Connect with us

رویداد های اخیر

خبرنگاران و فعالان مدنی خواهان خارج شدن از افغانستان شدند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سنبله ۴, ۱۴۰۰)

شماری از گزارشگران و فعالان مدنی در یک گردهمایی در نزدیکی درب میدان هوایی کابل از جامعه جهانی میخواهند تا آنان از افغانستان خارج کند.

این گزارشگران و فعالان می‌گویند که در چند روز اخیر با بی‌‍سرنوشتی روبرو شده اند.

آنان ادعا می‌کنند که شماری از اشخاص با استفاده از نام خبرنگاران و با اسناد جعلی از افغانستان بیرون شده اند و جلو این کار باید گرفته شود.

شماری از افرادی‌که سندهای سفر در دست دارند و یا ویزه کشورهای خارجی دریافت کرده از مردم می‌خواهند تا این محل را ترک کرده تا راه برای سفر آنان باز شود.

یک تن از باشندگان کابل در این باره گفت:” من با نیروهای امریکایی کار کرده ام، اسناد دارم و حتی گرین کارت هم دارم. منتظر استم که راه باز شود سفر کنم.”

باشنده دیگری کابل در این مورد می‌گوید:”همگی ما عزت و آبرو داریم، از مردم که مدرک ندارند خواهش میکنم که ازدحام نکنند و بروند طرف خانه.”

شماری از شهروندان که از ولایت‌های دور دست به کابل آمده می‌گویند پس از آن که گزارش‌های مبنی بر خارج کردن افغان‌های از سوی نیروهای امریکایی به نشر رسید، تمام دارو ندار شان را به فروش رسانده و به کابل آمده اند.

یک باشنده مزار در این باره گفت:” من از مزار آمدم، خبر شدم که مردم گفتند امریکایی‌ها مردم افغانستان را به خارج می‌برند.”

یک باشنده خوست در این مورد می‌گوید:” به مردم که اسناد ندارند پیام من این است که لطفا به میدان هوایی مراجعه نکنید، به هیچ صورت بدون اسناد برده نمی‌شوند.”

با این همه طالبان گفته اند که تنها به افرادی اجازه ورود به داخل میدان هوایی داده می‌شود که اسناد و یا گذرنامه خارجی با خود داشته باشد.

از سوی دیگر هر چند امریکا و بریتانیا از حمله احتمالی گروه داعش در نزدیک میدان هوایی کابل هشدار داده اما هنوز هم از حضور مردم در برابر درهای ورودی این فرودگاه کاسته نشده است.

نظامیان این کشورها می‌افزایند که آنان در میدان هوایی پیش از پیش نگران بمبگذاری‌های انتحاری یا شلیک راکت به سوی جمعیتی است که سعی دارند از کشور خارج شوند.

بریتانیا می‌گوید که از همین لحاظ تخلیه شهروندان بریتانیایی و افغان‌های همکار را تا ۳۱ اگست سرعت خواهند بخشید.

رویداد های اخیر

دیدار وزیران خارجه ترکیه و امریکا در حاشیه نشست ناتو

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

مولود چاوش اوغلو و آنتونی بلینکن وزیران خارجه ترکیه و امریکا در حاشیه نشست وزیران خارجه ناتو در لتونی دیدار کردند.

آقای چاوش اوغلو پیش از این نشست گفت که با اوکراین و روسیه در تماس است تا زمینه برای کاهش تنش میان دو کشور را فراهم کند. وزیر خارجه ترکیه افزوده است که تحریم ها علیه مسکو بحران کنونی را حل نخواهد کرد.

مقام های اوکراین و غرب گفته اند که مسکو نیروهای را در مرز با اوکراین مستقر کرده است. اوکراین امروز ار ناتو خواست تا تحریم هایی را علیه روسیه وضع کند.

گفته میشود که وزیران خارجه امریکا و ترکیه در مورد آخرین تحولات منطقه به شمول اوکراین، لیبیا و افغانستان گفتگو کرده اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دومین محموله کمک‌های بشردوستانه روسیه به کابل رسید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

خبرگزاری تاس روسیه گزارش داد که سه هواپیمای روسیه امروز چهارشنبه (۱۰قوب) حامل ۳۶ تُن کمک‌های بشردوستانه به کابل رسید و به مقام‌های امارت اسلامی تحویل داده شد.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که هر سه هواپیمای روسی ایلیوشین ایل-76 که در ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان مشارکت دارند، شهروندان روس و همچنین شهروندان کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی را تخلیه خواهند کرد.

به گفته این وزارت در مجموع بیش از 380 روس، شهروندان کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی (عمدتا قرقیزستان) و شاگردان افغان از دانشگاه های روسیه با هواپیماها تخلیه خواهند شد.

درهمین حال وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث می‌گوید که این محموله شامل ۳۶ تُن مواد خوراکی است.

روسیه در مجموع ۱۰۸ تُن کمک‌های بشردوستانه به افغانستان تعهد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هند بازگشایی سفارت خود در افغانستان را بررسی می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

پس از بازگشایی سفارت امارات متحده عربی و عربستان سعودی در کابل، و بررسی آغاز مجدد فعالیت سفارتخانه‌های جاپان، آلمان و شماری از کشورهای اتحادیه اروپا، هند نیز بازگشایی سفارت خود در کابل را بررسی می‌کند.

مقام‌های هندی که خواستند نامشان فاش نشود در این باره به روزنامه هندو گفتند:”حضور در افغانستان ربطی به رسمیت شناختن ندارد. معنی حضور این است که شما دوست دارید افرادی را در صحنه داشته باشید که با رژیم جدید سروکار داشته باشند تا به تعامل با مردم ادامه دهند.”

این مقام‌ها افزودند که دولت هند هنوز درباره نیاز به بازگشایی سفارت این کشور در کابل متقاعد نشده است، اما بحث در مورد استراتژی هند در این باره ادامه دارد.

براساس این گزارش، گزینه‌های متعددی برای از سرگیری فعالیت دیپلماتیک هند در افغانستان وجود دارد، از جمله مستقر کردن یک تیم دیپلماتیک در محوطه امن مقر سازمان ملل در کابل، حفظ کارمندان محلی افغان، یا حفظ گروه کوچکی از دیپلمات‌ها و پرسنل امنیتی هند در کابل.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است