Connect with us

خبرهای تازه

خلیل‌زاد: توافق سیاسی با طالبان جز منافع ملی امریکا است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: میزان ۲۷, ۱۳۹۸)

زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، می‌گوید که توافق سیاسی با طالبان، جز منافع ملی امریکا است.

اقای خلیل‌زاد، پس از دیدار با رئیس تازه ستاد ارتش ایالات متحده امریکا، تاکید می‌ورزد که جنرال مارک مایلی، افغانستان را خوب می‌شناسد و با او توافق دارد که محافظت امریکا از تهدید هراس‌افگنی و کاهش بار جنگ در افغانستان، نیاز به یک توافق سیاسی دارد.

آقای خلیل‌زاد، در صفحه رسمی تویتر اش، نوشته است: “ما توافق کردیم که یک توافق سیاسی که امریکا را از تهدیدهای هراس افگنی محافظت کند، به ما مجال دهد تا بار جنگ را از دوش مان کاهش دهیم و از دو دهه پیشرفت در افغانستان پاسبانی کنیم، به سود منافع ملی ماست.”

همزمان با این شماری اعضای کانگرس ایالات متحده، می‌گویند که آقای خلیل‌زاد، تلاش ‌ها برای از سرگیری مذاکرات با طالبان را دوباره آغاز کرده و این بار نیاز است که تمامی طرف‌ها در این گفت‌وگوها شامل باشند. 

نانسی لیندبورگ، رئیس انستیتیوت صلح ایالات متحده، میگوید: “پروسه صلح متوقف است، افغان ها به تازگی انتخابات برگزار کرده اند، طالبان و دولت افغانستان به یک بن بست نظامی برخورده اند، داعش و القاعده برای خود جای پا حفظ کرده اند و مهم تر از همه این افغان ها، زنان افغان و کودکان آنان هستند که رنج فوق العاده می برند. پس نیاز به صلح در افغانستان قابل لمس است.”

با این حال، شماری از اعضای کانگرس امریکا، در انستیتوت صلح این کشور،می‌گویند که نگرانی بیرون شدن نظامیان امریکایی از افغانستان بدون توافق صلح، وجود داشت اما به گفته آنان، زلمی خلیل‌زاد از آغاز تلاش‌ها برای از سرگیری گفت‌وگوها با طالبان اطمینان داده است.

سوزان داویس، نماینده دیموکرات‌ها در کانگرس امریکا، میافزاید: “ماه قبل گفتگو های امریکا با طالبان متوقف شد که ترس اینکه امریکا نیروهایش را بدون یک توافق صلح از افغانستان بیرون کند را ایجاد کرد. اما سپاسگذار هستم از اینکه زلمی خلیل‌زاد به من گفت تلاش ها را آغاز کرده است تا گفتگو ها دوباره از سر گرفته شود. و من خواهان این هستم که دولت افغانستان و مخصوصا زنان افغان نیز در دور جدید گفنگو ها شامل باشند.”

از سویی هم، چند هفته پیش، آقای خلیل‌زاد با نماینده‌گان طالبان در اسلام آباد دیدار کرد که هدف دیدار، گفت‌وگوی روی از سرگیری مذاکرات بین دو طرف گفته شد، اما تا این‌جای کار دولت افغانستان و دیگر طرف‌های داخلی در این روند هیچ نقشی نداشته اند.

مارتا روبی نماینده جمهوریخواهان در کانگرس امریکا، درباره همه شمول بودن گفتگوهای صلح، اظهار میدارد: “حضور تمامی طرف ها در هر مرحله پروسه صلح بسیار مهم است و ما در جریان سفر قبلی خود نگرانی های را شنیدیم که این موضوع در پروسه صلح افغانستان اتفاق نمی افتد. من فکر می کنم که اگر میخواهیم مطمین شویم که این دست آورد های شکننده نه تنها حفظ بلکه ادامه پیدا می کنند و رشد می کنند، نه تنها زنان افغان بلکه هرکسی که تحت تاثیر این پروسه قرار می گیرد باید روی میز گفتگو ها حضور داشته باشد.”

این در حالی است که حکومت افغانستان گفته که هیچ روندی حتا تلاش‌های امریکا برای پایان منازعه افغانستان نتیجه نمی‌دهد تا خود حکومت با گروه طالبان به گونه مستقیم وارد مذاکره نشود.

گزارشگر: باعث حیات

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خاطره کارمند پولیس که در یک حمله چشمان خود را از دست داد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس میگویند که یک زن ۳۳ ساله، که با پولیس ملی در ولایت غزنی وظیفه انجام میداد، در یک حمله افراد مسلح بعد از زخمی شدن هر دو چشم خود را از دست داده است.

این خانم خاطره نام دارد و به تازهگی به خبرگزاری رویترز گفته که سه مرد موترسایکل سوار بر وی حمله کردند و بعد از حمله هر دو چشم وی را با کارد کور ساختند.

خاطره میگوید:” وقتی در شفاخانه بیدار شدم همه چیز تاریک بود و از داکتران پرسیدم چرا من چیزی را دیده نمیتوانم؟ آنها گفتند که چشمان تو با بنداژ پوشیده شده است. در این وقت من فهمیدم که چشمان خود را از دست داده ام.”

خاطره و مقامهای امنیتی، طالبان را مسوول این رویداد میدانند و میگویند که پدر خاطره با وظیفه وی در صفوف پولیس ملی سخت مخالف بود.

بر بنیاد گزارش رویترز خاطره چندین ماه با پولیس غزنی در بخش مبارزه با جرایم ایفای وظیفه میکرد و همیشه آرزو داشت که در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

خاطره به رویترز گفت: ” من میخواستم با پولیس حد اقل یکسال کار کنم و اگر این حادثه برای من بعدأ اتفاق می افتاد کم دردناک میبود، اما این حادثه برای من بسیار زود واقع شد. من برای سه ماه به آرزوی خود که انجام وظیفه با پولیس بود رسیدم.”

درهمین حال، فعالان حقوق بشر میگویند که حمله بر جان خاطره نشان میدهند که هنوز هم مخالفتها با داشتن وظیفه زنان وجود دارد.

خاطره گفت که او نتوانست در جریان چندین سال پدر خود را قناعت بدهد که تا مانع کار او نشود، اما این کار نتیجه نداد و بعدا شوهر خاطره توافق کرد تا وی در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

اما رویترز می افزاید که پدر خاطره مخالف سرسخت وظیفه وی بود.

خاطره میگوید: ” وقتی که به وظیفه میرفتم چندین بار پدر خود را دیدم که مرا تعقیب میکرد. بعد او با طالبان تماس میگرفت و از آنها میخواست تا مانع وظیفه من شوند.”

خاطره میگوید که مخالفت پدر وی تا این اندازه بود که بلاخره وی کاپی تذکره خاطره را به طالبان سپرده بود تا به آنها به اثبات برساند که خاطره با پولیس کار میکند.

سخنگوی پولیس غزنی این رویداد را تایید میکند و میگوید که طالبان دراین رویداد دست دارند. 

به گفتهی پولیس غزنی پدر خاطره نیز بازداشت شده است.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان میگوید که این یک موضوع خانوادهگی است و دست داشتن شان را دراین رویداد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است