Connect with us

رویداد های اخیر

خدمه بانوان یک شرکت هوایی افغان جایزه پرواز با اعتبار دریافت کردند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۶, ۱۴۰۰)

کپتان و خدمه بانوان شرکت هوایی کام ایر که در ماه فبروری یک پرواز مستقل انجام داده بود جایزه پرواز با اعتبار در یافت کردند.

حالا این خدمه کاران در فهرست جایزه پرواز با اعتبار ایروتایمز قرار گرفته است.

ورونیکا بویسوا، کپتان زن به ایروتایمز گفته که در وقت پرواز خدمه کاران در مورد اهمیت این پرواز نمی دانستند.

او در این باره گفت:” ما ماننده دوستان و هم مسلک با هم دیدار میکردیم و برای پرواز آماده میشدیم. ما صرف میخواستیم که مسافرین را از کابل به هرات منتقل کنیم.”

وی افزود که خدمه کاران توسط خطوط هوایی حمایت می شد، از آن پرواز کاملا هیجان بوده است.

ورونیکا بویسوا در این باره گفت:” خوب، من فکر نمی کردم این پرواز به افغانستان و خطوط هوایی به این اندازه مهم و تاریخی خواهد بود تا وقتی که مقاله‌ها نشر و ویدیوها در این باره نشر شد.”

به اساس گزارش ایرو تایمز به تاریخ ۲۴ ماه فبروری وقتی که مسافران داخل طیاره شدند خبر نبودند که چه ترتیبات خاص گرفته شده است.

عارفه احمدی، تعقیب کننده این پرواز در این باره گفت:” برای مسافران این یک پرواز عادی بود، اما برای ما پرواز عادی نبود، زیر در تاریخ افغانستان این  نخستین پرواز بود که توسط زنان انجام شد. من افتخار میکنم که به حیث تعقیب کننده این پرواز انتخاب شده بودم.”

خانم احمدی در این باره گفت:” چیزی که ما میخواستیم این بود که برای جهان و خصوصا به زنان افغان نشان دهیم که به خود باور داشته باشند و برای اهداف خود تلاش کنند.”

به اساس گزارش ایروتایمز، محدث میرزایی، نخستین پیلوت زن افغان گفته در باره این پرواز هیجان زده شده است.

او در این باره گفت:” شخصا برای امن آن یک روز برای کار بود، من در باره این روز از وقت قبل منتظر بودم.”

وی افزود:” من میخواستم به جهان نشان بدهم که همه خدمه مونث میتوانند این پرواز را اجرا کنند. منحیث زنان ما میتوانیم شانه به شانه کار کنیم  و مردم را به هرجای که خواسته باشند انتقال بدهیم. ما میتوانیم مردم را با هم وصل کنیم، یک مادر را به دختر و پسر آن برسانیم، دوستان را یکدیگر برسانیم، آن یک روز عادی نبود. یک تجربه بسیار خوب بود.”

ویگاوداس اوساکاس، یک مشاور ایروتایمز که در مراسم اهدای این جایزه شرکت کرده بود در این باره گفت:” من فکر میکنم که این یک پیام قوی برای مردم افغانستان و جهان بود به ویژه در این وقت مهم که گفتگوهای صلح نیز ادامه دارد. آینده افغانستان متکی به فرصت‌های مساوی احترام به آزادی و حقوق زنان خواهد بود.”

رویداد های اخیر

هیاتی به رهبری سرپرست وزارت خارجه به ناروی سفر میکند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

وزارت امور خارجه امارت اسلامی میگوید که قرار است فردا (شنب، ۲ دلو) یک هیات به رهبری امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه به ناروی سفر کند.

عبدالقهار بلخی، سرپرست وزارت خارجه، در یک تویت این سفر را تایید کرده، اما در این باره جزییات بیشتر نداده است.

در همین حال، خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت خارجه ناروی گزارش کرده که قرار است اوسلو نشستی را تا دو روز دیگر در مورد افغانستان با حضور نمایندگان امارت اسلامی میزبانی کند.

ناروی افزوده که در این نشست افزون بر هیات امارت اسلامی، نماینده‌گانی از اقشار مختلف جامعه به شمول جامعه مدنی افغانستان حضور خواهند داشت.

در اعلامیه وزارت خارجه ناروی آمده که نماینده‌گان امارت اسلامی  با مقام‌های ناروی و نماینده‌گان جامعه جهانی به ویژه متحدین این کشور دیدار خواهند کرد.

ناروی افزوده که نماینده‌گان امارت اسلامی با فعالان حقوق زن، روزنامه‌نگاران و افرادیکه برای حفظ حقوق بشر و بخش‌های مختلف در افغانستان کار می‌کنند، نیز دیدار خواهند کرد.

ناروی گفته که این نشست‌ها به معنای “مشروعیت یا به رسمیت شناختن طالبان” نیست، بلکه این کشور به دنبال گفتگو با امارت اسلامی به هدف بهبود وضعیت حقوق بشر و مشارکت زنان در جامعه و تقویت تلاش‌های بشردوستانه در حمایت از مردم افغانستان است.

آنیکن هویتفلد، وزیر خارجه ناروی گفته “ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که وضعیت سیاسی به یک فاجعه شدید انسانی منجر شود.”

این در حالی است که اخیرا یک هیاتی از ناروی به کابل سفر کرده و با مقام‌های امارت در مورد وضعیت حقوق بشری و بحران بشری موجود در این کشور دیدار و گفتگو کرده بود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امارت اسلامی از بازگشایی نماینده‌گی اتحادیه اروپا در کابل خبر داد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

وزارت خارجه امارت سلامی افغانستان روز پنج‌شنبه (۳۰ جدی) اعلام کرد که اتحادیه اروپا به صورت رسمی نماینده‌گی خود را در کابل بازگشایی کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه در صحفه تویتر خود نوشته است که:” پس از دیدارها و ملاقات مکرر با نماینده‌گان اتحادیه اروپا، سفارت این نهاد برای حضور دایمی در کابل بازگشایی شد و به صورت رسمی کار را شروع کرد.”

آقای بلخی افزوده است که اتحادیه اروپا علاوه بر ۲۲۰ میلیون یورویی کمک بشردوستانه، کمک ۲۶۸ میلیون یورویی را نیز متعهده شده است.

عبدالقهار بلخی می‌گوید که بخشی از این کمک ویژه معاشات معلمان است که امارت اسلامی از آن استقبال می‌کنند.

این درحالی است که ملا محمد حسن آخوند، رئیس الوزرا حکومت امارت اسلامی از کشورهای اسلامی خواست که در مسئله‌ به رسمیت شناختن طالبان پیش قدم شوند.

ملامحمد حسن آخوند در نشست اقتصاد افغانستان که روز چهارشنبه (۲۹جدی) در کابل برگزار شد، اعلام کرد که به علت به رسمیت نشناختن حکومت تازه، افغانستان با چالش‌های گوناگون اقتصادی روبرو شده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

ترکیه و قطر درباره چارچوب امنیتی میدان هوایی کابل به توافق رسیده‌اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داده‌است که ترکیه و قطر در مورد چارچوب امنیتی میدان هوایی کابل به توافق رسیده‌اند؛ اما مذاکرات در مورد جنبه‌های دیگر مانند تامین مالی ادامه دارد.

یکی از این منابع گفته‌است که قرار شده که امارت اسلامی امنیت بیرون میدان هوایی را بگیرد و هر کشوری که داخل میدان هوایی را اداره می‌کند، مسئولیت امنیت آن را نیز برعهده داشته باشد.

وزارت خارجه قطر هم روزگذشته (پنج‌شنبه، ۳۰ جدی) در بیانیه کوتاهی نوشته‌است که هیات قطر و ترکیه، مذاکرات فشرده‌ دو روزه در کابل را با دولت امارت اسلامی در مورد مدیریت میدان هوایی بین‌المللی کابل انجام داده‌اند.

در بیانیه آمده که سه جانب این گفتگوها توافق کردند که هفته آینده در دوحه دور دیگر گفتگوها تکمیل شود.

این درحالی است که امارت اسلامی در گذشته گفته بود که حضور نیروهای خارجی برای تامین امنیت میدان هوایی کابل را نمی‌پذیرند؛ ولی خواهان همکاری در مدیریت فنی میدان هوایی از سوی قطر و ترکیه است.

مقام‌‌های ترکیه پیش ازاین اعلام کرده بود که در صورت فراهم شدن شرایط، ترکیه پنج میدان‌ هوایی را به صورت مشترک با قطر مدیریت خواهد کرد.

به خواندن ادامه دهید

Trending