Connect with us

اخبار ویژه

حملات راکتی شهر کابل؛ امریکا به شهروندانش در کابل هشدار داد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: نوامبر 21, 2020)

در پی راکت پراکنی های امروز در شهر کابل، سفارت امریکا در افغانستان به تمام شهروندانش که در کابل زندگی میکنند، هشدار داده و به آنها توصیه کرده است که گزینه ترک افغانستان را روی دست بگیرند.

سفارت امریکا در اعلامیه ای گفته است: “وزارت خارجه امریکا به شهروندان امریکایی از سفر به افغانستان هشدار مید‌هد. اوضاع امنیتی در افغانستان به شدت بی‌ثبات است و تهدید عیله شهروندان امریکا در افغانستان همچنان نگران است.”

در اعلامیه آمده است: “شهروندان امریکایی که هم اکنون از افغانستان دیدار و یا اقامت دارند میکنند، بهتر است گزینه ترک افغانستان را روی دست بگیرند.”

اعلامیه در پایان گفته است: “از شهروندان امریكایی كه قصد ماندن در افغانستان را دارید شدیدا میخواهیم که برنامه های امنیت شخصی تان را بازبینی کنید. اقدامات مناسب برای تامین امنیت بیشتر، آگاهی از اطراف خود، نظارت بر رسانه های محلی برای به روزرسانی و سطح هوشیاری بالا روی دست بگیرید.”

این در حالی است که صبح امروز دو ماین در شهر کابل انفجار کرد و به دنبال آن راکت های پی هم در چندین ساحه به شمول ساحه سبز شهر کابل اصابت کرد.

وزارت داخله تایید کرد که در این رویداد دست کم پنج نفر جان باخته و بیش از ۲۰ تن دیگر زخم برداشته اند.

گروه طالبان دست داشتن در این حملات را رد کرده است.

اخبار ویژه

خلیلزاد: امریکا با وجود خروج سربازان افغانستان را ترک نمی‌کند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 14, 2021)

زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، گفته که امریکا پس از خروج سربازان اش افغانستان را رها نخواهد کرد.

او که روز گذشته در شهر نورسلطان، پایتخت، قزاقستان در یک نشست خبری گفت ” نیروهای ما افغانستان را ترک میکنند، اما امریکا افغانستان را ترک نمی کند، ما برای صلح و آشتی در افغانستان کار خواهیم کرد.”

خلیلزاد گفته که امریکا به کمک‌های اش با افغانستان ادامه خواهد داد.

او در این باره گفت:” ما به کمک‌های  امنیتی خود ادامه خواهیم داد، و ما به کمک‌های اقتصادی و بشری به افغانستان ادامه خواهیم داد.”

خلیلزاد گفته که در باره افغانستان با همتای روسی خود نیز به گونه منظم گفتگو میکند.

او در این باره افزود:” روسیه و امریکا در زمینه برقراری صلح در افغانستان با هم کار میکنند.”

خلیلزاد درحالی این اظهارات را ابراز میکند که خشونت‌ها در کشور افزایش یافته و گفتگوهای صلح در دوحه نیز به نتیجه مطلوب نرسیده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

Turkey’s president says US can count on Ankara after troop pullout

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 14, 2021)

Turkey’s President Recep Tayyip Erdogan said on Sunday his country would be the “only reliable” country left to stabilize Afghanistan after the US pulls out its troops.

Speaking to journalists at an Istanbul airport on Sunday before leaving for Brussels, for the NATO leaders summit Monday, Erdogan also said he would discuss the issue in his first face-to-face meeting with US President Joe Biden.

“America is preparing to leave Afghanistan soon and from the moment they leave, the only reliable country to maintain the process over there is obviously Turkey,” Erdogan said. 

This comes after reports emerged last week that Turkey had offered to keep troops in Afghanistan to protect the Hamid Karzai International Airport in Kabul once US and NATO forces have left. 

Concerns among the foreign community have been growing over this issue as the Kabul airport is the main entry and exit point for diplomats and aid workers.

According to AFP, Erdogan said on Sunday that Turkish officials had informed their American counterparts about Ankara’s plans in Afghanistan after the US troop pullout, without providing details.

They are “pleased and happy. We will be able to discuss the Afghanistan process with them,” he said.

AFP meanwhile quoted a Turkish official as having said Turkey’s troops could remain “as long as certain conditions including legal and financial are met.”

“If Turkey is to stay it will do so under which frame: under NATO umbrella or bilateral terms? And if it will be under NATO auspices, under which authorization?” asked the official, who wished to remain anonymous.

The official also confirmed that Western powers were willing to let Turkey stay and protect the Kabul airport.

But, the official added, “why should Turkey try hard if nobody is going to give support? These issues need to be clarified.”

Following last week’s reports on Turkey’s offer, the Taliban on Saturday issued a statement warning against this. 

According to the group, should any foreign country decide to keep some troops in Afghanistan, be it for safeguarding embassies or the airport, they will be considered “invaders”. 

 

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

رییس جمهور امریکا با همتای ترکی اش در مورد امنیت میدان هوایی کابل بحث میکند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 14, 2021)

جیک سالیوان، مشاور شورای امنیت ملی امریکا شب گذشته (یکشنبه، ۲۳ جوزا) گفته که جوبایدن، رییس جمهور امریکا در جریان سفرش به بروکسل در مورد موضوعات گوناگون بشمول امنیت سفارت امریکا در افغانستان و میدان هوایی کابل بحث خواهد کرد.

سالیوان در یک نشست خبری گفته که بایدن در مورد  امنیت میدان هوایی کابل با رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه در بروکسل دیدار و گفتگو خواهد کرد.

این در حالی است که قبل از این ترکیه گفته بود که امنیت میدان هوایی کابل را به گونه مشروط تامین میکند، اما طالبان با این اظهارات مخالفت کرده و گفته که تامین امنیت سفارتخانه‌ها و میدان هوایی کار افغان‌ها است.

مشاور امنیت ملی امریکا گفته که بایدن در جریان سفرش به بروکسل در مورد موضوعات گوناگون بشمول خروج نیروهای خارجی از افغانستان با رهبران جهان بحث خواهد کرد.

سالیوان در این باره گفت:” وی (بایدن) در باره امنیت سفارت در کابل که برای حمایت نیروهای امنیتی، حکومت افغان، و مردم افغانستان و همچنان برای کمک‌های بشردوستانه و کمک‌های ملکی مهم است بحث و رایزنی خواهد کرد.”

سالیوان افزود:” فردا در باره امنیت و دفاع دسته جمعی بحث میشود، تغیرات اقلیمی نیز در آجندا است، سایبر نیز در اجندا است، روسیه نیز در آجندا قرار دارد، هراس افگنی نیز در آجندا است و خروج از افغانستان نیز یک موضوع مهم است.”

سالیوان افزوده که بایدن در مورد حضور سفارتخانه با متحدین بحث خواهد کرد و همچنان در باره امنیت آن نیز با اردوغان، رییس جمهور ترکیه بحث خواهد کرد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است