Connect with us

خبرهای تازه

خلیل‌زاد: توافق سیاسی با طالبان جز منافع ملی امریکا است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: میزان ۲۷, ۱۳۹۸)

زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، می‌گوید که توافق سیاسی با طالبان، جز منافع ملی امریکا است.

اقای خلیل‌زاد، پس از دیدار با رئیس تازه ستاد ارتش ایالات متحده امریکا، تاکید می‌ورزد که جنرال مارک مایلی، افغانستان را خوب می‌شناسد و با او توافق دارد که محافظت امریکا از تهدید هراس‌افگنی و کاهش بار جنگ در افغانستان، نیاز به یک توافق سیاسی دارد.

آقای خلیل‌زاد، در صفحه رسمی تویتر اش، نوشته است: “ما توافق کردیم که یک توافق سیاسی که امریکا را از تهدیدهای هراس افگنی محافظت کند، به ما مجال دهد تا بار جنگ را از دوش مان کاهش دهیم و از دو دهه پیشرفت در افغانستان پاسبانی کنیم، به سود منافع ملی ماست.”

همزمان با این شماری اعضای کانگرس ایالات متحده، می‌گویند که آقای خلیل‌زاد، تلاش ‌ها برای از سرگیری مذاکرات با طالبان را دوباره آغاز کرده و این بار نیاز است که تمامی طرف‌ها در این گفت‌وگوها شامل باشند.

نانسی لیندبورگ، رئیس انستیتیوت صلح ایالات متحده، میگوید: “پروسه صلح متوقف است، افغان ها به تازگی انتخابات برگزار کرده اند، طالبان و دولت افغانستان به یک بن بست نظامی برخورده اند، داعش و القاعده برای خود جای پا حفظ کرده اند و مهم تر از همه این افغان ها، زنان افغان و کودکان آنان هستند که رنج فوق العاده می برند. پس نیاز به صلح در افغانستان قابل لمس است.”

با این حال، شماری از اعضای کانگرس امریکا، در انستیتوت صلح این کشور،می‌گویند که نگرانی بیرون شدن نظامیان امریکایی از افغانستان بدون توافق صلح، وجود داشت اما به گفته آنان، زلمی خلیل‌زاد از آغاز تلاش‌ها برای از سرگیری گفت‌وگوها با طالبان اطمینان داده است.

سوزان داویس، نماینده دیموکرات‌ها در کانگرس امریکا، میافزاید: “ماه قبل گفتگو های امریکا با طالبان متوقف شد که ترس اینکه امریکا نیروهایش را بدون یک توافق صلح از افغانستان بیرون کند را ایجاد کرد. اما سپاسگذار هستم از اینکه زلمی خلیل‌زاد به من گفت تلاش ها را آغاز کرده است تا گفتگو ها دوباره از سر گرفته شود. و من خواهان این هستم که دولت افغانستان و مخصوصا زنان افغان نیز در دور جدید گفنگو ها شامل باشند.”

از سویی هم، چند هفته پیش، آقای خلیل‌زاد با نماینده‌گان طالبان در اسلام آباد دیدار کرد که هدف دیدار، گفت‌وگوی روی از سرگیری مذاکرات بین دو طرف گفته شد، اما تا این‌جای کار دولت افغانستان و دیگر طرف‌های داخلی در این روند هیچ نقشی نداشته اند.

مارتا روبی نماینده جمهوریخواهان در کانگرس امریکا، درباره همه شمول بودن گفتگوهای صلح، اظهار میدارد: “حضور تمامی طرف ها در هر مرحله پروسه صلح بسیار مهم است و ما در جریان سفر قبلی خود نگرانی های را شنیدیم که این موضوع در پروسه صلح افغانستان اتفاق نمی افتد. من فکر می کنم که اگر میخواهیم مطمین شویم که این دست آورد های شکننده نه تنها حفظ بلکه ادامه پیدا می کنند و رشد می کنند، نه تنها زنان افغان بلکه هرکسی که تحت تاثیر این پروسه قرار می گیرد باید روی میز گفتگو ها حضور داشته باشد.”

این در حالی است که حکومت افغانستان گفته که هیچ روندی حتا تلاش‌های امریکا برای پایان منازعه افغانستان نتیجه نمی‌دهد تا خود حکومت با گروه طالبان به گونه مستقیم وارد مذاکره نشود.

گزارشگر: باعث حیات

تکنالوژی

آسترالیا سریعترین سرعت انترنت در جهان را کشف کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

پژوهشگران دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی سریعترین سرعت اینترنت جهان را از یک تراشه نوری با ظرفیت ۴۴ اعشاریه ۲ تیرابیت بر ثانیه کشف کرده اند.

یک مقاله پژوهشی که در مجله “نیچر کمیونیکیشنز منتشر شده است، نشان می دهد که یک گروهی از پژوهشگران متشکل از  دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی در آسترالیا، تجربه سریعترین سرعت انترنت را اختراع و با موفقیت آزمایش کرده اند.

این تحقیقات نشان می دهد، که با به کار درآمدن این اختراع، با این سرعت تکنالوژی معلوماتی، داونلود نمودن یک هزار فیلم با کیفیت عالی در ظرف ثانیه ها قادر خواهیم شد.

این پژوهشگران این ظرفیت را با جایگزین کردن ۸۰ لیزر که تا به حال حامل سیگنال‌های ارتباطی بودند، با یک مایکرو-کوم یا یک تراشه نوری به دست آورده اند.

طبق این مقاله منتشر شده این یافته ها، نه تنها ظرفیت ارتباطات استرالیا را سرعت می بخشد، بلکه امکان استفاده از این فناوری در سراسر جهان نیز وجود دارد.

به اساس این یافته ها، این فناوری توانایی پشتیبانی از اتصالات اینترنت پرسرعت یک اعشاریه ۸ میلیون خانواده را همزمان در ملبورن، استرالیا و میلیارد ها مشترک را در سراسر جهان از بالاترین سرعت انترنت برخوردار خواهد کرد.

این اولین بار است که مایکرو-کوم در چنین یک آزمایش مورد استفاده قرار می گیرد و بیشترین معلوماتی تولید شده از یک تراشه نوری را دارد.

داکتر بیل کورکوران، یکی از پژوهشګران، می گوید: “ما در حالا درمیآبیم که چگونه زیرساخت های انترنت در دو یا سه سال به مهیا گردد، به دلیل تعداد بی سابقه ای از افرادی که از انترنت استفاده می کنند. کار از راه دور، معاشرت و مراودات. این واقعاً به ما نشان می دهد که باید بتوانیم ظرفیت اتصالات انترنتی خود را مقیاس کنی.”

به خواندن ادامه دهید

جهان

طالبان از اعلام رهایی ۲ هزار زندانی توسط حکومت استقبال کردند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

طالبان اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی از سوی حکومت افغانستان را یک گام نیک دانسته و در عین حال، بر رهایی ۵۰۰۰ زندانی این گروه تاکید ورزیده اند.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان، سهیل شاهین، در تویتی گفته است که اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی توسط حکومت یک گام خوبی است؛ او افزوده است: “در توافقنامه دوحه خواست رهایی ۵۰۰۰ زندانی بخاطری بود که فضای اعتماد به میان آید و این پروسه باید تکمیل شود تا موانع ازسر راه آغاز مذاکرات بین الافغانی برداشته شود.

در ضمن، نامبرده از تعهد طالبان مبنی بر رهای زندانیان حکومتی خبر داده می نویسد که این گروه “نیز در جانب خود برای رهایی زندانیان متعهد میباشد.”

این اظهارات از سوی طالبان در حالی صورت می گیرد که روز گذشته رییس جمهور غنی در پاسخ به اعلام آتش‌بس سه‌ روزه‌ از سوی طالبان، رهایی ۲۰۰۰ زندانی طالب را برای نشان دادن حسن نیت، اعلان کرد و ضمناً، او از طالبان نیز خواست تا روند رهایی زندانیان نیروهای امنیتی که در بند این گروه قرار دارند را به زودی آغاز کنند.

در همین حال، ایالات متحده نیز از اعلامیه رئیس جمهور اشرف غنی استقبال کرده است.

چنانچه رئیس جمهور در تویتی نوشته که مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریكا، در یک تماس تلفونی از دولت افغانستان بخاطر تصمیم دلیرانه اش مبنی بر آزادی ۲۰۰۰ زندانی طالب تقدیر كرده گفته است: “ایالات متحده خواهان آتش بس دایمی / کاهش در خشونت و آغاز مذاکرات بین الافغانی است.”

باید گفت که حکومت افغانستان پس از امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان ۱۵۰۰ زندانی طالبان را از بند رها کرد. در مقابل گروه طالبان نیز در حدود ۲۰۰ تن از نیروهای امنیتی را از بند آزاد کرده است.

اما پس از افزایش سطح خشونت‌ها از سوی طالبان، این روند از سوی دولت متوقف شد؛ اکنون دیده می شود که تلاش های اخیر نماینده ویژه ایالات متحده، زلمی خلیلزاد، موثر بوده و ممکن، این روند از سر گرفته شود.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

استقبال نهاد های بین المللی از آتش بس میان حکومت افغانستان و طالبان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

اعلام آتش بس از سوی گروه طالبان و حکومت افغانستان مورد استقبال شماری زیادی از نهاد های بین المللی و کشورها از جمله آمریکا، ناتو، اتحادیه اروپا، هند و غیره قرار گرفته است.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح أفغانستان گفت: ” گام های دیگری باید فورا دنبال شود رهایی زندانیان باقی مانده از هر دو طرف همانگونه که در موافقتنامه ایالات متحده و طالبان مشخص گردیده، بر نگشتن به سطح بلند خشونت ها و توافق بر تاریخ جدید برای آغاز نمودن مذاکرات بین الأفغانی”.

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو هم از دو طرف خواست تا از فرصت بوجود آمده برای صلح و منفعت أفغانستان استفاده کنند.

سخنگوی نیرو های خارجی، نمایندگی دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان ، سفارت امریکا و وزارت خارجه پاکستان نیز با استقبال ازین تصمیم خواهان توقف درگیری ها به گونه دوامدار شده و اصرار به آغاز گفتگو های میان افغانان کرده اند

نمایندگی سازمان ملل متحده در أفغانستان گفته است:  “تنها گفتگو های صلح می تواند پایان برای جنگ افغانستان باشد. سازمان ملل متعهد به حمایت از حکومت و مردم افغانستان از بهر تلاش های شان درین راستا است “.

راس ویلسون سفیر آمریکا هم این آتش بس را نعمت ویژه برای تمام مردم أفغانستان عنوان کرد.

اتحادیه اروپا، هند و ایران هم از این اقدام استقبال کردند.

حکومت أفغانستان و طالبان برای سه روز به مناسبت عید سعید فطر آتش بس را اعلام نموده اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending