از افغانستان هم وابسته به تعهدهای طالبان به امریکا در کار مبارزه با هراس‌افگنی است.

آقای خلیلزاد، اظهار می‌دارد: “ما روی راهکارهای اجرایی کار می کنیم تا مطمین شویم چیز های که وعده میشود تحقق خواهد یافت. خروج نیروهای امریکایی هم وابسته به تعهد طالبان است که به ما خواهد داد. ما همچنان در حال مذاکره با دولت افغانستان هستیم و ما می‌خواهیم که رابطه با افغانستان در آینده هم حفظ شود.”

در همین حال، آقای خلیل‌زاد با تاکید بر پر رنگ‌تر شدن نقش زنان در گفت‌وگوهای صلح، می‌گوید، دور بعدی گفت‌وگوهای اش با طالبان در آینده نزدیک آغاز خواهد شد.

گروه طالبان، اما پیشرفت درباره دو مورد از جمله خروج نیروهای خارجی از افغانستان و تضمین‌های ضد هراس‌افگنی، را تأیید می‌کنند؛ و می‌گویند که آتش‌بس و شروع گفت‌گوهای رسمی میان طالبان و حکومت، از موارد داخلی خود افغان‌ها می‌باشد.

لیلا جعفری، عضو شورای عالی صلح در این مورد بیان میدارد: “آن‌ها به تفاهم اولیه شاید دست پیدا کرده باشند، اما در این سو اما کار حکومت افغانستان سخت تر وشدید تر خواهد شد.”

با این همه، قرار است آقای خلیل‌زاد، نتیجه دور هفتم گفت‌وگوهایش با طالبان را با مقام‌های امریکایی شریک بسازد و سپس دور هشتم گفت‌وگوها را با طالبان در آینده نزدیک از سر بگیرد؛ اما منابع می‌گویند که هم‌زمان با این گفت‌وگوها چهارمین نشست میان‌افغانی در یکی از کشورهای منطقه نیز برگزار خواهد شد.

گزارشگر: شاهپور فرهمند

رویداد های اخیر

گفتگوی غنی با بیل گیتس در مورد مبارزه علیه پولیو در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 26, 2021)

محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور با بیل گیتس موسس شرکت مایکروسافت و بنیاد خیریه بیل و ملیندا گیتس در مورد مبارزه با پولیو یا فلج اطفال، از طریق ویدیوکنفرانس صحبت کرد.

در اعلامیه ارگ ریاست جمهوری آمده است که هر دو جانب ابراز نگرانی کردند که سال گذشته میلادی، رویدادهای مثبت پولیو در افغانستان چند برابر بود، “زیرا طالبان به کارکنان واکسین پولیو در مناطق تحت کنترول طالبان شان، اجازه ندادند.”

در اعلامیه آمده است: “همچنان در خصوص آوردن اصلاحات در روند تطبیق واکسین پولیو و افزایش امکانات در این زمینه، نیز بحث های همه جانبه صورت گرفت.”

این در حالی است که وزارت صحت عامه چند روز پیش گفت که بیش از سه‌و‌نیم میلیون کودک به‌ دلیل مخالفت طالبان در چندین ولایت کشور از واکسین پولیو بازمانده اند.

وزارت صحت می‌گوید که طالبان مانع روند کارزار واکسین خانه به خانه در ساحه تحت کنترول شان شده است و در سه سال گذشته این مخالفت از سه درصد به بیش از ده درصد افزایش یافته است.

میرجان راسخ مسوول برنامه محو پولیو در این وزارت می‌گوید که هرچند طالبان در پی تطبیق این واکسین وعده همکاری داده بودند. اما بر حلاف انتظار مانع تطبیق این روند شده اند.

آقای راسخ میگوید: ” کودکان در ولایت‌های پکتیا و میدان وردک نیز به دلیل مخالفت طالبان واکسین پولیو را دریافت نکرده‌اند.”

هفته پیش کارزار سراسری واکسین فلج کودکان در افغانستان آغاز شد ولی گروه طالبان نه تنها که زمینه را برای تطبیق آن فراهم نکردند؛ برعکس با روند این کارزار در ولایت های میدان وردک، غزنی، هلمند، کندهار، کندز، تخار، پکتیکا و پکتیا مخالفت کردند.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

بانک مرکزی بانک‌نوت‌های جدید وارد بازار می‌کند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 26, 2021)

بانک مرکزی (د افغانستان بانک) اعلام کرده است که در سال مالی پیشرو ۳۸۰ میلیون قطعه بانکنوت جدید چاپ می‌کند.

میر عزیز برکی مسوول عمومی تادیات د افغانستان بانک امروز در مراسم حسابدهی دولت به ملت گفت که بانک مرکزی در طی سال مالی قرارداد چاپ ۳۸۰ میلیون قطعه بانکنوت ۱۰، ۲۰ ، ۵۰ و ۱۰۰ افغانی را بسته است.

آقای برکی افزوده است که مقداری آن چاپ شده و قرار است به بازار عرضه شود.

وی تاکید کرد این نهاد سالانه در حد اوسط ۳.۸ میلیارد افغانی بانکنوت‌های فرسوده را جمع آوری و از دوران پول خارج میکند.

محترم بره کی افزود که در حال حاضر خزاین، عواید و گمرکات وزارت مالیه با سیستم های عصری تادیاتی  د افغانستان بانک وصل شده و مردم میتواند با استفاده از این سیستم تمامی معاملات تادیاتی خویش را در اسرع وقت انجام دهند.

این در حالی است که هم اکنون نزدیک به ۲۹۳ میلیارد افغانی در بازار در گردش است.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

صالح: گزارش قاچاق پول از فرودگاه کابل بی‌‌اساس است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 26, 2021)

امرالله صالح معاون نخست رییس جمهوری گزارش اداره بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگر) مبنی بر فرار ارز از فرودگاه بین المللی حامد کرزی را رد کرده است.

آقای صالح در نشست امروز شش و نیم این گزارش را بی‌اساس و جعلی توصیف کرده است.

اما آقای صالح می‌پذیرد که ارز “بصورت سرسام آور از مرزهای ضعیف افغانستان بیرون انتقال میگردد.”

وی تاکید می‌ورزد که بخش بزرگ از ارزهای که از کشور به بیرون انتقال داده میشود، از پاکستان به افغانستان آورده می‌شود.

آقای صالح میگوید: “حدود یک سال است که صرافان با مراجعه مکرر به دولت میخواهند که بیرون شدن اسعار رسمیت یاید زیرا کنترول آن به هر صورت در توان دولت نیست. از آنجاییکه دولت افغانستان قانون ضد پول شویی را تصویب کرده کرده است به این خواسته صرافان پاسخ منفی داده شد.”

معاون نخست تاکید کرده است که قانون ضد پول شویی باعث شده است که “دولت کمترین اشراف بر مارکیت موازی و سیاه داشته باشد.”

آقای صالح گفته است: “من با جرات و صلاحیت خروج اسعار را از میدان رد نموده شایعه ای بیش نمیدانم. در عین حال خروج اسعار از بنادر رسمی و غیر رسمی یک واقعیت تلخ است که آنرا تا اکنون کنترول کرده نتوانستیم.”

به خواندن ادامه دهید

Trending