Connect with us

رویداد های اخیر

حمله انتحاری در نزدیکی همایش هواداران عطا محمد نور در کابل

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: عقرب ۲۵, ۱۳۹۶)

در نتیجه حمله انتحاری در مقابل سالون عروسی قصر نوین در چهارراه لب جر خیرخانه، 9 تن جان باخته و 9 تن دیگر زخم برداشته است.

مهاجم انتحاری، هواداران عطا محمد نور را پس از بیرون شدن از گردهمایی “ستایش از کارکرد های والی بلخ” از این سالون عروسی، هدف قرار داد.

پس از این رویداد شماری از موتر ها در هر گوشه و کنار جاده آتش می گیرند. در هر گوشه کشته ها و زخمی ها به چشم می خورد. رنجرهای پولیس شتابان در تلاش انتقال قربانیان رویداد به بیمارستان اند. در میان قربانیان کودکان نیز به چشم می خورند. همه شوکه در حال فرار؛ مردم شیشه های را می شکنند و از محل رویداد فرار می کنند.

سرانجام پولیس این محل را در انسداد خود در می آورد.

برایند حمله انتحاری بر حامیان عطا محمد نور والی بلخ؛ 9  کشته و 9 زخمی. نظامیان و غیرنظامیان به شمول فرمانده تولی حوزه چهارم امنیتی کابل شامل جان باخته گان حمله انتحاری اند.

تاکنون هیچ گروهی مسوولیت این رویداد را بر عهده نگرفته است.

در مراسم ستایش از کارکرد های عطا محمد نور والی بلخ برخی چهره های سیاسی به شمول ستار مراد وزیر پیشین اقتصاد و برخی اعضای مجلس نمایندگان نیز حضور داشته اند.

گزارشگر: سمیرا ظفری

رویداد های اخیر

صلاح‌الدین ربانی از ریاست حزب جمعیت اسلامی برکنار شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۲, ۱۳۹۹)

۴۷ عضو شورای رهبری جمعیت اسلامی، صلاح‌الدین ربانی را از ریاست این حزب برکنار کرده اند.

این اعضا، عنایت الله شاداب را به عنوان رییس موقت جمعیت اسلامی افغانستان برگزدیده ‌اند تا مجمع عمومی حزب را برگزار کند.

جمعیت اسلامی افغانستان ظاهرا دو دسته شده ‌است. ۴۷ عضو شورای رهبری این حزب به شمول عطا محمد نور، یونس قانونی، بسم‌الله محمدی، حفیظ منصور، اسماعیل خان و ستار مراد، برای برکناری صلاح الدین ربانی از ریاست جمعیت اسلامی رای دادند و او را عزل کردند.

از میان ۶۲ عضو شورای رهبری، ۴۷ عضو آن، عنایت‌الله شاداب از موسسان این حزب را به عنوان رییس موقت شورای رهبری تعیین کردند تا برای برگزاری مجمع عمومی حزب پس از سال‌ها، مقدمه‌ چینی کند.

بصیر سالنگی، عضو شورای رهبری جمعیت اسلامی افغانستان میگوید: “یک سهم کلان پنجاه فیصد در حکومت داریم، وقتی که داریم بخاطر قهر شدن یک شخص که خودش به تنهایی تصمیم می‌گیرد نمی تواند از آن گذشت، از ۶۲ نفری ۴۷ نفر که ۳۵ نفر حضور داشتند و دگران در ویدیو گفتند که با شما هستیم.”

صلاح‌الدین ربانی نمی‌خواست در حکومت مشارکتی شریک باشد اما ۴۷عضو شورای رهبری خود را شریک در حکومت از آدرس عبدالله عبدالله می‌بینند و چشم‌انداز نقش آفرینی برجسته کنار آقای عبدالله در روند صلح دارند.

حفیظ منصور، عضو شورای رهبری جمعیت اسلامی افغانستان میگوید: “چی دلیلی وجود دارد که ما اپوزیسیون باشیم، مگر عاقلانه نیست که حکومتی را که با طالبان در کارزار سیاسی ا‌ست تقویت کنیم تا جلو ورود طالبان را از رهگذر سیاسی و نظامی بگیریم.”

یک بخش دیگر شورای رهبری اما کنار صلاح‌الدین ربانی مانده اند، آقای ربانی دو هفته پیش برخی اعضای جمعیت اسلامی را به معامله‌گری متهم کرد.

صلاح‌الدین ربانی به تاریخ ۱۸ جون گفته بود: “شماری از اعضای ارشد جمعیت اسلامی خلاف فیصله های خویش و خلاف تصامیم رهبری و ارزش‌های بنیادین خویش عمل کرده‌اند، نتیجه‌اش این شد که امروز خواسته‌های مشروع مردم مان را از دیگران گدایی می‌کنیم.”

در واکنش به این اقدام، جمعیت اسلامی به رهبری صلاح‌الدین ربانی، عضویت عطامحمد نور، یونس قانونی، کلیم الله نقیبی، عبدالحفیظ منصور، واقف حکیمی، سید عنایت الله شاداب و عبدالستار مراد را به حالت تعلیق درآورد.

احمدضیا مسعود، معاون جمعیت اسلامی گفته که صلاح‌الدین ربانی هم‌چنان رییس جمعیت اسلامی است و حکومت در تبانی با برخی اعضای رهبری این حزب پس از مذاکرات فشرده، زمینه‌ی انشعاب جمعیت اسلامی را فراهم کرده ‌است.

بیشتر حزب‌ها در دو دهه‌ی پسین با پراکندگی، چند پارچه‌گی و گسست داخلی روبرو بوده اند و نتوانسته‌اند که در معادله‌های سیاسی با یک‌دستی درون سازمانی عمل کنند، از همین‌رو عکس دیگر کشورها، نقش حزب‌های افغانستان در تحولات سیاسی دو دهه‌ی پسین، ضعیف و کم‌رنگ پنداشته می‌شود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

پنتاگون: طالبان هنوز با گروه‎های وابسته با القاعده در ارتباط است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۲, ۱۳۹۹)

در گزارش تازه پنتاگون آمده است٬ که گروه های منطقه یی وابسته به القاعده روابط نزدیک با طالبان بر قرار می کنند و  منافع پایدار در حمله بالای سربازان امریکایی و سایر کشو ها دارند.

طالبان در گزارش تازه ی پنتاگون متهم به تبانی با شاخه ی القاعده در شبه قاره هند است.

گزارش وزارت دفاع امریکا که به کنگره ی این کشور در مورد وضعیت امنیتی افغانستان آماده شده است نبشته که، شاخه ی القاعده در شبه قاره هند به طور مرتب با اعضای رده پایان طالبان برای تضعیف دولت افغانستان همکاری می کند.

صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری  افغانستان گفته است: ” به باور ما طالبان هنوز هم با شبکه ی چون حقانی و ده ها شبکه دیگر که در افغانستان فعالیت دارند روابط دارد. آنچه که یافته های پنتاگون است نهادهای امنیتی ما هم همین گزارش را دارد”.

پنتاگون همچنان گزارش داده است که روسیه با طالبان و دیگر گروه ها در افغانستان فعالانه کار می کنند تا روند خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان تسریع یابد، موردی که وزیر خارجه ی امریکا با همتایی روسی خودش در مورد آن صحبت کرده است.

مایک پمپیو وزیر امور خارجه ی امریکا گفته است: “تنها در افغانستان شکست خوردند و بنابرین هدف شان در این کشور کاهش خطر هراس افکنی است. من همراه با همتای روسی ام در مورد افغانستان صحبت کرده ام که آنها نباید خود را در این مساله شامل کنند.”

پنتاگون می گوید که با وجود پیشرفت های اخیر در روند صلح، شاخه القاعده در شبه قاره هند روابط نزدیک را با طالبان در افغانستان که احتمالا برای محافظت و آموزش است حفظ می کنند.

ظاهر عظیمی نظامی باز نشسته کشور میگوید: “دشمن واضع القاعده ایالات متحده امریکاست، و از طرف دیگه بسیار روشن است که رابطه با طالبان قطع نمیشود و این امر سبب دوام جنگ خواهد شد.”

رحمت الله بیژن پور آگاه امور سیاسی گفته است: “امریکا می‌خواهد که حلقه بازی در افغانستان را تکرار کند و یا دور جدید بازی را آغاز بکند، به همین خاطر در برابر طالبان موضع گیری گوناگون نشان میدهد و بعد مستقیما نیروی دیگر به نام داعش در منطقه ظهور کند”.

این گزارش همچنان در باره ی خط مشی ایران در قبال افغانستان می گوید: ایران اهداف خود را در افغانستان با ارایه پشتیبانی حساب شده به طالبان و تعامل و تلاش برای تقویت روابط با دولت افغانستان دنبال می کند. گروه طالبان در این مورد واکنش نشان نداده است.

در همین حال طالبان در بیانیه ای این گزارش را رد کرده و آنرا “تبلیغات و بی اساس” خوانده است.


به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

خلیلزاد: صلح در افغانستان به نفع کشورهای آسیای میانه است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۲, ۱۳۹۹)

زلمی خلیل‌زاد نماینده‌ی ویژه امریکا برای صلح افغانستان، تامین صلح و ثبات در این کشور را به نفع کشورهای آسیای میانه می‌داند.

آقای خلیلزاد در ادامه ی سفرهایش به منطقه با وزیران خارجه کشورهای آسیای میانه در مورد تامین صلح در افغانستان و اتصال منطقه‌ای صحبت کرده است.

آقای خلیل‌زاد در صفحه تویترش نگاشته است که او با وزیران خارجه ازبیکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قزاقستان و قرغزستان در پیوند به سرمایه گذاری و چگونگی یک صندوق جمعی انکشاف منطقه‌ای صحبت کرده است.

 

در تویت خلیلزاد آمده است: “ما در مورد سرمایه گذاری در هر یک کشور و فرصت های فرامرزی بحث نمودیم. ما همچنان در مورد چگونگی یک صندوق جمعی انکشاف منطقه کاوش نمودیم. یک افغانستان باثبات و مرفه برای صلح،‌ امنیت و رفاه در آسیای میانه مُهم است؛ یک آسیای میانه‌ی مشتکل از دولت های بااقتدار و مستقل که مشترکاً با افغانستان برای اتصال با آسیای جنوبی کار کنند به نفع منطقه و ایالات متحده است.”

زلمی خلیل‌زاد در دور تازه سفرهایش به کشور های منطقه تلاش دارد تا یک اجماع منطقه‌ای برای تامین صلح در افغانستان ایجاد کند.

این مقام امریکایی سفر تازه‌اش را چند روز قبل آغاز کرد. وی روز گذشته با مقام‌های پاکستانی نیز در مورد صلح افغانستان دیدار کرد. زلمی خلیل‎زاد این بار از طریق ویدیو کنفرانس با مقام‌های افغان صحبت خواهد کرد.

 

به خواندن ادامه دهید

Trending