Connect with us

انتخابات ۹۸

حذف ۲۷۰۰۰ شناسنامه جعلی از روند رأی‌دهی در انتخابات ریاست جمهوری

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۱۲, ۱۳۹۸)

اداره ملی احصائیه، توانسته است تا ۲۷۰۰۰ شناس‌نامه جعلی را تثبیت و از روند رأیدهی در انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو، حذف کند.

کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گوید که اداره احصائیه روز (پنجشنبه، ۱۰ اسد) با فرستادن مکتوبی به این کمیسیون از پایان کار اش در پیوند به بررسی فهرست رأی‌دهنده‌گان برای انتخابات ریاست جمهوری، خبر داده است.

حبیب الرحمان ننگ، رئیس دبیرخانه این کمیسیون، می‌گوید: “کمیسیون مستقل انتخابات پس از تصفیه اداره مرکزی احصائیه ۲۷هزار شناسنامه جعلی را ثابت کرده است.”

این کمیسیون، فهرست ۹.۱ میلیون رأی‌دهنده را برای شفاف‌سازی و شناخت شناسنامه‌های جعلی و تقلبی حدود ۲ ماه پیش به اداره احصائیه مرکزی سپرده بود.

با آن که روند حذف شناسنامه‌های جعلی و تقلبی از سوی اداره احصائیه مرکزی نتوانسته است اطمینان ناظران انتخاباتی را  به دنبال داشته باشد، این نهادهای ناظر می‌گویند که از چگونه‌گی برگزاری انتخابات شفاف در ششم میزان سال روان نگران نیز اند. مسئولان در این نهادها تأکید می‌ورزند که رقم شناسنامه‌های جعلی بالاتر از۲۷۰۰۰ است و عمل‌کرد اداره احصائیه در این مورد ناکام است.

یوسف رشید، رئیس بیناد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان، اظهار میدارد: “روندی بود که نتیجه مطلوب هدف که تعین شده بود نداشت حالا کمیسیون تمرکز کند روی روز انتخابات، دستگاه‌های بایومتریک، روند نظارت نامزدان و نهادهای ناظر، سیستم جمع‌آوری معلومات ارقام که قابل تذویر نباشد.”

به باور آگاهان انتخاباتی، اصلاح واقعی فهرست رأی‌دهنده‌گان فرصتی برای اعتمادسازی دوباره برای کمیسیون انتخابات بود، اما چرا این‌گونه نشد؟

داوودعلی نجفی، رئیس پیشین دبیرخانه کمیسیون انتخابات، می‌گوید: “یکی از شرایطی که کمیسیون انتخابات بر شفافیت انتخابات بر می داشت اصلاح فهرست رای دهندگان بود که کمیسیون هیچگونه اقدام بر شفافیت نکرده است نه تذکره های خیالی از بین رفته و نه هم لست.”

با این همه، کمیسیون مستقل انتخابات، با گذشت هر روز به برگزاری روند انتخابات ریاست جمهوری،  نزدیک می‌شود به گفته آگاهان عدم سر و سامان‌دادن دقیق این روند از سوی این نهاد فلاکت‌بار خواهد بود.

گزارشگر: دیانا صمدی

انتخابات ۹۸

توافق‌نامه سیاسی میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۳۰, ۱۳۹۹)

به خواندن ادامه دهید

انتخابات ۹۸

واکنش‌ها به توافق سیاسی غنی و عبدالله

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۲۹, ۱۳۹۹)

به خواندن ادامه دهید

انتخابات ۹۸

توافق سیاسی میان غنی و عبدالله

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۲۸, ۱۳۹۹)

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است