Connect with us

رویداد های اخیر

حدود ۲۰۰۰ زندانی طالب آزاد خواهند شد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

رییس جمهور غنی در اقدامی ۲۰۰۰ زندانی طالب را برای نشان دادن حسن نیت در قبال آتش بس به میان آمده از سوی طالبان آزاد خواهد کرد. او پس از ادای نماز عید از طالبان نیز خواست تا روند رهایی، زندانیان نیروهای امنیتی که در بند این گروه قرار دارند را به زودی آغاز کنند.

رییس‌جمهور غنی با استقبال از اعلام آتش‌بس سه‌ روزه‌ از سوی طالبان، هم‌چنان از این گروه می‌خواهد که بیش از این به مردم افغانستان، صدمه نزند. رییس جمهوری تسریح می کند که کشتن هر فرد این کشور یک داغ جبران ناپذیر است.

به گفته ی رییس جمهور، دولت افغانستان برای شروع فوری مذاکرات صلح آماده است. رییس جمهور می‌گوید: هیئت مذاکره کننده صلح که نمایندگی از تمام مردم افغانستان می کند آماده اند تا وارد مذاکرات مستقیم صلح با طالبان شوند.

به باور رییس جمهور در روند صلح برنده واقعی مردم افغانستان‌اند. از این رو او از گروه طالبان خواست که به مردم افغانستان صدمه نرساند.

حکومت افغانستان پس از امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان یک هزار و۵۰۰ زندانی طالبان را از بند رها کرد. پس از افزایش سطح خشونت‌ها دولت اعلام کرد که این روند را متوقف می‌کند. در مقابل گروه طالبان نیز در حدود ۲۰۰ تن از نیروهای امنیتی را از بند آزاد کرده است.

رویداد های اخیر

حقوق بشر: هیچ تضمینی برای عدم برگشت زندانیان رها شده به میدان نبرد وجود ندارد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۷, ۱۳۹۹)

کمیسیون حقوق بشر افغانستان، با نگرانی از شیوه ی آزاد سازی هزاران زندانی طالبان میگوید که هیچ تضمینی بر عدم برگشت دوباره این جنگجویان به میدان جنگ وجود ندارد.

هزاران زندانی طالب، هنگام آزادی، روی یک سند انگشت و امضا میگذارند تا بار دیگر به میدان جنگ بر نگردند. اما دیده میشود که این تضمین برای کمیسیون حقوق بشر افغانستان بسنده نیست. رییس این کمیسیون، تضمین های گرفته شده از این زندانیان را بسیار ضعیف می‌داند.

شهزاد اکبر رییس کمیسیون حقوق بشر افغانستان میگوید:”هیچ تضمینی وجود ندارد که این زندانیان بار دیگر به میدان جنگ بر نگردند”.

اما دیده میشود که فاصله، زندان تا میدان جنگ برای آزاد شدگان طالب کوتاه بوده است،

 به گفته مقام‌های امنیتی قاری روح الله یکی از زندانیان آزاد شده طالب، که پس از آزادی از زندان دوباره به جنگ برگشته بود در یک درگیری با نیروهای امنیتی در بزرگ‌راه کابل-جلال آباد زخمی شده و بیش از ده تن از زیردستانش کشته شده اند.

غلام حیدر رحمان‌زی رییس امنیت ملی لغمان گفته است: “قاری روح الله کسی بود که چندی پیش از محابس ما آزاد شده بود”.

اما سخنگوی گروه طالبان گزارش‌ها درباره حضور دوباره افراد آزاد شده ی شان به میدان جنگ را بی بنیاد و بهانه سازی در برابر آزادی زندانیان شان میداند.

منظور ستانکزی فرمانده ی امنیه لغمان گفته است: “نیروهای امنیتی که به آزادی اینها بی باور هستند دلیل اش همین است”.

رهایی پنج هزاز زندانیان طالب یکی از شرط های اصلی شروع مذاکرات میان افغانی تعیین شده است. نهادهای حقوق بشری آزادی این جنگجویان طالب را بدون ضمانت‌های قوی، خطرناک گفته اند. اما طالبان بارها تاکید ورزیده اند که بر توافق صلح با آمریکا پابند استند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

گزارش: مسی آماده ترک بارسلونا در سال ۲۰۲۱ است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۷, ۱۳۹۹)

بر بنیاد گزارش رادیوی اسپانیایی کادنا سر، کاپیتان باشگاه فوتبال بارسلونا لیونل مسی روند تمدید قرارداد اش را با این تیم متوقف کرده است و آماده ی ترک این باشگاه اسپانیایی در سال ۲۰۲۱ بعد از ختم قرارداد فعلی اش است.

بر بنیاد گزارش، مسی و پدرش خورخه مذاکرات بر روی تمدید قراردادش که در سال ۲۰۱۷ امضا شده بود را آغاز کرده بود ولی فعلا وی اشتیاقی در ماندن در نیوکمپ ندارد.

گزارش افزوده است که مسی از گزارش های منتشر شده مبنی بر مسوول بودن وی در رابطه به اخراج ارنستو والورده از سمت سرمربی گری بارسلونا در ماه جنوری ناراحت است.

نماینده های مسی و باشگاه بارسلونا هنوز روی این مساله واکنشی نشان داده است.

مسی که ماه قبل ۳۳ ساله شد در بازی مقابل اتلتیکو مادرید به تاریخ ۷۰۰ امین گول کارنامه اش را به ثمر رساند ولی این گول به تساوی ۲-۲ مقابل اتلتیکو ختم شد. نتیجه ی نا امید کننده ی که بارسلونا را از عنوان لالیگا دورتر کرد.

بارسلونا به دنبال رئال مادرید با ۴ امتیاز برای تصاحب عنوان قهرمانی لیگ اسپانیا میجنگد.

مسی به شخصیت آرام و متواضع اش معروف است اما وی در سال جاری باشگاه بارسلونا را نقد کرده است.

در ماه جنوری، وی اریک آبیدال مدیر ورزشی بارسلونا را مورد انتقاد قرار داده بود.

در مصاحبه ی با مجله ی موندو دیپورتیوو در ماه فبروری مسی عملکرد تیم بارسلونا را ضعیف عنوان کرده و گفته بود که بارسا در این فصل به اندازه ی خوب نیست که بتواند برنده ی لیگ قهرمانان شود.

در ماه اپریل، مسی مدیریت بارسا را برای مجبور ساختن بازیکنان در کاهش دادن حقوق دریافتی شان مورد انتقاد قرار داده بود.

منبع: رویترز

 

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

به شمول فرماندهان کلیدی ۱۶ طالب مسلح در بغلان و بدخشان کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۷, ۱۳۹۹)

در نتیجه درگیری میان نیروهای افغان و طالبان مسلح در شاهراه بغلان-سمنگان دست کم پانزده جنگجوی این گروه کشته شدند.

فرماندهی پولیس بغلان در خبرنامه ای گفته است که طالبان مسلح روز گذشته در این شاهراه حملات گسترده ای انجام دادند و شاهراه را نیز مسدود کردند.

در خبرنامه آمده است که در نتیجه ضد حمله نیروهای پولیس، امنیت ملی، ارتش ملی و نیروهای ویژه پولیس و حملات هوایی به شمول قاری جمعه گل یک فرمانده طالبان، ۱۵ جنگجوی این گروه کشته شدند و حملات این گروه نیز به عقب زده شده است.

در همین حال، ثناالله روحانی سخنگوی پولیس بدخشان میگوید که طالبان مسلح روز گذشته بالای منطقه پهندره مربوط ولسوالی یفتل  حمله کردند که با مقامات شدید نیروهای امنیتی مواجه گردیده و طالبان عقب نشینی کردند.

به گفته آقای روحانی در نتیجه این درگیری شمس الله قاضی نام نهاد طالبان کشته و دو تن فرمانده کلیدی این گروه نیز زخم برداشته اند، “خوشبختانه به نیروهای امنیتی آسیب نرسیده است.”

گروه طالبان تا هنوز در پیوند به این رویداد چیزی نگفته است.

به خواندن ادامه دهید

Trending