Connect with us

رویداد های اخیر

خلیلزاد نشست مسکو را دیپلوماسی سازنده در راستای حمایت از روند صلح افغانستان خواند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حوت ۲۹, ۱۳۹۹)

زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان نشست مسکو را دیپلوماسی سازنده در راستای حمایت از روند صلح افغانستان عنوان کرده است.

آقای خلیلزاد در یک سلسله توییت هایی گفته است که نشست دو روزه ترویکای گشترده در مسکو را به پایان رسانده است.

وی گفته است که در این نشست: “ما هیات های جمهوری اسلامی و طالبان که شامل بسیاری از رهبران برجسته بودند، را تشویق کردیم تا برای اشتراک در نشست رهبران در اوایل آپریل در استانبول که مرحله مهم بعدی در روند صلح است آماده شوند.”

آقای خلیلزاد همچنان از گزینش ژان آرنو به ‌عنوان نماینده ویژهٔ سرمنشی سازمان ملل متحد در‌ امور افغانستان و‌ منطقه نیز استقبال استقبال کرده است.

این در حالی است که روسیه میزبان از نشست ترویکای که شامل امریکا، روسیه، چین و پاکستان است، در مورد روند صلح افغانستان در مسکو میزبانی کرد.

در پایان این نشست، این چهار کشور با صدور اعلامیه مشترکی از طرف های درگیر خواستند که تن به آتش‌بس فراگیر بدهند.

در این اعلامیه آمده است:” ما از همه طرف‌های درگیر در افغانستان دعوت به کاهش خشونت‌ها در این کشور می‌کنیم و از گروه طالبان هم می خواهیم از حملات بهاره برای جلوگیری از تلفات انسانی و به منظور ایجاد شرایط برای دستیابی به حل و فصل سیاسی از راه مذاکره خودداری کند.”

کشورهای شرکت کننده در نشست مسکو از طرف‌های مذاکره کننده در افغانستان خواستار آغاز گفت‌وگوها در مورد مسائل اساسی از جمله ایجاد شرایط برای صلح و ثبات در این کشور و محتویات نقشه راه سیاسی شدند تا منجر به تشکیل کابینه دولت فراگیر شود.

در اعلامیه همچنان آمده است:” در این زمان حساس، چهار کشور (روسیه، چین، امریکا و پاکستان) از طرف‌های درگیر افغانستان می‌خواهند وارد مذاکره شده و توافقنامه صلح امضاء کنند تا به جنگ چهل ساله در افغانستان پایان دهد.”

اعلامیه افزوده است که:” همان طور که در قطعنامه ۲۵۱۳ شورای امنیت سازمان ملل گفته شده است، ما از احیای امارت اسلامی در افغانستان حمایت نمی‌کنیم و دولت جمهوری اسلامی افغانستان و شورای عالی مصالحه ملی می‌خواهیم بطور آشکارا با شرکای از گروه طالبان به منظور دستیابی به راهکار در مذاکرات همکاری کند.”

در ادامه اعلامیه گفته شده است که:” در بیانیه به تامین امنیت افغانستان و کمک به این کشور توجه خاص می شود. ما از همه افغان‌ها ازجمله دولت این کشور و گروه طالبان می‌خواهیم تا تضمین کنند که گروه‌های هراس‌افگن و افراد بطور انفرادی از خاک افغانستان برای تهدید امنیتی سایر کشورها استفاده نمی کنند.”

شرکت کنندگان در نشست در اعلامیه خود خاطرنشان کردند که توافقنامه صلح باید حاوی ماده‌ای در دفاع از حقوق همه مردم افغانستان ازجمله زنان، مردان، کودکان، قربانیان جنگ و اقلیت‌های قومی و در راستای تمایل مردم افغانستان برای توسعه اجتماعی، اقتصادی و سیاسی کشور خود باشد.

در نشست مسکو علاوه بر نماینده‌گان کشورهای روسیه، چین، امریکا و پاکستان به عنوان طرف‌های اصلی و نیز طرف‌های افغان، نماینده‌گانی از قطر و ترکیه نیز حضور داشتند.

رویداد های اخیر

آغاز کار پروژه شبکه آب رسانی در پکتیا

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۷, ۱۴۰۰)

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) یک شبکه تامین آب آشامیدنی را در ناحیه اول شهر گردیز ولایت پکتیا با هزینه بیش از پنج میلیون افغانی راه اندازی کرده است.

مولوی محمد ابراهیم رییس دفتر والی پکتیا میگوید که اکنون ۲۰۰ خانواده به آب پاک دسترسی خواهند داشت و این پروژه تا چهار ماه آینده تکمیل می شود.

در همین حال مردم محل از شروع کار شبکه آبرسانی استقبال کرده اند، می گویند پس از اتمام کار، به آب پاک دسترسی خواهند داشت.

به جز پکتیا چندین ولایت دیگر در کشور هم است که به آب آشامیدنی دسترسی ندارند و این به یک مشکل جدی مبدل شده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

افزایش شمار مبتلایان ویروس کرونا در سراسر جهان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۷, ۱۴۰۰)

شمار مبتلایان ویروس کرونا در جهان به ۲۲۶.۸ میلیون نفر رسیده است.

سازمان جهانی بهداشت امروز (جمعه، ۲۷ سنبله) گفته است که شمار مرگ و میر ناشی از ابتلا به ویروس کرونا به ۴.۶۶ میلیون تن افزایش یافته است.

بر اساس آمار این سازمان تا هنوز ۲۲۶۸۴۴۳۴۴ نفر در سراسر جهان به این ویروس مبتلا شده اند که از این میان ۴۶۶۶۳۳۴ تن جان باخته اند.

در همین حال تا هنوز بیش از ۵.۵ میلیارد نفر در سراسر جهان واکسین ضد کرونا دریافت کرده اند.

در امریکا، شمار مبتلایان کرونا به ۴۲ میلیون نفر رسیده که از این میان ۶۷۲ هزار تن جان خود را از دست داده اند.

در بریتانیا، ۳۲۶۵۱ مورد جدید ابتلا به کرونا ثبت شده که شمار مجموعی مبتلایان به ویروس کرونا را به بیش ۷.۳ میلیون نفر افزایش پیدا کرده است.

در همین حال ۱۷۸ مورد مرگ و میر جدید ناشی از ویروس کرونا نیز ثبت شده است. با این حساب شمار مجموعی جان باختگان در نتیجه ابتلا به کرونا به ۱۳۴۹۸۳ تن رسیده است.

از سوی هم شمار ابتلا به ویروس کرونا در هند به ۳۳۴۱۷۳۹۰ نفر رسیده است. ۳۵۶۶۲ مورد جدید تنها در ۲۴ ساعت گذشته به ثبت رسیده است.

وزارت بهداشت هند گفته است که تا هنوز ۴۴۴۵۲۹ نفر در اثر به ابتلا به کرونا در این کشور جان باخته است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

چهار انفجار در ننگرهار؛ ۲۱ نفر کشته و زخمی شدند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۷, ۱۴۰۰)

چهار انفجار پی‌هم در ننگرهار دو کشته و ۱۹ زخمی برجا گذاشت.

منابع محلی میگویند که چهار انفجار پی‌هم در نقاط مختلف شهر جلال آباد رخ داده است.

شاهدان عینی میگویند که در این انفجارها چندین تن کشته و زخمی شده اند.

منابع در شفاخانه حوزوی ننگرهار میگویند دو جسد و ۱۹ زخمی به این شفاخانه منتقل شده که وضعیت بعضی آنان نگران کننده است.

تاکنون علت و انگیزه این رویداد روشن نیست و گروهی هم مسوولیت آن را به عهده نگرفته است.

این درحالی است که بامداد امروز در حوزه سیزدهم شهر کابل نیز یک انفجار ماین مقناطیسی رخ داد، اما تلفات جانی در پی نداشت.

 

 

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است