Connect with us

اخبار ساحوی

حامد کرزی : به همین امید من به پاکستان آمدم تا با داشتن یک مبارزه مشترک علیه افراط گرایی اطمینان حاصل کنم

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سنبله ۴, ۱۳۹۲)

رییس جمهور کرزی در سفرش به اسلام آباد از حکومت پاکستان خواسته است که روند صلح افغانستان را در حد توان اش تسهیل و کمک کند و زمینه گفتگو شورای عالی صلح افغانستان با طالبان را فراهم سازد.

رییس جمهور کرزی پس از وارد شدن به اسلام آباد و گفتگوها عقب در های بسته، با نخست وزیر پاکستان در یک نشست خبری مشترک حضور یافتند.

در این نشست خبری مشترک نواز شریف با رییس جمهور کرزی، روی مبارزه مشترک با دهشت افگنی و افراط گرایی، تطبیق پروژه های اقتصادی، مواصلاتی، بازرگانی و انرژی سخن زدند.

از سوی هم، نواز شریف از همکاری صادقانه به روند صلح و آشتی در افغانستان و فراهم کردن تسهیلات لازم به برای تحقق صلح و ثبات در افغانستان و پاکستان اطمینان داده.

نواز شریف نخست وزیر پاکستان گفت:” امنیت و رفاه آینده ما، بستگی به امنیت افغانستان از طرق متعدد دارد. رییس جمهور کرزی در یک مرحله مهم تاریخ کشورش از پاکستان دیدار کرده است. سال 2014 برای افغانستان و منطقه اساسی است. امید و آرزوی مخلصانه ما این است که از این نکته عطف صلح آمیز صلح آمیز سپری شود”.

در همین حال آقای کرزی نیز هدف از سفرش را بیان نموده گفت:” نگرانی اصلی برای هر دو کشور عدم وجود امنیت به شهروندانش و ادامه تهدید تروریزم است که مردم، نیروهای امنیتی و حکومت را مورد حمله قرار میدهند. همین ساحه ما را وادار به داشتن توجه اصلی و متمرکز دولت های هر دو کشور کرد و به همین امید من به پاکستان آمدم تا با داشتن یک مبارزه مشترک علیه افراط گرایی اطمینان حاصل کنیم که دو کشور امن تر در آینده است”.

اما گفته میشود که سفر حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان با واکنش های متفاوت در محافل سیاسی و نظامی افغانستان رو به رو شده است.

برخی ها سفر آقای کرزی را با توجه به ادامه مداخلات پاکستان بی دستاورد ارزیابی میکنند اما برخی دیگر میگویند: با توجه با فشار های اخیر امریکا و غرب بر پاکستان، امید میرود پاکستان چراغ سبزی برای هیات افغانی در اسلام آباد نشان بدهد.

سرورجوادی آگاه امور سیاسی میگوید:” نه حکومت پاکستان ظرفیت حل مشکلات منطقوی را دارد زیرا سیاست منطقوی پاکستان توسط ارتیش این کشور رهبری میشود و نه هم دولت فعلی افغانستان در حال حاضر ظرفیت حل این مشکلات را دارد”.

اما موسی فریور استاد دانشگاه کابل به این باور است که میتواند پاکستان به جای تقابل سیاسی و حمایت از مخالفان مسلح دولت وارد همکاری های منطقوی با افغانستان شود و از موقعیت افغانستان که به عنوان یک پل است میان آسیای جنوبی و آسیای مرکزی بیشترینه استفاده را کند”.

با این حال نظر به وضعیت کنونی افغانستان و منطقه باید در انتظار زمان بود که در مورد همکاری های عملی پاکستان برای افغانستان چی پاسخ خواهد داد.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

اخبار ساحوی

هشت طالب مسلح در کندهار کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۳۹۹)

در نتیجه درگیری میان نیروهای افغان و طالبان مسلح در ولایت کندهار دست کم هشت طالب مسلح کشته و ۱۱ تن دیگر آنان زخمی شده اند.

جمال ناصر بارکزی سخنگوی پولیس کندهار به آریانانیوز میگوید که طالبان مسلح شب گذشته بالای یک پاسگاه امنیتی در ولسوالی تخته پل این ولایت حمله گروهی انجام دادند.

آقای بارکزی می‌افزاید که در این رویداد دست کم سه سرباز پولیس جان باخته و چهار تن دیگر آنان زخم برداشته اند.

گروه طالبان تا هنوز در پیوند به این رویداد چیزی نگفته است.

این در حالی است که گروه طالبان حملات علیه نیروهای افغان را در سراسر کشور افزایش داده است.

تنها در ولایت ارزگان در پی چند روز درگیری دست کم ۶۴ تن از نیروهای افغان جان باخته اند.

مسوولان محلی این ولایت میگویند که ولسوالی گیزاب ارزگان از چند روز بدینسو در محاصره طالبان قرار دارد و از دو روز به این سو طالبان حملات شان را بالای ولسوالی دهراود نیز آغاز کرده اند.

مسوولان محلی هشدار می‌دهد، در صورت که نیروهای کمکی نرسند، هر دو ولسوالی سقوط خواهد کرد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

مقام‌های محلی: ولسوالی‌های گیزاب و دهراود ارزگان در آستانه سقوط قرار دارد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۳۹۹)

هزاران طالب مسلح برای سقوط دادن ولسوالی های گیزاب و دهراود در ولایت ارزگان حمله کرده اند.

مسوولان محلی این ولایت می‌گویند که اگر کمک های نظامی نرسد، نیروهای تحت محاصره تلف خواهند شد و این ولسوالی‌ها نیز سقوط خواهد کرد.

به گفته آنان مرکز ولسوالی گیزاب ارزگان از روزها به اینسو در محاصره طالبان قرار دارد و در پی نبرد ها، تا کنون ده ها نظامی جان باخته اند.

مسوولان می گویند که درگیری چند روزه در گیزاب تا کنون جان ۶۴ نیروی امنیتی و دفاعی را گرفته است و به غیر نظامیان نیز تلفات وارد شده است.

به گفته‌ی آنان از دو روز به اینسو در ولسوالی دهراود نیز حملات طالبان آغاز شده است، و اگر کمک های نظامی نرسد امکان تلفات بیشتر و سقوط هر دو ولسوالی وجود دارد.

در همین حال بزرگان قومی ارزگان نیز می گویند که حکومت مرکزی تا کنون برای مهار جنگ در در ارزگان هیچ اقدامی نکرده است.

باشندگان محل میگویند که دولت تا کنون نتوانسته است که غیر نظامیان را از خط نخست جنگ بیرون بکشد.

این در حالی است که طالبان مسلح نه تنها در ارزگان بلکه در بسیاری ولایت های کشور حملایت شان را افزایش داده اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

سقوط بالگرد ارتش در بغلان؛ دو خلبان جان باختند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۳۹۹)

در نتیجه سقوط یک بالگرد ارتش در ولایت بغلان دو خلبان آن جان باختند.

وزارت دفاع کشور میگوید که این سانحه حوالی ساعت ۴:۳۰ روز گذشته در ساحه کپرک شهر پلخمری ولایت بغلان رخ داده است.

این وزارت مشکلات تخنیکی را عامل بروز این رویداد عنوان کرده است.

وزارت دفاع در اعلامیه ای گفته است: ” ساعت ۴:۳۰ امروز یک بال هلیکوپتر «MD530» قوای هوایی کشور در اثر مشکل فنی در ساحه ی «کپرک» شهر پلخمری ولایت بغلان سقوط کرد. در این حادثه متاسفانه، ۲ تن از پیلوت های قهرمان قوای هوایی کشور به شهادت رسیدند.”

این وزارت تاکید کرده است که چگونگی بروز مشکل تخنیکی این بالگرد را بررسی می کند.

در همین حال، وزارت دفاع کشور گفته است که این دو خلبان به نام های جگرن بسم الله و شهید دوم بریدمن فیصل بوده اند که مراسم تشییع جنازه ی پیکر آن امروز در کابل برگزار شد.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending