Connect with us

رویداد های اخیر

حمدالله محب گزارش‌ها در مورد قطع روابط پاکستان با خودش را رد کرد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: می 29, 2021)

حمدالله محب، مشاور شورای امنیت امروز شنبه (۸جوزا) گزارش‌ها در باره این که گویا پاکستان روابط‌‌‌‌اش را با وی قطع کرده باشند را رد کرد.

وی که دریک نشست مشترک امنیتی حرف می زد گفته است که این اظهارات تا کنون از سوی کدام آدرس رسمی مطرح نشده و اگر هم باشد پاکستان خلاف عرف دیپلوماتیک عمل کرده است.

این درحالی است که یک مقام ارشد حکومت پاکستان به رسانه‌ها گفته است که پس از این اسلام‌آباد هیچ تعامل دو جانبه با  آقای محب نخواهند داشت.

اما در فضای دیپلوماسی میان کابل اسلام آباد سایه تار انداخت، این روزها که پاکستان زیر بار گفته‌های منفی رییس جمهور، معاون نخستش مشاور شورای امنیت ملی و حتی نهادهای امنیتی است، که گویا این کشور در جنگ افغانستان طالبان را از پشت حمایت می‌کنند.

حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی گفته است که:” این خبرها از آدرس یک فرد نا معلوم گفته شده است و اگر چنین هم باشد خلاف دیپلوماسی میان دو کشور است.”

تنها این نیست، گفته هایی وجود دارد که نمایندگان پاکستان زمان سفر به کابل هم چیزی‌های از مقامت افغان شنیده اند که ناخوش هستند، وزارت خارجه پاکستان اعلامیه در پیوند به حرف‌های مشاور شورای امنیت هم داد و در آن گفت؛ حرف‌های بی‌بیناد و غیر‌مسوولانه اعتماد میان کابل و اسلام آباد را آسیب می‌زند.

رحمت‌الله پیژن پور، آگاه روابط بین‌الملل می‌گوید که:”” در این شرایط رهبران افغان باید در برابر پاکستان که نقش اساسی دارد احتیاط کنند.”

سیاسیون می‌گویند پاکستان می‌خواهد فضای تازه در روابط دیپلوماسی میان دوکشور باز کند، از نشست بحیرین، کویته و دوحه گرفته تا نشست کابل میان نمایندگان این دو کشور به وساطت بریتانیا همه برای حل جنجال‌ها میان دوکشور همسایه است و باید کابل هم این را بپذیرد.

ستار مراد، عضو شورای رهبری جمعیت اسلامی می‌گوید که:” پاکستان نقش کلیدی بازی می‌کند، پاکستان نسبت به اوضاع حساس است و ما هم باید این حساسیت‌ها را درک کنیم.”

جدا از این به تازگی رییس جمهور غنی هم در مصاحبه با روزنامه ایشپیگل آلمان از حمایت طالبان توسط پاکستان حرف زده است.

رویداد های اخیر

خواست چین از طالبان برای پایان جنگ در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 28, 2021)

چین از طالبان خواسته است که برای پایان بخشیدن به جنگ و بازسازی افغانستان نقش مهم ایفا کنند.

وانگ یی وزیر امور خارجه چین امروز با یک هیات ۹ نفر طالبان به رهبری ملا عبدالغنی برادر دیدار کرده است.

طالبان گفته اند که این هیات برای دو روز به چین رفته و قرار است در مورد روند صلح افغانستان و مسایل امنیتی با مقام های چینی گفتگو کنند.

از سوی هم وزارت امور خارجه افغانستان در اعلامیه ای گفته است که چین حکومت را از این سفر هیات طالبان باخبر کرده بود.

بر اساس اعلامیه، هدف از این دعوت از سوی، ابراز نگرانی این کشور مبنی بر “وضعیت امنیتی در افغانستان، حضور جنگجویان و تروریستان خارجی در کنار طالبان و حمایت دولت چین از گفتگوهای صلح و توافق سیاسی می‌باشد.”

این وزارت افزوده است که دولت چین در این دیدار، نگرانی عمیق خویش را مبنی بر حملات اخیر طالبان که سبب کشتار روزافزون مردم بی‌گناه و بی‌جاشدن ده‌ها هزار تن گردیده است، بیان کرده است.

در اعلامیه آمده است که چین از طالبان خواسته است تا “به راه حل سیاسی تن داده و روابط خود را با تروریستان منطقه‌یی و بین‌المللی قطع کنند.”

بر اساس اعلامیه: “با توجه به تهدیدات مشترک امنیتی و منافع مشترک سیاسی و اقتصادی، و در روشنی صحبت‌های اخیر میان رؤسای جمهوری و وزرای خارجۀ دو کشور، جمهوری اسلامی افغانستان انتظار دارد تا دولت چین در راستای تقویت اجماع منطقه‌یی و اعمال فشارهای بین‌المللی بر طالبان در جهت قطع خشونت‌ها، برقراری آتش‌بس، تأمین صلح و ختم حضور تروریستان خارجی در افغانستان، نقش ارزندۀ خود را ایفا نماید.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

آغاز روند تطبیق واکسین کرونا به استادان و دانشجویان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 28, 2021)

روند آموزش حضوری در دانشگاه های یازده ولایت کشور به شمول دانشگاه کابل، با تکمیل شدن روند تطبیق واکسین کرونا به دانشجویان و استادان تا ده روز دیگر آغاز می شود.

عباس بصیر وزیر تحصیلات عالی می گوید، اگر تمامی دانشجویان در کشور واکسین کرونا بگیرند، درب تمامی دانشگاه های کشور باز می شود.

آقای بصیر گفته است: ” ما از همه موسسات تحصلایت عالی دولتی و خصوصی  می خواهیم تا دو هفته دیگر تحت پوشش واکسین قرار بیگیرند و اگر تمامی ولایت تا پانزده روز مورد واکسین قرار بگیرند ممکن است تا شانزده اسد در تمامی ولایت ها آموزش آغاز شود و از همه پوهنتون ها و هر ولایت خواسته ایم طی دو هفته واکسین را عملی کنند و محصلین از این فرصت استفاده کنند.”

در همین حال شماری از دانشجویان که برای گرفتن واکسین کرونا آمده اند، از تمامی دانشجویان کشور می خواهند تا تحت پوشش این واکسین قرار بیگرند، تا روند آموزش های حضوری به گونه دوامدار آغاز شود.”

احمد رویین کمال زاده یکی از دانشجویان میگوید: “در دوره قرنطین از درس ها دور بودیم و بخاطر صحت ما مفید است و تمامی محصلین بیایند و واکسین کنند تا آموزش ها به گونه درست به پیش برود.”

صدیق نعمانی یک دانشجوی دیگر میگوید: “تطبیق واکسین برای محصلین یک نیاز جدی است و ما می توانیم درس های خود را به گونه دوامدار به پیش ببریم و قرنطین ما از درس های چند سمستر عقب مانده بودیم و خوش استیم که درس های حضوری آغاز می شود.”

با این حال وزارت تحصیلات عالی به تمامی دانشجویان کشور هشدار میدهد که در صورت عدم تطبیق واکسین کرونا، تمامی امتیازات دانشگاه ها به شمول سهولت های لیلیه ها را از دست خواهند داد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

عمران خان امریکا را مسوول اوضاع جاری در افغانستان می‌داند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 28, 2021)

عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان با انتقاد از سیاست‌های امریکا نسبت به افغانستان می‌گوید، واشنگتن اوضاع را در این کشور به رهم ریخت.

وی تاکید می کند که ایالات متحده و ناتو قدرت چانه‌زنی را در افغانستان از دست داده اند.

عمران خان، درگفتگویی با شبکه تلویزونی امریکایی بی‌پی‌اس گفته است که:” بسیار متاسفیم که با وجود تلاش‌های زیاد اسلام آباد برای تسهیل روند صلح، همچنان پاکستان را به خاطر آنچه در افغانستان رخ می‌دهد مقصر می‌دانند، کاملا واضح است که وضع فعلی افغانستان نتیجه دو دهه درگیری و جنگ در این کشور است.”

با این حال وزیر خارجه پاکستان نیز گفته است که اوضاع در افغانستان در حال تغییر است و آن را از نزدیک نظارت می کنند.

دراین گفتگو نخست وزیر پاکستان، دولت افغانستان و امریکا را متوجه می‌سازد که زمان برای سازش با طالبان آنهم از راه مذاکره دیر شده است، او اینجا تاکید بر حرفی دارد که پیشتر طالبان آنرا غیر مستقیم به گوش همه رسانده بود، عمران خان به این باور است که تعین تاریخ خروج نیروهای خارجی از افغانستان، به طالبان باور پیروزی داده است و این گروه از راه مذاکره سازش نمی‌کند.

عمران خان گفت:”وقتی آمریکایی‌ها تاریخ خروج را دادند، طالبان فکر کردند که آنها پیروز شده اند، بنابراین، اکنون سخت است که آنها را به سازش بکشاند. مجبور کردن آنها به یک راه حل سیاسی بسیار دشوار شده است، زیرا طالبان خودشان را پیروز میدان فکر می‌کنند.”

سخنان دو سو و دوپهلوی نخست وزیر پاکستان برای افغانستان جنجال‌های خلق کرده است، در حالیکه کابل از طالبان می‌خواهند برای دریافت یک راه حل سیاسی باید چراغ سبز نشان دهند و اسلام‌آباد هم باورش این است که نظام مشترک با حضور طالبان راه حل کنونی است با آن هم پاکستان می‌گوید، طالبان سازش نمی کنند.

عمران خان، نخست وزیر پاکستان دراین باره گفته است که:” تنها نتیجه خوب برای افغانستان این است که یک نظام از راه توافق سیاسی شکل گیرد، بدیهی است که طالبان، بخشی از آن دولت است. اگر یک جنگ داخلی و یک جنگ داخلی طولانی مدت وجود داشته باشد، از دید پاکستان این بدترین وضعیت در افغانستان خواهد بود.”

این درحالی است که در اوج جنجال‌های صلح و جنگ در افغانستان، یک هییت ۹ نفره از طالبان به ریاست ملا عبدالغنی برادر رییس دفتر قطر و معاون سیاسی طالبان به چین رفته است و با مقامات این کشور در مورد اوضاع افغانستان بحث کرده اند.

از سوی هم وزیر خارجه پاکستان در دیدار با وزیر خارجه عربستان سعودی، تاکید کرده است که اوضاع در افغانستان در حال تغییر است و آنان مسئله افغانستان را از نزدیک نظارت دارند.

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان گفته است که:”ما در مورد تحولات اخیر و وضعیت جاری در افغانستان بحث داشتیم وضعیت در افغانستان به دلیل شدت جنگ در حال تغییر است؛ چالش‌ها را به درستی درک کردیم و می‌یابیم چی فرصت‌های پیشرو داریم و این را با هم شریک می‌کنیم.”

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شوند که تنش‌ها میان افغانستان و پاکستان به گونه کم پیشینه شدت گرفته است دولت کابل اسلام آباد را به حمایت از هراس‌افگنی متهم می‌کند اما اسلام‌آباد می‌گوید، مقصر اصلی آنها نیستند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است