Connect with us

رویداد های اخیر

خانم که یک افغانستان عاری از ماین می‌خواهد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: آوریل 4, 2021)

سفارت بریتانیا در کابل می‌گوید که در سه سال گذشته برای حفظ زنده‌گی مردم و بهبود زارعت در افغانستان بیشتر از یک و نیم میلیون افغان را در بخش آگاهی‌دهی از خطر ماین‌ها آموزش داده و همچنان بیشتر از ۳۰ کیلو متر مربع زمین را از مواد منفجره وماین‌ها منفجر نشده پاکسازی کرده است.

سفارت بریتانیا به مناسبت روز آگاهی‌دهی از خطر ماین‌ها گفته است که این سفارت از تلاش‌های اداره خدمات ماین‌پاکی سازمان ملل حمایت میکند تا این کشور جنگ زده را در خنثی سازی ماین‌ها کمک کند.

فیضه رضایی، مادر دو کودک که در بخش خنثی سازی ماین‌ها در بامیان کار می‌کند می‌گوید که برای حفظ جان مردم تلاش می‌کند و به وظیفه خود افتخار میکند.

او در سال ۲۰۱۹ میلادی جایزه بین‌المللی کنترول سلاح‌ها را نیز بدست آورده است.

خانم رضایی می‌گوید که از وظیفه‌ی قبلی‌اش که استاد سواد آموزی برای زنان در مناطق دور دست بامیان بود استعفا کرده و با بخش خنتی سازی ماین‌ها پیوسته است.

او درباره این که چرا به این وظیفه روآورده است می‌گوید که:” من چندین تن را میشناختم که در بامیان توسط ماین‌ها کشته و یا زخم برداشته بود. صاحب خانه ما نیز در این رویداد پای خود را از دست داده و چندین کودک نیز در انفجار ماین زنده‌گی خود را از دست دادند. این رویداد بالای من تاثیر کرد. من در باره اطفال خود فکر کردم که مبادا آنها نیز با چنین رویداد رو برو نشوند.”

رضایی افزود که اعضای خانواده او با تغیر وظیفه‌اش موافق نبودند.

او در این باره گفت:” دوستان، اعضای فامیل و کودکان من با این تصمیم من مخالف بودند تا در بخش خنثی سازی ماین‌ها کار کنم.من برای آنان گفتم که برای آینده و کودکان من این تصمیم را گرفته ام. من میخواستم که بامیان از ماین‌ها پاک شود و هر کس از زنده‌گی خود لذت ببرد.”

رضایی همچنان در باره مشکلات و چالش‌های فرا راه او نیز سخن زده است:” من در باره امنیت وظیفه خود نگران استم. وقتی این ماین‌ها پاک شد من شاید نتوانم تا در دیگر ولایت کار کنم بخاطریکه شماری آنها تحت تسلط طالبان است.”

رضایی همچنان افزود که وی علاقه دارد تا ماستری خود را در بخش باستان شناسی و یا هم جامعه شناسی تکمیل کند.

رضایی و همکاران او نخستین تیم زنان افغان هستند که در بخش خنثی سازی ماین‌ها کار می‌کنند.

رضایی در این باره گفت:” کسب جایزه کنترول سلاح‌ها تغیرات بنیادی را در تیم ما وارد کرد. وقتی ما این جایزه را کسب کردیم ما در جامعه افغانی بحیث نمونه معرفی شدیم. ما نخستین تیم زنان در افغانستان بودیم که در بخش خنثی سازی ماین‌ها کار میکردیم. ما ثابت کردیم که زنان نیز میتوانند مانند مردان کار سخت کنند و ما با آنها مساوی استیم.”

این در حالی است که در چهار دهه گذشته از اثر جنگ‌ها در سراسر کشور ماین‌های زیاد فرش شده اند، که باعث تلفات ملکی می‌شوند.

به اساس معلومات اداره ماین پاکی ماهانه ۱۲۰ غیرنظامی از اثر ماین‌ها در کشور کشته و زخمی میشوند.

این در حالی است که در سال ۲۰۲۰ میلادی افغانستان یکی از کشورهای است که توسط ماین‌ها متاثر شده و تاکنون ۳۲ هزار منطقه خطرناک از وجود ماین‌ها پاکسازی شده اند.

با این همه افغانستان در میان ۱۴۹۵ کشوری است که از وجود ماین‌ها متاثر شده است.

به اساس معلومات اداره ماین پاکی از سال ۱۹۷۹ تاکنون بیشتر از ۳۸هزار تن بمشول زنان، اطفال و مردان از انفجار ماین‌ها تلفات دیده که از این جمله تقریبا بیش از ده هزار کشته شده و بیشتر از ۲۹هزار دیگر زخم برداشته اند.

در میان این‌ کشته و زخمیان ۲۰۹۰ تن خانم‌ ۲۳۲۲ دختر، ۱۴۶۴۶ پسر، و ۱۹۵۹۰ مرد شامل استند.

این در حالی است که در چندین سال اخیر بیشترین تلفات ملکی از اثر انفجار ماین‌ها مقناطیسی وارد شده اند.

تنها در سال ۲۰۱۹ م تلفات برخاسته از انفجار ماین‌ها به ۱۶۹۲ تن بشمول زنان و کودکان رسیده که از این میان ۶۵۰ تن کشته شده و ۱۰۴۲ تن دیگر زخم برداشته اند.

در میان این کشته شده‌گان و زخمیان ۱۴۳ دختر، ۱۲۲ زن، ۷۱۶ پسر و ۷۱۱ مرد شامل استند.

تلفات مردان و کودکان نسبت به زنان و ختران برخاسته از انفجارهای ماین‌ زیاد است و شمار این تلفات از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ نسبت به سال‌های میان ۲۰۰۸ و ۲۰۱۳ افزایش یافته اند.

رویداد های اخیر

در سه انفجار پی هم بالای یک مکتب در کابل ۳۰ نفر جان باختند و ۵۲ تن زخم برداشتند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 8, 2021)

در پی سه انفجار در برابر یک مکتب در غرب شهر کابل ۳۰ تن جان باخته و ۵۲ تن دیگر هم زخمی شده اند.

وزارت داخله جان باختن ۳۰ تن و زخمی شدن ۵۲ تن دیگر را تایید کرده است.

اما منابع می گویند که در این انفجار ها بیش از ۴۰ تن جان باخته و نزدیک به ۱۰۰ تن دیگر هم زخمی شده اند.

منابع امنیتی می گویند که نخست یک حمله کننده موتر مملو از مواد انفجاری را در برابر مکتب سیدالشهدا  در منطقه دشت برچی کابل انفجار داد و سپس دو حمله انتحاری حین خروج دانش آموزان این مکتب رخ داده است.

بیشتر قربانیان و زخمیان این رویداد به بیمارستان علی جناح انتقال داده شده است، بیمارستان مملو از جسد، زخمی و افرادی است که نزدیکان شان قربانی شده اند.

تا هنوز گروهی مسوولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

طالبان در اعلامیه ای دست داشتن در این حمله را رد و این انفجارهای را محکوم کرده است.

این گروه گفته است که این انفجار کار داعش بوده است.

این حمله با واکنش تند داخلی و خارجی نیز مواجه شده است.

رییس جمهور غنی این حمله «وحشیانه» توصیف کرده و طالبان را عامل آن دانسته است.

آقای غنی گفته است: “طالبان با تشدید جنگ نامشروع و خشونت شان یکبار دیگر نشان دادند که نه تنها به حل بحران کنونی به گونه صلح آمیز و اساسی تمایل ندارند، بلکه با پیچیده ساختن وضعیت، فرصت فراهم شده بخاطر صلح را سبوتاژ مینمایند.”

شورای عالی مصالحه ملی نیز با محکوم کردن حمله امروز بر دانش‌آموزان در حوزه سیزدهم کابل، آن را «بزدلانه» و «تروریستی» خوانده است.

نمایندگی سیاسی سازمان ملل در افغانستان «یوناما» از حمله امروز در دشت برچی ابراز انزجار کرده و آن «وحشیگری» توصیف کرده است.

این نهاد گفته است: “بسیاری از غیرنظامیان کشته و زخمی شدند. به خانواده های قربانی صمیمانه تسلیت می گوییم و ما آرزوی بهبودی سریع برای آسیب دیدگان داریم.”

اتحادیه اروپا در افغانستان نیز انفجار امروز را محکوم کرد و اظهار داشت: “حمله وحشتناک در منطقه دشت برچی در کابل یک عمل حقیرانه تروریستی است. هدف قرار دادن دانش آموزان در مکتب دخترانه در واقع حمله به آینده افغانستان است.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

انفجار در دشت برچی کابل؛ ده‌ها نفر کشته و زخمی شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 8, 2021)

حوالی ساعت ۴:۲۷ پس از چاشت امروز (شنبه، ۱۸ ثور) انفجاری در منطقه دشت برچی کابل به وقوع پیوسته است.

گواهان می گویند که این انفجار در نزدیکی مکتب سید الشهدا در دشت برچی به وقوع پیوسته است.

وزارت داخله گفته است که تا کنون ۳۵ زخمی از محل به بیمارستان ها انتقال داده شده اند.

منابع گفته اند که به اساس آمار ابتدایی ۱۳ تن در این انفجار جان باخته اند، اما این آمار تا کنون از سوی نهاد های رسمی تایید نشده است.

گفته می شود بیشتر قربانیان و زخمیان این رویداد دانش آموزان اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسوولیت این انفجار را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

نگرانی نماینده‌گان زنان از پیامدهای خروج سربازان خارجی از افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 8, 2021)

وزارت امور خارجه میگوید که روز گذشته (جمعه، ۱۷ ثور) نماینده‌گان زنان در شورای ملی با برخی از اعضای کانگرس امریکا در یک نشست مجازی در مورد وضعیت امنیتی و سیاسی افغانستان گفتگو کردند.

این وزارت می افزاید که زنان افغان از پیامدهای خروج سربازان امریکایی از افغانستان ابراز نگرانی کرده اند.

این وزارت می افزاید که در این نشست اعضای کانگرس امریکا تعهد کردند که نگرانی مطرح شده را در مجلس سنا و بعدا با حکومت آن کشور شریک خواهند کرد.

این اعضای مجلس سنای امریکا از افغانستان و دست آوردهای دو دهه گذشته حمایت کردند.

این زنان افغان خروج سربازان خارجی و تداوم همکاری‌ها با نیروهای افغان را بهترین فرصت برای دفاع مستقلانه از افغانستان خوانده اند.

در یک بیانیه ای وزارت خارجه آمده است که “اعضای پارلمان کشور با اشاره به مزیت‌های ساختارهای دموکراتیک در جریان دو دهه پسین برای نسل جوان، بر خواست و اراده برحق مردم افغانستان مبنی بر عدم برگشت دوره تاریک نظام طالبانی در افغانستان، تأکید کردند.”

این نماینده شورای ملی افزایش خشونت‌ها و ادامه ترورهای هدفمند را نقض توافقنامه دوحه دانسته است.

این نماینده‌گان افغان از ” همتاهای امریکایی شان خواستند تا در راستای متقاعد ساختن طالبان و حامیان منطقه‌یی شان جهت پذیرفتن آتش‌بس فوری و دایمی در کشور، همکاری نموده توجه بیشتر مبذول بدارند.”

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است