Connect with us

خبرهای تازه

حکومت افغانستان برای اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر «پاسپورت افغانی» داده است

Avatar

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۲۷, ۱۳۹۷)

شورای عالی صلح می گوید که سفر های اخیر رییس و هیات این دفتر با پاسپورت افغانی به کشور های خارجی صورت گرفته و دولت افغانستان هر گونه تسهیلات به شمول پاسپورت را از بهر سرعت بخشیدن به روند صلح، برای طالبان فراهم می کند .

 در پانزده روز دو سفر خارجی؛ شیرمحمد عباس ستانکزی رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر با یک هیات این گروه در روز های نخست ماه اگست به ازبکستان سفر کرد و از دوازده تا پانزدهم اگست هم به اندونزیا رفته بود. طالبان در خبرنامه ای گفته اند که هیات این گروه با معاون رییس جمهور و وزیرخارجه اندونیزیا روی برنامه های آینده صلح گفتگو کرده اند.

اما اعضای دفتر سیاسی طالبان در دوحه با پاسپورت های افغانی به تاشکند و جاکارتا رفته اند و این پاسپورت ها را هم دولت افغانستان برای آنان فراهم کرده است.

سید احسان طاهری، سخنگوی شورای عالی صلح گفت:”طالبان در سفر های اخیر شان خصوصا ازبکستان که رفتند و با دولت ازبکستان در باره تسریع بخشیدن پروسه صلح داشتند، با پاسپورت افغانی رفته بودند و این سفر در هماهنگی با دولت افغانستان صورت گرفته بود.”

سخنگوی گروه طالبان نوعیت پاسپورت های اعضای دفتر سیاسی این گروه در قطر را محرم می گوید اما وزارت داخله و خارجه افغانستان حاضر نشد تا در این باره سخن بگوید.

افراد نزدیک به طالبان می گویند که هیچ محدودیتی در گرفتن پاسپورت از سوی طالبان وجود ندارد و برای اعضای دفتر سیاسی دوحه، قونسلگری های افغانستان در قطر و پاکستان، پاسپورت های افغانی توزیع کرده است تا آزادانه به کشور های خارجی رفت و آمد کنند.

سید اکبر آغا عضو پیشین گروه طالبان بیان داشت: “اگر در پاکستان قونسلگری افغانستان است یا در امارات یا در قطر همه پاسپورت می دهند و تا اکنون برای پاسپورت دادن برای طالبان هیچ گونه محدودیتی وضع نشده است.”

گفته می شود که در آینده نزدیک دفتر سیاسی طالبان از قطر به پایتخت ازبکستان انتقال خواهد یافت و این گروه از تاشکند بحث صلح را با افغانستان دنبال خواهند کرد اما دفتر دوحه آنان فعالیت غیرسیاسی خواهد داشت.

نظر محمد مطمین، آگاه سیاسی اظهار داشت:”طالبان در نزدیک به ده ولایت نماینده دارند و در سفر به تاشکند و دیگر کشور ها تلاش می کنند که در آنان نماینده داشته باشند.”

تاکنون طالبان هیچ چراغ سبز برای آغاز گفتگو های صلح با دولت افغانستان نشان نداده اند اما حکومت پیوسته از آنچه که امتیاز دهی بی هیچ سودی برای گروه طالبان خوانده می شود، زیر نقد قرار گرفته است.

گزارشگر: باعث حیات

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

تکنالوژی

آسترالیا سریعترین سرعت انترنت در جهان را کشف کرد

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

پژوهشگران دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی سریعترین سرعت اینترنت جهان را از یک تراشه نوری با ظرفیت ۴۴ اعشاریه ۲ تیرابیت بر ثانیه کشف کرده اند.

یک مقاله پژوهشی که در مجله “نیچر کمیونیکیشنز منتشر شده است، نشان می دهد که یک گروهی از پژوهشگران متشکل از  دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی در آسترالیا، تجربه سریعترین سرعت انترنت را اختراع و با موفقیت آزمایش کرده اند.

این تحقیقات نشان می دهد، که با به کار درآمدن این اختراع، با این سرعت تکنالوژی معلوماتی، داونلود نمودن یک هزار فیلم با کیفیت عالی در ظرف ثانیه ها قادر خواهیم شد.

این پژوهشگران این ظرفیت را با جایگزین کردن ۸۰ لیزر که تا به حال حامل سیگنال‌های ارتباطی بودند، با یک مایکرو-کوم یا یک تراشه نوری به دست آورده اند.

طبق این مقاله منتشر شده این یافته ها، نه تنها ظرفیت ارتباطات استرالیا را سرعت می بخشد، بلکه امکان استفاده از این فناوری در سراسر جهان نیز وجود دارد.

به اساس این یافته ها، این فناوری توانایی پشتیبانی از اتصالات اینترنت پرسرعت یک اعشاریه ۸ میلیون خانواده را همزمان در ملبورن، استرالیا و میلیارد ها مشترک را در سراسر جهان از بالاترین سرعت انترنت برخوردار خواهد کرد.

این اولین بار است که مایکرو-کوم در چنین یک آزمایش مورد استفاده قرار می گیرد و بیشترین معلوماتی تولید شده از یک تراشه نوری را دارد.

داکتر بیل کورکوران، یکی از پژوهشګران، می گوید: “ما در حالا درمیآبیم که چگونه زیرساخت های انترنت در دو یا سه سال به مهیا گردد، به دلیل تعداد بی سابقه ای از افرادی که از انترنت استفاده می کنند. کار از راه دور، معاشرت و مراودات. این واقعاً به ما نشان می دهد که باید بتوانیم ظرفیت اتصالات انترنتی خود را مقیاس کنی.”

به خواندن ادامه دهید

جهان

طالبان از اعلام رهایی ۲ هزار زندانی توسط حکومت استقبال کردند

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

طالبان اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی از سوی حکومت افغانستان را یک گام نیک دانسته و در عین حال، بر رهایی ۵۰۰۰ زندانی این گروه تاکید ورزیده اند.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان، سهیل شاهین، در تویتی گفته است که اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی توسط حکومت یک گام خوبی است؛ او افزوده است: “در توافقنامه دوحه خواست رهایی ۵۰۰۰ زندانی بخاطری بود که فضای اعتماد به میان آید و این پروسه باید تکمیل شود تا موانع ازسر راه آغاز مذاکرات بین الافغانی برداشته شود.

در ضمن، نامبرده از تعهد طالبان مبنی بر رهای زندانیان حکومتی خبر داده می نویسد که این گروه “نیز در جانب خود برای رهایی زندانیان متعهد میباشد.”

این اظهارات از سوی طالبان در حالی صورت می گیرد که روز گذشته رییس جمهور غنی در پاسخ به اعلام آتش‌بس سه‌ روزه‌ از سوی طالبان، رهایی ۲۰۰۰ زندانی طالب را برای نشان دادن حسن نیت، اعلان کرد و ضمناً، او از طالبان نیز خواست تا روند رهایی زندانیان نیروهای امنیتی که در بند این گروه قرار دارند را به زودی آغاز کنند.

در همین حال، ایالات متحده نیز از اعلامیه رئیس جمهور اشرف غنی استقبال کرده است.

چنانچه رئیس جمهور در تویتی نوشته که مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریكا، در یک تماس تلفونی از دولت افغانستان بخاطر تصمیم دلیرانه اش مبنی بر آزادی ۲۰۰۰ زندانی طالب تقدیر كرده گفته است: “ایالات متحده خواهان آتش بس دایمی / کاهش در خشونت و آغاز مذاکرات بین الافغانی است.”

باید گفت که حکومت افغانستان پس از امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان ۱۵۰۰ زندانی طالبان را از بند رها کرد. در مقابل گروه طالبان نیز در حدود ۲۰۰ تن از نیروهای امنیتی را از بند آزاد کرده است.

اما پس از افزایش سطح خشونت‌ها از سوی طالبان، این روند از سوی دولت متوقف شد؛ اکنون دیده می شود که تلاش های اخیر نماینده ویژه ایالات متحده، زلمی خلیلزاد، موثر بوده و ممکن، این روند از سر گرفته شود.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

استقبال نهاد های بین المللی از آتش بس میان حکومت افغانستان و طالبان

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

اعلام آتش بس از سوی گروه طالبان و حکومت افغانستان مورد استقبال شماری زیادی از نهاد های بین المللی و کشورها از جمله آمریکا، ناتو، اتحادیه اروپا، هند و غیره قرار گرفته است.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح أفغانستان گفت: ” گام های دیگری باید فورا دنبال شود رهایی زندانیان باقی مانده از هر دو طرف همانگونه که در موافقتنامه ایالات متحده و طالبان مشخص گردیده، بر نگشتن به سطح بلند خشونت ها و توافق بر تاریخ جدید برای آغاز نمودن مذاکرات بین الأفغانی”.

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو هم از دو طرف خواست تا از فرصت بوجود آمده برای صلح و منفعت أفغانستان استفاده کنند.

سخنگوی نیرو های خارجی، نمایندگی دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان ، سفارت امریکا و وزارت خارجه پاکستان نیز با استقبال ازین تصمیم خواهان توقف درگیری ها به گونه دوامدار شده و اصرار به آغاز گفتگو های میان افغانان کرده اند

نمایندگی سازمان ملل متحده در أفغانستان گفته است:  “تنها گفتگو های صلح می تواند پایان برای جنگ افغانستان باشد. سازمان ملل متعهد به حمایت از حکومت و مردم افغانستان از بهر تلاش های شان درین راستا است “.

راس ویلسون سفیر آمریکا هم این آتش بس را نعمت ویژه برای تمام مردم أفغانستان عنوان کرد.

اتحادیه اروپا، هند و ایران هم از این اقدام استقبال کردند.

حکومت أفغانستان و طالبان برای سه روز به مناسبت عید سعید فطر آتش بس را اعلام نموده اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending