Connect with us

رویداد های اخیر

خبرنگار و عکاس رویترز در کندهار کشته شد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۲۵, ۱۴۰۰)

یک فرمانده نیروهای افغان گفته است که خبرنگار و عکاس رویترز دانش صدیقی امروز جمعه در حین تهیه خبر از درگیری بین نیروهای امنیتی افغانستان و جنگجویان طالبان در حوالی گذرگاه مرزی با پاکستان کشته شد.

این مقام به رویترز گفت که نیروهای ویژه افغان در حال جنگ برای بازپس گیری منطقه اصلی بازار سپین بولدک بودند که صدیقی و یک افسر ارشد افغان در نتیجه تیراندازی طالبان کشته شدند.

صدیقی از اوایل این هفته به عنوان روزنامه نگار با نیروهای ویژه افغان مستقر در ولایت کندهار حضور داشت و از جنگ بین کماندوهای افغان و جنگجویان طالبان گزارش تهیه میکرد.

مایکل فریدنبرگ، رییس خبرگزاری رویترز و الساندرا گالونی، مدیر مسوول، در خبرنامه‌ای گفتند: “ما فوراً به دنبال اطلاعات بیشتر هستیم و با مقام‌های منطقه همکاری می‌کنیم.”

در ادامه این خبرنامه آمده است که:” دانش یک روزنامه نگار برجسته ، یک شوهر و پدر فداکار و یک همکار بسیار دوست داشتنی بود. تسلیت ما در این زمان وحشتناک با خانواده‌اش است.”

صدیقی به رویترز گفته که اوایل روز جمعه هنگام گزارش از درگیری، از ناحیه بازو زخمی شده است. هنگامی که جنگجویان طالبان از جنگ در اسپین بولدک عقب نشینی کردند، وی تحت معالجه قرار گرفت و در حال بهبود بود.

نیروهای افغان گفته اند که صدیقی در حال صحبت کردن با دوکاندارن بود که طالبان دوباره حمله کردند.

این خبرنگار هندی در چند روز گذشته وضعیت کندهار را پوشش می داد.

خانه صدیقی در شهر بمبئی هند بود. او به عنوان بخشی از کارکنان عکاسی رویترز جایزه پولیتزر را دریافت کرده بود.

صدیقی در رشته اقتصاد از جامیا ملیا اسلامیا، دهلی فارغ التحصیل شد. وی دارای مدرک ارتباطات جمعی از مرکز تحقیقات ارتباطات جمعی AJK در جامیا در سال 2007 بود.

او کار خود را به عنوان خبرنگار اخبار تلویزیون آغاز کرد سپس به روزنامه نگاری روی آورد و در سال ۲۰۱۰ به عنوان کارآموز به رویترز پیوست.

این درحالی است که گروه طالبان در این هفته ولسوالی اسپین بولدک را از کنترل نیروهای امنیتی بیرون کرد و در چند روز گذشته جنگ‌های شدید در کندهار به ویژه در اسپین بولدک جریان دارد. 

رویداد های اخیر

هیئت امارت اسلامی با نماینده‌گان هفت موسسه خیریه ناروی دیدار و گفتگو کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

در حاشیه نشست اسلو، هیئت امارت اسلامی به رهبری امیرخان متقی، سرپرست وزیر خارجه با مسوولین هفت موسسه خیریه ناروی در مورد وضعیت بشری افغانستان نشست برگزار کرده‌اند.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه خارجه در رشته توییتی نگاشته که این نشست امروز (چهارشنبه۶ دلو) برگزار شده است.

این موسسات در دیدار با امیر خان متقی، به همکاری در زمینه صحت، آموزش، زراعت و مالداری، ماین‌پاکی و دیگر کمک‌های بشری تعهد کرده‌اند.

به گفته آقای بلخی دراین نشست آقای متقی امنیت موجود در افغانستان را فرصتی خوب دانست و در قسمت رسانیدن و توزیع کمک‌ها از همکاری کامل اطمینان داد.

اجلاس اسلو روز یک شنبه برگزار شد و روز سه‌شنبه، ۵ دلو پایان یافت. در روز نخست نماینده‌گان جامعه مدنی با امارت اسلامی دیدار کردند. در روز دوم نماینده‌گان کشورهای غربی با هیأت امارت اسلامی دیدار داشتند.

همچنان در روز سوم نشست‌های دوجانبه بین هیأت امارت اسلامی و نماینده‌گان کشورهای غربی و سازمان‌های بین‌المللی برگزار شده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

فرمانده‌ پیشین پولیس ولسوالی تیوره غور در شهر هرات کشته شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

حبیب الرحمن ملک زاده فرمانده پیشین پولیس ولسوالی تیوره ولایت غور صبح امروز در مرکز شهر هرات ترور شده است.

نزدیکان آقای ملک زاده می گویند او در دروازه خانه اش در ناحیه اول شهر هرات هدف گلوله قرار گرفته و جان باخته است.

ثابت هروی مسوول مطبوعاتی استخبارات هرات با تایید این رویداد میگوید که مهاجمان دو نفر بودند و پس حمله بالای آقای ملک‌زاده از محل فرار کرده اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دیدار هیات امارت اسلامی با نمایندگان کشورهای غربی در اسلو

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۵, ۱۴۰۰)

وزارت امور خارجه میگوید که هیات امارت اسلامی به رهبری امیر خان متقی، سرپرست این وزارت در دومین روز نشست اسلو با نمایند‌ه‌گان امریکا، اتحادیه اروپا و چند کشور دیگر دیدار کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه در این باره گفته:” هیأت ا.ا.ا به رهبری مولوی امیرخان متقی وزیر امور خارجه، امروز با نمایندگان ویژهٔ ۸ کشور ( امریکا، بریتانیا، ناروی، آلمان، ایتالیا، قطر، فرانسه و اتحادیهٔ اروپا) در اُسلو ملاقات نمود.”

هردو طرف امیدوارند که این گفتگو‌ها بتواند آنها را برای رسیدن به هدف شان نزدیکتر کند، هدف غربی‌ها تشکیل دولت فراگیر و رعایت حقوق بشر به خصوص حقوق زنان و دختران است.

امارت اسلامی اما به دنبال مشروعیت بین المللی و آزاد سازی میلیاردها دالر مسدود شده افغانستان  است.

امیر خان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه، در این باره گفت:” این نشست از اهمیت برخوردار است، در این نشست نماینده‌گان کشورهای بزرگ شرکت کرده، همرای ما هم تیم قوی آمده، ما امید داریم که از این نشست پیام خوب به جهان نشان دهیم. و دنیا همه از اصول، پلان و طرح ما خبر شود.”

امیر خان متقی بعد از اولین دیدارش با غربی‌ها می‌گوید که مذاکرات سازنده بود.

متقی افزود:” اگر معنای فراگیر همین باشد که همه اقوام در حکومت میباشد، خو است، اگر معنای این است که همه سمت‌ها و همه ولایت مردم اش در حکومت باشد، خو است. اگر حکومت پیشین اشرف غنی همه شمول بود، از آن حکومت ما هیچ کس را منفک نکردیم. البته ما این را کافی نمیدانیم، کوشش میکنیم که هنوز هم حکومت همه شمول تر شود، خوب تر  شود.”

این درحالی است که قبل از این هیات امارت اسلامی با سیاست مداران و نمایندگان جامعه مدنی افغانستان و فعالان حقوق بشر دیدار و گفتگو کرده بود.

محبوبه سراج، فعال حقوق زن، در این باره گفت:” آنها در مقابل ما چی میکنند ما منتظر این موضوع استیم، چون آنها تاهنوز چیزی برای ما نگفته اند. ولی حرف‌های مارا شنیده اند و از ما خبر دارند. امید دارم که تفاهم بین همدیگر داشته باشیم، چون به منفعت افغانستان خواهد بود به نفع مردم افغانستان می باشد.”

به خواندن ادامه دهید

Trending