Connect with us

جهان

خلیلزاد از تاکید ناتو برای برقراری آتش بس بشردوتانه استقبال نمود

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۶, ۱۳۹۹)

زلمی خلیلزاد، نمایند‌ی ویژه امریکا برای صلح افغانستان از اعلامیه ی مورخ ۲۴ اپریل ناتو مبنی بر برقراری آتش‌بس بشردوستانه و کاهش خشونت از سوی طالبان، پایان دادن به بحران سیاسی از سوی رهبران سیاسی افغان و تسریع رهایی زندانیان استقبال کرده است.

خلیل‌زاد در تویتی گفته است: “از اعلامیه امروز ناتو، که بر گامهای کلیدی بعدی متمرکز است و از نظر متحدین برای صلح و ثبات در افغانستان ضروری اند، استقبال میکنم.”

او می افزاید که ناتو بر نیاز برقراری آتش بس تاکید نموده است تا به مدیریت شیوع کووید-۱۹ کمک شود و از طالبان تقاضا نموده اند تا خشونت را کاهش دهند، و نیز از حکومت افغانستان خواسته اند تا بحران سیاسی را پایان بخشد، و گفته اند که تمام جناح ها باید برای رهایی زندانیان سریعتر اقدام ورزند.

خلیزاد تاکید می کند که به جلو رفتن یا گیر ماندن افغانستان در جنگ، فقر و بیماری بستگی به این دارد که جناح ها با چه فوریت و چه نیتی به این اقدامات می پردازند.

او همچنان گفته است که توافقنامه ایالات متحده و طالبان یک فرصت تاریخی را به افغانستان فراهم نموده است. به قول او “ایالات متحده و متحدینش، در حقیقت جامعه جهانی، از رهبران افغان می خواهند تا کشور و مردم شانرا در اولویت قرار دهند.”

از سوی دیگر سازمان ملل متحد می گوید که وضعیت در افغانستان، به سرعت به سمت بحران مواد غذایی در حرکت است.

به اساس گزارش خبرگذاری صدای آمریکا، سخنگوی این سازمان، ستیفن جاریک، روز جمعه گفته است که قیمت مواد  غذایی در شهر ها به گونۀ چشمگیری بلند رفته اما سازمان ملل متحد در همسویی با شرکای بشردوستانه اش، مواد غذایی امدادی را دو برابر فراهم کرده و توزیع آن به خاطر محدود ساختن شیوع ویروس کرونا، به گونۀ مرحله وار اجرا می شود.

جهان

مرگ پنج کوهنورد بر اثر طوفان برف در روسیه

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲, ۱۴۰۰)

در پی طوفان شدید برف در کوه «البروس» واقع در روسیه پنج کوهنورد جان خود را از دست دادند.

مقام های روسیه گفته اند که گروه های امداد ۱۴ نفر دیگر از قله کوه های قفقاز نجات دادند.

به گفته آنان، دمای ساحه که این کوهنوردان گیر مانده بودند ۲۰- درجه سانتی گریت، بوده است.

گروهی از کوهنوردان روسی حوالی ساعت ۵ پس از چاشت دیروز تقاضای کمک کردند. مقام های روسی گفته اند که یازده تن از بازماندگان این رویداد به شفاخانه انتقال داده شده است.

دنیس علیموف، مسوول این گروه کوهنوردان، به خبرگزاری تاس گفته است که یک بانو زیر دست یکی از راهنماها مریض شد و سپس جان باخت.

آقای علیموف افزوده است که یک کوهنورد دیگر نیز در هنگام فرود آمدن از کوه پایش شکست و سپس به سه گروه تقسیم شدند تا زودتر از کوه فرود بیایند.

به گفته وی: “با فرود آمدن، دو نفر دیگر در یکی از گروه ها جان باختند. اما تصمیم برای جدایی تصمیم درستی بود، در غیر این صورت ممکن بود تلفات بیشتری می دادیم.”

به نقل از علیموف، راهنما و اعضای این گروه ها دچار سرمازدگی شده و زخم برداشته اند.

کوه البروس واقع در شمال قفقاز روسیه است که بلندترین کوه اروپا با ارتفاع ۵۶۴۲ متر است.

به خواندن ادامه دهید

جهان

وقوع زمین لرزه در آسترالیا

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۳۱, ۱۴۰۰)

آسترالیا گفته است که زمین لرزه ای به قدرت ۶ ریشتر که در حوالی شهر میلبورن به وقوع پیوست تلفات جانی در پی نداشته است.

این یکی از شدیدترین زمین لرزه‌های است که در آسترالیا رخ داده است.  در این رویداد خساراتی به ساختمان‌های دومین شهر بزرگ آسترالیا وارد شده و پس لرزه‌های آن در ایالت های همجوار نیز حس شده است.

بر اساس گزارش ها، مرکز این زمین لرزه در شهرک «منسفیلد» ایالت ویکتوریا واقع در ۲۰۰ کیلومتری شمال شرق میلبورن بوده و زلزله در عمق ۱۰ کیلومتری از زمین رخ داده است.

پس لرزه ای با قدرت ۴ ریشتر نیز به وقوع پیوسته است.

به خواندن ادامه دهید

جهان

کودتای نافرجام در سودان: عاملان بازداشت شدند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۳۰, ۱۴۰۰)

عبدالله حمدوک، نخست وزیر سودان، امروز (سه شنبه،۳۰ سنبله) گفت که عناصر در ارتش  آن کشور کودتای را علیه حکومت ملکی راه اندادزی کرده که منجر به دستگیری اولین کسانی شد که در این توطیه دست داشتند.

حمدوک در یک بیانیه تلویزیونی گفت که  تلاش ناموفق پیش از این برای ایجاد ناامنی در شرق سودان انجام شده بود، اما نتوانست گذار دموکراتیک کشور را تضعیف کند.

او در این باره گفت:” آنچه اتفاق افتاد کودتای سازماندهی شده توسط جناح‌های داخلی و خارجی نیروهای مسلح بوده است و این ادامه تلاش‌های بازماندگان از زمان سقوط رژیم سابق برای لغو گذار دموکراتیک غیرنظامی است.”

 وی افزود:” “قبل از این آمادگی‌های گسترده ای غیرقانونی در شهرها و بهره برداری از وضعیت در شرق کشور، بشمول بسته شدن جاده‌ها و بنادر ملی و جلوگیری از تولید نفت انجام شده بود.”

این در حالی است دو سال پیش، عمر البشیر، حاکم بلند مدت این کشور سرنگون شد، سپس یک توافقنامه تقسیم قدرت، حکومتی را تشکیل داد که شامل ارتش، نمایندگان غیرنظامی و گروه‌های معترض بود.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است