Connect with us

رویداد های اخیر

خلیلزاد: گفتگوهای صلح باید هر چه زودتر از سرگرفته شود

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: می 11, 2021)

زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، در یک گفتگو با روزنامه دیر اشپیگل آلمانی گفته گفتگوهای صلح باید هر چه زودتر از سرگرفته شود.

خلیلزاد گفته که سطح خشونت‌ها در کشور بالا است.

او در این باره گفت:””هر دو طرف باید درباره یافتن نقاط مشترک واقع بین باشند. اگر توافق صلح نباشد، بدیل آن پیروزی طالبان نیست. این یک جنگ طولانی است.”

خلیلزاد همچنان هشدار داد که راه حل نظامی در افغانستان وجود ندارد.

او در این مورد گفت:” اگر گروه‌ها در تیم جمهوریت تقسیم شوند و هر یک جداگانه راه را انتخاب کند، که یک احتمال خطرناک است، این طالبان به ویژه تندروان را تشویق خواهد کرد تا راه حل نظامی انتخاب کنند.”

خلیلزاد میگوید که تاکید به راه حل نظامی در افغانستان باعث تکرار تراژیدی‌ سال‌های ۱۹۹۰ و ادامه جنگ‌های نیابتی خواهد شد.

او در این باره گفت:” چندین رهبران طالبان و دیگر گروه‌های افغان آن دوره را به یاد دارند. آنها اشتباهات خطرناک را که مرتکب شده به یاید دارند. آنها یکجا نشدند و هر یک در تلاش مفاد شخصی خود شدند باعث جنگ و تخریب افغانستان شد. توقع ما این است که افغان‌ها این اشتباه را دوباره تکرار نکنند.”

خلیلزاد میگوید که به تعویق افتادن نشست استانبول یک آزمایش برای طالبان است که آیا این گروه میخواهد جنگ را از راه صلح آمیز ختم کند.

وی افزاید:” ترک‌ها همراه با قطر و سازمان ملل موافقه کرده  تا یک نشست میان طالبان و حکومت افغان در باره تسریع گفتگوهای صلح برگزار کند. طالبان تاکنون در باره تاریخ آن موافقه نکرده است، آنها میگویند که تاکنون اجازه اشتراک در این نشست را دریافت نکرده است. آنها رهایی زندانیان را میخواهد و همچنان میخواهد که نام‌‍های آنان از لیست سیاه بیرون شوند.”

خلیلزاد میگوید که جنگ هزینه برمیدارد و روزانه هر دو طرف تلفات بیشتر متحمل میشوند.

فرستاده ویژه امریکا میگوید که طالبان فرصت دارند و این فرصت بر آینده آنها تاثیر میگذارد.

وی افزود:” آینده آنان در باره مشروعیت بین المللی، کمک‌ها و لیست سیاه و رهایی زندانیان است. اما این نیاز به مذاکره و توافق در باره راه حل سیاسی دارد.”

خلیلزاد میگوید:” بدیل جنگ است اگر آنها دست آورد پایدار هم داشته باشند، آنها بررسی میکند که به آسانی برنده شده نمی توانند. حملات تهاجمی کنونی  آنها باعث انزوای آنان خواهد شد و منحیت یک همکار مشروع پذیرفته نخواهد شد. از لیست سیاه نیز بیرون نخواهد شد و زندانیان این گروه نیر رها نخواهد شد. مخالفت دوامدار جامعه جهانی از تصرف نظامی جلوگیری خواهد کرد.”

فرستاده ویژه امریکا می افزاید که وقت آن رسیده تا طالبان تصمیم بگیرند که کدام راه را انتخاب میکند.

وی افزود:” وقت آن است تا طالبان تصمیم بگیرند که کدام راه را انتخاب میکند، ما همرای متحدین ما به هر دو راه آماده‌گی میگیریم، این پیام به طالبان داده شده است.”

خلیلزاد میگوید که طالبان برای راه حل سیاسی در افغانستان آماده‌گی میگیرند.

خلیلزاد میگوید اگر طالبان جنگ را انتخاب کند، امریکا در کنار نیروهای افغان ایستاد خواهد شد.

او هشدار میدهد که تحمیل کردن خواست‌ها بر مردم باعث جنگ طولانی خواهد شد.

خلیلزاد اطمینان میدهد که امریکا و جامعه بین المللی افغانستان را تنها نخواهد گذاشت.

او در این باره گفت:” پس از تکمیل شدن روند خروج سربازان امریکایی از افغانستان فصل جدید در همکاری‌های ما باز خواهد شد. افغانستان قرار است در صدر دریافت کنندگان کمک‌های امریکا بشمول کمک به نیروهای افغان، کمک‌های بشردوستانه و کمک‌های انکشافی خواهد بود. متحدین ما نیز چنین میگوید.”

خلیلزاد میگوید که پاکستان در افغانستان منافع مشروع دارد و افغان‌ها باید به این منافع احترام قایل شوند.

او در این مورد گفت:” این منابع مشروع این است که خاک افغانستان نباید بر ضد پاکستان استفاده شود و خاک پاکستان نباید برضد افغانستان استفاده شود.”

خلیلزاد می افزاید که با بریتانیا در باره افغانستان و پاکستان کار میکند تا این کشورها در بخش امنیت همکاری کنند و به یک توافق برسند.

او در این باره میگوید:” پاکستان ملامت است، زیر بسیاری از طالبان در خاک آن کشور  زنده‌گی میکنند.”

فرستاده ویژه امریکایی میگوید که آینده افغانستان مربوط طالبان و رهبران دیگر افغان میشود.

او در این باره افزود:” رهبران افغان میگوید که آنها از گذشته آموخته اند، مگر روشن خواهد شد که آیا آنها کشور و مردم خود را اولویت میدهد یا برنامه‌های دیگران را عملی میکنند.”

رویداد های اخیر

سقوط چهار ولسوالی دیگر به دست طالبان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 13, 2021)

منابع به آریانانیوز تایید میکنند که در درازای یک شبانه روز گذشته چهار ولسوالی در ولایت‌های کندز، فراه، غور و زابل به دست طالبان افتاده است.

اعضای شورای ولایتی کندز، غور و زابل تایید می کنند که ولسوالی‌های علی آباد در کندز ولسوالی ارغنداب در زابل و ساغر در غور به دست طالبان افتاده است و نیرو های امنیتی از این ولسوالی‌ها بیرون شدند.

در فراه نیز  منابع مردمی تایید می کنند که ولسوالی لاش جوین به دست طالبان افتاده و جنگ در ولسوالی پشت رود به شدت ادامه دارد.

اما حکومت سقوط این ولسوالی را نمی پذیرد و آن را عقب نشینی تکتیکی می نامد.

عطا جان حق بیان، رییس شورای ولایتی زابل، در این باره گفت:” مقر با مقام ولسوالی سقوط کرد، آنها به کندک اردوی ملی منتقل شد و کندک اردوی ملی نیز عقب نیشینی تاکتیکی کرد و ولسوالی را تخلیه کرد و بدست طالبان افتاد.”

منابع مردمی می گویند ولسوالی‌های ساغر در غور و لاش و جوین در فراه، در  یک شبانه روز گذشته،  نیز به دست طالبان افتاده است.

در ولسوالی پشت رود فراه هم جنگ به شدت ادامه دارد.

منابع دولتی در زمینه چیزی نمی گویند.

دادالله قانع، عضو شورای ولایتی فراه، در این باره گفت:” بالای ولسوای جوین و پشت رود حملات داشتند. متسفانه ولسوالی جوین سقوط شد.”

 حمیدالله متحد، عضو شورای ولایتی غور در این باره گفت:” غور در حالت یک فاجعه قرار دارند. سه تا از ولسوالی ها همزمان سقوط کرده است.”

مقام‌ها در قول اردوی ۲۰۵ اتل در غرب کشور می گویند، که در مشوره با مردم و تصمیم مقام‌های نظامی مکان برخی ولسوالی‌ها را تغیر داده اند  و خبری از سقوط نیست

اعضای شورای ولایتی کندز هم تایید می کنند که مرکز ولسوالی علی آباد و چند پاسگاه بامداد یکشنبه به دست طالبان افتاده است،  اما مقام های محلی آن را تایید نمی کنند.

انعام الدین، سخنگوی پولیس کندز، در این باره گفت:” در ولسوالی خان آباد و علی آباد بالای نیروهای امنیتی دشمن حملات گسترده شان را راه اندازی کرده اند. “

در زون شرق و جنوب شرق ۹ ولسوالی گواه شدید ترین حملات در ۲۴ ساعت گذشته بوده که ۴۲ نیرو خیزش مردمی  در گردیز به طالبان تسلیم شده اند و از اثر پرتاب یک هوان در ننگرهار ۵ عضو یک خانواده کشته و یا  زخمی شده اند.

 در شمال نیز نبردها در ولسوالی شولگره بلخ شدت گرفته است.

فرهاد عظیمی، والی بلخ، در این باره گفت:” هشت ولسوالی ما زیر تهدید بلند قرار دارد. ولسوالی شولگره هم در معرض تهدید قرار دارد. “

اما  در این میان به طالبان نیز تلفات سنگین وارد شده است، به اساس آمار وزارت دفاع ملی در یک شبانه روز گذشته ۱۸۱  طالب در چند ولایت کشته شده اند.

روح الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع ملی، در این باره گفت:”  اطمینان ما به مردم عزیز این که دشمن در ساحات که  تهدید بلند را ایجاد کرده شکست کمر شکن خورده است.  “

ریاست جمهوری هم از توانایی بلند نیروهای امنیتی در برابر طالبان سخن می زند.

محمد امیری، معاون سخنگوی ریاست جمهوری، در این باره گفت:” نیروهای امنیتی و دفاعی کشور توانایی کالم برای تامین امنیت و دفاع از تمامیت ارضی افغانستان را دارد. “

حکومت تاکید می کند که طالبان با انجام حملات بر غیر نظامیان تمرکز کرده اند و نظامیان افغان توانایی آن را دارند تا این گروه را شکست دهند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

خلیلی کشتار هزاره‌ها را «نسل‌کشی» خواند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 13, 2021)

محمد کریم خلیلی رهبر حزب وحدت اسلامی و معاون پیشین رییس جمهوری می گوید که حکومت و جامعه جهانی نباید، در برابر حملات غرب کابل خاموشی و بی تفاوتی اختیار کنند.

آقای خلیلی در یک نشست خبری تاکید می کند که حملات غرب کابل «نسل کشی» است و اگر این وضعیت ادامه یابد، مردم هزاره خود برای تامین امنیت شان دست به کار می شوند.

این در حالی است که در روزهای پسین حملات در غرب کابل که عمدتا هزاره نشین است، افزایش یافته که واکنش های گوناگونی را در پی داشته است.

آقای خلیلی می گوید که دشمنان صلح نه تنها برای سبوتاژ روند صلح دست به کار شده اند بلکه برای تفرقه قومی و مذهبی، در برابر یک قوم حملات شان را آغاز کرده اند.

وی تاکید می کند که حکومت و جامعه جهانی باید حملات به باشندگان غرب کابل را به عنوان «نسل کشی» بشناسند و در برابر آن بی تفاوت نباشند.

آقای خلیلی میگوید که در ۲۰ سال پسین تمام اقوام افغانستان قربانی خشونت ها شده اند، اما هزاره ها همواره به دلیل هزاره بودن “در جاده‌ها، مساجد، مکاتب، مراکز آموزشی، سالون های عروسی و کلپ های ورزشی” آماج قرار گرفته اند.

وی تاکید کرده است که این حملات مصداقی جز «نسل کشی» نیست.

آقای خلیلی تاکید می کند که وضعیت کشور حساس است و مردم هزاره کاری نمی کنند که به زیان حکومت تمام شود.

اما وی هشدار میدهد که اگر وضعیت اینگونه ادامه یابد، هزاره ها خود برای تامین امنیت شان دست به کار می شوند.

آقای خلیلی گفته است: “نه در برابر صلح تحمیلی که جایگاه این مردم در نظر گرفته نشود تن می‎دهند، بسیار واضح میگویم، و نه در برابر این باند جنایتکار که هر روز قوم را به نام قومش مورد هجوم قرار می‌دهد، کوتاه می‌آیند.”  

آقای خلیلی همچنان از روند صلح نیز انتقاد کرده می افزاید که اگر در این روند به تمام اقوام توجه نشود، توافق بین حکومت و طالبان نا ممکن است.

به خواندن ادامه دهید

جهان

کشته شدن ۱۲ نفر در انفجار لوله گاز در چین

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 13, 2021)

انفجار لوله گاز در یک ساحه مسکونی در مرکز چین دست کم ۱۲ کشته بر جای گذاشته اشت.

رسانه های چینی گزارش کرده است که این انفجار صبح امروز در شهر «شیان» در ولایت هوبی این کشور رخ داده که دست کم ۱۳۸ تن دیگر نیز زخم برداشته اند.

بر اساس گزارش ها در پی این انفجار یک ساختمان فروشگاه فروریخت و حال ۳۷ زخمی این رویداد نیز وخیم است.

بیمارستان محلی شیان از شهروندان این کشور خواستار اهدای خون به زخمی های این رویداد شده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است