Connect with us

اخبار ویژه

خلیلزاد: طالبان به طور کامل به تعهدات خود عمل نکرده است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سپتامبر 23, 2020)

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان برای پاسخگویی در مورد روند صلح افغانستان در برابر کمیته فرعی امنیت ملی مجلس نمایندگان امریکا گفت که طالبان به طور کامل به تعهدات خود مطابق به توافق‌نامه ماه فبروری سال روان میلادی با امریکا عمل نکرده اند.

به عنوان بخشی از این توافق‌نامه، طالبان باید روابط خود را با القاعده قطع کنند. اما به گفته آقای خلیلزاد، اگرچه طالبان در این زمینه پیشرفت هایی داشته است اما این گروه هنوز کارهای بیشتری برای انجام دارد.

آقای خلیلزاد می‌گوید که امریکا در هر شرایطی در افغانستان، از منافع خود محافظت خواهد کرد و این کشور اجازه نخواهد داد تا اتفاقات دهه ۱۹۹۰ یک بار دیگر در افغانستان تکرار شود.

آقای خلیلزاد تاکید می کند که ایالات متحده پشتیبان ارزش ها، حقوق زنان و اقلیت ها در گفتگوهای صلح خواهد بود.

خلیلزاد که در نشست کمیته فرعی کمیته امنیت ملی مجلس نمایندگان امریکا پاسخ می‌داد، گفت که مالکیت و رهبری گفتگوهای جاری صلح افغانستان کاملا به دوش افغان ها است. آقای خلیلزاد اما تاکید ورزید که تصمیم های طرف های مذاکره کننده در کمک های آینده امریکا به افغانستان تاثیر گذار خواهد بود.

آقای خلیلیزاد گفت: “ما به دنبال تحمیل نظام خود بالای دیگران نیستیم ما به مذاکره کنندگان واضح ساختیم که گزینش و عملکرد آنها به میزان کمک های آینده امریکا تاثیر خواهد داشت.”

فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان ظاهرا از طالبان از بهر عملی سازی توافق صلح امریکا با این گروه تا اینجا کار راضی است و از نظارت دوامدار این کشور از توافق صلح افغانستان با گروه طالبان سخن می گوید اما سطح بالای خشونت ها از سوی طالبان را ناامید کننده عنوان کرده است. وی به رهبران افغان گفته است که از فرصت به میان آمده برای دستیابی به صلح استفاده کنند و اشتباه سال ۱۹۹۰ میلادی را تکرار نکنند.

زلمی خلیلیزاد افزوده است: “ما با طالبان به گونه دوامدار در تماس هستیم تا از تحقق و عملی سازی توافق مان نظارت کرده و روی موضوعات که قابل نگرانی است صحبت کنیم. سطح کنونی خشونت‌ها در هر مقیاس بسیار بلند قرار دارد. ما می‌دانیم که کاهش خشونت‌ها ممکن است.”

وی گفت: “ما افغان ها را کمک میکنیم که ازین فرصت تاریخی استفاده کرده و دوباره از اتفاق ۱۹۹۰ خود داری کنند. اما سر انجام مسوولیت مربوط آنهاست.”

آقای خلیلزاد تاکید کرد که امریکا هرچند در گفتگوهای میان افغانان دخیل نیست اما از حقوق زنان، اقلیت های قومی و مذهبی، آزادی بیان، حکومت منتخب، حاکمیت قانون و آزادی رسانه ها پشتیبانی می کند.

برای خواندن متن کامل سخنان زلمی خلیلزاد به لینک زیر مراجعه فرمایید…

TO READ AMBASSADOR KHALILZAD’S FULL SUMMARY CLICK HERE 

اخبار ویژه

درگذشت یک داوطلب برازیلی واکسین کووید-۱۹

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 22, 2020)

یک داوطلب برازیلی که واکسن ضد کرونای تولید شده توسط شرکت «آسترازنیکا» و دانشگاه آکسفورد را دریافت کرده بود جان خود را از دست داد.

آنویسا یک مقام بهداشت برازیل با تایید این خبر گفته است این آزمایش ادامه خواهد داشت.

آکسفورد ضمن تایید تداوم آزمایش این واکسین در اعلامیه‌ای گفته است پس از ارزیابی دقیق متوجه شده است “هیچ نگرانی درباره ایمنی این آزمایش بالینی وجود ندارد.”

یک منبع به خبرگزاری رویترز گفته است که در صورتی که داوطلب فوت شده واکسین کرونا را دریافت کرده بود، آزمایش متوقف می‌شد. گفته میشود که این فرد بخشی از گروه کنترل بوده که یک واکسین مننژیت به آنان تزریق شده است.

دانشگاه فدرالی ساوپاولو که تایید کرده فرد جان باخته برازیلی بوده گفته است کمیته نظارت پیشنهاد ادامه آزمایش بالینی کرده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

صالح ادعاها مبنی بر جان باختن غیرنظامیان در حمله هوایی تخار را رد کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 22, 2020)

امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری ادعاها مبنی بر جان باختن غیرنظامیان در حمله هوایی تخار را رد کرده است.

آقای صالح در یک پیام فیسبوکی نوشته است: “خبر کشته شدن اطفال در مسجد در تخار بی اساس است.”

معاون اول ریاست جمهوری گفته است: “آنهایی که نیرو های ما را دیروز به خاک و خون کشانیده بودند نابود شدند و ثبوت غیر قابل انکار در اختیار ما قرار دارد.”

این در حالی است که نیروهای افغان محل تجمع طالبان در مسجد جامع روستای «هزاره قرلق» ولایت تخار را آماج حمله هوایی قرار دادند.

به گفته گواهان رویداد در پی این حمله هوایی ۱۲ کودک جان باخته و امام این مسجد و ۱۳ کودک دیگر زخم برداشته اند.

گزارش های ضد و نقیضی نیز از حضور طالبان در این مسجد نشر شده است. کودکان زخمی گفته اند که حین حمله طالبان در داخل مسجد بوده، در حالی که ملا امام این مسجد میگوید که طالبان محل را ترک کرده بودند.

در همین حال آقای صالح نیز هشدار داده است که “با کسانی که شایعه را سرخط ساخته اند برخورد قانونی خواهد شد.”

آقای صالح گفته است: “من ثبوت را خودم مشاهده کردم و با صلاحیت دولتی و اخلاقی این حرف را نوشتم. مطمین باشید.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

دو سرباز رومانیایی در انفجار ماین در قندهار زخم برداشتند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 22, 2020)

دو سرباز رومانیایی در نتیجه انفجار ماین در ولایت قندهار زخمی شده اند.

ماموریت حمایت قاطع گفته است که این رویداد روز گذشته حین گشت‌زنی این نیروها صورت گرفته است.

ناتو در اعلامیه ای گفته است: ” در ۲۱ اکتبر، نیروهای دفاعی زمینی ناتو در ساحه گشت‌زنی ولایت قندهار با ماین برخورد کردند که در نتیجه دو سرباز رومانیایی زخمی شدند. نیروهای ایتلاف به طور منظم در اطراف پایگاه گشت‌زنی می‌کنند.”

وزارت دفاع رومانی گفته است که کاروانی از موترهای قطعه ضد ماین و کمین در حال گشت‌زنی بوده اند.

این وزارت در اعلامیه ای گفته است: “ارتش رومانی با کاروانی از وسایل نقلیه قطعه ضد ماین و کمین در منطقه قندهار در حال گشت می‌زدند. با عبور آخرین وسیله نقلیه در کاروان، مواد انفجاری منفجر شد. افسر آدریان ایوان سیفراک و افسر لوسیف لوان ریمن در نتیجه انفجار زخمی شدند.”

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending