Connect with us

اخبار ویژه

حمله انتحاری در غرب کابل؛ صالح میگوید ایدیولوژی پوسیده طالبان و داعش باید ریشه کن شود

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اکتبر 25, 2020)

امرالله صالح، معاون اول رییس جمهوری با انتقاد تند از حمله انتحاری شام روز شنبه در غرب کابل گفته است که داعش و طالبان ایدیولوژی مشابه را دنبال می کنند و این ” ایدیولوژی پوسیده” باید ریشه کن شود.

آقای صالح در صفحه تویترش نوشته است که :” حمله انتحاری در یک مرکز آموزشی خصوصی در غرب کابل باعث کشته شدن ۱۱ نفر و زخمی کردن بسیاری از جوانان شد. ایدئولوژی پوسیده جستجوی بهشت دروغین باید ریشه کن شود. طالبان و داعش از ایدئولوژی مشابه برخوردارند. آنها اکنون در سطح تاکتیکی با هم هستند. آینده ؟!”

پس از تویت آقای صالح و در درازای یک و نیم ساعت شمار جان باخته گان این رویداد از ۱۱ تن به ۱۳ تن افزایش یافت.

با این حال صالحی نخستین کسی بود که این رویداد را نکوهش و با وجود گفتگوهای صلح در دوحه، از سطح بلند خشونت ها انتقاد نمود.

پاتریشیا گاسمن، مدیر مربوط به امور آسیا در دیدهبان حقوق بشر در صفحه تویترش گفته است که :” یک حمله بی رحمانهی دیگر در کابل. غیرنظامیانی که مشغول فعالیت های عادی هستند، درحال قدم زدن در جاده ها، مصروف یادگیری و یاهم درحال دریافت مراقبت در بیمارستان – همچنان به خشونت ناگهانی و وحشتناکی دچار می شوند. چرا گفته های آنها در مذاکرات صلح بیان نشده است؟.”

همچنان عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالح این رویداد را یک عمل ترورستی عنوان کرده و افزوده است که این عمل مخالف تمامی ارزش های انسانی و اسلامی می باشد.

رولاند کوبیا، نماینده ویژه اروپا برای افغانستان نیز سطح بالای خشونت ها را نکوهش کرده و گفته است که :” این حمله و سایر حملات اخیر به مراکز ولایات به اصطلاحاً “کاهش خشونت” را نشان می دهد.” وی در ادامه نوشته است که “کافی است”. باید با وحدت کامل جامعه بین المللی + فشار گسترده ای برای آتش بس فوری خواست همه افغان ها است.”

این حمله در منطقهای از غرب کابل صورت گرفته است که بسیاری از افراد جامعه “شیعه” در آن زنده گی دارند ، اقلیتی در افغانستان که در گذشته توسط گروههایی مانند داعش هدف قرار گرفته اند.

طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله گفته است که انفجار درحالی صورت گرفت که فرد انتحاری می خواست وارد مرکز آموزشی دانش کوثر شود که از سوی محافظین این مرکز شناسایی و از داخل شدن وی به داخل مرکز جلوگیری صورت می گیرد و فرد انتحاری نیز مواد همراه اش منفجر می ساخته است.

این درحالی است که در گذشته نیز غرب کابل شاهد مرگبارترین انفجارها بوده است که باعث کشته شده ده ها تن از غیرنظامیان شده است.

در سال ۲۰۱۸ و ماه می امسال نیز ده تن از دانش آموزان در نتیجهی انفجارها جان های شان را از دست دادند.

پیش از این نیز در حمله گروه داعش بر یک بخش زایمان یک بیمارستان ۲۴ تن به شمول زنان و کودکان کشته شدند.

درحالی که هیچئ گروۀ تاکنون مسوولیت این رویداد را به عهده نه گرفته است؛ طالبان نیز در صحفهی تویترش شان دست داشتن این گروۀ را دراین رویداد رد کردند.

اخبار ویژه

پاکستان تیم ملی کرکت افغانستان را برای اولین بار دعوت کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 24, 2020)

مقام‌ها میگویند که کرکت بورد پاکستان تیم ملی کرکت افغانستان را برای بار اول به این کشور رسما دعوت کرده است.

این در حالی است که چند روز قبل عمران خان، نخست وزیر پاکستان به کابل آمد و با مقام‌های افغان در مورد روند صلح بحث و گفتگو کرد. 

وسیم خان، رییس اجرایی کرکت بورد پاکستان در این مورد میگوید: ” ما میخواهیم برای این سفر یک دروازه باز کنیم و اگر این سفر در سال ۲۰۲۱  نشد ما در سال ۲۰۲۲  یک دور مسابقات را پلان خواهیم کرد.”

او افزود: “مسابقات کرکت میان افغانستان و پاکستان  میتواند یک پیام دوستی و صلح را بین دو کشور به ارمغان بیاورد.”

این در حالی است که تیم ملی کرکت افغانستان در سال ۲۰۱۱ از پاکستان دیدار کرد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

نگرانی سفارت امریکا از سطح بالای خشونت‌ها از سوی طالبان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 23, 2020)

کاردار سفارت امریکا در کابل امروز (دوشنبه ۳ قوس) در یک گفتگوی مجازی با شمار از خبر نگاران نگرانی‌اش را از سطح بالای خشونت‌ها از سوی گروه طالبان ابراز کرده است. 

راس ویلسن، کاردار سفارت امریکا در کابل گفته است که هرچند ایالات متحده امریکا گفتگوهای با طالبان برای کاهش خشونت‌ها انجام داده است، اما طالبان آن را نمپذیرفتند.

وی همچنان می‌افزاید که با شماری از رسانه‌ها، برای حل چالش‌ها و تهدیدها فرا راه خبرنگاران صحبت کرده است.

ویلسن گفت:” ما عمیقا نگران سطح خشونت‌ها از سوی طالبان پس از 29 فبروری هستیم. ما برای طالبان به گونه واضع و مستقیم این مسله چندین بار گفتیم. انها انتقاد را از سوی ما خوش ندارد. من عمیقأ متاسف هستم که ما نتوانستیم همانگونه توقع داشتیم سطح خشونت‌ها را از سوی این گروه پایین بیاوریم.”

آقای ویلسن درمورد ترور و تهدید خبر نگاران نیز ابراز نگرانی کرده و می‌افزاید برای یافتن راه حل درین راستا تلاش‌ها جریان دارد.

ویلسن افزوده است:” ما به گونه جدی از رسانه‌های ازاد و مستقل در ین کشور پشتیبانی می‌کنیم من با رییسان رسانه‌ها در مورد مشکلات، ترور و تهدید خبر نگاران صحبت کردم و دیگر نهادهای بین المللی نیز برای حل ان وجود دارد.”

باور شماری از آگاهان همواره این بوده است که گروه طالبان با دوام خشونت‌ها می‌خواهند که در مذکرات صلح امتیازگیری کنند.

 

 

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خودکشی ۹ سرباز آسترالیایی پس از نشر گزارش جنایات جنگی نیروهای ویژه آسترالیا در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 23, 2020)

دیلی میل گزارش کرده است که در پی نشر گزارش ها مبنی بر دست داشتن نیروهای ویژه آسترالیایی در قتل ۳۹ شهروند افغان، در جریان سه هفته گذشته ۹ سرباز این کشور دست به خودکشی زده اند.

این تحقیق چهار سال طول کشید که از “سابقه ای شرم آور” از قتل های غیرقانونی را که در میدان غیر جنگی رخ داده، پرده برداشته است.

گزارش ویرایش شده این تحقیق روز شنبه به نشر رسید.

به گزارش دیلی میل، در جریان سه هفته گذشته،۹ سرباز آسترالیایی به شمول یک خانم و هشت مرد بین سن های ۲۰ تا ۶۰ دست به خودکشی زده اند.

 بر اساس گزارش، اعتقاد بر این است که بسیاری از سربازان در این مدت کوتاه که خودکشی کرده اند در تاریخ نظامی اخیر آسترالیا بی سابقه بوده است.

باورها بر این است که اضطراب تحقیق – که شواهدی از ۳۹ قتل توسط نیروهای ویژه استرالیا را کشف کرد – در برخی از خودکشی های آنها نقش داشته است.”

نیل والی والاس، یک پزشک سابقه ارتش و طرفدار بهداشت روانی گفته است: “من فکر می کنم برخی از رسانه ها [گزارش هایی درباره ادعاهای جنایات جنگی] همه را با همان قلم مو نقاشی می کنند و به نظر می رسد مردم تا زمان اثبات جرم خود بی گناهی را فراموش کرده اند – و این به استرس اضافی «سلامت روانی» سرباز پیاده نظام و می افزاید.”

در همین حال عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی در واکنش به این گزارش ها گفته است: ” این وحشیگری قابل توجیه نیست. راهی برای توضیح آنچه اتفاق افتاده وجود ندارد و قابل درک نیست.”

آقای عبدالله می‌افزاید: “این جنایات علیه مردم بی گناه است  و من شوکه شدم.”

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending