Connect with us

تجارت

حقوق‌دانان: برکناری چهار کارمند ارشد بانک مرکزی غیرقانونی است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۷, ۱۳۹۹)

اتحادیه حقوق دانان افغانستان می گوید که اجمل احمدی سرپرست بانک مرکزی بر اساس یک رابطه سیاسی گماشته شده است و اکنون برخورد های غیر قانونی را با کارمندان این بانک آغاز کرده است.

شورای عالی بانک مرکزی کشور به ریاست اجمل احمدی، چند روز پیش چهار کارمند ارشد بانک مرکزی به شمول معاون اول و  معاون دوم را از کار برکنار کرد و دلیل آن را پرونده فساد گفته است.

قسیم رحیمی معاون دوم برکنار شده‌ی بانک مرکزی می گوید که برخورد رییس بانک غیر قانونی است و آنان به دادگاه های مختلف شکایت خواهند کرد.

در همین حال دیدبان شفافیت افغانستان هم از رییس جمهوری می خواهد تا به این جنجال سیاسی در بانک مرکزی خاتمه دهد.

اجمل احمدی پیش از این سرپرست وزارت صنعت و تجارت بود که چندی پیش به دستور رییس جمهوری نامزد و سرپرست بانک مرکزی افغانستان معرفی شد.

تجارت

مجلس نمایندگان سند بودجه مبارزه با ویروس کرونا را تصویب کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۱, ۱۳۹۹)
مجلس نمایندگان طرح بودجه مبارزه با ویروس کرونا را پس از وارد شدن تعدیلات، با اکثریت آرا تصویب کرد.

پس از رد سند بودجه مبارزه با ویروس کرونا از سوی مجلس نمایندگان، حکومت بار دیگر این سند را با ایجاد برخی تعدیلات به مجلس نمایندگان فرستاده بود.

کمیسیون مالی و بودجه مجلس نمایندگان می گوید که بودجه ملی ۴۲۸ میلیارد افغانی بود، اما حکومت ۲۱ میلیارد افغانی دیگر را در آن افزود کرده است.

عبدالرووف انعامی عضو کمیسیون مالی و بودجه مجلس نمایندگان میگوید: “در مسوده ی اول تعدیلات، ۴۲۸ میلیارد و ۳۸۰ میلیون افغانی بود که کل بودجه را تشکیل میدهد، اما این رقم به ۴۴۹ میلیارد افغانی از سوی حکومت رسیده است و در بخش کمک ها به کرونا ۳۰ میلیارد افغانی تعهد  شده است.”

در همین حال کمیسیون های مشترک مجلس نمایندگان طرح های پیشهادی حکومت را درباره افزایش پول های اوپراتیفی و انتقال بودجه از بسیاری پروژه های انکشافی به بودجه کرونا را رد کردند.

میر افغان صافی رییس کمیسیون مالی و بودجه میگوید:”در بخش هایی که پول های اضافی پیشنهاد گردیده بود ما آن را رد کردیم به گونه مثال ۱.7 میلیاد افغانی برای واحد های عملیاتی، انتقال دادن ۳۵۰ میلیون افغانی به ولایت ها که نظارت از آن هم مشکل بود و تمام کمیسیون ها تعدیل مجلس را پذیرفته و توافقی است.”

سر انجام مجلس نمایندگان سند بودجه مبارزه با ویروس کرونا را با ازیاد تعدیلات کمیسیون های این مجلس به رای گیری سپرد و با اکثریت آرا تصویب شد.

با این حال اعضای مجلس نمایندگان تاکید می ورزند که از چگونگی مصرف بودجه برای مبارزه با ویروس کرونا نظارت جدی خواهند کرد، زیرا هر گونه فساد در پول کرونا پیامدهای آن جان باختن مردم خواهد بود.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

مجلس سنا مقام‌های د افغانستان بانک را به نقض قانون متهم کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۰, ۱۳۹۹)

اعضای مجلس سنا می‌گویند که اجمل احمدی سرپرست بانک مرکزی برخلاف اصول دست به برکناری معاونین خود و کارمندان این نهاد زده و این کار وی را نوعی «زورگوی» عنوان کرده اند.

در یک نوار تصویری که در رسانه های اجتماعی منتشر شده، دیده میشود که محافظان بانک مرکزی افغانستان به وحید نوشیر معاون نخست برکنار شده این نهاد اجازه ورود به بانک را نمی‌دهند.

آقای نوشیر در صفحه فیسبوک اش نوشته است که وی به هدایت زبانی رییس جمهوری به بانک مرکزی رفته بود تا از سمت خود استعفاع کند. وی اجازه ندادن خودش به دفتر کاری اش از سوی اجمل احمدی را خلاف اصول اداری دانسته است.

قسیم رحیمی، معاون دوم برکنار شده بانک مرکزی نیز برخورد سرپرست این نهاد در برابر کارمندانش را خلاف قانون و اصول میداند.

بر اساس ماده هفتم قانون بانک مرکزی افغانستان شورای عالی د افغانستان بانک متشکل از رییس بانک، که ریاست این شورا را نیز به عهده دارد، معاون اول بانک و پنج عضو دیگر میباشد.

 در بند این ماده آمده است: “تمام اعضای شورای عالی توسط رییس جمهوری و با تایید مجلس نمایندگان افغانستان تعیین میشود.”

ماده ۱۲هم این قانون نیز میگوید که رییس بانک مرکزی و معاون اول بانک و اعضای دیگر شورای عالی این نهاد توسط رییس جمهوری برکنار و یا وظیفه اش به حالت تعلیق درآمده میتواند.

در بند این ماده آمده است: “هيچ عضو شورای عالی پیش از برگزاری دادرسی از سوی ریيس جمهور افغانستان كه در آن عضو يا نماينده قانونی وی دلايل خود را ارایه كرده است، به حالت تعليق در آمده يا از سمت خود بركنار نمی‎شوند.”

در همین حال حقوقدانان می‌گویند که اگر کدام کارمند این نهاد به فساد متهم شده باشد فقط نهادهای عدلی و قضایی حق بررسی پرونده آن را دارد و بعد رهبری باید در این مورد تصمیم اتخاذ کند.

از سوی دیگر مسوولان در اداره دیدبان شفافیت افغانستان و آگاهان اقتصادی با نگرانی از وضعیت جاری در بانک مرکزی افغانستان می‌گویند که ادامه چنین وضعیت این نهاد مالی را با بحران مواجه خواهد ساخت.

سرپرست بانک مرکزی افغانستان در مورد علت برکناری دو معاون اش چیزی نگفته است اما در یک اعلامیه ی این نهاد آمده است که اقدامات اخیر بر اساس ماده بیستم و فقره سوم بانک مرکزی افغانستان صورت گرفته است.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

آغاز مجدد پروازهای بین المللی افغانستان پس از سه ماه وقفه کرونا

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۴, ۱۳۹۹)

افغانستان پروازهای بین المللی اش را از سر گرفته است و به شماری از خطوط هوایی بین المللی اجازه داده که سر از امروز چهار شنبه، ۴ سرطان، به فرودگاه حامد کرزی در کابل پرواز انجام دهند.

اداره هوانوردی ملکی افغانستان در اعلامیه ای گفته است که با رعایت تدابیر صحی و وقایوی، پس از سه ماه وقفه به دلیل شیوع کوید-۱۹، پرواز ها از سر گرفته میشود.

در اعلامیه آمده است که  قرار است امروز شرکت هوایی ترکش ایرلاین پروازهای خود به کابل را از سر بگیرد و شرکت هوایی امارات نیز از تاریخ ۲۵ جون سال روان میلادی پروازها میان دوبی و کابل را دوباره آغار میکند.

در اعلامیه که روز گذشه به نشر رسید، آمده است: “تمام مسافرینی که به مقاصدی در ترکیه و امارات و کشور های اروپایی و امریکا قصد سفر دارند و ویزا و یا جواز اقامت این کشورها را داشته باشند می توانند سر از فردا(امروز) با پروازهای بین المللی مسافرت نمایند.”

اداره هوانوردی ملکی می‌افزاید که شرکت های هوایی داخلی کشور به شمول آریانا و کام ایر عملا پروازهای خارجی خود را آغاز  کرده است.

این در حالی است که اکثر کشورها به شمول افغانستان به دلیل شیوع ویروس کرونا پروازهای شان را متوقف کرده بودند.

اخیرا با کاهش شدت شیوع این ویروس برخی از کشور‌ها به تدریج پروازهای‌شان را دوباره آغاز کرده اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending