Connect with us

رویداد های اخیر

حامیان بین المللی: عزم بیشتر برای مبارزه با فساد در افغانستان نیاز است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۱۹, ۱۳۹۹)

گروه «سفیران مبارزه با فساد» نگرانی عمیق خود را از کند شدن تلاش های ضد فساد در افغانستان ابراز کرده است. یوناما در گزارش سالانه اش به این موضوع پرداخته است.

این گروه در بیانیه ای گفته است که رسیدگی به فساد گسترده برای صلح و رشد پایدار در افغانستان بسیار مهم است.

در این بیانیه آمده است: “مذاکرات صلح میان افغان ها، همه طرفین را ملزم می سازد که تعهد خود را نسبت به صداقت، پاسخگویی و حاکمیت قانون با اقدامات مشخص نشان دهند نه در قطبی کردن از طریق اتهامات متقابل برای انجام فساد”.

بیانیه افزوده است: “عدم تحقیقات و پیگردهای موثر، به ویژه مظنونان سطح بالا، نیز نگران کننده است و ما خواستار تحقیقات دقیق درباره ی ادعاهای متعدد سو استفاده از بودجه عمومی هستیم.”

این گروه از دولت افغانستان خواسته است كه اداره عالی تفتیش را تقویت كند و سریعا كمیسیون مبارزه با فساد را تاسیس كند.

در این بیانیه آمده است: “در حالی که برای تکمیل شکاف های فوری، به یک اسناد موقت تکیه می کنیم، دولت باید طی یک سال یک استراتژی ضد فساد را روی ارزیابی دقیق استراتژی قبلی از طریق یک فرآیند مشورت فراگیر اتخاذ کند.”

این گروه همچنین خواستار پیشرفت چشمگیر در پیگرد قانونی و اجرای احکام دادگاه به ویژه در پرونده های سطح بالا و تقویت ظرفیت اجرای موثر، بی طرفانه و شفاف سیاست ها و استراتژی ها شده است.

در بیانیه آمده است: “یافته های تحقیقات توسط نهادهای بررسی باید عمومی شود. نهادها باید دارای صلاحیت، استقلالیت و شفاف باشند و تقرری ها در دولت جدید و نهادهای ذیربط و همچنین سیاستهای آینده آنها باید با رعایت اصول حكومتداری خوب، قانون و مسوولیت پذیری انجام شود.”

حامیان بین المللی همچنین گفتند که باید از استفاده ی موثر بودجه های کمک شده اطمینان به دست آید.

 بیانیه افزوده است: “دیدن اینکه اصلاحات محو یا ناکام میشود باعث از بین رفتن این سرمایه گذاری ها خواهد شد. بنابراین، شرکای بین المللی پیشرفت های حاصل شده را با دقت دنبال می کنند.”

بیانیه تاکید کرده است: “در این مرحله به یک واکنش قوی و مثبت نیاز است.”

گروه سفیران مبارزه با فساد از روسای ماموریت سازمان ملل متحد برای کمک در افغانستان، دانمارک، آلمان، جاپان، ایالات متحده امریکا، استرالیا، کانادا، ایتالیا، ناروی، بانک جهانی، نماینده ارشد ملکی ناتو، فرمان مشترک انتقال امنیت در افغانستان، انگلستان و اتحادیه اروپا تشکیل شده است.

اخبار ویژه

پومپیو: جرگه مشورتی فرصت تاریخی برای آغاز گفتگوهای میان افغانان است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۷, ۱۳۹۹)

ایالات متحده امریکا جرگه مشورتی را یک فرصت تاریخی برای آغاز گفتگو های میان افغانان می داند.

مایک پومپیو وزیر امور خارجه امریکا میگوید که تنها مانع برای آغاز مذاکرات میان افغانان رهایی زندانیان باقی طالبان است.

آقای پامیپو در بیانیه ای گفته است که طالبان تعهد کرده اند که در صورت آغاز مذاکرات میان افغانان خشونت ها را کاهش دهند.

مایک پومپیو وزیر خارجه امریکا میگوید: ایالات متحده از رییس جمهور غنی، داکتر عبدالله عبد الله رییس شورای مصالحه ملی و دیگر رهبران افغان به شمول اشتراک کنندگان لویه جرگه می خواهد که از فرصت تاریخی پیش آمده در جهت منفعت مردم برای رسیدن به صلح استفاده کرده و برای آوردن ثبات منطقوی و امنیت جهانی کمک کنند.”

در همین حال زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان امیدوار است که نتیجه مثبت جرگه مشورتی راه را بسوی گفتگو های میان افغانان باز کند.

آقای خلیلزاد در صفحه تویترش نگاشته است: “این یک فرصت تاریخی برای از میان برداشتن آخرین موانع برای آغاز مستقیم گفتگوهای صلح است. برایند مثبت آن به معنی کاهش خشونت است و افغانان بلافاصله در میز مذاکره جمع خواهند شد.”

ناتو هم جرگه مشورتی را برای رسیدن به صلح یک فرصت تاریخی گفته و امید واری کرده است که این جرگه بتواند در تقویت اجماع ملی برای رسیدن به صلح موثر واقع شود.

استیفانو پونتیکورو سفیر ملکی ناتو گفته است:” لویه جرگه یک فرصت خوب برای بحث در مورد روند صلح افغان ها است، از جمله رهایی زندانیان و این جرگه اجازه می دهد تا گفتگوهای میان افغانان آغاز شود. من امیدوارم که شرکت کنندگان در نشست های شان رویکرد ملی را از بهر تقویت صلح در نظر بگیرند. “

جرگه مشورتی  برای تصمیم گیری روی رهایی ۴۰۰ زندانی طالب برای سه تا ۵ روز برگزار شده است. به باور حقوق دانان جرگه صلاحیت بخشیدن این زندانیان را ندارد و باید راه قانونی دنبال شود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

آغاز لویه جرگه مشورتی برای تعیین سرنوشت ۴۰۰ زندانی طالبان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۷, ۱۳۹۹)

لویه جرگه مشورتی، صبح روز جمعه به طور رسمی در کابل آغاز شد با آغاز این شورا در شهر کابل اقدامات سنگین امنیتی در حال انجام است.

حدود ۳۲۰۰ نماینده، از جمله ۷۰۰ زن، در این شورا اشتراک کرده اند که بروی موضوع مذاکرات صلح با طالبان و رهایی ۴۰۰ زندانی باقی مانده این گروه بحث و تصمیم گیری خواهند کرد.

نمایندگان این شورا را بزرگان با نفوذ، رهبران جامعه و  سیاستمداران از سراسر کشور تشکیل می دهد.

جرگه مشورتی صلح به رییس جمهور غنی در امور پیش برد صلح مشوره خواهد داد.

بر اساس توافق نامه دوحه که در ماه فبروری بین ایالات متحده امریکا و طالبان به امضا رسید، دولت افغانستان مکلف است که ۵۰۰۰ زندانی طالبان که این گروه خواهان رهایی آنها شده است، را آزاد کند.

با این حال، ۴۰۰ زندانی باقی مانده طالبان که به گفته حکومت این زندانیان مرتکب جرایم سنگین شده اند هنوز از بند رها نشده است.

اما تا اکنون طالبان اسیران حکومت را آزاد کرده اند.

اشرف غنی رییس جمهوری در آغاز کار لوی جرگه،  خطاب به نمایندگان گفت كه طبق توافقنانه دوحه، دولت افغانستان باید “تا ۵۰۰۰ زندانی را آزاد کند، نه دقیق ۵۰۰۰ زندانی.”

وی گفت که دولت متعهد نیست ۵۰۰۰ زندانی را آزاد کند، اما زندانیان طالبان به عنوان بخشی از تلاش های دولت برای برقراری صلح آزاد شده اند.

با این حال، رهایی ۴۰۰ زندانی باقی مانده طالبان تاکنون یک مانع بزرگ در شروع مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان بوده است و غنی خواستار یک لویه جرگه برای حل این مساله شده است.

در همین حال، ایالات متحده امریکا از لویه جرگه استقبال کرده و جمع شدن نمایندگان در لوی جرگه را برای تحكیم حمایت از صلح در افغانستان یک گام ارزشمند می داند.

در بیانیه که وزارت امور خارجه امریكا نشر کرده آمده است: “پس از ۴۰ سال جنگ، خونریزی و نابودی، دو جناح آماده استند تا برای دستیابی به یک توافق مذاکره شده روند سیاسی را آغاز کنند.”

ستفانو پنتكورو، نماینده ارشد غیرنظامی ناتو در افغانستان، گفت كه لویه جرگه یک فرصتی برای بحث و گفتگو در مورد روند صلح افغانستان است، “از جمله آزادی زندانیان، اجازه می دهد تا مذاكرات بسیار موقت در داخل افغانستان آغاز شود.”

آقای استفانو در تویتر خود نوشته است: “من برای نمایندگان آرزو می کنم که در جلسات خود، یک رویکرد ملی برای صلح را تحکیم کنند.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

منابع: طالبان در بغلان دو نفت‌کش را آتش زدند و ۷ نفت‌کش دیگر را با خود برده اند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۶, ۱۳۹۹)

منابع میگویند که طالبان پیش از چاشت امروز دو موتر نفت‌کش را در بزرگ‌راه بغلان-سمنگان آتش زدند.

منابع محلی می‌افزایند که طالبان مسلح ۷ عرداه موتر نفت‌کش دیگر را نیز با خود به دندغوری پلخمری، مرکز ولایت بغلان برده اند.

مسافران این بزرگ راه میگویند که به اثر این حمله طالبان، حدود ۴ ساعت راه به روی آنان بسته بود.

منابع محل گفته اند که طالبان این نفت‌کش ها را در منطقه ارباب‌های چشمه شیر پلخمری آتش زده اند و ۷ عراه دیگر را با خود به ساحه دند غوری پلخمری منتقل کرده اند و تیل آن را تخلیه کرده که در همان منطقه لیتر ۲۰ افغانی به فروش می رسانند.

تا هنوز مقام های امنیتی بغلان و طالبان مسلح در این مورد ابراز نظر نکرده است.

این در حالی است که در روزهای پسین شاهراه بغلان شاهد افزایش ناامنی بوده است.

روز گذشته به اثر انفجار ماین کنار جاده در ساحه چشمه شیر مسیر بزرگ راه بغلان-سمنگان، که بالای موترهای تعقیبی محبوب الله غفاری عضو قبلی شورای ولایتی بغلان صورت گرفته است، ۱۲ تن از محافظان وی جان باختند.

در این رویداد به خود آقای غفاری آسیبی نرسیده است.

 پولیس بغلان وقوع انفجار را تایید کرده و اما در این مورد جزییاتی ارایه نکرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending