Connect with us

رویداد های اخیر

خلیلزاد: حمله بر کارمندان دادستانی کل تلاشی برای مختل کردن روند صلح است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۳, ۱۳۹۹)

زلمی خلیلزاد فرستاده ی ویژه امریکا برای صلح افغانستان حمله روز گذشته بر کارمندان دادستانی کل را محکوم کرده است.

آقای خلیلزاد در تویتی گفته است که این دادستان‌ها روند آزادی زندانیان را تسهیل می‌کردند و روی شناسایی عاملان ترور آن‌ها باید بررسی‌های گسترده صورت گیرد.

آقای خلیلزاد گفته است: ” ما خواهان تحقیقات گسترده استیم تا عاملین شناسایی و به عدالت سپرده شوند.”

وی تاکید کرده است: “این حمله نشان دهنده آنچه است که همه ما میدانیم: مخربین (داخلی و خارجی) سعی دارند تا روند را مختل و به تآخیر بیاندازند.”

 

ترور پنج کارمند دادستانی کل در جریان رفتن به توقیف‌گاه بگرام پرسش‌برانگیز شده است؛ و تا هنوز هیچ گروهی مسوولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

گروه طالبان در کنار این‌که مسوولیت ترور کارمندان دادستانی کل را نگرفته، اعلام کرده است که این گروه نیز بررسی می‌کند و طرف‌ها باید متوجه توطئه‌های مخالفان بی‌شمار صلح باشند.

در همین حال صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهوری گفته است: “انکار آن‌ها (طالبان) از این رویدادها نمی‌تواند این گروه را تبرئه کند، حمله‌های زیادی دیگر شبیه این بر قضات کشور انجام شده که کار طالبان بوده و باید این گروه در این مورد وضاحت دهند، خشونت‌ها می‌تواند بر روند صلح تاثیر منفی بگذارد.”

نعیم‌ نظری، عضو کمیسیون مستقل حقوق بشر گفته است: “ترور سارنوالان (دادستان‌ها) در کنار این‌ که در تناقض با اسناد بین‌المللی حقوق‌ بشری قرار دارد، در شرایط فعلی می‌تواند روند صلح را صدمه بزند.”

شماری از آگاهان بدین باور اند که در پی پیشرفت‌ها در روند صلح، ترورهای هدفمند و پیچیده افزایش یافته است.

ولی الله شاهین، آگاه مسایل صلح گفته است: “تا زمانی‌که مذاکرات بین‌الافغانی آغاز نشود، جنگ شعله‌ور خواهد بود و از مردم قربانی می‌گیرد، در نشست نخست مذاکرات روی آتش بس دایمی تصمیم گرفته می‌شود.”

زلمی خلیل‌زاد می‌گوید، در چنین شرایط حکومت و طالبان نباید بترسند بلکه برای آغاز مذاکرات میان‌افغان‌ها از بهر دست‌یابی به آتش‌بس جامع و بالاخره توافق سیاسی، گام‌های ضروری بردارند‌.

آقای خلیلزاد گفته است: “هر دو جانب باید هراس نکنند و برای رسیدن به مذاکرات بین الافغانی، جاييکه بر یک آتش بس جامع و توافق سیاسی مذاکراه شده می تواند، هر چه زودتر گامهای ضروری را بردارند. این همان چیزی است که افغانها میخواهند و ما در کنار آنها ایستاده ایم.”

از سویی هم رییس جمهور غنی نیز این حمله را محکوم و آن را یک حمله «هراس افگنانه» عنوان کرده است.

آقای غنی گفته”حمله بالای افراد ملکی و کارمندان دولتی، جنایت ضد بشری و ارزش های اسلامی بوده” و تداوم آن تلاشی برای آسیب رساندن روند صلح است.

 

ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح میگوید: “انتظار داریم که هماهنگی زمان و مکان مذاکرات همزمان با پایان روند تبادله‌ی زندانیان و کاهش خشونت‌ها نهایی شود و به آغاز مذاکرات برویم.”

پیش‌تر یک‌ گزارش سازمان ملل نشان داده بود که برخی از اعضای ارشد طالبان که مخالف روند صلح اند، در تبانی با دیگر گروه‌ها، گروهی را برای سبوتاژ صلح زیر نام حزب ولایت اسلامی شکل داده‌ اند.

 

رویداد های اخیر

سازمان بین‌المللی کار: نیم میلیون افغان کار خود را از دست داده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۳۰, ۱۴۰۰)

سازمان بین‌‎المللی کار روزگذشته (چهارشنبه ۲۹جدی) گفت که از زمان به قدرت رسیدن امارت اسلامی در نیمه ماه اگست به این سو بیش از نیم میلیون نفر در افغانستان شغل شان را از دست داده اند.

این سازمان گفته است که این بحران اقتصاد افغانستان را فلج کرده و تاثیر بسیار ناگواری بر بازار کار داشته است. این وضعیت به ویژه برای زنان و آنهایی که در بخش‌های زراعت، ادارات دولتی، خدمات اجتماعی و ساختمانی کار می‌کردند، ویران کننده است، زیرا آن‌ها کار شان را از دست داده و معاش شان را دریافت نکرده اند.

گزارش سازمان بین المللی کار گفته است که بسیاری شرکت‌ها برای سر پا ماندن به شدت تحت فشار هستند، زیرا همه روزه هزاران افغان کشور را ترک می‌کنند. بین ۷۰۰ تا ۹۰۰ هزار بست کاری احتمالا تا ماه جون از میان خواهند رفت‌، چنانچه بیکاری به شدت افزایش یافته است.

پیامدهای اقتصادی سقوط نظام در افغانستان بسیار گسترده است و کمبود پول نقد و محدودیت در کشیدن پول از بانک، شرکت‌ها و افراد را با مشکلات زیادی روبرو کرده است.

اقتصاد افغانستان از قبل به دلیل چهار دهه جنگ، خشکسالی شدید و کرونا در حال فروپاشی بود. پس از آن که امارت اسلامی قدرت را پس از خروج پر هرج و مرج نیروهای امریکایی به دست گرفتند، جامعه جهانی دارایی های افغانستان را مسدود کرد و کمک‌ها را به حالت تعلیق در آورد. زیرا تمایلی برای کار با حکومت امارت اسلامی وجود ندارد و امارت اسلامی تحت تحریم است.

گزارش سازمان بین المللی کار آخرین درخواست برای حمایت‌های بیشتر بین‌المللی از مردم افغانستان است، چنانچه ملل متحد هشدار داده است که ۸.۷ میلیون افغان در معرض قحطی قرار دارند.

هفته گذشته انتونیو گوترش سرمنشی عمومی ملل متحد از جامعه جهانی خواست تا ۵ میلیارد دالر مورد نیاز برای کمک‌های بشری در افغانستان را تامین، دارایی های مسدود شده را آزاد نمایند و سیستم بانکی را فعال کنند تا از فروپاشی اقتصادی و اجتماعی جلوگیری شود.

گزارش سازمان بین المللی کار تخمین کرده که اشتغال زنان در ماه‌های جولای تا سپتامبر ۱۶ درصد کاهش داشته است. کاهش اشتغال برای مردان ۵ درصد بوده است.

گزارش سازمان بین‌المللی کار اشاره کرده که بدتر شدن شرایط کاری در کشوری که بیش از یک میلیون کودک ۵ تا ۱۷ ساله آن مصروف کار هستند، به کار بیشتر کودکان خواهد انجامید.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

پنتاگون ویدیوی حمله طیاره بی‌سرنشین در کابل را نشر کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۳۰, ۱۴۰۰)

وزارت دفاع امریکا روزگذشه (چهارشنبه ۲۹ جدی) نخستین ویدیوی حملهٔ طیاره بی سرنشین ایالات متحده را نشر کرد که در اثر آن ۱۰ غیر نظامی به شمول هفت کودک در شهر کابل جان باختند.

روزنامهٔ نیویارک تایمز این ویدیو را از طریق قانون دسترسی به آزادی معلومات ایالات متحده پس از آن به دست آورد که در برابر فرماندهی مرکزی ایالات متحده اقامه دعوا کرد و پس از برنده شدن، ویدیوی کامل این حملهٔ مرگبار را در ویب سایت خود نشر کرد.

این حمله که به تاریخ ۲۹ اگست ۲۰۲۱، یعنی یک روز قبل از خروج آخرین نظامی ایالات متحده از افغانستان صورت گرفت. پنتاگون در قدم نخست از این حمله دفاع کرد، اما بعد آنرا یک اشتباه غم‌انگیز خواند.

ویدیو هایی که توسط نیویارک تایمز نشر شده است، تقریبا ۲۵ دقیقه است که دو طیاره بدون سرنشین امریکا لحظات قبل از حمله، هنگام حمله و پس از آن حمله را نشان می‌دهد.

در این ویدیو نشان داده می‌شود که مردم محل پس از حمله تلاش می‌کنند تا با آب پاشی آتش موتر نوع تویتا را که هدف حمله قرار گرفته است، خاموش کنند.

در این ویدیو افرادی مشاهده می‌شود که در نزدیکی محل حمله در حال رفت و آمده استند.

نظامیان ایالات متحده گفته اند آنان معتقد بودند که افرادی وابسته به داعش در موتر مورد حمله حضور دارند و احتمالا حملهٔ شان را در نزدیکی میدان هوایی کابل انجام دهند، جاییکه نیروهای بین المللی به رهبری امریکا با عجله تلاش می‌کردند تا روند تخلیه را انجام دهند.

پس از این حمله، فرماندهی مرکزی ایالات متحده به این نتیجه رسید مردیکه موتر مورد حمله را رانندگی می‌کرد، هیچ ربطی به گروه داعش نداشت.

سه روز قبل از این حملهٔ مرگبار بر غیر نظامیان،‌ حملات انتحاری در نزدیکی میدان هوایی بین‌المللی کابل موجب کشته شدن ۱۳ نظامی امریکا و ۱۶۹ شهروند افغان شد.

مرد راننده که زمری احمدی نام داشت، برای موسسهٔ‌ تغذیه و آموزش بین‌المللی کار می‌کرد. این موسسه یک سازمان غیر انتفاعی است که مقر اصلی آن در ایالات متحده موقعیت دارد.

پیش از این، وزارت دفاع ایالات متحده به تاریخ ۲۴ میزان گفت که به خانواده‌های ۱۰ نفری که در حملهٔ ماه اگست طیارهٔ بی‌سرنشین در کابل کشته شدند،‌ غرامت می‌پردازد.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون در بیانیهٔ گفت که وزارت دفاع امریکا همچنان با وزارت خارجه کار می‌کند تا بازماندگان قربانیان این حمله را به ایالات متحده انتقال دهند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

ترکیه ۷۰۰ تُن کمک بشردوستانه به افغانستان می‌فرستد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۳۰, ۱۴۰۰)

رئیس‌جمهور ترکیه از اعزام یک قطار حامل ۷۰۰ تُن مواد غذایی، پوشاک، کالاهای صحی و اضطراری به افغانستان خبر داد.

به نقل از خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه پس از حضور در نشست کابینه دولت در مجتمع بش‌تپه انقره خطاب به مردم اعلام کرد:” با حمایت ۱۰ سازمان مردم‌نهاد و با هماهنگی مرکز مقابله با حوادث طبیعی “آفاد” ترکیه در حال آماده سازی برای ارسال یک قطار حامل ۷۰۰ تُن مواد غذایی، پوشاک، کالاهای صحی و اضطراری به افغانستان هستیم.”

وی افزود:” این مایحتاج که توسط سازمان های مردم‌نهاد و شهروندان ما تامین شده است، از طریق راه آهن دولتی به افغانستان ارسال خواهد شد.”

اردوغان با اشاره به روابط تاریخی و فرهنگی دیرینه بین ترکیه و افغانستان گفت ترکیه نمی‌تواند مشکلات افغانستان را نادیده بگیرد.

رئیس‌جمهور ترکیه تصریح کرد:” میلیون‌ها برادر افغان ما به دلیل درگیری‌های داخلی، کاهش کمک‌های خارجی، خشکسالی و شرایط سخت آب و هوایی در شرایط بسیار دشوار به سر می‌برند. نزدیک به ۱۹ میلیون نفر از جمله ۱۳ میلیون طفل در این کشور با کمبود مواد غذایی مواجه هستند. ما مصمم هستیم که برادران مان را تنها نگذاریم.”

به خواندن ادامه دهید

Trending