Connect with us

رویداد های اخیر

خلیلزاد: گفتگوهای صلح باید هر چه زودتر از سرگرفته شود

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۲۱, ۱۴۰۰)

زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، در یک گفتگو با روزنامه دیر اشپیگل آلمانی گفته گفتگوهای صلح باید هر چه زودتر از سرگرفته شود.

خلیلزاد گفته که سطح خشونت‌ها در کشور بالا است.

او در این باره گفت:””هر دو طرف باید درباره یافتن نقاط مشترک واقع بین باشند. اگر توافق صلح نباشد، بدیل آن پیروزی طالبان نیست. این یک جنگ طولانی است.”

خلیلزاد همچنان هشدار داد که راه حل نظامی در افغانستان وجود ندارد.

او در این مورد گفت:” اگر گروه‌ها در تیم جمهوریت تقسیم شوند و هر یک جداگانه راه را انتخاب کند، که یک احتمال خطرناک است، این طالبان به ویژه تندروان را تشویق خواهد کرد تا راه حل نظامی انتخاب کنند.”

خلیلزاد میگوید که تاکید به راه حل نظامی در افغانستان باعث تکرار تراژیدی‌ سال‌های ۱۹۹۰ و ادامه جنگ‌های نیابتی خواهد شد.

او در این باره گفت:” چندین رهبران طالبان و دیگر گروه‌های افغان آن دوره را به یاد دارند. آنها اشتباهات خطرناک را که مرتکب شده به یاید دارند. آنها یکجا نشدند و هر یک در تلاش مفاد شخصی خود شدند باعث جنگ و تخریب افغانستان شد. توقع ما این است که افغان‌ها این اشتباه را دوباره تکرار نکنند.”

خلیلزاد میگوید که به تعویق افتادن نشست استانبول یک آزمایش برای طالبان است که آیا این گروه میخواهد جنگ را از راه صلح آمیز ختم کند.

وی افزاید:” ترک‌ها همراه با قطر و سازمان ملل موافقه کرده  تا یک نشست میان طالبان و حکومت افغان در باره تسریع گفتگوهای صلح برگزار کند. طالبان تاکنون در باره تاریخ آن موافقه نکرده است، آنها میگویند که تاکنون اجازه اشتراک در این نشست را دریافت نکرده است. آنها رهایی زندانیان را میخواهد و همچنان میخواهد که نام‌‍های آنان از لیست سیاه بیرون شوند.”

خلیلزاد میگوید که جنگ هزینه برمیدارد و روزانه هر دو طرف تلفات بیشتر متحمل میشوند.

فرستاده ویژه امریکا میگوید که طالبان فرصت دارند و این فرصت بر آینده آنها تاثیر میگذارد.

وی افزود:” آینده آنان در باره مشروعیت بین المللی، کمک‌ها و لیست سیاه و رهایی زندانیان است. اما این نیاز به مذاکره و توافق در باره راه حل سیاسی دارد.”

خلیلزاد میگوید:” بدیل جنگ است اگر آنها دست آورد پایدار هم داشته باشند، آنها بررسی میکند که به آسانی برنده شده نمی توانند. حملات تهاجمی کنونی  آنها باعث انزوای آنان خواهد شد و منحیت یک همکار مشروع پذیرفته نخواهد شد. از لیست سیاه نیز بیرون نخواهد شد و زندانیان این گروه نیر رها نخواهد شد. مخالفت دوامدار جامعه جهانی از تصرف نظامی جلوگیری خواهد کرد.”

فرستاده ویژه امریکا می افزاید که وقت آن رسیده تا طالبان تصمیم بگیرند که کدام راه را انتخاب میکند.

وی افزود:” وقت آن است تا طالبان تصمیم بگیرند که کدام راه را انتخاب میکند، ما همرای متحدین ما به هر دو راه آماده‌گی میگیریم، این پیام به طالبان داده شده است.”

خلیلزاد میگوید که طالبان برای راه حل سیاسی در افغانستان آماده‌گی میگیرند.

خلیلزاد میگوید اگر طالبان جنگ را انتخاب کند، امریکا در کنار نیروهای افغان ایستاد خواهد شد.

او هشدار میدهد که تحمیل کردن خواست‌ها بر مردم باعث جنگ طولانی خواهد شد.

خلیلزاد اطمینان میدهد که امریکا و جامعه بین المللی افغانستان را تنها نخواهد گذاشت.

او در این باره گفت:” پس از تکمیل شدن روند خروج سربازان امریکایی از افغانستان فصل جدید در همکاری‌های ما باز خواهد شد. افغانستان قرار است در صدر دریافت کنندگان کمک‌های امریکا بشمول کمک به نیروهای افغان، کمک‌های بشردوستانه و کمک‌های انکشافی خواهد بود. متحدین ما نیز چنین میگوید.”

خلیلزاد میگوید که پاکستان در افغانستان منافع مشروع دارد و افغان‌ها باید به این منافع احترام قایل شوند.

او در این مورد گفت:” این منابع مشروع این است که خاک افغانستان نباید بر ضد پاکستان استفاده شود و خاک پاکستان نباید برضد افغانستان استفاده شود.”

خلیلزاد می افزاید که با بریتانیا در باره افغانستان و پاکستان کار میکند تا این کشورها در بخش امنیت همکاری کنند و به یک توافق برسند.

او در این باره میگوید:” پاکستان ملامت است، زیر بسیاری از طالبان در خاک آن کشور  زنده‌گی میکنند.”

فرستاده ویژه امریکایی میگوید که آینده افغانستان مربوط طالبان و رهبران دیگر افغان میشود.

او در این باره افزود:” رهبران افغان میگوید که آنها از گذشته آموخته اند، مگر روشن خواهد شد که آیا آنها کشور و مردم خود را اولویت میدهد یا برنامه‌های دیگران را عملی میکنند.”

رویداد های اخیر

امارت اسلامی از گشایش مکاتب دخترانه درآینده نزدیک خبر داد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۲۶, ۱۴۰۱)

ذبیح‌‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی و معین وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌گوید که مکاتب دخترانه به زودی بازگشایی می‌شود.

آقای مجاهد که روز گذشته (یک شنبه ۲۵ثور) با خبرنگاران در کابل صحبت می‌کرد گفت:” پیشرفت‌های خوبی در قسمت نشست علمای کشور در ارتباط به بازگشایی مکاتب دخترانه و دیگر مسایل بزرگ سیاسی صورت گرفته و در آینده نزدیک مکاتب دخترانه بازگشایی می‌شود.”

وی بیان داشت در این نشست سران اقوام و متنفذین کشور حضور خواهد داشت و اجندای آن بحث‌های کلان سیاسی امنیتی و مسایل مهم اجتماعی می‌باشد.

آقای مجاهد گفت:” مشوره‌های علما در قسمت بازگشایی مکاتب دخترانه جریان دارد پیشرفت‌های خواهد آمد عنقریب دروازه‌های مکاتب باز می‌گردد”.

این درحالی است که انس حقانی عضو ارشد امارت اسلامی اخیرأ گفته بود که جهت بازگشایی مکاتب دخترانه در کشور نشست علمای دین برگزار می‌شود.

با تسلط مجدد امارت اسلامی در افغانستان دروازه مکاتب متوسط و لیسه دخترانه در سراسر کشور ازسوی امارت اسلامی مسدود مانده است.

مسدود ماندن مکاتب متوسط و لیسه دخترانه در کشور با واکنش‌های تند ملی و بین‌المللی مواجه شده و جهانیان همواره از امارت اسلامی خواسته که دروازه مکاتب دخترانه را بازگشایی کنند.

مقام‌ها در وزارت معارف امارت اسلامی گفته اند که در چهارچوب اصول اسلامی در آینده نزدیک دروازه مکاتب دخترانه را بازگشایی می‌کنند.

شهروندان کشور هم انتظار دارند که امارت اسلامی نباید میلیون‌ها متعلم دختر را که از رفتن به مکتب محروم مانده است در انتظار نگهدارند.

بحث مکاتب دخترانه یکی از بحث‌های جنجالی در محافل سیاسی نیز بوده است و آگاهان باور دارند که باز شدن مکاتب دخترانه میتواند راه را برای تعامل جهان با امارت اسلامی نیز باز کند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

ازبکستان کنفرانس بین‌المللی را در باره افغانستان میزبانی می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۲۶, ۱۴۰۱)

ولادمیر نوروف، وزیر موقت امور خارجه ازبکستان گفته است که قرار است، تاشکنت یک کنفرانس بزرگ بین‌المللی را در باره افغانستان در اواخر ماه جولای میزبانی کند.

آقای نوروف می‌گوید، هدف از این کنفرانس تمرکز کلیدی روی مسایل امنیتی، ثبات سیاسی و توسعه اجتماعی-اقتصادی منطقه خواهد بود.

آقای نوروف اضافه نمودند:” بدبختانه در این اواخر ما شاهد کاهش توجه جامعه جهانی در مورد وضعیت افغانستان هستیم. در حین حال، بحران شدید اقتصادی و وضعیت ناگوار بشری در این کشور امنیت و ثبات منطقوی را تهدید میکند.”

شبکه خبر رسانی تاشکنت به نقل از نوروف گزارش میدهد که وی معتقد است که جامعه جهانی باید در مورد حال و آینده افغانستان مسولیت پذیر باشد و باید کمک‌های مستمر خود را برای حل مشکل این کشور ادامه دهد. 

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

ذبیح‌الله مجاهد: موضوعات داخلی مربوط به افغان هاست

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۲۵, ۱۴۰۱)

امارت اسلامی از کشورهای همسایه افغانستان می‌خواهد که با امارت اسلامی وارد یک تعامل دو جانبه شوند تا برخی مشکلات مشترک با هماهنگی بیشتر حل شود.

سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که موضوعات داخلی مربوط به افغان هاست و کشورهای که در مورد ساختار سیاسی افغانستان ملاحظه دارند بهتر است که در مورد همکاری های مشترک وگسترش روابط تجارتی کار کنند.

آگاهان سیاسی اما تعامل افغانستان را برای رسیدن به مشروعیت جهانی یک نیاز میدانند.

دست کم ۹ ماه از روی کار آمدن امارت اسلامی می‌گذرد، اما کشورها به خصوص همسایه‌های افغانستان همچنان خواست‌های یک جانبه دارند.

امارت اسلامی هم روابط با همسایه‌ها را پر اهمیت میداند از کشورهای همسایه می‌خواهد که روی گسترش روابط با کابل کار کنند تا به مشکلات به گونه‌ای مشترک رسیدگی شود.

به گفته مقام‌های امارت اسلامی، موضوعات داخلی مربوط به دولت و مردم افغانستان است و روی مشوره‌های کشورها هم غور خواهند کرد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی گفت:”کشورهای همسایه باید این اطمینان را حاصل کنند که از خاک افغانستان هیچ تهدید برای شان واقع نیست و موضوعات داخلی مربوط داخل افغانستان می‌شود و گفته‌های کشورها هم در حد یک مشوره باشد ما روی آن غور خواهیم کرد.”

تشکیل حکومت فراگیر یکی از شرط‌های کلیدی جامعه جهانی برای به رسمیت شناختن حکومت سرپرست افغانستان است.

آنچه که به باور آگاهان، تا کنون دولت سرپرست افغانستان نتوانسته قناعت جامعه جهانی و کشورهای منطقه را بر آورده سازد.

همین گونه برخی دیگر آگاهان می‌گویند؛ در تعامل سیاسی، ایجاد روابط اقتصادی و دیپلوماتیک دوجانبه با کشورها برای امارت اسلامی یک نیاز اساسی است.

هرچند تا کنون به گونه رسمی هیچ کشوری نگفته که امارت اسلامی را به رسمیت می شناسد اما در حال حاضر نمایندگی‌های سیاسی افغانستان در کشورهای پاکستان، ایران، ترکیه، روسیه، ازبیکستان و چین روابط شان با کابل برقرار و از همین جا دستور میگیرند.

به خواندن ادامه دهید

Trending