Connect with us

رویداد های اخیر

خبرنگاران بدون مرز: وضعیت مطبوعات در افغانستان فاجعه بار است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: می 3, 2021)

سازمان گزارشگران بدون مرز امروز (دوشنبه، ۱۳ ثور)  به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات گفته که وضعیت مطبوعات در افغانستان فاجعه بار است.

روز جهانی آزادی مطبوعات در حالی در افغانستان فرا میرسد که سال گذشته خونین ترین سال برای ژورنالیستان افغان بوده است.

به اساس گزارش‌ها در سال گذشته یما سیاوش، مجری پیشین برنامه‌های سیاسی طلوع نیوز، الیاس داعی خبرنگار رادیو آزادی ، رحمت الله نیکزاد، رییس اتحادیه خبرنگاران غزنی، بسم الله عادل ایماق، مسوول رادیو صدای غور، مرسل وحیدی، کارمند رسانه‌ی، سعدیه سادات، کارمند رسانه‌ی، طاهر خان، ملاله میوند، مجری تلویزون انعکاس در ننگرهار، میر واحد شاه ضمیر امیری، خبرنگار، شفیق ذبیح و احمد خان نوید، کارمند رسانه‌ی کسانی استند که در جریان یک سال گذشته جان‌های شان را از دست داده اند که بیشتر آنان بر اثر حمله‌های هدفمند بوده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز در یک اعلامیه گفته است که ” ۱۴ ماه پس از امضای توافقنامه امریکا و طالبان و هشت ماه بعد از آغاز گفتگوهای میان طالبان و حکومت وضعیت آزادی مطبوعات فاجعه بار است.”

این سازمان افزوده که ۲۰ ژورنالیست و کارمند رسانه‌‌ی در شش ماه گذشته در ترورهای هدفمند قربانی شده و هشت تن دیگر بمشول چهار زن زخم برداشته اند.

این سازمان افزوده که در این مدت ۳۰ تن دیگر اخطار مرگ دریافت کرده اند.

جامعه جهانی نیز در یک اعلامیه از ژورنالیستان افغان حمایت کرده و افزوده که خشونت‌ها در برابر آنان باید خاتمه یابد.

در این اعلامیه آمده است که ” به عنوان همکاران بین المللی افغانستان ما تعهد خود را از ژورنالیستان افغان و رسانه‌ها بار دیگر تکرار میکنیم. ما از ژورنالیستان افغان حمایت میکنیم از حقوق خود دفاع کنند از محدودیت‌ها در برابر کارشان مخالفت کنند.”

جامعه جهانی همچنان قتل‌های هدفمند ژورنالیستان و کارمندان رسانه‌ی را محکوم کرده اند.

سازمان ملل متحد نیز نگران ادامه خشونت‌ها در برابر خبرنگاران افغان است.

دیبورا لاینز، نماینده ویژه دبیر سازمان ملل متحد در افغانستان، در این باره گفت:” خطر و تهدید که در برابر رسانه‌های افغانستان است در حقیقت این خطر در برابر تمامی جوامع افغانستان است و باید جامعه ملی و بین الملی از آنان محافظت و حمایت کنند.”

در همین حال، سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور، در این باره گفت:” گروه طالبان با کشتار مردم و جامعه مدنی جز رسوایی شان چیزی بدست نمی آورند.”

بربنیاد آمارهای کمیته مصونیت خبرنگاران در جریان شش ماه گذشته ۶۹۶ کارمند رسانه‌ی مرد و بیش از ۳۰۰ خبرنگار زن در افغانستان به دلیل تهدیدهای امنیتی وظایف شان را ترک کرده و در کنار آن ۴۳ خبرنگار دیگر نیز کشور را ترک کرده اند.

نجیب شریفی، رییس کمیته مصونیت خبرنگاران، در این باره گفت:” باید نهاد‌های امنیتی و حکومت در راستای رسیدگی‌های شان به پرونده‌های خبرنگاران بر ما اطلاعات شریک کنند که چی کردند و چگونه رسیدگی کردند که متاسفانه با ما شریک نمی کنند.”

 خبرنگاران افغان نگران وضعیت کنونی اند می گویند که با ادامه این وضعیت کار شان با دشوارهای بیشتر روبرو خواهد شد.

با خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و افزایش خشونت‌ها شهروندان کشور به ویژه  جوامع رسانه یی را نگران کرده که مبادا با خروج کامل نیروهای امریکایی و سلطه دوباره طالبان دست آوردها در بخش آزادی بیان از دست برود.

رویداد های اخیر

از سرگیری روند واکسیناسیون در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 12, 2021)

روند تطبیق واکسین سینوفارم چین در ۹ ولایت افغانستان به شمول کابل آغاز شده است.

وزارت صحت عامه می گوید که ۷۰۰ هزار دوز واکسین کرونا ضد کرونا که از سوی کشور چین کمک شده به افراد آسیب پذیر تطبیق خواهد شد.

بر بنیاد آمارهای رسمی وزارت صحت عامه در یک شبانه روز گذشته ۶۷ بیمار کووید-۱۹ جان های شان را از دست داده و نزدیک به هزار تن مبتلا به این بیماری شده اند.

با این وضعیت وزارت صحت عامه در افغانستان در کنار وضع برخی محدودیت های دیگر، پوشیدن ماکس در مکان های عمومی اجباری اعلام کرده است.

اما کمبود آکسیجن برای بیماران کرونایی در افغانستان به یک چالش جدی مبدل شده است.

سازمان عفو بین المل و سازمان ملل از دولت افغانستان خواسته که کمبود اکسیجن را برای بیماران کرونایی به گونه فوری برطرف کند و همچنان این سازمان ها هشدار داده اند در صورتی که جامعه بین المللی، افغانستان را پشتیبانی نکند، وضعیت از اداره بیرون خواهد شد.

با این حال، دو دستگاه تولید آکسیجن در بیمارستان های افغان – جاپان و قصبه کابل فعال شده اند تا نیازمندی به آکسیجن را برطرف کنند. اما با این حال، مردم کم‌تر به رهنمودها برای کاستن از بحران کرونا تمکین می کنند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هشدار طالبان به شماری از نیروهای خارجی که برای محافظت از سفارتخانه‌ها باقی خواهند ماند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 12, 2021)

طالبان هشدار داده است که حضور شماری از سربازان خارجی برای محافظت از فرودگاه کابل و سفارتخانه های کشورهای خارجی پس از تکمیل روند خروج برای این گروه قابل قبول نیست و این نیروها به عنوان «اشغالگران» شناخته خواهند شد.

طالبان در اعلامیه ای گفته است: ” حضور نیروهای خارجی در کشور ما زیر هر نامی و از هر کشوری که باشد” برای افغان‌ها و طالبان قابل قبول نیست.

در اعلامیه این گروه آمده است: ” نگه‌داری امنیت وجب وجب خاک افغانستان، میدان‌های هوایی، سفارتخانه‌های خارجی و نمایندگی‌های دیپلماتیک مسئولیت افغان‌هاست. بناءً هیچکسی به امید بقای حضور نظامی یا امنیتی در کشور ما نباشد و نباید گامی بردارد که در نتیجه آن روابط بین ملت‌ها و کشورها متشنج گردد.”

طالبان هشدار داده است: ” اگر کسی مرتکب چنین اشتباهی شود، افغان‌ها و امارت اسلامی آن ها را به نگاه اشغالگر می‌بینند و در برابرش آنچنان موقفی می‌گیرد که در طول تاریخ در برابر اشغالگران گرفته است و مسئولیت آن هم به آنها راجع خواهد بود.”

 طالبان در حالی این اعلامیه را نشر کرده است که تامین امنیت فرودگاه حامد کرزی در کابل و سفارتخانه های کشورهای خارجی یکی از نگرانی های جدی نیروهای خارجی پس از تکمیل روند خروج از افغانستان است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هفت تن در دو انفجار در غرب کابل جان باختند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 12, 2021)

پولیس کابل میگوید که  بعد از ظهر امروز (شنبه، ۲۲ جوزا) در پی وقوع دو انفجار در نواحی ششم و سیزدهم شهر کابل هفت تن جان باخته اند.

به گفته پولیس در این انفجارها شش تن دیگر زخم برداشته اند.

وزارت  امور داخله می گوید که یک واسطه نوع تونس در مربوطات ناحیه سیزدهم هدف انفجار ماین قرار گرفته و یک واسطه نوع تونس دیگر در مربوطات ناحیه ششم نزدیک شفاخانه علی جناح هدف انفجار قرار داده شده است.

این وزارت می افزاید که احتمال افزایش تلفات وجود دارد.

تاکنون مسوولیت این رویداد را کسی یا گروهی به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است