Connect with us

خبرهای تازه

حمایت عبدالله از هیات گفتگو کننده صلح با طالبان

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۱۲, ۱۳۹۹)

عبدالله عبدالله رییس اجرایی پیشین کشور امروز سه‌شنبه، ۱۲ حمل، گفته است که تشکیل هیات مذاکره کننده همه شمول، گام مهمی برای زمینه سازی مذاکرات بین‌الافغانی است.

آقای عبدالله هرچند در اعلامیه ای گفته است که ملاحظاتی درباره ترکیب این هییت وجود دارد، اما تاکید دارد که روش گزارش دهی ومرجعی که صلاحیت های این هییت را مشخص بسازد ضرورت به بحث بیشتر را دارد.

در اعلامیه آمده است: “در مورد ترتیب هیات مذاکره کننده، ملاحظاتی از آدرس برخی از جوانب مطرح گردیده که قابل درک است. من به این باورم که با شروع مذاکره ‌‌و ادامه آن، زمینه برای تمثیل نمایندگی جامع تر با در نظرداشت تصامیم مهمی که در پیشرو است باید وجود داشته باشد. تیم مذاکره کننده، از جمهوری اسلامی افغانستان و‌ منافع ملی کشور نمایندگی می‌کند. در مورد روش گزارش دهی و مرجع اعطای صلاحیت به این تیم بحث بیشتر را ضروری می‌دانیم.

همزمان با این اتحادیه‌ی اروپا با استقبال ازایجاد هیات مذاکره کننده‌ی حکومت میگوید که باید هرچه زود تر مذاکرات میان افغان‌ها آغاز شود.

در بخشی از اعلامیه این اتحادیه از گروه طالبان خواسته شده است که این گروه باید تعهد شانرا برای شروع مذاکرات معنا دار،  کاهش خشونت ها و آتش بس دایمی نشان بدهند.

اعلامیه میگوید: “ما از تیم جدید ایجاد شده حمایت کامل خود را اعلام می‌داریم. ما تمام رهبران سیاسی را تشویق به اشتراک موثر زنان، جوانان و قربانیان می‌کنیم. ما همچنان از طالبان می‌خواهیم تعهد واقعی خود را به مذاکرات صلح و کاهش خشونت‌ها و گفتگوهای معنادار در مورد آتش‌بس طبق توافقنامه دوحه، نشان دهند.”

در همین حال یک هیات سه نفری گروه طالبان برای گفتگو درباره رهایی زندانیان شان از قندهار به کابل آمده است تا روند رهایی زندانیان این گروه به پیش ببرند.

بر بنیاد توافق قبلی قرار بود که به روز سه شنبه ۱۰۰ زندانی طالب و شماری از زندانی های حکومت رها شوند؛ اما حکومت گفته که این روند نیاز بحث بیشتری را دارد.

در اوج تلاش های صلح، اما گروه طالبان حملات شان را بر نیروهای افغان افزایش داده اند. حملاتی که در بخش‌هایی از کشور جان چندین نیروی امنیتی افغان را گرفته است. هرچند که طالبان می‌گویند میزان حملات شانرا تا مرز ۶۰ درصد کاهش داده اند.

والی میدان وردک میگوید: “تا این دم همه موارد را مراعات کرده ایم و هیچ عملیات تعرضی در برابر طالبان نداشته ایم.”

اگر روند رهایی زندانیان موفق شود، بدنبال آن مذاکرات میان افغان‌ها آغاز خواهد شد.

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خاطره کارمند پولیس که در یک حمله چشمان خود را از دست داد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس میگویند که یک زن ۳۳ ساله، که با پولیس ملی در ولایت غزنی وظیفه انجام میداد، در یک حمله افراد مسلح بعد از زخمی شدن هر دو چشم خود را از دست داده است.

این خانم خاطره نام دارد و به تازهگی به خبرگزاری رویترز گفته که سه مرد موترسایکل سوار بر وی حمله کردند و بعد از حمله هر دو چشم وی را با کارد کور ساختند.

خاطره میگوید:” وقتی در شفاخانه بیدار شدم همه چیز تاریک بود و از داکتران پرسیدم چرا من چیزی را دیده نمیتوانم؟ آنها گفتند که چشمان تو با بنداژ پوشیده شده است. در این وقت من فهمیدم که چشمان خود را از دست داده ام.”

خاطره و مقامهای امنیتی، طالبان را مسوول این رویداد میدانند و میگویند که پدر خاطره با وظیفه وی در صفوف پولیس ملی سخت مخالف بود.

بر بنیاد گزارش رویترز خاطره چندین ماه با پولیس غزنی در بخش مبارزه با جرایم ایفای وظیفه میکرد و همیشه آرزو داشت که در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

خاطره به رویترز گفت: ” من میخواستم با پولیس حد اقل یکسال کار کنم و اگر این حادثه برای من بعدأ اتفاق می افتاد کم دردناک میبود، اما این حادثه برای من بسیار زود واقع شد. من برای سه ماه به آرزوی خود که انجام وظیفه با پولیس بود رسیدم.”

درهمین حال، فعالان حقوق بشر میگویند که حمله بر جان خاطره نشان میدهند که هنوز هم مخالفتها با داشتن وظیفه زنان وجود دارد.

خاطره گفت که او نتوانست در جریان چندین سال پدر خود را قناعت بدهد که تا مانع کار او نشود، اما این کار نتیجه نداد و بعدا شوهر خاطره توافق کرد تا وی در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

اما رویترز می افزاید که پدر خاطره مخالف سرسخت وظیفه وی بود.

خاطره میگوید: ” وقتی که به وظیفه میرفتم چندین بار پدر خود را دیدم که مرا تعقیب میکرد. بعد او با طالبان تماس میگرفت و از آنها میخواست تا مانع وظیفه من شوند.”

خاطره میگوید که مخالفت پدر وی تا این اندازه بود که بلاخره وی کاپی تذکره خاطره را به طالبان سپرده بود تا به آنها به اثبات برساند که خاطره با پولیس کار میکند.

سخنگوی پولیس غزنی این رویداد را تایید میکند و میگوید که طالبان دراین رویداد دست دارند. 

به گفتهی پولیس غزنی پدر خاطره نیز بازداشت شده است.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان میگوید که این یک موضوع خانوادهگی است و دست داشتن شان را دراین رویداد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است