Connect with us

اخبار ویژه

خلیلزاد: حل جنگ چهل ساله افغانستان صبر و حوصله می‌خواهد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: میزان ۱۶, ۱۳۹۹)

زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان میگوید که طرف های مذاکره کننده باید راهی برای دستیابی به صلحی پیدا کنند که بازنده یا برنده ای نداشته باشد.

آقای خلیلزاد میگوید که طالبان حکومت افغانستان را بدست نمی‌گیرند بلکه بخشی از حکومت خواهند بود، “تمام طرف ها باید خود را در این حکومت پیدا کنند زیرا حکومت باید همه شمول باشد.”

فرستاده ویژه امریکا در مصاحبه ای با رادیو آزادی گفت: “مذاکرات به صبر ضرورت دارد. نمی توان پیش بینی کرد که حل یک درگیری ۴۰ ساله چه مدت طول می کشد، اما هرچه زودتر بهتر.”

آقای خلیلزاد گفته است: “داشتن شکیبایی، پذیرش همدیگر و یافتن فورمولی که برای همه قابل قبول و قابل تطبیق باشد، نیاز است.”

وی افزوده است: “این کار نیاز دارد؛ هر دو طرف باید آماده باشند تا راهی پیدا کنند که در آن نه یک برنده وجود داشته باشد و نه یک بازنده و برنده واقعی باید مردم افغانستان باشند تا جنگ طولانی مدت آنها که متاسفانه روزانه تعداد زیادی افغان کشته یا زخمی میشوند، باید پایان یابد.”

وی گفت که یکی از مهمترین موانع پیشرفت مذاکرات میان افغان‌ها، سطح بالای خشونت است که “باعث بی اعتمادی بین دو طرف می شود.”

آقای خلیلزاد گفته است: “ما طرفدار کاهش خشونت استیم. ما در نشست های دوحه نیز ترغیب کردیم که خشونت ها باید کاهش پیدا کنند.”

در همین حال آقای خلیلزاد گفته است که طرف ها روی طرزالعمل برای پیشبرد مذاکره به توافقی نرسیده اند.

خلیل‌زاد گفت كه امریكا به همه طرفها تاكید كرده است كه سیاست آینده این کشور در قبال افغانستان با تصمیم که تیم‌های مذاكره كننده درباره ساختار نظام سیاسی جدیدی كه به خواست همه افغانها احترام گذاشته شود، ارتباط مستقیم دارد.

وی گفته است که چگونگی حمایت مالی امریکا از افغانستان نیز بستگی به تصمیم این هیات ها دارد.

این در حالی است که محمد اشرف غنی در یک سفر دو روزه در قطر با هیات مداکره کننده حکومت و رسانه های کشور در مورد روند صلح افغانستان دیدار کرد.

آقای غنی با آنکه با هیات طالبان دیدار نکرد، اما مسوولان رسانه های کشور با تیم این گروه نشستی داشته اند.

 

در همین حال محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه کشور روز گذشته گفت که هیات مذاکره کننده حکومت در این مرحله روی سه موضوع تمرکز دارد.

آقای اتمر در گفتگویی با خبرنگاران در دوحه پایتخت قطر گفت که اولین اختلاف فرا راه مذاکرات میان افغان‌ها کارشیوه گفتگوها است که هرچه زودتر از میان برداشته شود.

موضوع دوم، کاهش خشونت‌ها است که این خواست تمام مردم افغانستان است که هرچه زودتر باید به آن دست پیدا کنیم.

موضوع سوم این که هیات های مذاکره کننده باید هرچه زودتر به یک توافق سیاسی دست پیدا کنند.

به گفته آقای اتمر این توافق منجر به پایان خون ریزی در کشور و تمام مشکلات که باعث ادامه جنگ شده است، حل شود.

اخبار ویژه

اوزبیکستان: طیاره‌های دولت پیشین افغانستان را به امارت اسلامی نمی‌دهیم

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۱۰, ۱۴۰۱)

مقام‌های اوزبیکستان می‌گویند که ده‌ها طیاره قوای هوایی افغانستان که توسط پیلوت‌های حکومت پیشین این کشور به اوزبیکستان آورده شده اند، ملکیت ایالات متحده بوده و به امارت اسلامی افغانستان داده نمی شوند.

بر اساس گزارش‌ها، در اواخر ماه اگست، شماری از پرسونل نظامی افغان همراه با اعضای خانواده‌های شان فقط چند ساعت قبل از سقوط کابل به دست امارت اسلامی توسط حدود ۵۰ طیاره و هلیکوپتر به اوزبیکستان و تاجیکستان فرار کردند.

عصمت‌الله ارگاشف، مشاور ارشد شوکت میرضیایف، رییس جمهور اوزبیکستان اخیراً در مصاحبه با صدای امریکا گفته است که این طیاره‌ها متعلق به ایالات متحده است و به کابل باز نخواهند گشت.

آقای ارگاشف که دپلومات ارشد ازوبیکستان در امور افغانستان است، گفت:” دولت ایالات متحده هزینهٔ آنها را پرداخته است. دولت [ ایالات متحده] دولت پیشین افغانستان را تمویل می‌کرد و بنابرین ما معتقدیم که این کاملاً به واشنگتن بستگی دارد که با آنها [طیاره‌ها] چه می‌کند.”

او افزود:” ما این تجهیزات نظامی را در توافق با ایالات متحده نگه داشته ایم و به طالبان (امارت اسلامی افغانستان) هم چنین گفته ایم.”

در همین حال مقامات دفاعی ایالات متحده نیز به صدای امریکا تایید کرده اند که اوزبیکستان و تاجیکستان هیچ برنامه‌ای برای تحویل این طیاره‌ها به امارت اسلامی ندارند.

راب لودویک، یک سخنگوی وزارت دفاع امریکا، در پاسخ به سوالی درباره سرنوشت این طیاره‌ها و هلیکوپترها گفت: “این طیاره‌ها موضوع همکار امنیتی منطقه‌ای با دولت‌های اوزبیکستان و تاجیکستان است”.

او گفت که ۴۶ طیاره در اوزبیکستان و ۱۸ طیاره در تاجیکستان وجود دارد که شامل هلیکوپترهای Mi-17 UH-60 و همچنین طیاره‌های بال ثابت PC-12، C-208، AC-208 و A-29 می‌باشند.

تخمین‌های غیررسمی نشان می‌دهد که حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ افغان در این طیاره‌ها به اوزبیکستان و حدود ۱۴۰ تا ۱۵۰ نفر به تاجیکستان رفته اند.

پیلوت‌های این طیاره‌ها در ماه‌های سپتامبر و نوامبر سال گذشته به امارات متحده عربی و سپس به ایالات متحده منتقل شدند.

این درحالی است که پیش از این ملا محمد یعقوب، سرپرست وزارت دفاع بتاریخ۱۱ جنوری (۲۱ جدی) به تاجیکستان و اوزبیکستان هشدار داد تا طیاره‌ها و هلیکوپتر‌های این کشور را برگردانند.

ملا یعقوب گفت که از این کشور‌ها می‌خواهد تا در این راستا اقدام کنند، زیرا هیچ کشور حق ندارد که طیاره‌ها و هلیکوپتر‌های افغانستان را نزد خود نگهدارد یا از آن استفاده کند، در غیر‌‌ آن امارت اسلامی دست به اقدام تلافی‌جویانه خواهد زد.

او افزود: “با بسیار احترام از آنان تقاضا می‌کنم که صبر ما را نه آزمایند و ما را مجبور نسازند که تا حد توان دست به عمل مشابه بزنیم.”

مقامات امریکایی می‌گویند که هنوز در مورد اینکه آیا این طیاره‌ها در آن کشورها باقی بمانند یا به جای دیگری منتقل شوند، تصمیم گرفته نشده است. اما می‌افزایند که به هیچ وجه به امارت اسلامی داده نخواهند شد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

دیدار وزیران خارجه و دفاع امریکا با زلنسکی در کی‌یف

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۵, ۱۴۰۱)

دفتر ریاست جمهوری اوکراین از دیدار وزرای خارجه و دفاع امریکا با ولودیمیر زلنسکی در کی‌یف خبر داد.

دفتر ریاست جمهوری اوکراین اعلام کرد، آنتونی بلینکن وزیر خارجه و لوید آستین وزیر دفاع امریکا با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور این کشور در کی‌یف دیدار و رایزنی کرده اند.

رئیس جمهور اوکراین روز شنبه از سفر وزرای خارجه و دفاع امریکا به اوکراین خبر داده بود.

بلینکن و آستین شامگاه یک شنبه وارد کی‌یف پایتخت اوکراین شده‌اند.

رلنسکی گفته بود:”با طرف امریکایی درباره سطح مطلوب کمک‌های نظامی صحبت خواهم کرد و در دیدار با وزرای خارجه و دفاع امریکا در خصوص جدول زمانی ارسال محموله‌های سلاح به اوکراین بحث می‌کنم.”

رئیس جمهور اوکراین اضافه کرد که طی هفته گذشته پیشرفت‌هایی در زمینه نوع سلاح‌هایی که از امریکا دریافت کردیم داشتیم.

به گزارش آسوشیتدپرس، آنتونی بلینکن و لوید آستین وزیر دفاع به ولودمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین و مشاورانش گفتند که ایالات متحده بیش از ۳۰۰ میلیون دالر بودجه کمک مالی نظامی خارجی خواهد داشت و فروش ۱۶۵ میلیون دالر مهمات را نیز تایید کرده است.

آنها همچنین گفتند که بایدن به زودی نماینده خود را به عنوان سفیر در اوکراین اعلام خواهد کرد و دیپلمات‌های امریکایی که قبل از جنگ اوکراین را ترک کردند، هفته آینده به کشور باز خواهند گشت. اما سفارت امریکا در کیف فعلا بسته خواهد بود.

آستین و بلینکن مجموعاً ۷۱۳ میلیون دالر بودجه نظامی خارجی برای اوکراین و ۱۵ کشور متحد و شریک اعلام کردند. حدود ۳۲۲ میلیون دالر برای کی یف در نظر گرفته شده است. به گفته مقامات، متباقی پول بین اعضای ناتو و سایر کشورهایی که از زمان آغاز جنگ با روسیه، تجهیزات نظامی حیاتی را به اوکراین ارائه کرده‌اند، تقسیم خواهد شد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

گوترش پیش از سفر به مسکو و کی‌یف به ترکیه می‌رود

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۴, ۱۴۰۱)

به نقل از خبرگزار رویترز، سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای اعلام کرده است که آنتونیو گوترش، دبیرکل این سازمان هفته جاری پیش از سفر به مسکو برای دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و سپس اوکراین برای گفتگو با رئیس‌جمهور ولادیمیر زلنسکی، از انقره بازدید خواهد کرد.

در این بیانیه آمده است گوترش روز دوشنبه (۲۵ اپریل) به پایتخت ترکیه سفر خواهد کرد و در آنجا مورد استقبال رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه قرار خواهد گرفت.

پیش ازاین مارتین گریفیتس، مسئول کمک‌های سازمان ملل متحد، گفته بود ترکیه میزبان ارزشمندی برای گفتگوهای بشردوستانه بین اوکراین و روسیه است.

اری کانکو، سخنگوی دستیار گوترش، روز جمعه در یک نشست خبری گفت که گوترش روز سه‌شنبه به مسکو می‌رود و با پوتین دیدار می‌کند و همچنین با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، یک نشست کاری خواهد داشت و امیدوار است در مورد آنچه که می‌توان برای صلح در اوکراین انجام داد گفتگو کند.

سازمان ملل همچنین اعلام کرد که گوترش روز پنجشنبه با زلنسکی، دیمیترو کوله‌با وزیر امور خارجه و کارکنان آژانس‌های سازمان ملل برای بحث در مورد افزایش تلاش‌های مرتبط با کمک‌های بشردوستانه دیدار خواهد کرد.

به خواندن ادامه دهید

Trending