Connect with us

اخبار ویژه

خلیلزاد به مجلس امریکا در مورد استراتژی خروج این کشور از افغانستان توضیح می‌دهد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سپتامبر 15, 2020)

زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان به کمیته فرعی نظارت و اصلاحات امنیت ملی مجلس نمایندگان امریکا در مورد استراتژی خروج دولت ترمپ از افغانستان و تاثیر آن بر زنان توضیح می‌دهد.

آقای خلیلزاد در بازگشت به واشنگتن به مجلس نمایندگان توضیح می دهد و همچنین به کمیته فرعی پیشنهاد کرده است که در این مورد پشت درهای بسته جزییات ارایه خواهد کرد.

فرستاده ویژه امریکا که در مراسم افتتاحیه گفتگوهای میان افغان ها در دوحه شرکت کرده بود، در حال حاضر در پاکستان به سر میبرد. او قرار است امروز با مقام های هند در دهلی نیز دیدار کند.

 استیفن لینچ رییس کمیته فرعی امنیت ملی، از این اقدام استقبال کرده و شب گذشته در بیانیه ای آن را یک پیشرفت جدید توصیف کرد.

آقای لینچ گفت: “خرسندم که زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا توافق کرده که به کمیته فرعی برای امنیت ملی در مورد مذاکرات امریکا با طالبان و حکومت افغانستان شهادت بدهد.”

 وی افزود: “”من مشتاقانه منتظر بررسی استراتژی دولت ترمپ، از جمله تاثیرات احتمالی آن بر زنان افغانستان و منافع امنیتی ایالات متحده در منطقه هستم.”

لینچ گفت: “پس از دو دهه جنگ، مردم امریکا حق دارند مستقیما از دولت در مورد چگونگی برنامه ریزی برای پایان دادن مسوولانه به جنگ در افغانستان، بشنوند.”

آقای لینچ در ۳۱ام ماه آگست در نامه ای از پنتاگون و وزارت خارجه امریکا خواستار شهادت در مورد استراتژی این کشور در قبال افغانستان شد.

هفته گذشته آقای خلیلزاد به لینچ گفت که به کمیته فرعی توضیح خواهد داد.

 کمیته فرعی نظارت و اصلاحات امنیت ملی کمیته اصلی تحقیق مجلس نمایندگان امریکا است.

اخبار ویژه

ادامه عملیات در هلمند؛ ولسوال نام‌نهاد طالبان کشته شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 28, 2020)

در جریان یک عملیات نیروهای افغان در ولسوالی نادعلی ولایت هلمند به شمول ولسوال نام‌نهاد طالبان برای این ولسوالی دست کم ۳۸ جنگجوی طالبان کشته شدند.

دفتر رسانه‌ای ولایت هلمند در اعلامیه ای گفته است که در عملیات پاکسازی نیروهای افغان در راه لشکرگاه-نادعلی «ملا شاولی» ولسوال نام‌نهاد طالبان برای نادعلی کشته شده است.

در همین حال وزارت دفاع کشور در اعلامیه ای گفته است که ملا شاولی در یک حمله هوایی در این ولسوالی کشته شده است.

به گفته این وزارت، شاولی جنگ علیه نیروهای افغان را در شماری از مناطق هلمند رهبری میکرده است.

در اعلامیه آمده است: ” قوای هوایی امروز یک مخفی گاه طالبان را در ولسوالی نادعلی هدف قراردادند که در نتیجه «ملاشاه ولی» کسی که جنگ طالبان را در «چاه انجیر» و «باباجی» رهبری می کرد، همراه با ۳ تن از جنگجویانش کشته شدند.”

گروه طالبان تا هنوز در مورد کشته شدن شاولی چیزی نگفته است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

گفتگوی اتمر و قریشی در مورد نقش پاکستان در روند صلح افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 28, 2020)

محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه کشور با شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان، تیلفونی در مورد روند صلح افغانستان گفتگو کرده است.

وزارت خارجه کشور در اعلامیه ای گفته است: “آنها در مورد آخرین پیشرفت ها در گفتگوهای صلح افغانستان و همکاری های مشترک در این راستا به ویژه نقشی که پاکستان برای از سر گیری مذاکرات و حل چالش ها فرا راه آن، کاهش خشونت و آتش‌بس فراگیر، میتواند بازی کند، گفتگو کرده اند.”

این فراخوان در حالی است که خشونت در سراسر کشور افزایش یافته و مذاکرات صلح در دوحه متوقف شده است.

روز سه‌شنبه نیز چهار عضو هیات مذاکره کننده حکومت به کابل برگشتند که پرسش هایی در مورد آینده این مذاکرات را ایجاد کرده است.

از ۱۲ سپتامبر سال روان میلادی تا به امروز هیات های مذاکره کننده حکومت و طالبان ۱۰ بار با هم دیدار داشته اند اما به دلیل اختلاف نظر در مورد برخی از موارد فقط در وضع قوانین اساسی، پیشرفت چندانی حاصل نشده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

سازمان همکاری‌های اسلامی از طرف‌های جنگ خواسته است آتش‌بس فوری اعلام کنند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 28, 2020)

سازمان همکاری‌های اسلامی روز گذشته (سه شنبه، ۶عقرب) از طرف‌های درگیر در جنگ افغانستان خواست که خشونت‌ها را کاهش داده و با اعلام آتش‌بس فوری، برای موفقیت گفتگوهای صلح میان افغان‌ها متوقف شده، تمرکز کنند.

این سازمان، گفتگو را تنها راهی برای دستیابی به صلح و سازش در افغانستان دانسته است.

یوسف بن احمد العثمین دبیر کل این سازمان با محکوک کردن حمله پسین در کابل که منجر به تلفات زنان و کودکان شده، از تمام جوانب خواسته است که خشونتها را کاهش دهند، یک آتش‌بس فوری را اعلام کنند و به گفتگو بپردازند و این تنها راه دستیابی به صلح فراگیر و صلح پایدار در افغانستان است.

همچنان دبیر کل این سازمان در این اعلامیه ای به ابتکارات و تلاش‌های این سازمان برای تامین صلح پایدار به رهبری و مالکیت افغان‌ها اشاره کرده است.

افزون بر این، او قطعنامه‌های تصویب شده در نشست‌های اسلامی و شورای وزیران خارجه و همچنان بیانیه‌ی کنفرانس بین المللی علما در مکه را که خواستار گفتگو و صلح بر اساس ارزش‌های اسلامی در افغانستان شده بودند، با اهمیت خوانده است.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending