Connect with us

رویداد های اخیر

خانواده قربانیان خواستار بررسی حمله بر مکتب سیدالشهدا شدند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۲۷, ۱۴۰۰)

اعضای خانواده قربانیان مکتب سیدالشهدا در غرب کابل، خواهان بررسی این رویداد از سوی نهاد های بین المللی شدند.

آنان در مراسم بزرگداشت از چهلمین روز جان باختگان حمله بر این مکتب، نیروهای امنیتی را در تامین امنیت مردم در غرب کابل به کوتاهی متهم کردند و از سازمان ملل و کشورهای جهان خواستند تا تمام حملات و انفجارها در این منطقه را به عنوان نسل کشی به رسمیت بشناسند.

صبرگل علی زاده دانش آموز مکتب سیدالشهدا می‌گوید: “تمام نهادهای حقوق بشری، اتحادیه اروپا، سازمان ملل و دیگر نهادهای جهانی به منظور نکوهش این حمله، این رویداد را به عنوان نسل کشی به رسمیت بشناسد.”

علی نقی کریمی استاد در مکتب سیدالشهدا می‌گوید: “امنیت فکری وابسته به امنیت فزیکی است، چیزی که حکومت نتوانسته بر آن غالب شود. مکاتب در غرب کابل با تهدید مواجه اند.”

بیشتر خانواده‌های قربانیان حمله بر مکتب سیدالشهدا و دانش آموزان این مکتب می‌گویند که نیروهای امنیتی در تامین امنیت باشنده‌های غرب کابل کوتاه آمده اند، آنان خواستار عملی شدن طرح امنیتی معاون دوم رییس جمهور برای غرب کابل استند.

محمد صادق پدر کلان یکی از قربانیان این رویداد می‌گوید: “آرزو داریم دیگر شاهد از دست دادن نزدیکان خود نشویم، ما طبقه غریبکار و بیچاره فقط امنیت می‌خواهیم.”

در این میان فاطمه که در رویداد ۱۸ ثور هردو پایش زخم برداشته می‌گوید، شدت این حمله هنوز هم از ذهنش بیرون نشده و به دلیل اینکه همقطارانش را از دست داده، در مورد آینده اش سخت نگران است.

فاطمه میگوید: “این انفجار روحیه ما را ضعیف ساخته و ما از طرف های درگیر می‌خواهیم که جنگ را خاتمه داده و دیگر از مردم عام قربانی نگیرند.”

معصومه دانش آموز مکتب سیدالشهدا می‌گوید:  “مردم از چنین حملات هراس ندارند و به اراده قوی به درس خود ادامه خواهیم داد.”

با این حال یک نهاد خیریه به منظور ظرفیت سازی دانش آموزان مکتب سیدالشهدا برنامه‌ی دروس آنلاین را آغاز کردند.

مسوولان این نهاد می‌گویند، ۱۶ تبلیت را برای دانش آموزان صنوف هفتم توزیع کرده تا بتوانند درس های شان را از خانه دنبال کنند.

محمد نجمان زمانی عضو موسسه ایده می‌گوید: “بخاطر اینکه دانش آموزان صدمه روحی دیده اند برای شان تبلیت توزیع کردیم تا بتوانند از خانه های شان دروس را دنبال کنند.”

رویداد های اخیر

شرکت هزاران تن در امتحان ورودی مکاتب افغان-ترک

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۵, ۱۴۰۰)

با وجودی که روند تعلیمی و تحصیلی در کشور تا هنوز به حالت عادی برنگشته است، اما مکاتب افغان-ترک امروز امتحان کانکور ورودی شاگردان به این مکاتب را با اشتراک ۳۶۰۰ داوطلب برگزار کرده است.

مسوولان مکاتب افغان ترک می گویند که در پی تحولات اخیر در افغانستان بیش از ۲۰ درصد از شاگردان این مکاتب کاهش یافته است.

صالح ساغر رییس عمومی مکاتب افغان ترک در افغانستان میگوید: “مکاتب افغان ترک که در بسیاری از ولایت های افغانستان فعالیت دارند به ویژه مکاتب افغان ترک در هرات، بلخ، جوزجان برای دختر خانم های که بالاتر از صنف ششم هستند به درس شان تا اکنون ادامه داده اند اما برای مکاتب افغان ترک در کابل منتظر دستور حکومت امارت اسلامی هستیم.”

از سوی هم تاهنوز امارت اسلامی اجازه آغاز دورس را برای شاگردان دختر مکاتب افغان ترک که  بالاتر از صنف ششم هستند را نداده است.

چنگیز آیدمیر مشاور وزارت معارف ترکیه میگوید:  “ما تلاش می کنیم هرآنچه که در اختیار داریم برای شاگردان که تازه با مکاتب افغان ترک می پیودند را مهیا کنیم. ما تلاش داریم خانواده که توان پرداخت پول را به مکاتب افغان ترک ندارند نیز کمک کنیم. شاگردان که نمرات عالی دریافت می کنند از اول نمره تا دهم را به گونه رایگان جذب کنیم”

در هیمن حال برخی از خانواده که پسرهای شان در امتحان ورودی مکاتب افغان ترک شرکت کرده اند، از امارت اسلامی می خوهند که برای دخترها نیز اجازه دهند تا به دروس شان ادامه دهند.

مکاتب افغان ترک بیش از شش هزار شاگرد در افغانستان دارد. این نهاد در سال ۱۳۷۸ در کابل و دیگر ولایت های کشور فعالیت خود را آغاز کرد و تاکنون شاگردان این لیسه با شرکت در مسابقات منطقه و جهان ده‌ها مدال طلا، نقره و برونز را بدست آورده اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

نگرانی‌ها از افزایش کودکان  مبتلا به سوء تغذیه در کشور

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۵, ۱۴۰۰)

مقام‌های صحی میگویند که شفاخانه‌های کابل میزبان کودکانی است که بیشتر شان از سوء تغذیه رنج میبرند.

به گفته‌ای مقام‌ها اکنون حدود ۲۰ کودک که اکثریت شان زیر سن پنج سال استند در شفاخانه اطفال کابل که خدمات طبی رایگان ارایه میکند، تحت تداوی قرار دارند.

لطیف باهر، مدیر شفاخانه اطفال کابل، در این باره گفت:” اکثر بیماران مبتلا به سوء تغذیه اینجا از قریه‌ها می آیند. با شروع بارش، برف و سرد شدن هوا، رفتن به مراکز صحی یا آمدن به اینجا برای تداوی  برای آنها دشوار خواهد بود.”

برخی از کودکانی مریض به دلیل ضعیف بودن بیش از حد، نفس گرفته نمی‌توانند و نیاز به  اکسیجن دارند و برخی دیگر به دلیل کمبود شدید پروتین دچار پندیده‌گی شده اند.

لطیف باهر در این باره گفت:” افغان‌ها در وضعیت بدی زندگی می‌کنند. بزرگسالان خانواده نمی‌توانند غذای کافی دریافت کنند و نمی‌توانند مواد غذایی کافی مانند پروتین یا کاربوهیدرات را برای فرزندان خود فراهم کنند.”

به گفته‌ای صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) حدود ۱۴ میلیون نفر در افغانستان با ناامنی شدید غذایی روبرو استند.

از سوی دیگر پیش بینی شده که تا پایان سال روان ۳،۲ میلیون کودک زیر سن پنج سال از سوء تغذیه شدید رنج ببرند.

حداقل یک میلیون از این کودکان در معرض خطر مرگ به دلیل سوء تغذیه شدید قرار دارند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دولت ایتالیا به شربت گل “دختر چشم سبز افغان” پناهندگی داد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۵, ۱۴۰۰)

دولت ایتالیا اعلام کرد به شربت گل، یک زن افغان که در سال ۱۹۸۵ به دلیل چاپ عکسش در روی جلد مجله “نشنال جئوگرافیک” به شهرت جهانی رسید، پناهندگی داده و او هم اکنون وارد رم شده است.

دفتر صدر اعظم ایتالیا روز پنجشنبه (چهارم قوس) با نشر بیانیه‌ای گفت که حکومت این کشور پس از آن اقدام به پناه دادن به شربت گله کرد که این بانوی افغانستان خواستار کمک برای ترک کشورش شد.

دولت ایتالیا می‌گوید شربت گل هم اکنون به رم رسیده است و به او برای زندگی در ایتالیا کمک خواهد شد.

چاپ عکس شربت گل در سن ۱۲ سالگی با چشمان سبز رنگ روی جلد مجله نشنال جئوگرافیک به یک نماد ماندگار بدل شد و او را به شهرت جهانی رساند.

عکسی که استیو مک کوری در سال‌۱۹۸۵ از شربت گل در یک اردوگاه پناهجویان افغان در شهر پیشاور گرفت به مشهور‌ترین جلد در تاریخ انتشار این مجله بدل شد.

استیو مک کوری هفده سال بعد و پس از مدت‌ها جستجو، سرانجام در سال ۲۰۰۲ دوباره شربت را پیدا کرد. او با یک نانوا ازدواج کرده بود، سه فرزند داشت و در یک روستای دور افتاده افغانستان زندگی می‌کرد.

مقام‌های پاکستانی در سال ۲۰۱۴ شربت گل را به خرید کارت هویت جعلی پاکستانی متهم کردند و از این کشور اخراج کردند.

شربت گل در سال ۲۰۱۶ به کابل رفت و مورد استقبال محمد اشرف غنی رئیس جمهور پیشین افغانستان قرار گرفت و برای وی یک باب اپارتمان رهایشی داد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است