Connect with us

رویداد های اخیر

خلیلزاد: توافق تقسیم قدرت شده بود، اما فرار اشرف غنی همه چیز را برهم زد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: میزان ۸, ۱۴۰۰)

زلمی خلیلزاد، نماینده خاص امریکا برای افغانستان می‌گوید که قبل از فروپاشی نظام قبلی، توافق شده بود که قدرت میان طرف‌ها تقسیم شود، اما سران امارت اسلامی در راس دولت باشند.

آقای خلیلزاد در گفتگو با مجله فارن پالیسی می‌گوید که فرار اشرف غنی همه چیز را برهم زد و باعث دخول نیروهای امارت اسلامی به کابل شد.

خلیلزاد می‌گوید که ملا عبدالغنی برادر و چند وزیر کابینه فعلی توافق کرده بودند که ظرف دو هفته وارد کابل نمی‌شوند و در این مدت هیاتی با ترکیب حامد کرزی، عبدالله عبدالله، عبدالسلام رحیمی، معصوم ستانکزی که از سوی اشرف غنی به آنها صلاحیت مذاکره داده شده بود، به دوحه روند و روی پروسه انتقال قدرت با سران امارت اسلامی گفت‌وگو کنند.

خلیلزاد در این باره گفت:” آنها یعنی طالبان تعدادی از نیروهای را که قبلا در کابل داشتند بیرون می‌کشند ، در دروازه‌های کابل می‌مانند و یک هیات از کابل برای گفتگو به دوحه می‌آید، از جمله رییس جمهور سابق حامد کرزی، عبدالله عبدالله، عبدالسلام رحیمی، محمد معصوم استانکزی و چند تن دیگر.”

جک میدگلی، کارشناس نظامی امریکا، در این مورد گفت:”ناکامی ما در تشخیص فساد در افغانستان است، هم دولت ایالات متحده و هم وزارت دفاع بتوانند عمیقاً در مورد مساله افغانستان بر اساس حقایق تمل کرده و بحث کنند.”

اما به گفته‌ای خلیلزاد، ساعاتی پس از توافق اشرف غنی با انتقال قدرت و اعلام دولت همه‌شمول، خبر فرار اشرف غنی همه چیز را برهم زد.

 این مقام امریکایی، اما از بقیه رهبران نظامی وسیاسی افغان می‌پرسد که چرا پس از فرار اشرف غنی برای کشور شان جنگ نکردند و فرار کردند.

زلمی خلیلزاد، نماینده خاص امریکا درامور افغانستان، در این مورد گفت:” اعداد و ارقام روی کاغذ چشمگیر بود، امکانات موجود بود، سلاح‌های داخلی، نیروی هوایی – به خصوص نیروهای کماندو اردو، که ما فکر می‌کردیم بسیار مهم و توانا و اختصاص داده شده است، برخی از آنها، به عنوان افراد، به عنوان واحدها، بسیار شجاعانه عمل می‌کنند.  نیروهای برای سازمان‌های مختلف دیگر ما کار می‌کردند که همه آنجا بودند. چی شد؟”

درهمین حال، مایک پامپیو وزیر خارجه پیشین امریکا که خود از طرفداران توافق نامه دوحه بود، هشدار میدهد که این ماجرا همینجا به پایان نمی‌رسد و احتمال آن وجود دارد که امریکا در آینده تاوان اشتباه جوبایدن را پرداخت خواهد کرد.

پامپیو در این باره گفت:” ما به سختی کار می‌کردیم تا به نتیجه برسیم. یکی از محورهای استراتیژی ما این بود که سعی کنیم طالبان را متقاعد کنیم که با همشهریان افغانی خود پای میز بنشیند؛ زنان با رهبران ارشد طالبان نشسته بودند، ما فقط با طالبان قرارداد امضاء نکردیم و من با دولت افغانستان قرارداد امضاء کردیم.”

خلیلزاد سه سال گذشته را در واشنگتن، کابل ، دوحه و دیگر پایتخت‌های جهان گذراند تا صلح و ثبات به افغانستان بیاورد، اما  حالا بسیاری‌ها در واشنگتن و کابل این ماموریت خلیلزاد را به چالش می‌کشند و اوضاع کنونی را نتیجه عملکردهای او میدانند.

رویداد های اخیر

پاکستان: از موترهای باربری افغانستان برای انتقال کمک‌های هند استفاده شود

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۳, ۱۴۰۰)

وزارت خارجه پاکستان در یک اعلامیه میگوید که به ۵۰ هزار تن گندم  و ادویه  کمک شده هند به افغانستان اجازه عبور از خاک اش را میدهد.

این اعلامیه افزوده که پاکستان تصمیم گرفته تا این گندم توسط وسایط نقلیه افغانستان از بندر واگه به خاک افغانستان انتقال داده شوند.

وزارت خارجه پاکستان گفته که این تصمیم به شارژدادفیر سفارت هند در اسلام آباد اعلام شده تا اقدامات بعدی را روی دست بگیرد.

این وزارت افزوده:” تصمیم گرفته شده که از لاری‌های افغانستان برای انتقال از واگه به تورخم استفاده صورت گیرد.”

این در حالی است که بدنبال تحولات سیاسی اخیر در افغانستان و وقوع بحران انسانی، هند تصمیم گرفت که به مقدار ۵۰ هزار تن گندم و مقداری تجهیزات صحی به افغانستان کمک کند.

پاکستان قبل از این گفته بود که به لاری‌های هندی اجازه عبور نخواهد داد و باید این گندم توسط لاری‌های پاکستانی و یا در نهایت توسط لاری‌های افغان منتقل گردند و هزینه حمل آنها را نیز دهلی نو پرداخت کند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

کشورهای اروپایی قصد بازگشایی یک نمایندگی سیاسی در کابل را دارند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۳, ۱۴۰۰)

امانویل مکرون، رییس جمهور فرانسه می‌گوید که شماری از کشورهای اروپایی کار میکنند تا نماینده‌گی مشترک دیپلوماتیک را در افغانستان بازگشایی کنند.

مکرون می‌افزاید که با افتتاح این نماینده‌گی مشترک سفرای کشورهای اروپایی قادر خواهند بود که به افغانستان برگردند.

مکرون در این باره گفته:”این اقدام متفاوت از به رسمیت شناختن سیاسی یا گفت‌وگوی سیاسی با طالبان است… ما به محض این‌که بتوانیم نماینده‌گی داشته باشیم، یک نماینده‌گی خواهیم داشت.”

رییس جمهور فرانسه در این باره جزییات بیشتر نداده است.

این درحالی است که با سقوط حکومت اشرف غنی، اکثر کشورهای جهان سفارت‌های خود را در افعانستان بسته کردند که تاکنون باز نشده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

استقبال امریکا از فرمان امارت اسلامی در باره حقوق زنان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۳, ۱۴۰۰)

توماس وست، نماینده خاص امریکا در امور  افغانستان، در یک تویت از فرمان ملا هیبت‌الله آخندزاده، امیر امارت اسلامی افغانستان، در مورد حقوق زنان استقبال کرده است.

وست در این باره گفته ” من از فرمان امروز که در باره یک حق زنان در باره اینکه با کی ازدواج کند می‌باشد، استقبال می‌کنم.”

این دیپلومات امریکایی بر تضمین حقوق زنان در تمامی بخش‌ها به ویژه در بخش تحصیل، کار و آزادی بیان تاکید کرده است.

وست افزود:” کارهای بیشتری باید انجام شود تا اطمینان حاصل گردد که حقوق زنان در تمامی عرصه‌های جامعه افغانستان به شمول حق آموزش، کار، سیاست و حضور در رسانه‌ها مراعات شود.”

این درحالی است که روز گذشته ملا هبت‌الله آخندزاده امیر امارت اسلامی افغانستان در فرمان تازه ای در مورد حقوق زنان گفته است که زن ملکیت نیست، بلکه انسان آزاد و شریف است.

در این فرمان آمده است:

• هیچ‌کسی کدام زن را به جبر و اکراه به نکاح مجبور نمی‌تواند

• زن مال «ملک» نه، بل «انسان آزاد و اصیل» است و هیچ کسی آن را در بدل صلح، «بد» داده نمی‌تواند

• زن بیوه در مورد نکاح و تعیین سرنوشت خود صاحب اختیار است.

• گرفتن مهر از شوهر جدید حق شرعی زن دانسته شده است.

• در ماده اخیر این فرمان به چند همسری مردان پرداخته است. طبق این ماده، «کسی که چند زن دارد، مکلف است حقوق همه‌ی زنان را مطابق حکم شرعی بدهد و در بین‌شان عدالت را برقرار کند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است