Connect with us

رویداد های اخیر

خلیلزاد: فضای بی اعتمادی میان امریکا و امارت اسلامی وجود دارد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: عقرب ۱, ۱۴۰۰)

زلمی خلیلزاد، نماینده خاص پیشین امریکا برای افغانستان می‌گوید که با وجود امضای توافقنامه میان امریکا و امارت اسلامی افغانستان هنوز هم فضای بی اعتمادی میان دو طرف وجود دارد.

خلیلزاد در مصاحبه با یک رسانه‌ای امریکایی می‌گوید بدلیل بی باوری امریکا به آنچه که امارت اسلامی می‌گوید نیاز است تا کارکرد آنان را تحت نظارت  قرار بگیرد.

خلیلزاد افزود:” قسمیکه که من قبلاً هم ذکر کردم، خوب در حال حاضر مشکل اساسی این است که ما به آنان بی اعتماد استیم. پس مهم این است آنچه را که آنان بیان می‌نمایند نباید اعتماد کرد. به دلیل بی باوری امریکا به آنچه که طالبان (امارت اسلامی) بخصوص در رابطه به تروریزم می‌گویند و به آن عمل می نماید نیاز است تا کارکرد این گروه را تحت نظارت داشته باشند.”

آقای خلیلزاد در پاسخ به اینکه امارت اسلامی به اساسات نظام دیموکراتیک بخصوص حقوق زنان و تحصیل دختران پابند نیستند می‌گوید در میان سران امارت اسلامی اختلاف نظر مبنی بر حقوق زنان و تحصیل دختران وجود دارد.

او در این باره گفت:”من فکر میکنم در رابطه به تحصیل دختران عدم توافق میان سران طالبان (امارت اسلامی) وجود دارد، ما نمیتوانیم بگویم که همه طالبان (امارت اسلامی) در بین خود به یک نظر استند، در حال حاضر در سه الی چهار ولایت افغانستان دروازه‌های مکاتب به روی دختران بالاتر از صنوف ششم باز است.”

این درحالیست که زلمی خلیلزاد یک هفته پیش از سمت نماینده‌گی خاص امریکا برای صلح افغانستان کنار رفت و دلیل کنار رفتن خویش را تکمیل ساختن ماموریت خروج کامل نیروهای امریکایی پس از جنگ ۲۰ ساله در افغانستان عنوان نموده بود.

رویداد های اخیر

دیدار وزیران خارجه ترکیه و امریکا در حاشیه نشست ناتو

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

مولود چاوش اوغلو و آنتونی بلینکن وزیران خارجه ترکیه و امریکا در حاشیه نشست وزیران خارجه ناتو در لتونی دیدار کردند.

آقای چاوش اوغلو پیش از این نشست گفت که با اوکراین و روسیه در تماس است تا زمینه برای کاهش تنش میان دو کشور را فراهم کند. وزیر خارجه ترکیه افزوده است که تحریم ها علیه مسکو بحران کنونی را حل نخواهد کرد.

مقام های اوکراین و غرب گفته اند که مسکو نیروهای را در مرز با اوکراین مستقر کرده است. اوکراین امروز ار ناتو خواست تا تحریم هایی را علیه روسیه وضع کند.

گفته میشود که وزیران خارجه امریکا و ترکیه در مورد آخرین تحولات منطقه به شمول اوکراین، لیبیا و افغانستان گفتگو کرده اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دومین محموله کمک‌های بشردوستانه روسیه به کابل رسید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

خبرگزاری تاس روسیه گزارش داد که سه هواپیمای روسیه امروز چهارشنبه (۱۰قوب) حامل ۳۶ تُن کمک‌های بشردوستانه به کابل رسید و به مقام‌های امارت اسلامی تحویل داده شد.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که هر سه هواپیمای روسی ایلیوشین ایل-76 که در ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان مشارکت دارند، شهروندان روس و همچنین شهروندان کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی را تخلیه خواهند کرد.

به گفته این وزارت در مجموع بیش از 380 روس، شهروندان کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی (عمدتا قرقیزستان) و شاگردان افغان از دانشگاه های روسیه با هواپیماها تخلیه خواهند شد.

درهمین حال وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث می‌گوید که این محموله شامل ۳۶ تُن مواد خوراکی است.

روسیه در مجموع ۱۰۸ تُن کمک‌های بشردوستانه به افغانستان تعهد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هند بازگشایی سفارت خود در افغانستان را بررسی می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

پس از بازگشایی سفارت امارات متحده عربی و عربستان سعودی در کابل، و بررسی آغاز مجدد فعالیت سفارتخانه‌های جاپان، آلمان و شماری از کشورهای اتحادیه اروپا، هند نیز بازگشایی سفارت خود در کابل را بررسی می‌کند.

مقام‌های هندی که خواستند نامشان فاش نشود در این باره به روزنامه هندو گفتند:”حضور در افغانستان ربطی به رسمیت شناختن ندارد. معنی حضور این است که شما دوست دارید افرادی را در صحنه داشته باشید که با رژیم جدید سروکار داشته باشند تا به تعامل با مردم ادامه دهند.”

این مقام‌ها افزودند که دولت هند هنوز درباره نیاز به بازگشایی سفارت این کشور در کابل متقاعد نشده است، اما بحث در مورد استراتژی هند در این باره ادامه دارد.

براساس این گزارش، گزینه‌های متعددی برای از سرگیری فعالیت دیپلماتیک هند در افغانستان وجود دارد، از جمله مستقر کردن یک تیم دیپلماتیک در محوطه امن مقر سازمان ملل در کابل، حفظ کارمندان محلی افغان، یا حفظ گروه کوچکی از دیپلمات‌ها و پرسنل امنیتی هند در کابل.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است