Connect with us

رویداد های اخیر

خانواده قربانیان خواستار بررسی حمله بر مکتب سیدالشهدا شدند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ژوئن 17, 2021)

اعضای خانواده قربانیان مکتب سیدالشهدا در غرب کابل، خواهان بررسی این رویداد از سوی نهاد های بین المللی شدند.

آنان در مراسم بزرگداشت از چهلمین روز جان باختگان حمله بر این مکتب، نیروهای امنیتی را در تامین امنیت مردم در غرب کابل به کوتاهی متهم کردند و از سازمان ملل و کشورهای جهان خواستند تا تمام حملات و انفجارها در این منطقه را به عنوان نسل کشی به رسمیت بشناسند.

صبرگل علی زاده دانش آموز مکتب سیدالشهدا می‌گوید: “تمام نهادهای حقوق بشری، اتحادیه اروپا، سازمان ملل و دیگر نهادهای جهانی به منظور نکوهش این حمله، این رویداد را به عنوان نسل کشی به رسمیت بشناسد.”

علی نقی کریمی استاد در مکتب سیدالشهدا می‌گوید: “امنیت فکری وابسته به امنیت فزیکی است، چیزی که حکومت نتوانسته بر آن غالب شود. مکاتب در غرب کابل با تهدید مواجه اند.”

بیشتر خانواده‌های قربانیان حمله بر مکتب سیدالشهدا و دانش آموزان این مکتب می‌گویند که نیروهای امنیتی در تامین امنیت باشنده‌های غرب کابل کوتاه آمده اند، آنان خواستار عملی شدن طرح امنیتی معاون دوم رییس جمهور برای غرب کابل استند.

محمد صادق پدر کلان یکی از قربانیان این رویداد می‌گوید: “آرزو داریم دیگر شاهد از دست دادن نزدیکان خود نشویم، ما طبقه غریبکار و بیچاره فقط امنیت می‌خواهیم.”

در این میان فاطمه که در رویداد ۱۸ ثور هردو پایش زخم برداشته می‌گوید، شدت این حمله هنوز هم از ذهنش بیرون نشده و به دلیل اینکه همقطارانش را از دست داده، در مورد آینده اش سخت نگران است.

فاطمه میگوید: “این انفجار روحیه ما را ضعیف ساخته و ما از طرف های درگیر می‌خواهیم که جنگ را خاتمه داده و دیگر از مردم عام قربانی نگیرند.”

معصومه دانش آموز مکتب سیدالشهدا می‌گوید:  “مردم از چنین حملات هراس ندارند و به اراده قوی به درس خود ادامه خواهیم داد.”

با این حال یک نهاد خیریه به منظور ظرفیت سازی دانش آموزان مکتب سیدالشهدا برنامه‌ی دروس آنلاین را آغاز کردند.

مسوولان این نهاد می‌گویند، ۱۶ تبلیت را برای دانش آموزان صنوف هفتم توزیع کرده تا بتوانند درس های شان را از خانه دنبال کنند.

محمد نجمان زمانی عضو موسسه ایده می‌گوید: “بخاطر اینکه دانش آموزان صدمه روحی دیده اند برای شان تبلیت توزیع کردیم تا بتوانند از خانه های شان دروس را دنبال کنند.”

رویداد های اخیر

کشته شدن پنج نفر در شکردره کابل

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 25, 2021)

پنج نظامی در ولسوالی شکردره کابل از سوی تفنگداران نخست شکنجه و سپس تیرباران شده اند.

این رویداد جمعه شب در محله حاجی پیک این ولسوالی رخ داده است.

گوهرخان بابری ولسوال شکردره می گوید، طالبان با ایجاد بازرسی این نظامیان را شناسایی و به محل ناصری ها انتقال داده اند و سپس آنان را کشته اند.

به گفته آقای بابری این پنج نظامی شامل دو پولیس، دو سرباز ارتش و یک کارمند ملکی را با خود برده و تیرباران کرده اند.

اما سخنگوی طالبان هرچند می گوید، جان باختگان نظامی استند؛ اما مسوولیت این رویداد را نمی پذیرد.

از سوی دیگر شنبه شب تفنگداران دو نظامی ارتش را که یک تن آن دانشجوی دانشگاه نظامی مارشال فهیم بود، را در نزدیکی ولسوالی کلکان کابل در مربوطات پل بابوچ این ولسوالی تیرباران می کردند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

چین و پاکستان خواهان آتش‌بس در افغانستان شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 25, 2021)

وزیران خارجه چین و پاکستان می‌گویند که کشورهای شان برای جلوگیری از وقوع جنگ داخلی و فروپاشی نظام افغانستان به گونه مشترک کار میکنند.

این وزیران چین و افغانستان از توافق روی یک راهبردی خبر می‌دهند که بربنیاد آن، چین و پاکستان در پنج محور برای افغانستان به گونه مشترک کار می‌کنند که مهم‌ترین آن جلوگیری از فروپاشی و ووقوع جنگ داخلی در افغانستان است.

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان در این باره گفت:” صلح در افغانستان به معنای صلح در منطقه است و همه کشورها باید فعالانه در این زمینه مشارکت داشته باشند. هر دو کشور روی پنج اولویت در افغانستان کار می کنند تا از جنگ داخلی و فروپاشی جلوگیری شود.”

وزیر خارجه چین از سیاست امریکا در قبال اافغانستان به شدت انتقاد می‌کند.

وانگ یی، وزیر خارجه پاکستان در این باره گفت: “امریکا با خروج عجولانه نیروهای امریکایی به هدف خود برای مهار هراس افگنی در افغانستان نرسیده است، و نه صلح را در منطقه به میان آورده است. در عوض  این یک خالیگاه امنیتی جدید ایجاد کرده است. که غیرمسوولانه است.”

اسلام آباد و بیجینگ خود را آسیب پذیر از اوضاع افغانستان می‌دانند، از همین ‌رو است که می‌خواهند روی جنگ و صلح افغانستان هم‌گام کار کنند.

وانگ یی افزود:” به عنوان کشورهای همسایه افغانستان، چین و پاکستان مستقیماا تحت تاثیر اوضاع افغانستان قرار دارند. پس از برقراری ارتباط عمیق، دو طرف تصمیم گرفتند تا در پنج بخش فعالیت های مشترکی را انجام دهند.”

این در حالی است که مقام‌های افغان پاکستان را به حمایت طالبان متهم میکنند و میگویند که چشم‌انداز صادقانه برای دستیابی افغانستان به توافق سیاسی ندارد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

عبدالله: طالبان نمی‌توانند مفکوره های خود را بر مردم تحمیل کنند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 25, 2021)

عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی می گوید که طالبان نمی توانند با مفکوره طالبانی خود را بر تمام نفوس افغانستان تحمیل کنند.

آقای عبدالله در گفتگویی با شبکه الجزیره تاکید می‌ورزد، در ساحاتی که زیر اداره طالبان است، مردم از حقوق و آزادی های شان محروم اند و این گروه در تلاش تحمیل مفکوره طالبانی شان از راه جنگ است.

آقای عبدالله میگوید: “طالبان نمی‌توانند تمامی نفوس افغانستان را طالب بسازند، طالبانیزه شدن افغانستان قابل قبول نیست. بلی البته که آنها حالا فکر می کنند که در میدان جنگ دست بالایی دارند. اما وقتی واقعیت ها را در بخش های دیگر زندگی بیبنیم شما نمی توانید مفکوره واحد خود را بالای دیگران از راه نظامی تحمیل کنید.”

عبدالله یک بار دیگر تاکید می کند که  با خروج نیرو های خارجی از افغانستان برای رسیدن به یک توافق سیاسی فرصتی پیش آمده و هر دو طرف باید ازین فرصت استفاده کنند.

به گفته وی: ” در ساحات که زیر اداره طالبان است متاسفانه مردم از آن آزادی ها و حقوق شان که باید مستفید شوند، بر خوردار نیستند، و دستاورد هایی را که ما داشته ایم به عقب برگردانده شده، این هم یک واقعیت است.”

رییس شورای عالی مصالحه ملی همچنان می گوید که با توجه به شرایط جاری در افغانستان، دیگر گزینه ای جز ادامه مذاکرات نیست.

آقای عبدالله می‌افزاید: “توافق صلح آمیز یک گزینه خیلی ها خوبتر از ادامه جنگ است ما به این تلاش های خود ادامه می دهیم. وقتی ما می بینیم که سطح خشونت ها بسیار بالاست و جنگ به شدت جریان دارد هر چند که در گفتگو ها پیشرفت قابل ملاحظه وجود ندارد نباید بگوییم گفتگو ها توقف پیدا کند.”

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است