Connect with us

رویداد های اخیر

حملات هوایی نیروهای امریکایی بر مواضع طالبان در هلمند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: می 6, 2021)

مقام‌های امریکایی می‌گویند که نیروهای آن کشور در افغانستان در چندین روز گذشته حملات هوایی علیه طالبان در ولایت هلمند راه اندازی کرده اند.

این در حالی است که درگیری‌های شدید میان نیروهای دولتی و طالبان در اطراف شهر لشکرگاه ادامه دارد.

یک مقام امریکایی روز گذشته (چهارشنبه، ۱۵ ثور) به شریط افشا نشدن نام‌اش به صدای امریکا گفته است که نیروهای امریکایی به گونه فعال علیه طالبان حملات راه اندازی می‌کنند.

این مقام امریکایی در این باره جزییات بیشتر نداده است.

در همین جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع امریکا، می‌گوید که هنگام خروج سربازان امریکایی از افغانستان آنها به حمایت نیروهای محلی ادامه خواهد داد.

جان کربی گفتهاست که تاکنون ظرفیت‌ها کافی در اختیار فرماندهان امریکایی در افغانستان قرار دارند.

او در این باره گفت:” تا جاییکه ما میتوانیم، مرحله خروج ادامه دارد و ما به حمایت نیروهای ملی امنیتی افغان ادامه خواهیم داد.”

از سوی دیگر، داکتران بدون مرز روز سه شنبه گذشته گفته که درگیری‌ها در اطراف شهر لشکرگاه افزایش یافته اند.

سارا لیهی، هماهنگ کننده پروژه داکتران بدون سرحد در شفاخانه ولایتی بست می‌گوید:” تیم صحی ما ۵۳ تن از زخیمان جنگ را به تاریخ ۳ و ۴ ماه می تداوی کرده اند.”

او افزوده که در این شفاخانه بیشتر افراد تداوی میشوند که توسط مرمی زخمی شده اند.

او در این باره افزود:” مریضان و مامورین برای ما گفتند که راه‌ها به شهر مسدود شده اند. ما کمتر پذیرش کودکان و زنان باردار را داشتیم.”

یک نرس که از خط نخست نبرد فرار کرده بود در این باره گفت:” فیرها زیاد بود، مرمی به خانه ما می آمد، مردم ترس داشتند و بدون بوت و حجاب فرار میکردند.”

از سوی دیگر، عتیق‌الله، یک مقام‌ دولتی در هلمند، به خبرگزاری فرانس پرس گفته که حملات هوایی امریکا باعث توقف حملات طالبان شد.

او در این باره به فرانس پرس گفته” بمباردمان زیاد شد، من در چندین سال این گونه بمباردمان را ندیده بودم.”

درحالیکه نیروهای امنیتی با طالبان درگیری نبردهای شدید استند، اما امریکا می‌گوید که توانایی نیروهای افغان نسبت به گذشته افزایش یافته اند.

وزارت دفاع افغانستان میگوید که نیروهای امنیتی به گونه مستقلانه علمیات را پلان و راه اندازی میکنند.

فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع در این باره گفت:” در میدان نبرد حمایت و موجودیت نیروهای خارجی وجود ندارد.”

اخبار ساحوی

Four polio vaccinators killed, four wounded in Nangarhar

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 15, 2021)

Four polio vaccinators were killed and four others wounded in four separate attacks by unknown gunmen in Nangarhar province on Tuesday morning, confirmed local officials.

Officials said one vaccinator was killed and another wounded at 7:30am in Chamtala area of Khoqyani district on Tuesday.

According to the officials one other vaccinator was killed and one wounded at 8:30 am in another attack in PD3 of Jalalabad city on Tuesday.

One volunteer vaccinator was killed and one wounded in a third attack in Khoqyani district of the province.

In the fourth attack one volunteer vaccinator was killed and one wounded in Sra-Road district of the province.

Attaullah Khoqyani, spokesman for Nangarhar governor confirmed that vaccinators were attacked in several areas but he did not provide details.

No one has claimed responsibility for the attacks so far.

This comes after at least three members of a polio vaccination team, all of them women, were shot dead by unknown gunmen in Nangarhar province in March, local officials said.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

توافق سران ناتو روی ادامه پشتیبانی مالی از میدان‌هوایی کابل

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 15, 2021)

سران ناتو امروز (دوشنبه۲۴جورا) روی ادامه پشتیبانی مالی از میدان‌هوایی کابل، پس از پایان مأموریت نظامی این سازمان در افغانستان، توافق کردند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو که شام امروز در پایان نشست سران ناتو، در یک نشست خبری در بروکسل سخن می‌زد، تاکید کرد که با پایان ماموریت نظامی این سازمان در افغانستان، پشتیبانی از افغانستان ادامه خواهد داشد.

آقای استولتنبرگ گفته است:” ادامه ما ماموریت پشتیبانی قاطع مان را پایان می‌دهم، اما پشتیبانی ما از افغانستان ادامه می‌یابد.”

وی افزوده است که همکاری ناتو با افغانستان متمرکز بر چهار بخش خواهد بود: حمایت مالی از نیروهای افغان، آموزش بیرون مرزی برای نیروهای افغان، حضور دوام‌دار غیرنظامی و حفظ زیربناهای مهم مانند میدان هوایی تا حضور دوام‌‎دار جامعه جهانی تامین شود.

اخیرا واگذاری تامین امنیت میدان‌هوایی کابل از سوی ترکیه پس از خروج نیروهای خارجی بحث برانگیز شده‌است.

قرار است اردوغان در حاشیه نشست امروز ناتو با جو بایدن، رییس‌جمهور ایالات متحده امریکا، درباره این موضوع، بیشتر بحث کند.

اردوغان قبل از پرواز به بروکسل در میدان هوایی به خبرنگاران در این باره گفت: “امریکا به‌زودی افغانستان را ترک می‌کند. از لحظه‌یی که آنجا را ترک کردند، تنها کشور قابل اعتمادی که بتواند روند و وضعیت را در آنجا حفظ کند، به‌گونه آشکار آن ترکیه است.”

هفته گذشته، فرماندهی مرکزی ایالات متحده امریکا (سینتکام) گزارش داده بود که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان بیشتر از ۵۰ درصد تکمیل شده‌است.

این درحالی است که گروه طالبان مخالفت شان را در برابر این تصمیم ترکیه ابراز کردند و دریک اعلامیه هشدار دادند حضور هیچ نیروی خارجی قابل پذیرش نیست و باید تمامی نیروهای خارجی مطابق توافقنامه از افغانستان بیرون شوند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

صالح: ساحات سقوط داده شده به گورستان دسته‌جمعی طالبان تبدیل خواهد شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 14, 2021)

امرالله صالح معاون نخست رییس جمهوری هشدار داده است، راهی که طالبان برای سقوط ولسوالی ها پیموده اند، به «گورستان دسته جمهی» این گروه مبدل خواهد شد.

آقای صالح امروز در صفحه فیس بوک اش نوشت که در “بسا مناطق که اسمش را سقوط گذاشته اند طالب با ایجاد خط باریک پیشروی کرده است.”

وی گفته است: “آنهایی که جنگ با طالب را بلد اند میدانند که این خط باریک به گورستان دسته جمعی این گروه وحشت و جهل تبدیل خواهد گردید.”

این در حالی است که جنگجویان طالبان در یک ماه گذشته دست کم ۳۰ ولسوالی را تصرف کرده اند. در تازه ترین مورد، ولسوالی سید آباد ولایت سرپل، اوبه ولایت هرات و ولسوالی خان آباد ولایت قندز در ۲۴ ساعت گذشته به دست طالبان سقوط کرده است.

از سوی هم امرالله صالح تاکید کرده است که در روش و رفتار طالبان با مردم هیچ نوع تغییر نیامده “بلکه جاهل تر و وحشی تر شده اند.”

وی تاکید کرده است که مردم نباید فریب تبلیغات طالبان را خورند.

آقای صالح گفته است: “ایستاده گی در برابر طالب دفاع از ارزش ها و کرامت انسانی است. طالب هیچ پیامی به انسان این کشور غیر از درخواست اطاعت ندارد و تمکین به زندگی برده گونه ندارد.”

گروه طالبان تا هنوز در پیوند به این اظهارات آقای صالح چیزی نگفته است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است