Connect with us

رویداد های اخیر

حکومت: طالبان ۱۳ میلیون افغان را از دستررسی به خدمات عامه محروم کرده اند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۲۴, ۱۴۰۰)

نادر نادری رییس کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی میگوید که طالبان در هفته های پسین دست کم ۲۶۰ ساختمان حکومتی را در ۱۰۶ ولسوالی تخریب و یا به آتش کشیده اند.

آقای نادری امروز(پنج‌شنبه، ۲۴ سرطان) با نشر یافته های یک بررسی گفته است که طالبان در ساحات تحت تصرف شان ۱۳ میلیون افغان را از خدمات عامه محروم کرده، ۲۶۰ تعمیر دولتی را تخریب، ۵۰ هزار کارکن خدمات ملکی را متضرر ، کار ۱۱۲ پروژه انکشافی را متوقف و در ۳۵ ولسوالی ۵۰ در صد ادارات عامه افغانستان را غارت کرده اند.

از سوی هم طالبان برای سه ماه آتش بس، آزادی هفت هزار زندانی شان و بیرون شدن نام سران این گروه از فهرست سیاه سازمان ملل را شرط گذاشته اند.

آقای نادری گفته است که این شرط طالبان بیش از حد سنگین است و رهایی هفت هزار زندانی این گروه در گذشته، باعث افزایش خشونت ها شده است.

وی گفته است:” طالبان پیشنهاد سه ماه آتش‌بس کرده‌ اند اما در مقابل آن آزاد شدن ۷ هزار زندانی و خارج شدن نام رهبران خود از لیست سیاه ملل متحد را خواستار شده‌ اند.”

یافته‌های بررسی کمیسیون مستقل اصلاحات اداری نشان می‌دهد:

  1. طالبان با تصرف ولسوالی‌ها در ۲۹ ولایت کشور ۲۶۰ ساختمان نهادهای عامه را در ۱۰۶ ولسوالی به وسیله حریق، انفجار ماین ویران کرده‌اند.
  2. غارت‌گری تجهیزات و اموال نهادهای عامه

در گزارش آمده است: “در ۸۲ ولسوالی میزان غارت تجهیزات ۱۰۰ درصد، در ۱۸ ولسوالی از ۷۰ تا ۹۰ درصد، در ۱۴ ولسوالی از ۵۰ تا ۶۰ درصد و در ۳۵ ولسوالی تا ۵۰ درصد گزارش شده است.”

  1. بی‌جا شدن هزارها کارکن خدمات عامه نزدیک به چهار هزار تن از کارکنان خدمات عامه، در نتیجهٔ تصرف ولسوالی‌ها از سوی طالبان متضرر شده و شمار زیادی از آن‌ها به خاطر وضعیت بد امنیتی و تهدیدات بلند علیه شان، از مناطق‌شان به مراکز ولایات متواری شده‌اند.
  2. محروم شدن میلیون شهروند از خدمات اساسی دولتی بیش‌تری از ۱۳ میلیون افغان از خدمات اساسی دولتی و پروژه‌های انکشافی چون بازسازی شبکه‌های آب‌رسانی، سرک‌سازی، دیوارهای استنادی، اعمار مکاتب، پل‌سازی، حفر چاه‌ها، اعمار شفاخانه‌ها، اعمار سردخانه‌ها و دیگر پروژه‌ها محروم شده‌اند.
  3. بی‌سرنوشتی ۵۰هزار کن خدمات ملکی

بر اساس گزارش: “بیش‌تر از ۵۰ هزار کارکن خدمات ملکی در بی‌سرنوشتی به سر می‌برند و نمی‌توانند به وظایف‌شان حاضر شوند.”

  1. تنها در ولسوالی‌های زیر تصرف طالبان در ولایت تخار، ۱۱۲ پروژۀ انکشافی که برای سال روان برنامه‌ریزی شده بود، هم اکنون کاملاً متوقف شده است.
  2. وضع قیود و محدودیت ها بر زنانی که خدمات صحی ارایه می کنند

در گزارش آمده است: “طالبان در شمار کمی از ولسوالی‌های زیر تصرف‌شان کارکنان زن را که در بخش خدمات‌رسانی صحت کار می‌کنند تنها با قید پوشش حجاب و داشتن محرم شرعی، در مسیر رفت و برگشت، اجازۀ فعالیت داده‌ اند.”

  1. در ولسوالی‌های زیر تصرف طالبان در ولایت پکتیا نیز فقط به زنانی که در بخش نسایی ولادی کار می‌کنند، با قید پوشش حجاب و داشتن محرم شر عی در مسیر رفت و برگشت، اجازه فعالیت داده شده است.
  2. حمله و صدمه زدن به افراد و تاسیسات ملکی به اساس قوانین بین المللی بشر دوستانه جنایت جنگی پنداشته می‌شود. توقف جنگ و توافق سیاسی برای یک آینده مشترک برای تمام افغان‌ها راه جلو گیری از تداوم این جنایات است. تداوم جنگ افغان ها را بازنده میسازد. در صلح سرفرازی مردم ما نهفته است.

در همین حال طالبان با رد این گزارش گفته است که این گروه حد اقل توانسته است که در ساحات زیر تصرف خود «امنیت بهتر» تامین کند.

رویداد های اخیر

ابراز نگرانی امارت اسلامی افغانستان از ادامه تحریم های جامعه جهانی

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۶, ۱۴۰۰)

امارت اسلامی هشدار می دهد که ادامه تحریم های جامعه جهانی بر افغانستان سبب تقویت داعش در کشور خواهد شد.

سهیل شاهین نماینده معرفی شده دولت افغانستان به سازمان ملل در مصاحبه ای با یورو نیوز گفته است که ادامه تحریم های مالی و منجمد ماندن دارایی های افغانستان در امریکا مردم را دامنگیر فقر کرده و این کار زمینه سربازی گیری داعش، از شهروندان افغان مساعد ساخته است.

آقای شاهین گفته است: “تحریم ها به شکل گیری فقر و تشدید وضعیت کنونی بحران انسانی در کشور منجر شده است و همین زمینه را برای سرباز گیری داعش فراهم می کند و آنها از این وضعیت سود می برند.”

تحولات اخیر در کشور و آوازه های از رشد شاخه خراسان داعش در افغانستان، روسیه و کشورهای آسیایی میانه را وا داشته است که در مناطق مرزی با افغانستان مانورهای نظامی مشترکی را اجرا کنند.

به تازگی اوزبیکستان و قزاقستان یک مانور نظامی پنج روزه را در شهر سرحدی ترمز بگونه مشترک انجام دادند.

وزارت دفاع اوزبیکستان در اعلامیه ای گفته است: “بیش از ۱۰۰ سرباز در  مانورنظامی مشترک کشف و خنثی سازی باندهای مسلح در مناطق مرزی دو کشور شرکت کردند. در این  مانورنظامی علاوه بر وسایط زرهی و تجهیزات نظامی، از طیارات جنگی و هلیکوپترهای نظامی نیز استفاده شد.”

در همین حال لوی درستیز وزارت دفاع در گفتگویی با شبکه الجزیره تاکید کرده است که اردوی جدید افغانستان ثبات در کشور را تامین می کند و این اردو متکی به کمک های خارجی نخواهد بود.

قاری فصیح الدین بدخشانی لوی درستیز وزارت دفاع ملی گفته است:” نیروهای تازه ما از میان مردم و جریان ها و احزاب است و این نیروها به باور و عقیده اسلامی برای حراست از افغانستان آماده شده اند.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

شیایومی کارخانه‌ای با ظرفیت ۳۰۰ هزار موتر در سال می‌سازد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۶, ۱۴۰۰)

شرکت شیایومی یکی از بزرگ ترین سازندگان تیلفون های هوشمند که به تازگی وارد صنعت موتر سازی شده است، کارخانه ای را می سازد که می تواند سالانه ۳۰۰ هزار موتر الکترونیکی تولید کند.

این غول فناوری چینی میخواهد که این کارخانه را در شهر پکن، پایتخت این کشور بسازد.

مقام های شیایومی گفته اند، انتظار میرود که این شرکت تا سال ۲۰۲۴ به تولید انبوهی از موتر های برقی برسد.

این در حالی است که این شرکت در ماه مارچ اعلام کرد که قصد دارد در جریان ده سال آینده حدود ده میلیارد دالر را روی تولید موتر های برقی سرمایه گذاری کند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هیات امارت اسلامی با مقام‌های قطری دیدار و گفتگو کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۶, ۱۴۰۰)

وزارت خارجه میگوید که هیات امارت اسلامی به رهبری مولوی امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه با مسوولان و نماینده‌گان وزارت‌خانه‌ها و ادارات مختلف قطر دیدار و گفتگو کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه میگوید که این دیدار در وزارت خارجه قطر انجام شده است.

او افزوده که “در این نشست روی موضوعات سیاسی، بشری، اقتصادی و تعلیمی گفتگو شده است.”

به گفته‌ای بلخی مقام‌های قطری از ادامه‌ کمک‌های آن کشور به افغانسان اطمینان داده اند.

او گفته:” مقام‌های قطری اعلام کردند که در کنار افغان‌ها خواهند بود و کمک‌های خود را در دوره آینده ادامه خواهند داد.”

مقام‌های امارت اسلامی از کمک‌ها و نقش مثبت قطر در گفتگوهای صلح قدردانی کرده است.

این درحالی است که هیات امارت روز پنجشنبه گذشته برای گفتگو با نماینده‎گان کشورهای جهان به ویژه امریکا وارد قطر شد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است