Connect with us

رویداد های اخیر

خلیلزاد و جامعه جهانی حمله بر کارمندان کمیسیون حقوق بشر را محکوم کردند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۳۹۹)

زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان حمله بر کارمندان کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان را محکوم کرده و آنرا عمل «غیر انسانی»  عنوان کرده است.

آقای خلیلزاد گفته در تویتی گفته است: “قتل هدفمند فاطمه خلیل و جاوید فولادی، دو افغانی که زندگی خود را وقف تامین حقوق بشر کرده اند، یک اقدام غیر انسانی است. ما این حمله هراس افگنانه را به شدیدترین الفاظ محکوم میکنیم.”

 به گفته وی: “کسانی که مخالف صلح هستند، آتش جنگ را افروخته و آزرو دارند که به سرعت شعله‌ی آن گسترش پیدا کند.”

 

فاطمه خلیل، همکار فنی و هماهنگ‌کننده تمویل‌کنندگان کمیسیون حقوق بشر و جاوید فولاد، راننده او صبح روز گذشته در حالی‌که به ‌طرف دفتر کار خود در حرکت بودند، در چهارراهی بتخاک مربوط ناحیه دوازدهم شهر کابل هدف ماین مغناطیسی قرار گرفتند.

آقای خلیلزاد گفته است: “من شخصا آنها (قربانیان) را نمیشناسم. من می فهمم که فاطمه یک جوان شجاع بود که عمیقا به حقوق بشر برای تمام مردم افغانستان حقوق متعهد بود. جاوید نیز کارمند دایمی کمیسیون حقوق بشر افغانستان بود که نقش مهم خود را انجام میداد.”

تا هنوز فرد و یا گروهی مسوولیت این حمله را به عهده نگرفته است. طالبان نیز در اعلامیه ای دست داشتن این گروه در حمله را رد کرده است.

این حمله در داخل و خارج کشور محکوم شده است.

رییس جمهور غنی روز گذشته ضمن محکوم کردن این «حمله‌ی هراس افگنی» به نهاد های امنیتی دستور داده است که این رویداد را به صورت همه جانبه بررسی کند.

عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی این حمله را محکوم کرده است، “من از مقام‌ها میخواهم که حملات پی هم را جدی بگیرند و تلاش کنند تا از غیرنظامیان محافظت و علیه هراس افگنی مبارزه کنند.”

در همین حال کمیسیون حقوق بشر نیز از حکومت خواسته است که عاملان این حمله را به پنجه قانون بگذارد.

در اعلامیه این نهاد آمده است: ” تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است و عامل/عاملان هنوز شناسایی نشده‌اند. افراد مسوول باید پس از تحقیقات، شناسایی و به جرم ارتکاب این جنایت هولناک محاکمه شوند.”

راس ویلسن شارژدافیر سفارت امریکا در کابل گفته که این حمله غیر قابل قبول است.

آقای ویلسن گفته است: “ما از تمام کسانی که افغانستان را دوست دارند، می خواهیم تا این چرخه خشونت و مرگ را بشکنند، به مصونیت و تحقیر چنین حملات علیه کسانی که از حقوق بشر و آزادی دفاع می کنند، پایان دهند، و برای صلح تلاش کنند.”

از سوی هم یوناما گفته است که این حمله هیچ توجیهی ندارد و به طور فوری بررسی شود و عاملان آن باید حساب ده باشند.

اخبار ساحوی

منابع: طالبان در بغلان دو نفت‌کش را آتش زدند و ۷ نفت‌کش دیگر را با خود برده اند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۶, ۱۳۹۹)

منابع میگویند که طالبان پیش از چاشت امروز دو موتر نفت‌کش را در بزرگ‌راه بغلان-سمنگان آتش زدند.

منابع محلی می‌افزایند که طالبان مسلح ۷ عرداه موتر نفت‌کش دیگر را نیز با خود به دندغوری پلخمری، مرکز ولایت بغلان برده اند.

مسافران این بزرگ راه میگویند که به اثر این حمله طالبان، حدود ۴ ساعت راه به روی آنان بسته بود.

منابع محل گفته اند که طالبان این نفت‌کش ها را در منطقه ارباب‌های چشمه شیر پلخمری آتش زده اند و ۷ عراه دیگر را با خود به ساحه دند غوری پلخمری منتقل کرده اند و تیل آن را تخلیه کرده که در همان منطقه لیتر ۲۰ افغانی به فروش می رسانند.

تا هنوز مقام های امنیتی بغلان و طالبان مسلح در این مورد ابراز نظر نکرده است.

این در حالی است که در روزهای پسین شاهراه بغلان شاهد افزایش ناامنی بوده است.

روز گذشته به اثر انفجار ماین کنار جاده در ساحه چشمه شیر مسیر بزرگ راه بغلان-سمنگان، که بالای موترهای تعقیبی محبوب الله غفاری عضو قبلی شورای ولایتی بغلان صورت گرفته است، ۱۲ تن از محافظان وی جان باختند.

در این رویداد به خود آقای غفاری آسیبی نرسیده است.

 پولیس بغلان وقوع انفجار را تایید کرده و اما در این مورد جزییاتی ارایه نکرده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

اتمر: عدم پیشنهاد زودتر «گزینه شرافتمندانه» به طالبان برای صلح اشتباه بوده است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۶, ۱۳۹۹)

محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت خارجه کشور می گوید که بزرگترین اشتباه افغانستان در ۱۹ سال پسین این بوده که در مورد آشتی زودتر اقدام نکرده و به طالبان یک «گزینه شرافتمندانه» پیشنهاد نکرده است.

آقای اتمر در گفتگویی با مرکز مطالعات هویر امریکا، گفته است که آتش بس بشر دوستانه، پلان های مشترک آینده، قانون اساسی، از مواردی خواهند بود که در دور نخست گفتگو با طالبان درباره آنها بحث خواهد شد.

وی تاکید کرد که نظام جمهوریت و حفاظت از حقوق بشر در هر گونه توافق با طالبان خط سرخ است. وی گفته که باید توافق صلح احتمالی با طالبان از سوی جامعه جهانی تضمین شود.

آقای اتمر گفته است: “نظام جمهوریت، حفاظت از حقوق بشر و نهادهای تاسیس شده در هرگونه توافق با طالبان خطوط سرخ اند و جهانیان باید عملی شدن توافق را تایید و ضمانت کند، معلوم نیست که چگونه، ولی ما باید شورای امنیت ملل متحد و دوستان بین‌المللی خود را در این مساله دخیل کنیم، این چیزی است که در مورد صلح ما آن‌ را در نظر داریم. “

در حالی که امریکا در حال بیرون کردن نیروهایش از افغانستان است؛ اما حکومت افغانستان میخواهد که این کاهش بر بنیاد شرایط  انجام شود.

سرپرست وزارت خارجه افزوده است: “بسیار مهم است که نیروهای بین‌المللی با در نظرداشت شرایط خارج شوند، باید اطمینان حاصل شود که همه جنگجویان خارجی از افغانستان خارج می‌شوند، هدف من این است که دور کردن جنگجویان خارجی باید یک پیش‌شرط برای خارج شدن سربازان خارجی باشد، چون ما صرف با طالبان صلح نمی‌کنیم، گروهای دهشت افگن بین‌المللی و پاکستانی باید از افغانستان خارج شوند و این امر باید در گفتگوها منعکس شود.”

در همین حال ملا عبدالغنی برادر معاون سیاسی گروه طالبان و فرستاده ویژه سازمان ملل برای افغانستان درباره نهایی ساختن مساله رهایی زندانیان و شروع مذاکرات میان افغانها گفتگو کرده اند.

حفیظ الله نقی عضو رهبری حزب اسلامی میگوید: ” تاهنوز صلح به مسیر نادرست در حرکت است راه حکومت خطا است ونتیجه مثبت در قبال نخواهد داشت “.

این در حالی است که قرار است فردا لویه جرگه مشورتی صلح از بهر رها کردن ۴۰۰ زندانی طالبان در کابل آغاز شود، اما گروه طالبان این جرگه را غیرقانونی و مانع ایجاد کردن در برابر صلح دانسته اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

شرکت مخابراتی «ام تی ان» فعالیت اش در افغانستان و خاورمیانه را متوقف می‌کند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۶, ۱۳۹۹)

شرکت مخابراتی «ام تی ان» فعالیت خود را در خاورمیانه و افغانستان متوقف می کند. مسوولان ام تی ان گفته اند که فعالیت خود را در کشور های افریقایی متمرکز می‌کنند.

ام تی ان در اعلامیه ای گفته است که: “تصمیم گرفته است كه وسعت کاری خود را کوچکتر کند و روی استراتژی پان-افریقایی خود تمركز كند، بنابراین دارایی های خود را از خاورمیانه به طور مرتب و در درازمدت خارج خواهد کرد.”

این شرکت گفته است که آماده است ۷۵ فیصد سهام خود را در حوزه سوریه بفرشد. راب شوتر، مدیرعامل ام تی ان، در تماسی با خبرنگاران گفت است که این شرکت در حال حاضر در حال مذاکره به « TeleInvest» شریک ۲۵ درصدی سوری اش است.

آقای شاتر گفت که تمرکز اولیه بر خروج از عملیات این کشور در سوریه، یمن و افغانستان خواهد بود. با این حال، این شرکت قصد دارد ۴۹ درصد سهام خود در ایرانسیل را نیز به فروش برساند.

گزارش ها مبنی بر خروج ام تی ان از از خاورمیانه و افغانستان پس از آن مطرح شده است که شکایتی علیه این شرکت مبنی بر حمایت ام تی ان از گروه های هراس افگنی در امریکا درج شده است.

از طرف اعضای سرویس آمریکایی، غیرنظامیان و خانواده های آنها که در افغانستان کشته یا زخمی شده اند تشکیل شده ، این شکایت ادعا می کند که MTN بیش از 100 میلیون دلار به القاعده و طالبان پرداخت کرده است تا برج های آن نابود نشوند.

این دادخواست در مورد سربازان امریکایی، غیرنظامیان و خانواده آنان که در افغانستان کشته و زخمی شده اند، درج شده است. در دادخواست آمده است که شرکت ام تی ان را متهم کرده که ۱۰۰ میلیون دالر به القاعده و طالبان داده است تا آنان پایه های مخابراتی این شرکت را ویران نکنند.

در دادخواست آمده است که شرکت ام تی ان شبانه آنتن هایش را خاموش میکند که این کار مانع عملیات اطلاعاتی امریکا میشود.

اداره تنظیم خدمات مخابراتی افغانستان(اترا) می گوید که تا کنون این مساله به گونه رسمی با این اداره شریک ساخته نشده است و اگر ام تی ان چنین برنامه ای هم داشته باشد، عملی کردن آن چندین سال را در بر میگیرد.

شرکت مخابراتی ام تن ان، هشتمین شرکت مخابراتی بزرگ در جهان است که گفته می شود در سراسر جهان بیش از ۲۴۰ میلیون مشترک دارد.

به خواندن ادامه دهید

Trending