Connect with us

اخبار ویژه

خلیلزاد از حمایت شورای امنیت ملل متحد از روند صلح افغانستان استقبال کرد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سپتامبر 20, 2020)

زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در مورد اعلامیه شورای امنیت سازمان ملل متحد گفته است که جامعه جهانی بر «حاکمیت، استقلال، تمامیت ارضی و اتحاد ملی» افغانستان تاکید کرده است.

آقای خلیلزاد گفته است: “این یک موقع بی‌‌نظیر برای افغانستان است. نه تنها اینکه جناح های افغان مستقیما با هم مذاکره می‌کنند، بلکه آنچنانی که در اعلامیهٔ شورای امنیت تذکر یافته، حمایت گسترده جهانی برای تفاهم سیاسی از طریق مذاکرات و صلح در افغانستان وجود دارد. از این فرصت بی‌نظیر باید استفاده شود.”

وی افزوده است: “اعلامیه شورای امنیت از مسیری که جناح ها اکنون در آن قرار دارند، یعنی دست یابی به یک تفاهم سیاسی که تمام افغانها را در برگیرد و منطقه و جامعه جهانی در عمل و روحیه از آن پشتیبانی بتواند، حمایت می‌کند”.

این در حالی است شورای امنیت سازمان ملل متحد از آغاز مذاکرات میان افغان‌ها استقال کرده است.

این شورا با نشر اعلامیه ای گفته است که اعضای شورای امنیت بر تعهد محکم خویش برای حاکمیت، استقلال، تمامیت ارضی و وحدت ملی افغانستان تاکید کردند.

در اعلامیه آمده است: “اعضای شورای امنیت گفتند که یک صلح پایدار تنها از طریق یک روند صلح جامع و فراگیر به رهبری و مالکیت افغان‌ها که هدف آن دستیابی آتش‌بس دایمی و فراگیر و همچنین یک توافق سیاسی فراگیر برای پایان دادن به جنگ در افغانستان است، حاصل می شود.”

همچنان اعضای شورای امنیت از طرف های مذاکره خواسته اند که برای اعتماد سازی اقداماتی از جمله کاهش خشونت و ادامه حسن‌نیت، را روی دست بگیریند.

اعضای شورای امنیت بر اهمیت نقش سازمان ملل برای ارتقای صلح و ثبات در افغانستان تاکید کردند و “از تلاش همه شرکای منطقه ای و بین المللی افغانستان در تسهیل مذاکرات میان افغان ها و کمک به طرف های صلح استقبال کردند.”

اخبار ویژه

درگذشت یک داوطلب برازیلی واکسین کووید-۱۹

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 22, 2020)

یک داوطلب برازیلی که واکسن ضد کرونای تولید شده توسط شرکت «آسترازنیکا» و دانشگاه آکسفورد را دریافت کرده بود جان خود را از دست داد.

آنویسا یک مقام بهداشت برازیل با تایید این خبر گفته است این آزمایش ادامه خواهد داشت.

آکسفورد ضمن تایید تداوم آزمایش این واکسین در اعلامیه‌ای گفته است پس از ارزیابی دقیق متوجه شده است “هیچ نگرانی درباره ایمنی این آزمایش بالینی وجود ندارد.”

یک منبع به خبرگزاری رویترز گفته است که در صورتی که داوطلب فوت شده واکسین کرونا را دریافت کرده بود، آزمایش متوقف می‌شد. گفته میشود که این فرد بخشی از گروه کنترل بوده که یک واکسین مننژیت به آنان تزریق شده است.

دانشگاه فدرالی ساوپاولو که تایید کرده فرد جان باخته برازیلی بوده گفته است کمیته نظارت پیشنهاد ادامه آزمایش بالینی کرده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

صالح ادعاها مبنی بر جان باختن غیرنظامیان در حمله هوایی تخار را رد کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 22, 2020)

امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری ادعاها مبنی بر جان باختن غیرنظامیان در حمله هوایی تخار را رد کرده است.

آقای صالح در یک پیام فیسبوکی نوشته است: “خبر کشته شدن اطفال در مسجد در تخار بی اساس است.”

معاون اول ریاست جمهوری گفته است: “آنهایی که نیرو های ما را دیروز به خاک و خون کشانیده بودند نابود شدند و ثبوت غیر قابل انکار در اختیار ما قرار دارد.”

این در حالی است که نیروهای افغان محل تجمع طالبان در مسجد جامع روستای «هزاره قرلق» ولایت تخار را آماج حمله هوایی قرار دادند.

به گفته گواهان رویداد در پی این حمله هوایی ۱۲ کودک جان باخته و امام این مسجد و ۱۳ کودک دیگر زخم برداشته اند.

گزارش های ضد و نقیضی نیز از حضور طالبان در این مسجد نشر شده است. کودکان زخمی گفته اند که حین حمله طالبان در داخل مسجد بوده، در حالی که ملا امام این مسجد میگوید که طالبان محل را ترک کرده بودند.

در همین حال آقای صالح نیز هشدار داده است که “با کسانی که شایعه را سرخط ساخته اند برخورد قانونی خواهد شد.”

آقای صالح گفته است: “من ثبوت را خودم مشاهده کردم و با صلاحیت دولتی و اخلاقی این حرف را نوشتم. مطمین باشید.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

دو سرباز رومانیایی در انفجار ماین در قندهار زخم برداشتند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 22, 2020)

دو سرباز رومانیایی در نتیجه انفجار ماین در ولایت قندهار زخمی شده اند.

ماموریت حمایت قاطع گفته است که این رویداد روز گذشته حین گشت‌زنی این نیروها صورت گرفته است.

ناتو در اعلامیه ای گفته است: ” در ۲۱ اکتبر، نیروهای دفاعی زمینی ناتو در ساحه گشت‌زنی ولایت قندهار با ماین برخورد کردند که در نتیجه دو سرباز رومانیایی زخمی شدند. نیروهای ایتلاف به طور منظم در اطراف پایگاه گشت‌زنی می‌کنند.”

وزارت دفاع رومانی گفته است که کاروانی از موترهای قطعه ضد ماین و کمین در حال گشت‌زنی بوده اند.

این وزارت در اعلامیه ای گفته است: “ارتش رومانی با کاروانی از وسایل نقلیه قطعه ضد ماین و کمین در منطقه قندهار در حال گشت می‌زدند. با عبور آخرین وسیله نقلیه در کاروان، مواد انفجاری منفجر شد. افسر آدریان ایوان سیفراک و افسر لوسیف لوان ریمن در نتیجه انفجار زخمی شدند.”

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending