Connect with us

رویداد های اخیر

حقوق بشر: هیچ تضمینی برای عدم برگشت زندانیان رها شده به میدان نبرد وجود ندارد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جولای 7, 2020)

کمیسیون حقوق بشر افغانستان، با نگرانی از شیوه ی آزاد سازی هزاران زندانی طالبان میگوید که هیچ تضمینی بر عدم برگشت دوباره این جنگجویان به میدان جنگ وجود ندارد.

هزاران زندانی طالب، هنگام آزادی، روی یک سند انگشت و امضا میگذارند تا بار دیگر به میدان جنگ بر نگردند. اما دیده میشود که این تضمین برای کمیسیون حقوق بشر افغانستان بسنده نیست. رییس این کمیسیون، تضمین های گرفته شده از این زندانیان را بسیار ضعیف می‌داند.

شهزاد اکبر رییس کمیسیون حقوق بشر افغانستان میگوید:”هیچ تضمینی وجود ندارد که این زندانیان بار دیگر به میدان جنگ بر نگردند”.

اما دیده میشود که فاصله، زندان تا میدان جنگ برای آزاد شدگان طالب کوتاه بوده است،

 به گفته مقام‌های امنیتی قاری روح الله یکی از زندانیان آزاد شده طالب، که پس از آزادی از زندان دوباره به جنگ برگشته بود در یک درگیری با نیروهای امنیتی در بزرگ‌راه کابل-جلال آباد زخمی شده و بیش از ده تن از زیردستانش کشته شده اند.

غلام حیدر رحمان‌زی رییس امنیت ملی لغمان گفته است: “قاری روح الله کسی بود که چندی پیش از محابس ما آزاد شده بود”.

اما سخنگوی گروه طالبان گزارش‌ها درباره حضور دوباره افراد آزاد شده ی شان به میدان جنگ را بی بنیاد و بهانه سازی در برابر آزادی زندانیان شان میداند.

منظور ستانکزی فرمانده ی امنیه لغمان گفته است: “نیروهای امنیتی که به آزادی اینها بی باور هستند دلیل اش همین است”.

رهایی پنج هزاز زندانیان طالب یکی از شرط های اصلی شروع مذاکرات میان افغانی تعیین شده است. نهادهای حقوق بشری آزادی این جنگجویان طالب را بدون ضمانت‌های قوی، خطرناک گفته اند. اما طالبان بارها تاکید ورزیده اند که بر توافق صلح با آمریکا پابند استند.

اخبار ساحوی

طالبان ۲۸ غیرنظامی را در میدان وردک ربودند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

Photo from social media
(Last Updated On: نوامبر 25, 2020)

پولیس میدان وردک میگوید که طالبان دست کم ۲۸ غیرنظامی را در این ولایت ربوده اند.

فرماندهی پولیس میدان وردک در اعلامیه ای گفته است که جنگجویان طالبان موترهای غیرنظامیان را صبح امروز در ساحه روستای سیاه پیتاب و پل مهراب ولسوالی جلریز متوقف دادند و ۲۸ غیرنظامی را با خود برده اند.

به گفته پولیس مسافرین ولسوالی حصه اول بهسود به سوی کابل در حرکت بودند.

پولیس جزییات بیشتر در مورد سرنوشت این افراد ارایه نکرده است.

طالبان نیز تا هنوز در پیوند به این رویداد چیزی نگفته است. اما ساحه که این اتفاق رخ داده است زیرا اداره طالبان قرار دارد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

بیست نفر به اتهام فساد در تورخم بازداشت شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 25, 2020)

مقام‌ها محلی ولایت ننگرهار میگویند که در جریان هفته جاری تاکنون ۲۰ کارمند گمرک و کمیشن کار در شهرک تورخم به اتهام باج گیری از کالاهای تجارتی بازداشت شدند.

عطاوالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار، میگوید که این ۲۰ تن توسط منسوبین وزارت امور داخله با مقداری پول باز داشت شدند.

آقای خوگیانی می‌افزاید که این متهمین در جریان ۲۰ سال گذشته در شهرک تورخم وظیفه اجر میکردند.

تجاران از این اقدام نیروهای امنیتی استقبال کردند و افزودند که در گمرک تورخم دیگر مفسدین نیز وجود دارد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

سازمان ملل خواستار تلاش بیشتر برای محو خشونت در برابر زنان افغان شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 25, 2020)

سازمان ملل متحد از همه افغان ها خواسته است تا تلاش ها برای محو خشونت علیه زنان را افزایش دهند و این خشونت برای خانواده ها و جامعه پیامدهای منفی دارد.

به مناسبت روز جهانی منع خشونت علیه زنان، سازمان ملل متحد از افغانها خواست “تا تلاشها را برای جلوگیری خشونت علیه زنان و دختران، به ویژه در شرایط شیوع کووید-۱۹ افزایش دهند.”

این در حالی است که وزارت امور زنان افغانستان اعلام کرده است که خشونت علیه زنان در کشور در یک سال گذشته است.

مقامات این وزارت در مراسم راه اندازی یک کارزار ۱۶ روزه مبارزه با خشونت بر اساس جنسیت، گفتند که در شش ماه گذشته ۲۵۸۲ مورد خشونت علیه زنان ثبت شده است.

به گفته آنان، بیشتر این خشونت ها موارد ازدواج اجباری، تجاوز جنسی و قتل بوده است.

کمپاین شانزده روزه امروز آغاز شد و تا ده دسامبر روز جهانی حقوق بشر ادامه خواهد داشت.

در همین حال اتحادیه اروپا در توییتی گفته است: “ما اتحادیه اروپا و اعضای آن علیه خشونت جنسیتی می ایستیم.”

این اتحادیه خواسته است که هر دختر و زنی باید فارغ از خشونت، ستم و تبعیض زندگی کنند. اتحادیه اروپا افزوده است: “برای خاتمه دادن به خشونت علیه دختران و زنان به صدای ما بپیوندید.”

سازمان ملل متحد در اعلامیه ای گفته است که پیامدهای خشونت علیه زنان و دختران – از جمله تاثیرات جسمی ، جنسی و روانی – می تواند از مشارکت کامل آنها در جامعه جلوگیری کند.

دیبرا لاینز نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان گفت: “خشونت علیه زنان و دختران عواقب منفی نه تنها بر نجات یافتگان خشونت، بلکه برای خانواده ها، مردم و جامعه دارد. این موضوع مانعی بر سر راه ریشه کن کردن فقر، انکشاف پایدار و تلاش ها در جهت صلح می باشد.” خانم لاینز که رییس هیات معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) نیز می باشد.

خانم لاینز افزود: “خشونت علیه زنان و دختران در افغانستان، دسترسی آنها به حقوق بشری و آزادی های بنیادی شان را در حساس ترین زمان تاریخ معاصر این کشور، به خطر می اندازد.”

بر اساس اعلامیه، اقداماتی که برای جلوگیری از گسترش ویروس روی دست گرفته شده نیز موانع اضافی را به وجود آورده است و برای نجات یافتگانی که به دنبال کمک هستند، خطر را افزایش داده است.

جایی که خدمات وجود دارد، شمار زیادی از نجات یافتگان خشونت به دلیل محدودیت های رفت و آمد، اختلال در خدمات و فرصت های محدود برای دریافت کمک، اغلب قادر به دریافت کمک و حمایت نیستند.

الیتا میلیر رییس دفتر ملل متحد برای زنان در افغانستان گفت: “برای میلیون ها تن در سراسر جهان، خانه مکانی امن برای حفاظت از خودشان در مقابل یک ویروس کشنده گردیده است. اما برای شمار زیادی از زنان و دختران، خانه مکانی گردیده است که آنها با سوء استفاده کنندگان در آن گیر مانده اند.”

وی افزود: “تعامل روزانه ما با زنان افغان در سراسر کشور از آغاز شیوع همه گیری، افزایش نگران کننده ای را در سطح خشونت علیه زنان و دختران برجسته می سازد. آمار ما در مورد تاثیرات از نگاه تمایز جنسیتی کوید-۱۹ نیز با این موضوع مطابقت داشته است.”

از آنجایی که در زمان بی سابقه ای برای افغانستان قرار داریم، همبستگی ما با زنان افغان و تعهد ما به ترویج و حفظ حقوق بشری آنها نیز باید به گونه برابر بی سابقه باشد.

ملل متحد در افغانستان با دولت این کشور، جامعه مدنی، نهادهای غیر دولتی و همکاران انکشافی برای پاسخدهی به همه انواع خشونت علیه زنان و دختران از طریق حمایت مستقیم به ارائه کنندگان خدمات، برنامه های با نورم اجتماعی جهت جلوگیری از خشونت و کمپاین ها و دادخواهی ها، کار می کند.

در جریان کمپاین ۱۶ روزه، دولت افغانستان به حمایت ملل متحد، فعالیت های خویش در بخش دادخواهی و ارتقاء سطح آگاهی مردم جهت رسیدگی به خشونت علیه زنان و دختران را افزایش می دهد.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending