Connect with us

رویداد های اخیر

خلیلزاد: حمله بر کارمندان دادستانی کل تلاشی برای مختل کردن روند صلح است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۳, ۱۳۹۹)

زلمی خلیلزاد فرستاده ی ویژه امریکا برای صلح افغانستان حمله روز گذشته بر کارمندان دادستانی کل را محکوم کرده است.

آقای خلیلزاد در تویتی گفته است که این دادستان‌ها روند آزادی زندانیان را تسهیل می‌کردند و روی شناسایی عاملان ترور آن‌ها باید بررسی‌های گسترده صورت گیرد.

آقای خلیلزاد گفته است: ” ما خواهان تحقیقات گسترده استیم تا عاملین شناسایی و به عدالت سپرده شوند.”

وی تاکید کرده است: “این حمله نشان دهنده آنچه است که همه ما میدانیم: مخربین (داخلی و خارجی) سعی دارند تا روند را مختل و به تآخیر بیاندازند.”

 

ترور پنج کارمند دادستانی کل در جریان رفتن به توقیف‌گاه بگرام پرسش‌برانگیز شده است؛ و تا هنوز هیچ گروهی مسوولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

گروه طالبان در کنار این‌که مسوولیت ترور کارمندان دادستانی کل را نگرفته، اعلام کرده است که این گروه نیز بررسی می‌کند و طرف‌ها باید متوجه توطئه‌های مخالفان بی‌شمار صلح باشند.

در همین حال صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهوری گفته است: “انکار آن‌ها (طالبان) از این رویدادها نمی‌تواند این گروه را تبرئه کند، حمله‌های زیادی دیگر شبیه این بر قضات کشور انجام شده که کار طالبان بوده و باید این گروه در این مورد وضاحت دهند، خشونت‌ها می‌تواند بر روند صلح تاثیر منفی بگذارد.”

نعیم‌ نظری، عضو کمیسیون مستقل حقوق بشر گفته است: “ترور سارنوالان (دادستان‌ها) در کنار این‌ که در تناقض با اسناد بین‌المللی حقوق‌ بشری قرار دارد، در شرایط فعلی می‌تواند روند صلح را صدمه بزند.”

شماری از آگاهان بدین باور اند که در پی پیشرفت‌ها در روند صلح، ترورهای هدفمند و پیچیده افزایش یافته است.

ولی الله شاهین، آگاه مسایل صلح گفته است: “تا زمانی‌که مذاکرات بین‌الافغانی آغاز نشود، جنگ شعله‌ور خواهد بود و از مردم قربانی می‌گیرد، در نشست نخست مذاکرات روی آتش بس دایمی تصمیم گرفته می‌شود.”

زلمی خلیل‌زاد می‌گوید، در چنین شرایط حکومت و طالبان نباید بترسند بلکه برای آغاز مذاکرات میان‌افغان‌ها از بهر دست‌یابی به آتش‌بس جامع و بالاخره توافق سیاسی، گام‌های ضروری بردارند‌.

آقای خلیلزاد گفته است: “هر دو جانب باید هراس نکنند و برای رسیدن به مذاکرات بین الافغانی، جاييکه بر یک آتش بس جامع و توافق سیاسی مذاکراه شده می تواند، هر چه زودتر گامهای ضروری را بردارند. این همان چیزی است که افغانها میخواهند و ما در کنار آنها ایستاده ایم.”

از سویی هم رییس جمهور غنی نیز این حمله را محکوم و آن را یک حمله «هراس افگنانه» عنوان کرده است.

آقای غنی گفته”حمله بالای افراد ملکی و کارمندان دولتی، جنایت ضد بشری و ارزش های اسلامی بوده” و تداوم آن تلاشی برای آسیب رساندن روند صلح است.

 

ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح میگوید: “انتظار داریم که هماهنگی زمان و مکان مذاکرات همزمان با پایان روند تبادله‌ی زندانیان و کاهش خشونت‌ها نهایی شود و به آغاز مذاکرات برویم.”

پیش‌تر یک‌ گزارش سازمان ملل نشان داده بود که برخی از اعضای ارشد طالبان که مخالف روند صلح اند، در تبانی با دیگر گروه‌ها، گروهی را برای سبوتاژ صلح زیر نام حزب ولایت اسلامی شکل داده‌ اند.

 

اخبار ساحوی

حمله خونین زندان ننگرهار؛ صدها زندانی داعشی و طالب فرار کردند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۴, ۱۳۹۹)

در حمله روز یکشنبه جنگجویان داعش بر زندان ولایت ننگرهار ۸۰۰ صد زندانی فرار کرده اند.

عبدالکریم کریمی عضو مجلس نمایندگان گفته است که در جریان این درگیری ۷۰۰ زندانی داعش و طالبان ناپدید شده ‌اند.

عبدالکریم کریمی عضوی مجلس نمایندگان میگوید: “در جریان حمله ۱۷۰۰ زندانی در زندان بودند که همه تلاش کردند که فرار کنند که ۵۰۰ زندانی در زندان ماندند و ۸۰۰ نفر دیگر به شمول طالبان، داعش و مجرمین فرار کرده اند.”

به گفته مسوولان کسانی که در این زندان نگهداری می‌شدخ اند، شامل زندانیان سیاسی، جنایی و اعضای گروه طالبان و گروه داعش بودند. اکنون داعش مدعی است که حمله توسط افراد این گروه رهبری و موفق به فرار دادن زندانیان شده‌ اند.

در همین حال سخنگوی والی ننگرهار تایید می‌کند که صدها زندانی موفق به فرار شده اند. وی تاکید می‌ورزد که غفلت مسوولان بی پاسخ نخواهد ماند.

عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار میگوید: “صدها زندانی که شامل طالبان، داعش و مجرمین اند، ناپدید شده اند.”

از سوی هم مقام های محلی در مورد هویت زندانیان فراری چیزی نگفته اند اما از عملیات جستجوی آنان خبر داده اند.

اعضای شورای ولایتی ننگرهار گفته اند که شمار زیادی از جنگجویان طالبان نیز از زندان فرار کرده اند. در جمع پنج زندانی که توسط مهاجمان کشته شده اند، سه تن از فرماندهان طالبان بوده اند.

در همین حال گروه داعش با پخش شب نامه از مردم خواسته که تصاویر کمره های نصب شده در مغازه‌ها و خانه های شان را برای ردیابی زندانیان در اختیار پولیس نگذارند.

در این حمله علاوه بر ۱۱ مهاجم مسلح که با انواع جنگ افزار زندان را هدف قرار دادند، از یک محل مسکونی در ولسوالی بهسود نیز صدها مرمی هاوان، راکت آر پی جی و پیکا به دست نیروهای امنیتی افتاده که گفته می شود قرار بود از این مهمات نیز در حمله به زندان ننگرهار استفاده شود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

فعالیت دانشگاه های کشور فردا از سر گرفته می‌شود

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۴, ۱۳۹۹)

درس های حضوری دانشگاه های کشور سر از فردا، ۱۵اسد سال روان خورشیدی از سر گرفته می‌شود.

صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری می گوید بر اساس تصمیم کابینه طرح وزارت تحصیلات عالی برای بازگشایی دانشگاه ها نهایی و با رعایت نکات بهداشتی آغاز خواهد شد .

صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری میگوید: “در مورد پوهنتون ها طرحی را که وزارت تحصیلات عالی داد، فیصله شد. فردا دانشگاه ها با رعایت دستورات صحی باز می شود.”

بر اساس فیصله کابینه مکتب ها همچنان مسدود خواهند ماند و از وزارت معارف خواسته شده است تا جلسه بعدی کابینه طرح جدیدی برای بازگشایی مکتب‌ها ارایه کند.

اما وزارت صحت کشور بر آغاز تدریجی  درس های حضوری دانشگاه ها و مکتب ها تاکید دارد.

دانشجویان از آغاز درس های حضوری دانشگاه ها خوشبین هستند و می گویند وزارت تحصیلات عالی برای فراهم سازی امکانات و رعایت موارد بهداشتی از دانشگاه ها نظارت جدی داشته باشد.

دیده شود که آیا توصیه های بهداشتی از سوی دانشجویان با آغاز دروس دانشگاه ها رعایت خواهد شد تا از افرایش در شمار مبتلایان ویروس کرونا جلوگیری شود.

این در حالی است که در ۲۴ ساعت گذشته ۳۶ مورد جدید کرونا به ثبت رسیده است که این کاهش چشمگیر در ثبت آمار کرونا را نشان میدهد.

به خواندن ادامه دهید

جهان

وقوع انفجار مهیب در لبنان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۴, ۱۳۹۹)

یک انفجار مهیب امروز سه شنبه، ۱۴ اسد، بیروت پایتخت لبنان را تکان داد.

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که در این انفجار چندین نفر زخمی، شیشه های منازل شکسته و شماری خانه ها نیز تخریب شده است.

گفته میشود که این انفجار در نزدیکی بندر بیروت رخ داده است. منشا این انفجار هنوز روشن نیست و از تلفات آن نیز گزارشی به نشر نرسیده است.

یک گواه رویداد به رویترز گفته است: “من شاهد زبانه آتش و دود بالای شهر بیروت بودم. مردم چیغ و فریاد کنان فرار میکردند. بالکن های خانه فرو ریختند. شیشه های بلند منزل ها به کوچه ها فروریختند.”

رسانه های محلی به نقل از وزیر صحت این کشور گزارش داده اند که میزان خسازات بالا است و شماری زیاد نیز زخمی شده اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending