Connect with us

رویداد های اخیر

حکومت طرح رفع مرحله وار قرنطین در شهر کابل را تایید کرد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: می 21, 2020)

حکومت افغانستان طرحی را تایید کرده است که بر اساس آن قیود وضع شده بالای قسمت هایی از شهر کابل و شماری از نهادها برداشته میشود.

محمد یعقوب حیدری والی کابل امروز، پنجشنبه، ۱ جوزا،  در یک نشست خبری ، گفت که کمیته مبارزه با ویروس کرونا این طرح را به کابینه حکومت پیشنهاد کرده و حکومت نیز آن را تایید کرده است.

این طرح پس از عید تطبیق خواهد شد.

آقای حیدری گفته است که شماری از دکان های مواد خوراکی، میوه فروشی‌ها، نانوایی ها، مرکزهای صحی، نهادهای مدد رسان داخلی و خارجی ، تانگ تیل ها و گازفروشی ها میتوانند با رعایت رهنمودهای بهداشتی به فعالیت خود ادامه دهند.

والی کابل گفته است:

  • رستورانت هایی که خدمات غذا رسانی به درب منزل دارند، می توانند با رعایت رهنمودهای وزارت صحت عامه خدمت عرضه کنند.
  • دکان های وسایل برقی، فلزکاری‌ها، نجاری ها، موبایل فروشی ها، ورکشاپ ها و ترمیمگاه ها، موتر فروشی ها و دست فروشان در یک محل مشخص روزانه از ساعت ۲ پس از چاشت میتوانند فعالیت کنند.
  • میوه خشک فروشی ها، لباس فروشی ها، بوت فروشی ها، قرطاسیه فروشی ها، تکت فروشی ها، عکاسی ها، بزازی ها و فروشگاه های مواد شوینده از ساعت ۸ صبح تا ۲ پس از چاشت می توانند فعالیت کنند.
  • مرکزهای تجارتی کوچک از ساعت ۱۲ تا ۵ عصر، خیاطی ها از ساعت ۶ عصر تا ۸ شب، زرگری ها سه روز تاق در هفته و از ساعت ۲ تا ۸ شام، بنجاره فروشی ها، سیمساری، آرایشگاه ها، سلمانی ها و وکلای مدافع از ساعت ۲ تا ۸ شام می توانند فعالیت کنند.
  • مندوی های باغ قاضی، پل باغ عمومی، بازار لیسه مریم، سرای شمالی و سایر عمده فروشی ها طور منظم از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ چاشت می توانند فعالیت داشته باشند.

در همین حال آقای حیدری افزوده است که بر اساس این طرح:

  • وسایط تیز رفتار کوچک که آخر نمبر پلیت آنها جفت باشد روزهای شنبه، دوشنبه و چهارشنبه و موترهای که آخر نمبر پلیت آنها تاق است در روزهای یکشنبه، سه شنبه، پنجشنبه و جمعه می توانند تردد کند.
  • بس‌های شهری و موترهای که بیش از سه مسافر انتقال می دهند ممنوع است.

آقای حیدری تاکید کرده است که آمبولانس ها، اطفایه‌ها، وسایط دولتی، وسایط  داکتران و کارکنان صحی، دیپلومات ها، مقامات بلند رتبه دولتی، وکلای پارلمان، کارمندان شبکه های مخابراتی، شبکه های تلویزیونی و خبرنگاران می توانند در صورت نیاز با رعایت رهنمود های وزارت صحت عامه تردد کنند.

والی کابل از مردم خواست تا برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در روزهای عید در خانه های خود بمانند، ” زیرا از ساعت ۵ صبح تا شام،  تمام مسیر های شهر کابل به روی وسایط مسدود می گردد و پولیس از تردد غیر ضروری جدا جلوگیری می نماید.”

آقای حیدری هشدار داد در صورت عدم رعایت این طرح از سوی اصناف در کابل، قیود سخت تری در شهر کابل وضع خواهد شد.

 این در حالی است که شمار مبتلایان ویروس کرونا در افغانستان به ۸۶۷۶ رسیده است که تا هنوز ۱۹۳ نفر جان باخته و ۹۳۸ تن نیز درمان شده اند.

رویداد های اخیر

افزایش نیروهای خیزش مردمی علیه طالبان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 23, 2021)

صدها باشنده ولسوالی های کوهدامن کابل به رهبری امان الله گذر، عضو مجلس نمایندگان مسلح شدند و در پیکار با طالبان، در کنار نیروهای دولتی اعلام آمادگی کرده اند.

این در حالی است که طالبان حملات بی‌پیشینه‌ی را علیه نیروهای افغان و برای تصرف ولسوالی ها در سراسر کشور راه اندازی کرده اند.

این در درگیری ها حتا در حومه های سه بزرگ شهر – میمنه در فاریاب، شهر قندز ولایت قندز و مزار شریف ولایت بلخ – نیز رسید که از سوی نیروهای افغان به کمک خیزش های مردمی به عقب رانده شده است.

طالبان تا هنوز ده ها ولسوالی را تصرف کرده اند. در تازه ترین مورد بندر شیرخان در قندز که با تاجیکستان مرز مشتریک دارد را تصرف کرده اند. گفته میشود که ده ها تن از کارمندان این بندر و نیروهای امنیتی برای به آن طرف مرز فرار کرده اند. مقام های محلی تا هنوز در این مورد چیزی نگفته است.

منابع محلی تایید می کنند که در یک شبانه روز گذشته اداره چهار ولسوالی دیگر در ولایت های غزنی، بدخشان و پکتیا به دست طالبان افتاده است.

همزمان با این، نزدیک به صد زن در جوزجان و هزاران تن دیگر در ولایت های هرات، ننگرهار و لغمان سلاح برداشتند و برای پیکار با طالبان اعلام آمادگی کردند.  

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

غنی: وضعیت کشور مطابق خروج نیروهای خارجی مدیریت شود

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 23, 2021)

محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور از همه طرف ها در داخل و بیرون حکومت می خواهد که برنامه های شان را برای مدیریت اوضاع پس از خروج نیروهای خارجی هماهنگ کنند.

آقای غنی در گفتگو با مرکز عربی واشنگتن دی سی در دوحه می گوید که اعلام تصمیم خروج از سوی جوبایدن، شکل دهنده وضیعت جاری بوده و اکنون باید تمامی برنامه ها با این وضیعت عیار شوند.

آقای غنی گفته است: ” تصمیم جوبایدن که از سوی ناتو نیز تایید شد تغییر دهنده و شکل دهنده وضعیت بوده است. حالا تمام طرف ها چه دولتی و چه غیر دولتی باید در مورد آنچه فکر می کردند ممکن است رخ دهد، تجدید نظر کنند و برنامه های خود را با روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان همسو کنند.”

رییس جمهور غنی روند خروج نیروهای خارجی را تغییر بازی نامیده و آن را در چهار بخش ارزیابی کرده است.

وی گفته است: “همه باید با دولت همکاری می کردند تا برنامه هایی را برای تسریع روند صلح که منجر به صلح پایدار برای مردم افغانستان می شود و به روابط خوبی برای مشارکت با کشورهای همسایه، منطقه، جهان اسلام و شرکای بین المللی افغانستان منجر می شود، تغییر دهند.”

 این در حالی است که رییس جمهور غنی از بهر دیدار و گفتگو با جوبایدن در راس یک هیات بلند پایه راهی امریکا شده است.

بشمول رولا غنی بانوی نخست، امرالله صالح، معاون نخست رییس جمهور، عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی، حمدالله محب مشاور شورای امنیت ملی، حنیف اتمر وزیر خارجه، شهرزاد اکبر، رییس کمیسون حقوق بشر، دو عضو هییت مذاکراتی و وحید عمر، مشاور ارشد رییس جمهور، آقای غنی را در این سفر همراهی می کنند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هشدار وزیر دفاع روسیه از وقوع جنگ داخلی در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 23, 2021)

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، امروز چهارشنبه (۲سرطان) گفته است که این احتمال وجود دارد که بعد از خروج نیروهای خارجی از افغانستان، این کشور با جنگ داخلی روبرو شود.

شویگو در سخنرانی‌اش در نهمین کنفرانس مسکو در مورد امنیت بین‌المللی گفت که وضعیت افغانستان “نیاز به توجه ویژهای دارد – هم از طرف کشورهای همسایه و هم از طرف سازمان‌های بین‌المللی”.

وی در ادامه گفته است که:”پس از خروج نیروهای خارجی، احتمال وقوع جنگ داخلی درافغانستان با همه پیامدهای منفی آن بسیار زیاد است؛ پیامدهایی همچون وخامت بیشتر در زندگی مردم، مهاجرت گسترده و گسترش افراط‌گرایی به کشورهای همسایه.”

به باور وزیر دفاع روسیه، ناتو با توجه به حضور ۲۰ساله در افغانستان در دستیابی به اهداف خود ناتوان بوده و برای تغییر این وضعیت یک اقدام جدی و سریع باید انجام شود.

درهمین حال، حامد کرزی، رییس جمهور پیشین نیز در این کنفرانس خطاب به شرکت کنندگان در کنفرانس سخنرانی کرد و از روسیه، چین، پاکستان و سایر کشورهای منطقه خواست تا حمایت خود را به سود روند صلح افغانستان افزایش دهند.

وی گفت که حمله اخیر به مکتب سیدالشهدا درغرب کابل، که منجر به کشته شدن بیش از ۸۰ دانش آموز شد، نمونه بارز درد و رنج افغان‌ها است.

کرزی گفت:”ساختن آیندهای باثبات بر عهده مردم افغانستان است، اما آنها نمیتوانند بدون کمک قدرتهای بزرگ جهان از جمله روسیه این کار را انجام دهند.”

وی در ادامه گفت که:” مردم افغانستان “از صمیم قلب” از آغاز روند صلح سه سال پیش حمایت کردند، اما امروز “اوضاع رو به وخامت است”. وی افزود :”ما معتقدیم مشارکت روسیه و چین با پاکستان برای دستیابی به صلح قابل توجه خواهد بود.”

وی همچنان افزود: “ما امیدواریم كه ایران نیز به این روند بپیوندد.”

کرزی به پشتیبانی روسیه تاکنون در زمینه گردهم آوردن احزاب درباره روند صلح، از جمله “ترویکا” اخیر اذعان کرد که: “صلح در افغانستان و ثبات در افغانستان قطعاً با یک منطقه با ثبات تر، و یک منطقه با شکوفایی بیشتر مرتبط است. افغانستان در قلب این منطقه است … و مردم افغانستان در قلب این منطقه قرار دارند. “

“وی گفت:”امیدوارم که همه شما برای رسیدن به این (صلح) با ما مشارکت داشته باشید.”

وی افزود: “ما میخواهیم روی پاهای خود بایستیم و به جامعه بینالمللی اتکا نکنیم.”

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است